Сахновщинський районний суд Харківської області
Справа №: 634/400/25
Провадження № 3/634/236/25
Категорія 156
23.07.2025 Суддя Сахновщинського районного суду Харківської області Єрьоміна О.В., при секретарі Литвиненко Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в сел. Сахновщина Харківської області справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
До Сахновщинського районного суду Харківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 306000 від 20.04.2025 року, зі змісту якого вбачається, що 20.04.2025 року о 04.00 год. на автодорозі сел. Сахновщина- с. Германівка Сахновщинської селищної ради Берестинського району Харківської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ VIDA д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проведено на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер», результат 2, 61%, чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
У судове засідання правопорушник не з'явився, повідомлявся належним чином про час, дату та місце розгляду справи. Про причини неявки суду не повідомив. Клопотань та заяв з приводу розгляду справи не надав.
Захисник правопорушника у судовому засіданні вважав за можливе проводити розгляд справи за відсутності правопорушника, просив закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на допущені порушення під час проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а саме:
-протокол про адміністративне правопорушення було складено за відсутністю правопорушника, про що свідчить відсутність його підпису, а тому він є недійсним, а докази, додані до нього, недопутимими;
-визнання ОСОБА_1 своєї провини у вчиненні адміністративного правопорушення на місці зупинки транспортного засобу є сумнівним, оскільки бланк відповідної заяви було надано уповноваженою особою та заповнено під її диктовку;
-не залучено свідків до проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу;
-після проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу правопорушнику не було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
Заслухавши захисника, дослідивши матеріали справи, приходжу до такого висновку.
Як встановлено судом, 20.04.2025 року о 04.00 год. на автодорозі сел. Сахновщина- с. Германівка Сахновщинської селищної ради Берестинського району Харківської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ VIDA д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проведено на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер», результат 2, 61%, чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
Згідно результатів приладу «Драгер» стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 20.04.2025 року о 04.04 год. становив 2.61%, що також підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Із оглянутого відеозапису, відзнятого на боді комеру поліцейського, вбачається, що поліцейськими під час складання адміністративного матеріалу дотримана процедура освідування водія на стан алкогольного сп'яніння.
Так, відеозаписом зафіксовано момент зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 . Підставою зупинки транспортного засобу було порушення ОСОБА_1 комендантської години. Правопорушнику було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені чинним законодавством України.
У зв'язку із виниклими сумнівами у працівника поліції щодо перебування правопорушика у стані алкогольного сп'яніння останньому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, на що правопорушник погодився. Результат приладу спеціального технічного приладу «Драгер» становив 2, 61%, щодо якого правопорушник не виявив незгоди. Відеозаписом також зафіксовані пояснення ОСОБА_1 , який не заперечує факту вживання алкоголю (коньяку).
Під час процедури складання протоколу про адміністративне правопорушення від правопорушника неодноразово з метою уникнення адміністративної відповідальності до уповноваженої особи, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, надходить пропозиція надання неправомірної вигоди. Працівник поліції неодноразово повідомив ОСОБА_1 про неправомірність його дій та можливість притягнення до кримінальної відповідальності.
Відеозаписом події зафіксовано також наявність зовнішніх ознак алкогольного сп'яніння в ОСОБА_1 , а саме: порушення мови, хитка хода, поведінка, що не відповідала заданій обстановці.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Правопорушнику інкримінується порушення п. 2.9 А Правил дорожнього руху, яким передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порушення п. 2.9 А ПДР України щодо керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст.130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Пунктом 3 розділу І цієї Інструкції передбачено, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке, з урахуванням положень статей 8,9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, відомості, зафіксовані у протоколі узгоджуються та відповідають обставинам відеозапису, який міститься в матеріалах справи.
Системно проаналізувавши положення КУпАП та Інструкції приходжу до висновку, що працівниками поліції додержано процедуру складання адміністративного матеріалу у відповідності до чинного законодавства.
Будь-яких доказів, що спростовують дані, які містяться в протоколі, правопорушником не надано.
Посилання захисника на наявність численних порушень з боку працівників поліції щодо оформлення адміністративного матеріалу суд розцінює, як лінію захисту та спосіб уникнення ОСОБА_1 відповідальності.
Так, відеозапис містить події правопорушення та хід спілкування правопорушника з працівниками поліції з моменту виявлення екіпажем поліції транспортного засобу правопорушника, виявлення у водія ознак сп'яніння, законну вимогу працівника поліції на проходження у встановленому законом порядку огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння, проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, його результат, з яким правопрушник погодився та не виявив незгоди.
Крім того, при перегляді відеозаписів суд вбачає факт пропозиції правопорушником неправомірної вигоди працівникам поліції, що свідчить про намір ОСОБА_1 уникнути відповідальності за вчинене правопорушення.
Посилання захисника на факт складання протоколу про адміністративне правопорушення за відсутністю правопорушника, про що свідчить відсутність його підпису, а тому він є недійсним, а докази, додані до нього, недопутимими є помилковими та спростовуються оглянутим у відеозаписом.
Так, протокол про адміністративне правопорушення у відповідності до чинного законодавства України було складено на місці зупинки транспортного засобу у присутності правопорушника, однак у зв'язку із технічними несправностями роздрукувати його із технічного носія не виявилося можливим, у зв'язку з чим правопорушнику було оголошено його зміст та роз'яснено його право на отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення у відділенні поліції.
Що стосується посилання захисника на відсутність свідків під час складання протоколу, то слід вказати таке.
ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» від 16.02.2021 року внесено зміни до ч. 2 ст. 266 КупАП, яким передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
За юридичною силою КУпАП має вищу юридичну сили за Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а тому застосуванню підлягає саме ст. 266 КУпАП, яка визначає, свідки залучаються до справи, лише за відсутності технічного запису відеозапису.
У зв'язку із наявністю відповідного відеофіксування зазначених в протоколі подій, залучення свідків в даному випадку не відбувалося.
Всі інші доводи сторони захисту мають формальний характер та спрямовані на ухилення правопорушником від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення. Такі доводи не спростовують встановлених обставин, а також того, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, з урахуванням зафіксованих на відеозаписі пояснень правопорушника щодо факту вживання ним алкогольних напоїв, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, а отже, версія обвинувачення, підкріплена наявною у матеріалах справи доказовою базою, знайшла своє підтвердження.
Вина правопорушника у скоєнні відповідного адміністративного правопорушення підтверджується наявними в матеріалах справи та дослідженими в судовому засіданні доказами у їх сукупності, а саме змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 306000 від 20.04.2025 року, талоном приладу «Драгер», актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, рапортом, довідкою ВП № 1 Берестинського РВП ГУ НП у Харківській області щодо наявності права керування у правопорушника, відеозаписом з бодікамери.
Вважаю, що дії правопорушника вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що пом'якшую та обтяжують відповідальність, а тому до особи, що вчинила правопорушення слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.33, ч. 1 ст.130, ст. ст.248,251,252,268,280,283 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена через Сахновщинський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 10 денний строк, після її винесення, апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено та проголошено 25.07.2025 року.
Суддя: