Справа № 396/1535/21
Провадження № 1-кс/396/316/25
25.07.2025 року м. Новоукраїнка Слідчий суддя Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрювана ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши в приміщенні суду в м. Новоукраїнка Кіровоградської області клопотання слідчого СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов"язання відносно підозрюваної,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Стрелка, Братського району, Іркутської області, російської федерації, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , українка, громадянка України, освіта вища, заміжня, фізична особа підприємець, раніше не судима,
по матеріалах досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42021122020000033 від 05.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч.1 ст. 367 КК України,-
Слідчий Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітан поліції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Новоукраїнської окружної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Із змісту даного клопотання вбачається, що ОСОБА_5 , 08.07.2009 зареєстрована в Новоукраїнській районній державній адміністрації Кіровоградської області, як фізична особа - підприємець (РНОКПП НОМЕР_1 ). Місце здійснення господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (далі - ФОП), на момент вчинення кримінального правопорушення, відповідно до реєстраційних документів, визначено за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно реєстраційних даних, основним видом господарської діяльності ФОП, згідно КВЕД в т.ч. є 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послух технічного консультування в цих сферах.
Крім того, на ОСОБА_5 , як на фізичну особу -підприємця поширювалися наступні положення:
- ст. 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
-п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України - введення в установленому порядку обліку доходів і витрат, складання звітності, яка стосується обчислення і сплати податків та зборів;
-п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України - подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів;
-п.201.14 ст. 201 Податкового кодексу України - платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом;
-ст.49 Господарського кодексу України - не порушувати права та законні інтереси держави;
-п.п.2.14, п.2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.95 - відповідальності за своєчасне і якісне складання документів, передачу їх у встановлені графіком документообороту терміни для відображення у бухгалтерському обліку, за достовірність даних, наведених у документах, несуть особи, які склали і підписали ці документи.
Також, на ОСОБА_5 як на особу, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, яка зобов'язана сплачувати податки, відповідно до вимог ст.ст. 3,9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» покладена організація бухгалтерського обліку на підприємстві; забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років; створення необхідних умов для правильного ведення бухобліку, забезпечення неухильного виконання всіма працівниками, причетними до бухобліку правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; відображення в облікових регістрах господарських операцій у тому звітному періоді в якому вони були здійсненні; відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухобліку та недостовірність відображених у них даних.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи фізичною особою-підприємцем у зв'язку із покладеними на неї обов'язками та повноваженнями, виконувала адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Встановлено, що 02.06.2020 виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради на офіційному загальнодержавному веб-порталі https://prozorro.gov.ua оголошено про проведення відкриття торгів UA-2020-05-13-005492-b щодо реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній», очікуваною вартістю 12 291 887,00 грн.
В ході проведення аукціону для участі в ньому подали тендерні пропозиції ТОВ «МЕГАБУД-БК» з остаточною ціновою пропозицією 7 999 549,00 грн., ТОВ "БУД-КОНТРОЛЬ" з останньою ціновою пропозицією 7 999 550,00 грн., мале приватне підприємство "Тарон" з останньою ціновою пропозицією 8 000 000,00 грн., ПП "СПАЙС-БУД" з останньою ціновою пропозицією 11 980 741,96 грн. та ТОВ "АІС "БУДКОМ" з останньою ціновою пропозицією 12 082 736,51 грн.
Надалі, уповноваженою особою виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, за результатом розгляду поданих тендерних пропозицій ТОВ «МЕГАБУД-БК», ТОВ "БУД-КОНТРОЛЬ", ПП "Тарон", ПП "СПАЙС-БУД", ТОВ "АІС "БУДКОМ" 02.06.2020 визначено переможцем ТОВ «МЕГАБУД-БК» і прийнято рішення про вжиття заходів щодо повідомлення наміру укласти договір, у зв'язку з чим 19.06.2020 на офіційному загальнодержавному веб-порталі https://prozorro.gov.ua опубліковано протокол про намір укласти ТОВ «МЕГАБУД-БК» договір, як з переможцем закупівлі, на суму 7 999 549,00 грн.
В подальшому, на виконання рішення тендерного комітету виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, між виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради в особі Новоукраїнського міського голови ОСОБА_7 (замовник) та ТОВ «МЕГАБУД-БК», в особі директора ОСОБА_8 (підрядник) укладено договір підряду на поточний ремонт №226 від 19.06.2020, предметом якого є виконання робіт, з подальшою здачею в строк (експлуатацію) об'єкт «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній» CPV (ДК 021:2015) Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6; ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013».
