Вирок від 24.07.2025 по справі 243/10607/24

Провадження №1-кп/243/434/2025

Справа № 243/10607/24

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, що відбувається в залі Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, в порядку спеціального провадження (in absentia) матеріали кримінального провадження згідно з ЄРДР № 22024050000001073 від 10.04.2024 року за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Горлівка Донецької області, громадянки України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.

В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06 квітня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»).

З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками рф з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, рф на території Донецької області так званої «ДНР», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014 припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

24.02.2022 військовослужбовці ЗС рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який продовжено на 90 діб Указом Президента України ОСОБА_6 № 4024-ІХ від 29.10.2024, тобто до 08.02.2025 до 05 години 30 хвилин.

Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Представниками рф на тимчасово окупованій території Горлівського району Донецької області було створено ряд підпорядкованих, керованих та фінансованих рф окупаційних адміністрацій, у тому числі й «управління освіти адміністрації міського округу Горлівка ДНР», який є структурним підрозділом «адміністрації міського округу Горлівка ДНР», як органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.

При цьому, представники підконтрольних рф самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території Горлівського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі з числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.

Так, у громадянки України ОСОБА_5 , яка достовірно володіла інформацією, що з 24.02.2022 підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна, та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України у порушення порядку, встановленого Конституцією України, з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу російської федерації, виник умисел на співпрацю з представниками держави-агресора.

Реалізуючи свій злочинний умисел, громадянка України ОСОБА_5 , у березні 2022 року, але не пізніше ніж у вересні 2023 року, надала згоду і добровільно зайняла посаду так званого «начальника управления образования администрации города Горловка ДНР», юридична адреса якого: Донецька область, місто Горлівка, проспект Перемоги, буд. 158, яку обіймає по сьогоднішній день згідно з відомостями системи «Единого государственного реестра юридических лиц».

Відповідно до (мовою оригіналу) п. 4.5-4.9 «Положение об Управлении образования администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики», должностные обязанности, права, ответственность начальника Управления регламентируются настоящим Положением, а именно:

Начальник управления:

4.5. Управление возглавляет начальник, который назначается на должность и увольняется с должности главой администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики. На должность начальника Управления назначается лицо, имеющее высшее профессиональное педагогическое образование, стаж работы на государственной службе или в органах местного самоуправления не менее трех лет или по специальности в других областях не менее пяти лет.

4.6. Начальник Управления, представляет интересы муниципального образования в области образования в отношениях с юридическими и физическими лицами:

4.6.1. По поручению главы администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики, в установленном порядке, представляет интересы администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики в органах государственной власти, судебных и правоохранительных органах, органах местного самоуправления, учреждениях, организациях и предприятиях различных форм собственности, средствах массовой информации по вопросам, относящимся к компетенции Управления.

4.6.2. Осуществляет руководство деятельностью Управления, обеспечивает выполнение возложенных на Управление задач, определяет должностные обязанности и степень ответственности всех сотрудников Управления.

4.6.3. Планирует работу Управления и анализирует состояние ее выполнения.

4.6.4. Издает в пределах компетенции Управления приказы, организует и контролирует их выполнение.

4.6.5. Назначает на должность и освобождает от должности руководителей учреждений, подведомственных Управлению, структурных подразделений при Управлении с правом юридического лица.

4.6.6. Поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на руководителей структурных подразделений при Управлении образования и образовательных учреждений в соответствии с действующим законодательством.

4.6.7. Вносит предложения администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики по предельной численности и фонду оплаты труда работников Управления.

4.6.8. Утверждает бюджетную смету Управления в пределах доведенных бюджетных ассигнований.

4.6.9. Распоряжается бюджетными средствами в пределах доведенного объема бюджетных ассигнований в соответствии с бюджетной росписью.

4.6.10. Заключает от имени Управления договоры, контракты, соглашения, выдает доверенности.

4.6.11. Делегирует руководителям образовательных учреждений отдельные свои полномочия.

4.6.12. Рассматривает ходатайства и вносит предложения о награждении лучших работников сферы образования муниципального образования наградами.

4.6.13. Распоряжается имуществом, закрепленным за Управлением на праве оперативного управления, и средствами, находящимися в распоряжении Управления, подписывает финансовые документы.

4.6.14. Способствует развитию международных связей по вопросам образования, воспитания.

4.7. На период временного отсутствия начальника Управления (отпуск, командировка, временная нетрудоспособность и др.) исполнение его обязанностей возлагается на заместителя начальника Управления, либо работника Управления, назначенного согласно распоряжению администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики, с приобретением соответствующих прав и ответственности за исполнение возложенных на него обязанностей.

4.8. Назначение на должность (прием на работу) и освобождение от должности (увольнение с работы) работников Управления производится главой администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики в соответствии с действующим законодательством Российской Федерации.

4.9. С целью обеспечения оперативного управления образовательными учреждениями начальник Управления утверждает распределение функций между структурными подразделениями, сотрудниками Управления, координирует их работу, делегирует им отдельные свои полномочия.