Крім того, 19.06.2023 між Виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради в особі заступника міського голови ОСОБА_9 , яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Замовник), з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕГАБУД-БК» в особі директора ОСОБА_8 , що діє на підставі статуту (далі - Підрядник), укладено договір підряду №185 - Додаткові роботи в рамках проекту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м.Новоукраїнка «Сквер на Соборній» CPV (ДК 021:2015) Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6» (надалі Договір №185).
Відповідно до ст.11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 затверджено «Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури» (надалі за текстом - Порядок), який визначає механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (надалі за текстом - будівництво об'єкта).
Згідно з п. 2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Відповідно до п. 3 Порядку технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спец обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Так, 03.08.2023 між виконавчим комітетом Новоукраїнської міської ради в особі міського голови ОСОБА_7 , який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні та суб'єктом малого підприємництва - фізична особа підприємець (ФОП) ОСОБА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса реєстрації ФОП АДРЕСА_2 ОСОБА_5 , яка діє на підставі державної реєстрації та кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду було укладено договір №234 про здійснення виконавцем робот з технічного нагляду по об'єкту Додаткові роботи в рамках проекту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м.Новоукраїнка «Сквер на Соборній» CPV (ДК 021:2015) Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6» за договором підряду №185, строком до 31.12.2024, Пунктом 1.2 визначено, що технічний нагляд за виконанням робіт на об'єкті здійснюється відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №930, інших нормативно-правових актів, що регулюють питання здійснення технічного нагляду.
Крім того, відповідно до Договору Виконавець зобов'язаний здійснювати технічний нагляд якісно (п.5.2.2); перевіряти якість та відповідність виконаних будівельних робіт, застосованих конструкцій, виробів, матеріалів та змонтованого обладнання, устаткування, механізмів проектним рішенням, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, технічних умов та інших нормативних актів і документів (п.5.2.3); проводити разом із підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів (п.5.2.4); перевіряти наявність документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів, устаткування та обладнання, що використовується під час будівництва об'єкта: технічних паспортів, сертифікатів, документів, що відображають результати лабораторних випробувань (п.5.2.6); зупиняти роботи: у випадках застосування конструкцій, матеріалів та виробів неналежної якості, чи які не відповідають нормативно правовим актам та документам для оформлення актів на приховані роботи та у разі виявлення недоліків виконання будівельних робіт (п.5.2.7 ); перевіряти та візувати акти приймання виконаних робіт, змонтованого обладнання та устаткування в частині обсягу виконаних робіт (п.5.2.11); брати участь у підготовці Актів на приховані роботи, приймати закінчених будівництвом об'єктів у експлуатацію (п.5.2.12); вести облік обсягів прийнятих будівельних робіт, а також будівельних робіт, виконаних з недоліками (п.5.2.13); оформлювати акти робіт, виконаних з недоліками (п.5.2.14); здійснювати контроль за обліком всіх необхідних випробувань, своєчасно реагувати та перевіряти усунення всіх відхилень і невідповідностей (п.5.2.15).
Згідно п.6.3 Договору виконавець несе відповідальність за відповідність об'ємів виконаних робіт проектно-кошторисній документації, а також за якість виконаних підрядником робіт та їх відповідність діючим Державним будівельним нормам та іншим нормативно-правовим актам України, які стосуються виконанню та контролю виконання робіт відповідно до умов договору.
24.12.2024 до договору про здійснення технічного нагляду №7/259 від 12.10.2023 додатковою угодою №2 внесено зміни до п.2.1 в частині збільшення суми бюджетних асигнувань на 2024 рік у сумі 26249,85 грн. Всі інші умови договору про здійснення технічного нагляду №7/259 від 12.10.2023 залишено без змін.
Відповідно до договору №7/259 від 12.10.2023 ФОП « ОСОБА_5 » «Про призначення відповідального за здійснення технагляду на об'єкті» призначено відповідального за здійснення технічного нагляду за роботами в рамках проекту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній» CPV (ДК 021:2015) Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6» в м. Новоукраїнка Новоукраїнського району Кіровоградської області - ОСОБА_5 , таким чином, остання безпосередньо здійснювала функцію технічного нагляду за виконанням договору №7/259 по об'єкту. Пунктом 4.1.10 договору №7/259 від 12.10.2023 ОСОБА_5 повинна перевіряти та візувати акти по формі КБ-2 в частині відповідності їх обсягам виконаних робіт та ціноутворенню згідно ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила вартості будівництва». В свою чергу ОСОБА_5 не усвідомлюючи настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинна була і могла їх усвідомлювати, неналежно виконавши покладені на неї службові обов'язки щодо здійснення контролю обсягів та якості виконаних робіт за договорами, підтвердила неправдиві відомості, внесені Підрядником до актів приймання виконаних будівельних робіт (Типова форма № КБ-2в).