На виконання своїх обов'язків та організовуючи освітню діяльність навчальних закладів міста Горлівки, ОСОБА_5 , як «начальник управления образования» видала накази (ПРИКАЗ № 206 от 24.10.2023) «О проведении муниципального этапа всероссийской олимпиады школьников в муниципальных бюджетных общеобразовательных учреждениях города Горловка в 2023-2024 учебном году» та (ПРИКАЗ № 177 от 13.09.2023) «О проведении школьного этапа всероссийской олимпиады школьников в муниципальных бюджетных общеобразовательных учреждениях города Горловка в 2023 - 2024 учебном году», які видані ОСОБА_5 відповідно до вимог «Приказа Министерства образования и науки Донецкой Народной Республики от 22.08.2023 № 409 «О проведении всероссийской олимпиады школьников в Донецкой Народной Республике в 2023-2024 учебном году» (далее - Всероссийская олимпиада), приказам Министерства образования и науки Донецкой Народной Республики от 13.09.2023 № 455 «О проведении школьного этапа всероссийской олимпиады школьников в Донецкой Народной Республике в 2023-2024 учебном году», Управления образования администрации города Горловка от 24.08.2023 № 155 «О проведении всероссийской олимпиады школьников в муниципальных бюджетных общеобразовательных учреждений города Горловки в 2023-2024 учебном году».

Крім цього, ОСОБА_5 надала 07.08.2024 інтерв'ю у програмі «ТЕМА ДНЯ» на якому зазначила, що «1 сентября учебный год для горловских школьников вновь стартует в формате дистанционное обучение. Об этом в интервью местному телеканалу рассказал начальник управления образования г.о. ОСОБА_7 .

Регулярные вражеские обстрелы нашего города пока не позволяют ребятам выйти на учебу очно, поэтому учебный год начнется с использованием дистанционных образовательных технологий.

Также, ОСОБА_5 рассказала об оздоровлении детей в летний период. Так, благодаря шефу- региону Кемеровской области 1400 горловских школьников получили возможность полноценно отдохнуть в лагерях на берегу Азовского и Черного морей. Для ребят постарше работает программа «Университетские системы».

Як вбачається з наведеного, на ОСОБА_5 , як на так званого «начальника управління освіти адміністрації міського округу Горлівка ДНР», покладено організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Обвинувачена ОСОБА_5 не була допитана судом у судовому засіданні по суті пред'явленого обвинувачення. Розгляд кримінального провадження здійснювався за її відсутності (in absentia) відповідно до вимог КПК України. Жодних клопотань від ОСОБА_5 на адресу суду не надходило.

Щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_5 висунуто обвинувачення за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

14 грудня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру. Вказане повідомлення, згідно зі ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, було опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Протягом грудня 2024 року ОСОБА_5 неодноразово викликалась через публікацію в газеті «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора до старшого слідчого ОСОБА_8 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, з дислокацією у м. Маріуполь для вручення повідомлення про підозру та допиту як підозрюваної. Однак ОСОБА_5 не з'явилась у визначений час та не повідомила про причини своєї неявки.

У зв'язку з ухиленням від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, 19.12.2024 року підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.

23 грудня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська задоволено клопотання слідчого ОСОБА_8 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000001073.

31 грудня 2024 року обвинувальний акт стосовно ОСОБА_5 надійшов до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області. Ухвалою суду від 19 травня 2024 року прийнято рішення про здійснення спеціального судового провадження щодо цього обвинувального акту.

Останнє відоме місце проживання ОСОБА_5 - АДРЕСА_1 . Зазначена адреса перебуває на тимчасово окупованій території України, з якою відсутній поштовий зв'язок. У зв'язку з цим, повістки та процесуальні документи поштою не надсилались.

Перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території доведено матеріалами провадження, протоколами допитів свідків та відповідями оперативного підрозділу СБУ.

Таким чином, зібраними доказами підтверджено, що ОСОБА_5 перебуває у м. Горлівка Донецької області, яке, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є тимчасово окупованою територією України.

Згідно з ч. 8 ст. 135, ч. 3 ст. 323, а також ст. 297-1 та 297-2 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні може здійснюватися за відсутності обвинуваченого, який переховується на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у розшук. Повістки про виклик обвинуваченої на судові засідання були опубліковані на офіційному веб-сайті Слов'янського міськрайонного суду, на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр».

Відповідно до положень ст. 297-5 КПК України, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду, обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

ОСОБА_5 , будучи належним чином повідомленою про зміст судових повісток, дати та час судових засідань, знала про розгляд кримінального провадження щодо неї, однак не прибула на судові виклики. Зазначене, у сукупності з її перебуванням на тимчасово окупованій території, свідчить про її ухилення від явки на судові виклики.

Аналіз матеріалів кримінального провадження свідчить, що ОСОБА_5 мала підстави усвідомлювати початок кримінального провадження та була обізнана зі своїми правами, включаючи право на захист та доступ до правосуддя. Держава Україна, під контролем сторони захисту та суду, використала всі передбачені законом можливості для забезпечення її прав, що узгоджується зі ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Суд вважає, що дії ОСОБА_5 свідчать про її відмову предстати перед українським судом та ухилення від правосуддя, що є реалізацією її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення. Вказані висновки ґрунтуються, зокрема, на правовій позиції Європейського суду з прав людини (справи «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року).

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження, суд вважає, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження з урахуванням встановлених законом особливостей. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист та доступ до правосуддя.

У судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_4 зазначила, що не мала можливості зв'язатися з ОСОБА_5 та з'ясувати її правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник ОСОБА_4 належним чином брала участь у реалізації права на захист обвинуваченої ОСОБА_5 під час судового розгляду. Вона в повному обсязі ознайомилася з матеріалами кримінального провадження, здійснювала захист безпосередньо в судовому засіданні та висловила свою позицію щодо недоведеності вини своєї підзахисної, просивши суд виправдати останню.

Суд дійшов до переконання, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 у скоєнні інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю доведена та підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні показав, що працював у Микитівському РВ Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області до 2014 року на різних посадах. У подальшому, після окупації в м. Горлівці він виїхав на територію підконтрольну українській владі та по теперішній час працює у ВОЗ ДМ ТТО ГУНП в Донецькій області ГУНП в Донецькій області на посаді старшого інспектора. Також свідок додав, що знає ОСОБА_5 , як мешканку м. Горлівка та працівника відділу освіти Горлівської міської ради. Декілька раз спілкувався з нею зі службових питань. Останній раз він бачив ОСОБА_5 навесні 2014 році в м. Горлівка. Йому відомо, що ОСОБА_5 залишилась на тимчасово окупованій території, де працює начальником відділу освіти «администрации г. Горловка» (рос.) т.зв. «ДНР». В мережі Інтернет він неодноразово бачив публікації, де ОСОБА_5 приймала участь в різних «офіційних заходах» на території окупованого м. Горлівка в якості начальника управління освіти «городского округа Горловка».

Свідок ОСОБА_10 , в судовому засіданні показала, що вона, як колишня посадова особа однієї з лікарень м. Горлівки була знайома з ОСОБА_5 приблизно з 2013 року, оскільки остання обіймала посаду очільника відділу освіти міста. Псля початку військових дій у 2014 році, у 2015 році стало відомо, що ОСОБА_5 продовжила займати свою посаду в окупаційній адміністрації. Ця інформація підтверджувалася їй її колишніми колегами та знайомими до лютого 2020 року, а також опосередковано через матір свідка, яка відвідувала м.Горлівку. Зазначає, що у листопаді 2022 року, після загибелі її двоюрідної сестри (директора школи №3 у м.Горлівці), вона дізналася від родичів, що процесом поховання курируватиме саме ОСОБА_5 як «очільник відділу освіти». Також вказує на суттєві зміни в освітній системі Горлівки, що відбулися під керівництвом ОСОБА_5 після 2014 року. Зокрема, відбулася повна заміна української освітньої програми на російську. Кількість уроків української мови була суттєво скорочена, а згодом, їх взагалі прибрали. Свідок підтвердила, що зможе впізнати ОСОБА_5 за загальними зовнішніми рисами.

Крім того, винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується наступними письмовими доказами, а саме:

Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22024050000001073 від 10.04.2024 року, яким внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за попередньою кваліфікацією ч. 3 ст. 111-1 КК України;

Повідомленням Бахмутського РВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 09.04.2024 року, згідно з яким оперативним шляхом було отримано інформацію щодо громадянки України ОСОБА_5 , яка своїм умисним діями порушує законодавство України (в умовах воєнного стану). Зазначено, що ОСОБА_5 з моменту початку збройної агресії Російської Федерації проти України і дотепер перебуває на тимчасово окупованій території м. Горлівка Донецької області, добровільно перейшла на бік окупаційних військ РФ та так званої «ДНР», надала добровільну згоду окупаційній владі щодо участі у незаконно створених органах влади на тимчасово окупованій території м. Горлівка, і на теперішній час працює на посаді "Начальника Управления образования администрации города Горловка" так званої "ДНР".

Рапортом старшого оперуповноваженого 1 сектору Бахмутського РВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора ОСОБА_11 від 09.04.2024 року, яким, в ході виконання завдань Служби безпеки України, також отримана аналогічна інформація щодо ОСОБА_5 , яка своїми умисними діями порушує законодавство України в умовах воєнного стану, залишаючись на тимчасово окупованій території м. Горлівка Донецької області та добровільно перейшовши на бік окупаційної влади РФ та так званої «ДНР». У рапорті також підтверджується, що ОСОБА_5 добровільно надала згоду окупаційній владі щодо участі у незаконно створених органах влади та на теперішній час працює на посаді "Начальника Управления образования администрации города Горловка" так званої "ДНР".

Актом огляду від 07.04.2024 року, згідно з яким зафіксовано огляд інтернет-ресурсу «rusprofile» (https://www.rusprofile.ru/), ході якого, після введення в пошуковому вікні запиту « ОСОБА_5 », було отримано інформацію ( ІНФОРМАЦІЯ_2 що станом на 07.04.2024 року громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на посаді "начальника управления образования в м. Горлівка" так званої "ДНР". Факт огляду та отриманої інформації підтверджується скріншотами, що виключає можливість спотворення даних.