Дані порушення, а саме факти внесення недостовірних даних у вигляді завищеннявартості по прямих витратах підрядником ТОВ «МЕГАБУД-БК» в період з вересня 2020 року по проведенню роботи об"єкту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній», про що складено Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) та Акт приймання виконаних будівельних робіт (Форма КБ-2в) підтверджуються висновками судової будівельно-технічної експертизи та судово-економічної експертизи.
Загальна вартість неякісно виконаних будівельних робіт по вищезазначеному об'єкту становить 213 924,49 грн.
Виходячи із викладеного, ОСОБА_5 , являючись службовою особою та особою, що здійснює технічний нагляд за об'єктом: «об'єкту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній»; CPV (ДК 021:2015) - Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6», внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що виразилось у неналежній перевірці якості виконаних робіт та завищення цін в період з вересня 2020 року по грудень 2023 року допустила підписання актів приймання виконаних будівельних робіт №1 за формою №КБ2-в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт №КБ-3 від 08.12.2023 на суму 213 924,49 грн.
Дії ОСОБА_5 є порушенням вимог п.п. 5, 6 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури», оскільки остання перевірку прийнятих нею об'ємів виконаних будівельних робіт не здійснила, відповідність матеріалів проектно-кошторисній документації не перевірила, будь-яких заходів щодо зупинення робіт у разі застосування підрядником матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів чи усунення відхилень від проектних рішень, усунення недоліків не вжила, контроль за відповідністю обсягів та якості виконаних робіт проектам, технічним умовам і стандартам не забезпечила, чим спричинила істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам, в особі виконавчого комітета Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області у вигляді матеріальних збитків на загальну суму 213 924 гривень 49 копійок, виділених на виконання робіт по об'єкту «Реконструкція території парку з поліпшеною інфраструктурою для бізнесу та громадян в м. Новоукраїнка «Сквер на Соборній»; CPV (ДК 021:2015) - Інші завершальні будівельні роботи - 45450000-6».
Тим самим, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_5 у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст.367 КК України.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримала клопотання слідчого та просила його задовольнити і покласти на підозрювану зазначені у клопотанні зобов'язання.
В судову засіданні слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_5 не заперечувала щодо застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання та покладення обов'язків, вказаних в клопотанні.
Захисник ОСОБА_6 не заперечувала, щодо застосування відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку прокурора, слідчого, підозрювану ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, вважає, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Контроль за виконанням особистого зобов'язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває у провадженні суду, - прокурор.
Встановлено, що 18.07.2025 року ОСОБА_5 оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України (а.к. 108-117).
Об'єктивна підозра ОСОБА_5 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- договір № 226 від 19.06.2020 року ( а.к. 15-17); договір № 7/259 від 31.07.2020 року (а.к. 18-19); додаткова угода № 2 до договору № 234 від 03.08.2023 року (а.к. 20); висновком експерта № СЕ-19/112-25/3481-ЕК від 01.04.2025 року (а.к. 22-62); висновок експерта № 0609/24 судової будівельно-технічної експертизи від 21.02.2025 року (а.к. 63-107). протокол допиту підозрюваного від 22.07.2025 року (а.к. 118-119).
Дослідивши надані матеріали, суд враховує, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , заміжня, фізична особа підприємець, раніше не судима.
При цьому, ОСОБА_5 від органів досудового розслідування не переховується та слідству не перешкоджає, що унеможливлює обрання відносно неї більш суворого запобіжного заходу.
Отже, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_5 нетяжкого кримінального правопорушення, з урахуванням даних про її особу, та зважаючи на необхідність виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, запобігти спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, слідчий суддя, вважає за необхідне застосувати відносно підозрюваної найбільш м'який запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строків досудового розслідування, тобто до 16.09.2025 року, поклавши на неї обов'язки, передбачені п.п. 1-3 ч. 5 ст. 194 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 177, 179, 193-194, 196, КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов"язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 - задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021122020000033 від 05 серпня 2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 367 КК України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строків досудового розслідування, тобто до 16.09.2025 року.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 такі обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Строк дії ухвали визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 16.09.2025 року.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 , що у разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали про обрання міри запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання підозрюваній ОСОБА_5 покласти на слідчого СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_4 .
Повний текст ухвали складено 25.07.2025 року і оголошено учасникам провадження 25.07.2025 року о 11.50 годині.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1