Актом огляду від 08.04.2024 року, згідно з яким у період з 10 год. 20 хв. до 10 год. 50 хв., було проведено огляд Інтернет-ресурсу «Лента новостей ДНР» (https://dnr-news.ru). В ході огляду було виявлено публікацію з фотоматеріалами від 01.02.2024 року під назвою «Модернизация горловских школ» (https://dnr-news.ru/society/2024/02/01/608333.html). У цій публікації міститься пряма цитата ОСОБА_5 , яка ідентифікується як «начальник управления образования администрации города Горловка» так званої «ДНР». Вона коментує модернізацію шкільних кабінетів у Горлівці, зазначаючи, що «за порушенням Президента Российской Федерации ОСОБА_12 в конце 2023 года из федерального бюджета на 8 горловских школ были выделены средства для приобретения оборудования». ОСОБА_5 також висловлює впевненість у продовженні цієї роботи, що підтверджує її активну участь у реалізації політики окупаційної влади у сфері освіти. Огляд здійснювався з використанням ноутбука та фіксацією зображень екрану (скріншотів), що додаються до матеріалів справи та виключають можливість спотворення інформації.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.11.2024 та додатком до нього фототаблецею, згядно з яким, свідок ОСОБА_9 у присутності понятих, на пред'явлених для впізнання фотознімках за загальними ознаками, а саме за зовнішніми рисами обличчя (зачіскою, розрізом очей, формою носа та рот) впізнав особу на фото №2, яка є ОСОБА_5 . Згідно з довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками на фото №2 зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Протоколом огляду від 05.11.2024 року зі скріншотами із фото екрану та долученим DVD-R диском, згідно з яким, об'єктом огляду став телеграм-канал « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_4 . В ході огляду виявлено публікацію від 27.08.2024 року ( ІНФОРМАЦІЯ_4 з дописом: «Приказом Министерства просвещения Российской Федерации за многолетний и добросовестный труд и значительные заслуги в сфере образования начальнику Управления образования администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики Полубан ОСОБА_13 присвоено почетное звание «Почетный работник сферы образования Российской Федерации».» У цьому дописі міститься привітання від «глави муниципального образования городского округа Горловка Донецкой Народной Республики» ОСОБА_14 на адресу ОСОБА_5 з нагоди присвоєння їй почесного звання РФ, що підкреслює її активну співпрацю з окупаційною владою та визнання її «заслуг» російською системою. Для фіксації та збереження інформації було здійснено фотографування екрану (скріншоти) та архівацію зазначеної публікації за допомогою Інтернет-ресурсу « ОСОБА_15 » ( ІНФОРМАЦІЯ_5 що виключає можливість спотворення чи видалення інформації. Вказані матеріали підтверджують добровільну співпрацю громадянки України ОСОБА_5 з окупаційною владою так званої «ДНР» та Російської Федерації на тимчасово окупованій території м. Горлівка Донецької області.

Відповідно до переглянутого і дослідженого в судовому засіданні відеозапису на диску, що є додатком до протоколу огляду від 05.11.2024, підтверджуються обставини, викладені у вказаному протоколі.

Протоколом огляду від 05.11.2024 року зі скріншотами із фото екрану та долученим DVD-R диском, згідно з яким об'єктом огляду стала соціальна мережа «ВКонтакте» (https://vk.com/), де було виявлено особисту сторінку « ОСОБА_16 » ( ІНФОРМАЦІЯ_6 візуально схожу на обвинувачену ОСОБА_5 . На цій сторінці виявлено публікацію від 27.09.2024 року (https://vk.com/maria_poluban?w=wall377132105_7622) з дописом: "По инициативе Всероссийской общественной организации содействия развитию профессиональной сферы дошкольного образования «Воспитатели России» при поддержке Всероссийской политической партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ» и Фонда президентских грантов, в нашем городе, как и во всей России, 27 сентября 2024 прошел Всероссийский День приема, приуроченный ко Дню дошкольного работника. Начальником Управления образования администрации городского округа Горловка Полубан Марией Яношевной совместно с главой администрации Центрально-Городского района города Горловка ОСОБА_17 , руководителем Управы Никитовского внутригородского района ГОРОД администрации городского округа ОСОБА_18 , заместителем руководителя Управы Калининского внутригородского района города Горловка ОСОБА_19 и специалистами отдела качества образования и инспектирования Управления образования проведены встречи с родителями дошкольников..." Ця публікація, що містить фотографію ймовірно обвинуваченої, свідчить про активну діяльність ОСОБА_5 на посаді "Начальника Управления образования администрации городского округа Горловка" так званої "ДНР", її взаємодію з представниками окупаційної адміністрації та участь у заходах, організованих за підтримки російських політичних партій. Для збереження отриманих даних та унеможливлення видалення інформації з мережі Інтернет, здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет-ресурсу « ОСОБА_15 » ( ІНФОРМАЦІЯ_7 Огляд здійснювався з фіксацією зображень екрану (скріншотів), що додаються до матеріалів справи.

Відповідно до переглянутого і дослідженого в судовому засіданні відеозапису на диску, що є додатком до протоколу огляду від 05.11.2024, підтверджуються обставини, викладені у вказаному протоколі.

Протоколом огляду від 13.11.2024 року зі скріншотами із фото екрану та долученим DVD-R диском, згідно з яким, об'єктом огляду став Інтернет-ресурс (сайт) «Лента новостей ДНР» (https://dnr-news.ru). В ході огляду виявлено публікацію від 01.02.2024 року ( ІНФОРМАЦІЯ_8 під назвою «Модернизация горловских школ». У цій публікації міститься пряма цитата ОСОБА_5 , яка ідентифікується як «начальник управления образования администрации города Горловка» так званої «ДНР». Вона коментує процес модернізації шкільних кабінетів у Горлівці, зазначаючи, що «по поручению Президента Российской Федерации ОСОБА_12 в конце 2023 года из федерального бюджета на 8 горловских школ были выделены средства для приобретения оборудования». Ця інформація свідчить про активну співпрацю ОСОБА_5 з окупаційною адміністрацією та її участь у реалізації політики Російської Федерації на тимчасово окупованій території України у сфері освіти. Для фіксації та збереження отриманих даних, а також для унеможливлення видалення інформації з мережі Інтернет, здійснено фотографування екрану (скріншоти) та архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет-ресурсу « ОСОБА_15 » ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

Відповідно до переглянутого і дослідженого в судовому засіданні відеозапису на диску, що є додатком до протоколу огляду від 13.11.2024, підтверджуються обставини, викладені у вказаному протоколі.

Протоколом огляду від 20.11.2024 року зі скріншотами із фото екрану та долученим DVD-R диском, за участю свідка ОСОБА_9 , згідно з яким, об'єктом огляду став Інтернет-ресурс «Лента новостей ДНР» (https://dnr-news.ru). В ході огляду виявлено дві ключові публікації: Публікація від 01.02.2024 року ( ІНФОРМАЦІЯ_8 під назвою «Модернизация горловских школ». На фотознімках у цій публікації присутня особа, яку свідок ОСОБА_9 впізнав як ОСОБА_5 . У тексті публікації ОСОБА_5 цитується як «начальник управления образования администрации города Горловка» так званої «ДНР», яка коментує виділення коштів з федерального бюджету Російської Федерації на модернізацію горлівських шкіл за дорученням ОСОБА_20 . Публікація від 27.08.2024 року з текстом про присвоєння ОСОБА_5 почесного звання «Почетный работник сферы образования Российской Федерации» «приказом Министерства просвещения Российской Федерации». Публікація також містить привітання від ОСОБА_14 , «главы муниципального образования городского округа Горловка Донецкой Народной Республики». Ця інформація підтверджується фотознімком, на якому свідок ОСОБА_9 також впізнав обвинувачену, а також зображенням «Удостоверения о ведомственной награде». Огляд проводився з використанням ноутбука та фіксацією зображень екрану (скріншотів), які були вставлені в протокол. Вказані матеріали, підтверджені свідченнями свідка, свідчать про добровільну співпрацю громадянки України ОСОБА_5 з окупаційною владою так званої «ДНР» та Російської Федерації на тимчасово окупованій території м. Горлівка Донецької області, а також про її діяльність на керівній посаді у незаконно створених органах влади, що включає активну участь у реалізації політики держави-агресора у сфері освіти..

Відповідно до переглянутого і дослідженого в судовому засіданні відеозапису на диску, що є додатком до протоколу огляду від 13.11.2024, підтверджуються обставини, викладені у вказаному протоколі.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.11.2024 та додатком до нього фототаблецею з DVD-R диском, проведеного з 12 год. 30 хв. до 12 год. 36 хв. та старшим слідчим СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецікій та Луганській областях, згідно з яким, свідок ОСОБА_10 , на пред'явлених для впізнання фотознімках за загальними ознаками, а саме за зовнішніми рисами обличчя (зачіскою, розрізом очей, формою носа та рот) впізнав особу на фото №1, яка є ОСОБА_5 . Згідно з довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками на фото №1 зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до переглянутого і дослідженого в судовому засіданні відеозапису на диску, що є додатком до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.11.2024, підтверджуються обставини, викладені у вказаному протоколі.

Протоколом огляду мережі Інтернет від 06.12.2024 року, згідно з яким, огляд було проведено начальником відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 у приміщенні Донецької обласної прокуратури за адресою: м. Дніпро, вул. Майдан Озерний, буд. 32, каб. 10. Об'єктом огляду стали Інтернет-ресурси, що містять законодавство Російської Федерації у сфері освіти та нормативні документи так званої «ДНР», зокрема: встановлені відомості, що підтверджуються відповідними зображеннями (№ 1-14 протоколу): На зображеннях № 2-5 протоколу зафіксовано «Договір між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта" від 30.09.2022 року. Зміст зафіксованих зображень підтверджує, що цей договір проголошує прийняття так званої «Донецької Народної Республіки» до складу Російської Федерації з дати підписання, визначає російську мову як державну та поширює дію законодавства РФ на територію «ДНР». На зображеннях № 6-9 протоколу зафіксовано Федеральний закон РФ № 18-ФЗ від 17.02.2023 року «Об особенностях правового регулирования отношений в сфере социальной защиты и социального обслуживания граждан, проживающих на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области и Херсонской области». Зміст зафіксованих зображень підтверджує, що цей закон регулює особливості правового регулювання відносин у сфері соціального захисту та соціального обслуговування громадян на тимчасово окупованих територіях. На зображеннях № 10-14 протоколу зафіксовано Федеральний закон РФ № 273-ФЗ від 29.12.2012 року «Об образовании в Российской Федерации». Зміст зафіксованих зображень підтверджує, що цей закон визначає освіту та особливу увагу приділяє формуванню патріотизму та громадянськості у навчальному процесі. Таким чином, у ході огляду сайтів рф на яких оглянуто законодавство рф у сфері освіти, яке розповсюджується на регулювання відносин у сфері освіти і днр, встановлено, що ОСОБА_5 , при виконанні обов'язків у незаконному органі влади «управление образования г. Горловка» дотримуватись законодавства держави-агресора рф, нормативні акти яких долучено до протоколу огляду.

Судом безпосередньо у судовому засіданні досліджені долучені додатки до протколу від 06.12.2024, а саме законодаство держави-агресора: «Договір між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта» від 30.09.2022 року, Федеральний закон РФ № 18-ФЗ від 17.02.2023 року «Об особенностях правового регулирования отношений в сфере социальной защиты и социального обслуживания граждан, проживающих на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области и Херсонской области», а також Федеральний закон РФ № 273-ФЗ від 29.12.2012 року «Об образовании в Российской Федерации».

Протоколом огляду мережі Інтернет від 11 грудня 2024 року, в ході якого досліджено Інтернет-ресурс «Предоставление сведений из ЕРПОЛ/ЕГРИП Федеральной налоговой службы РФ». Відомості, виявлені під час огляду, підтверджуються вісьмома зображеннями (сканкопіями екрану) № 1-8 протоколу, долученими як невід'ємний додаток. Встановлено наступне: Зображення № 1-3 фіксують процес пошуку інформації про «УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДА ГОРЛОВКА» у регіоні «93 - ДОНЕЦКАЯ НАРОДНАЯ РЕСП.». Зображення № 4-6 фіксують отриманий витяг з «Единого государственного реестра юридических лиц» щодо організації «УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДСКОГО ОКРУГА ГОРЛОВКА ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ». Зазначений витяг містить відомості про її реєстрацію 08.01.2024 року та вказує, що особою, яка має право діяти без довіреності від її імені, є «ПОЛУБАН МАРИЯ ЯНОШЕВНА». Також зафіксовано її ІПН, посаду «НАЧАЛЬНИК УПРАВЛЕНИЯ» та громадянство «гражданин Российской Федерации». Адреса юридичної особи: Донецька Народна Республіка, м. Горлівка, пр-кт Перемоги, буд. 158. Оглянутий файл витягу був роздрукований та долучений до протоколу огляду на 5 аркушах (Додаток 2). Зображення № 7-8 фіксують дії з архівації отриманих даних за допомогою Інтернет-ресурсу «archive.today» для збереження інформації.

У судовому засіданні суд безпосередньо дослідив відеозапис з диску, що є додатком до протоколу огляду від 11.12.2024, а також витяг, отриманий під час цього огляду.

Протоколом огляду документів та комп'ютерних даних від 12 грудня 2024 року та долученим DVD-R диском, згідно з яким в мережі Інтернет здійснювався пошук «Положения о управлении образования администрации города Горловка» та посадових інструкцій «Начальника управления образования Администрации городского округа г. Горловка ДНР». Та встановлені відомості, важливі для кримінального провадження: Скріншоти № 1 фіксують процес пошуку інформації про «УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДА ГОРЛОВКА» у регіоні «93 - ДОНЕЦКАЯ НАРОДНАЯ РЕСП.». Скріншоти № 2 фіксують отриману виписку з «Единого государственного реестра юридических лиц» щодо організації «УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДСКОГО ОКРУГА ГОРЛОВКА ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ». Виписка містить відомості про її реєстрацію 08.01.2024 року та вказує, що особою, яка має право діяти від її імені, є «ПОЛУБАН МАРИЯ ЯНОШЕВНА». Зафіксовано її ІПН, посаду «НАЧАЛЬНИК УПРАВЛЕНИЯ» та громадянство «гражданин Российской Федерации». Адреса організації: Донецька Народна Республіка, м. Горлівка, пр-кт Перемоги, буд. 158. Оглянутий файл виписки роздруковано та долучено до протоколу огляду на 5 аркушах (Додаток 2). Скріншоти № 3 фіксують зміст завантаженого документа «Reshenie_GGS_16_l_Polozhenie_UO.doc». Цей документ є «Положением об Управлении образования администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики», затвердженим рішенням від 06 січня 2024 року № Р16-1. У «Положенні» зазначено, що «Управление» є органом по забезпеченню «государственных гарантий реализации прав на получение общедоступного и бесплатного дошкольного образования» тощо, та підпорядковується безпосередньо «главе городского округа Горловка Донецкой Народной Республики». Також вказано, що Управління керується законодавством Російської Федерації. Отримані файли «Положение об управлении образования администрации города горловка - Поиск Google».mhtml та «Reshenie_GGS_16_l_Polozhenie_UO.doc» перевірено за допомогою «HASH TAB» (алгоритм «SHA-256») для підтвердження їх цілісності. Збережені файли записані на оптичний диск типу «DVD-R» з пояснювальним написом: «Технічний носій до протоколу огляду від 12.12.2024». Диск поміщено до паперового конверту.

Також, у судовому засіданні судом безпосередньо досліджено оптичний диск типу «DVD-R», що є технічним носієм до протоколу огляду документів та комп'ютерних даних від 12.12.2024, та роздрукований файл виписки з ЄДРЮО та завантажений документ «Положение об Управлении образования администрации городского округа Горловка Донецкой Народной Республики».

Протоколом огляду мережі Інтернет від 12 грудня 2024 року з додатком до нього диском, згідно з яким, огляд проведено у приміщенні Донецької обласної прокуратури, за участю спеціаліста ОСОБА_21 . Під час огляду використано ноутбук марки HP, під'єднаний до мережі Інтернет, та принтер марки HP моделі Color LaserJet Pro M454dw. Об'єктом огляду був сайт, який стосується незаконної діяльності у сфері освіти на окупованій території, а саме діяльності ОСОБА_5 , підозрюваної у кримінальному провадженні, яка організувала роботу в «Управлінні освіти міста Горлівка ДНР». Встановлено, що ОСОБА_5 , достовірно володіючи інформацією про повномасштабне вторгнення підрозділів збройних сил РФ на суверенну територію України з 24 лютого 2022 року, та розуміючи, що в Україні введено воєнний стан, добровільно погодилась на працевлаштування та співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації. У ході огляду сайту зафіксовано та завантажено відео виступу ОСОБА_5 від 07.01.2024, де вона, як «начальник управления образования г.о. Горловка», розповіла: Про організацію навчального року в школах Горлівки у дистанційному форматі з 1 вересня, посилаючись на «регулярные вражеские обстрелы». Про оздоровлення 1400 горлівських школярів влітку на березі Азовського та Чорного морів завдяки «шефу-региону Кемеровской области», а також про програму «Университетские смены" для старших учнів. На відео під час виступу ОСОБА_5 зафіксовано на стіні розташовані портрет «ДОСТИЖЕНИЯ РОССИИ» та фото Путіна РФ, що підтверджує прихильність керівництва установи до Росії та підтримку політики ОСОБА_22 . З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаного Інтернет-ресурсу за допомогою «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 Зазначена сторінка в архіві доступна за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 . Таким чином, в результаті проведеного огляду встановлено, що ОСОБА_5 , як «начальник управления образования города Горловка», виступала на відео від 07.08.2024, де розповідала про організацію навчального року в Горлівці у дистанційному режимі та про відпочинок дітей на Азовському та Чорному морях. Ці факти підтверджують її прихильність до окупаційної влади в Горлівці.

Згідно з переглянутим і дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, який міститься на диску - додатку до протоколу огляду від 12.12.2024, підтверджено всі обставини, викладені у зазначеному протоколі огляду мережі Інтернет.

Протоколом огляду мережі Інтернет від 12 грудня 2024 року та доданим до нього диском, згідно з яким, об'єктом огляду є сайт https://uprobrgrl.ucoz.ru/index/dokumenty_gia/0-239 «Управление образования администрации города Горловка», доступ до якого здійснювався за допомогою програми «VPN». На сайті виявлено інформацію про діяльність управління освіти міста Горлівка, де ОСОБА_5 , займає керівну посаду.

У судовому засіданні судом безпосередньо досліджено оптичний диск типу «DVD-R», долучений до протоколу огляду мережі Інтернет від 12.12.2024, а також роздруковані накази освіти та інформацію про діяльність освіти м. Горлівка.

Слід заначити, що всі процесуальні дії, які здійснювались під час досудового розслідування кримінального провадження відносно ОСОБА_5 , освічувались шляхом публікації оголошень в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а також на сайті Офісу генерального прокурора України.

Судом також були досліджені відомості щодо особи обвинуваченої ОСОБА_5 ..

Так, згідно з інформацією Державної міграційної служби України, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_11 в Україні, Донецькій області, м. Горлівка, РНОКПП: НОМЕР_1 . Її місце проживання/перебування зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 . Має паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ Горлівського МУ УМВС України в Донецькій області (безстроковий). Також їй видавався паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , дійсний до 26.08.2019.

Відповідно до інформації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 05.11.2024, щодо ОСОБА_5 виявлено такі актові записи: про народження: № 882 від 21.06.1961, зареєстрований як ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (колишня назва - Калінінський відділ реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Донецької області). Батьки: ОСОБА_24 та ОСОБА_25 . Про шлюб: № 512 від 27.02.1982, зареєстрований між ОСОБА_26 та ОСОБА_27 . Відмітка про розірвання шлюбу відсутня. Про народження дітей: ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_12 (актовий запис № 1524 від 23.09.1983). ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (актовий запис № 143 від 17.02.1993). Батьком обох дітей є ОСОБА_26 , матір'ю - ОСОБА_5 . Інші записи: Актових записів про розірвання шлюбу, зміну імені або смерть ОСОБА_5 не виявлено. Перевірка проводилась по архівах та Державному реєстру актів цивільного стану громадян Донецького, Луганського, Полтавського, Сумського, Харківського та Чернігівського регіонів.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомого майна станом на 05.11.2024 року, квартира АДРЕСА_2 , належить на праві приватної спільної часткової власності особам - ОСОБА_30 , 1/3 частки, ОСОБА_26 1/3 частки, та ОСОБА_5 , 1/3 частки.

Згідно з інформацією Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Донецькій, Луганській областях, АР Крим та м. Севастополі від 05.11.2024, станом на зазначену дату на ім'я ОСОБА_5 транспортні засоби не зареєстровані, посвідчення водія не видавалось.

Відповідно до відповіді Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 05.11.2024 повідомлено, що за результатами аналізу програмних комплексів обліку пенсій та допомог, а також Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, ОСОБА_5 не значиться в обліку як отримувач пенсій, допомог чи як внутрішньо переміщена особа по області.

Згідно із довідкою КНП “Обласна клінічна психіатрична лікарня м. Слов'янська» № 2113 від 06.11.2024 року, ОСОБА_5 , яка зареєстрована за адресою: Донецька область, м. Горлівка, вул. Шапошнікова, 3/8, послугу з надання психіатричної допомогиу закладах Донецької області підконтрольних Україні не отримувала.

Згідно із довідкою КНП “Медичний центр з профілактикита лікування залежності м. Краматорськ» у м. Слов'янська № 4/705 від 06.11.2024 року, ОСОБА_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , на диспансерному обліку чи під профілактичним наглядом у лікаря-нарколога не перебуває.

Згідно із довідкою про судимість від 05.11.2024 року, ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась.

Відповідно до інформації № 24-1578-Вих-24 від 18.12.2024 року, наданого Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянкою ОСОБА_5 у період з 01.01.2024 року по 19.12.2024 року, в базі даних не виявлено.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими. Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає їх належними, допустимими та достовірними, вони узгоджуються між собою та, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. У суду відсутні підстави для сумніву в допустимості цих доказів, оскільки вони зібрані в порядку, передбаченому КПК України.

Суд приймає до уваги протоколи слідчих дій та інші письмові докази, вважаючи їх допустимими, оскільки вони отримані відповідно до норм чинного КПК України. Жоден із доказів не спростований, містить інформацію щодо предмету доказування, є чітким та узгодженим.

Всебічно вивчивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожен наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд керується стандартами доказування «поза розумним сумнівом». Зазначений стандарт закріплений у ч. 3 ст. 17 КПК України та знайшов своє втілення у практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011 року.

Суд також враховує правові позиції ЄСПЛ, висловлені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року) та «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), які наголошують на необхідності дотримання принципу законності, пропорційності втручання та відсутності надмірного тягаря для особи.

Суд вважає достатньо забезпеченими під час судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення на надання ними доказів на підтвердження та спростування висунутого обвинувачення, що відповідає принципам реалізації права особи на справедливий суд, закріпленого у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи має бути доведена поза розумним сумнівом.

Дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування та невтручання у приватне життя. Судом вживалися всі заходи для виклику обвинуваченої до суду та повідомлення про дату і час розгляду справи для забезпечення її права на захист.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що досліджені в судовому засіданні докази є логічними, послідовними, не містять протиріч та є переконливими як кожен окремо, так і в їх сукупності.

З урахуванням викладеного, суд переконаний, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 доведена у судовому засіданні повністю та суд вважає правильною кваліфікацію її дій за ч. 5 ст. 111-1 КК України, що виразилося у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Вирішуючи питання про призначення покарання, суд враховує ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, а також обставини, що пом'якшують або обтяжують покарання.

Обставини, відповідно дост. 66 КК України, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , судом не встановлено.

Обставини, відповідно дост. 67 КК України, які обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Дані про особу обвинуваченого ОСОБА_5 свідчать про те, що вона раніше не судима, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючих покарання обставин, проте, враховуючи також, що обвинувачена вчинила даний злочин умисно, усвідомлюючи свої дії, які полягли у сприянні окупаційної влади держави-агресора, з метою її перевиховання та упередження скоєння злочинів в подальшому, суд вважає, що обвинуваченій необхідно призначити основне покарання у виді позбавлення волі в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України з додатковим покаранням.

Призначаючи покарання, суд враховує, що згідно ч. 1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Проте, враховуючи обставини вчиненого кримінального правопорушення, не встановлення корисного мотиву, суд набуває висновку про відсутність підстав для призначення покарання у вигляді конфіскації мана.

Підстави для застосування положеньст.69, 75 КК України також відсутні.

На думку суду, таке покарання буде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та запобігання вчиненню нею нових кримінальних правопорушень.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний до ОСОБА_5 ухвалою слідчого судді від 24.12.2024, слід залишити до набрання вироком законної сили без змін у зв'язку з відсутністю підстав для його зміни або скасування.

Початок строку відбування покарання слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня фактичного затримання обвинуваченої ОСОБА_5 ..

Цивільний позов не заявлявся.

Судові витрати та речові докази відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 323, ст. ст. 368-376 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та на підставі цього закону призначити їй покарання у виді 6 (шісти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративних функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти на строк 10 (десять) років, без конфіскації належного їй майна.

До набрання вироком законної сили та/або затримання обвинуваченої застосований ухвалою слідчого судді відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою залишити без змін.

Початок строку відбування основного покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня її фактичного затримання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_5 у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративних функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, рахувати з моменту відбуття основного покарання.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення всіма учасниками судового розгляду, а засудженим з моменту отримання ним копії вироку.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду згідно зі статтею 323 КПК України.

Головуючий суддя: ОСОБА_1