Справа №442/3217/25
Провадження №2-о/442/331/2025
24 липня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Гарасимків Л.І.
за участю секретаря судового засідання Петрів В.М.
за участю присяжних : Скірко О.В., Нелюбін В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дрогобич цивільну справу порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , від імені якого діє представника заявника : ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи : Дрогобицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення фізичної особи померлою,-
Заявник ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою, за участю заінтересованої особи : Дрогобицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення фізичної особи померлою.
В обґрунтування якої стверджує, що ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3 ) є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Підбузькою селищною радою Дрогобицького району Львівської області 07.08.1978.
Батько заявника - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
У травні 2014 року сусіди ОСОБА_4 повідомили заявника, що двері до його квартири були відчиненими, однак у самій квартирі нікого не було. Про причини та місце, куди він прямує, ОСОБА_4 нікого не повідомляв. Заявник разом із родиною шукали ОСОБА_4 , намагалися встановити його місцезнаходження, проте місце перебування останнього встановити не вдалося, та вже більше десяти років про місце перебування чи проживання ОСОБА_4 нічого не відомо.
Як вбачається з довідки, виданої Дрогобицьким РВП ГУНП у Львівській області, за фактом безвісного зникнення ОСОБА_4 19.05.2014 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014140110001080 від 19.05.2014 за ч.1 ст.115 КК України та заведено оперативно - розшукову справу «Розшук» №1520009 від 28.05.2014.
Крім того, листом №1219092025 від 12.04.2025 СВ Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області повідомив, що станом на 12.04.2025 ОСОБА_4 продовжує перебувати в Державному розшуку, як особа, що зникла безвісти, досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні та заходи щодо розшуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тривають.
З листа Пенсійного фонду України від 14.04.2025 вбачається, що ОСОБА_4 не перебуває на обліку як одержувач пенсії в територіальних управліннях Пенсійного фонду України.
Крім того, ОСОБА_4 не перебуває на обліку у контролюючих органах як фізична особа-підприємець, що підтверджується листом Державної податкової служби України від 16.04.2025. Станом на дату звернення до суду з заявою, ОСОБА_4 перебуває у розшуку, місце його знаходження невідомо, він не виходить на зв'язок з рідними, не отримує пенсію в територіальних управліннях Пенсійного фонду України, а вжиті заходи для встановлення місця його перебування не дали результатів, а відтак, є всі підстави вважати, що ОСОБА_4 помер, а відтак використовуючи своє конституційне право, з метою усунення перешкод в здійсненні своїх законних прав та інтересів виникла необхідність звернутися до суду.
Ухвалою від 08.05.2025 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, ухвалено проводити розгляд за правилами окремого провадження.
В судове засідання представник заявника - адвокат Попадинець Мар'яна Ігорівна не з"явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Заінтересована особа : представник Дрогобицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду поступив лист, в якому просять проводити розгляд справи без участі представника данного відділу, щодо задоволення заяви покладаються на думку суду, а тому суд розглянув справу у відсутності заінтересованої особи на підставі наявних доказів по справі.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Згідно з ч. 1 ст. 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав на підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 3 ч.2 ст.293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Нормами ст. 306 ЦПК України визначено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її-померлою,- обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участі особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої є невідоме.
Заявник повинен мати особисту цивільно-правову заінтересованість у зміні правового статусу особи, яку просить оголосити померлою.
Судом взято до уваги той факт, що дружина ОСОБА_4 - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 17.09.2001р., син ОСОБА_4 - ОСОБА_6 також помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 03.01.2025р.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи, таким чином, за наявності припущень про факт смерті фізичної особи без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою, а не із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту смерті цієї фізичної особи.
Такий правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 13 березня 2024 року у справі № 204/7924/23 та від 28 лютого 2024 року у справі № 506/358/22.
Як вбачається із Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 від 26.11.1998р., ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , 26 листопада 1998 року уклали шлюб, який був зареєстрований Підбужською селищною Радою Дрогобицького району Львівської області, актовий запис за №41.
Як вбачається із Свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 07.08.1978 р., ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками у свідоцтві зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Як вбачається із довідки від 24.03.2025р., виданої Дрогобицьким районним відділом поліції Головного управління національної поліції у Львівській області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , дійсно перебуває у державному розшуку України, як особа, що зникла безвісті; за фактом безвісного зникнення ОСОБА_4 працівниками Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області 19.05.2014 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014140110001080 від 19.05.2014 за ч.І ст.115 КК України та заведено оперативно-розшукову справу «Розшук» №1520009 від 28.05.2014р.
Як вбачається із відповіді Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформації і цифровізації, станом на дату надання відповіді відсутня інформація про перебування на обліку як одержувача пенсії ОСОБА_4 в територіальних управліннях Пенсійного фонду України.
Як вбачається із відповіді Державної податкової служби України за №10725/6199-00-12-04-02-06 від 16.04.2025р., ОСОБА_4 не перебуває на обліку у контролюючих органах як фізична особа - підприємець.
Як вбачається із Виписки з по господарської книги за №101-4 від 10.03.2025р., згідно записів погосподрських книг Підбузької селищної ради, будинок АДРЕСА_2 , рахувався за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно погосподрської книги №7, об'єкт погосподарського обліку №0373-1.
Як вбачається із Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 07.09.2000р., ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 42 роки, про що в Книзі реєстрації актів зроблено запис за №58.
Як вбачається із Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 03.01.2005р., ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , у віці 47 роки, про що в Книзі реєстрації актів зроблено запис за №13.
Як вбачається із відповіді з Державної міграційної служби України від 11.06.2025р., за даними інформаційно-комунікаційної системи ДМС, факт оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не встановлено.
Як вбачається із відповіді з Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби від 16.06.2025р., відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянином України « ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », в період з 08.11.2017 по 03.06.2025 (станом на 08:30) в Базі даних не виявлено.
Як вбачається із відповіді Головного управління національної поліції у Львівській області Дрогобицького районного відділу поліції від 17.06.2025р., 19.05.2014 в Дрогобицький РВП ГУНП у Львівській області (ЄО№ 3166) надійшло звернення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з приводу розшуку батька: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , який 11.05.2014 вийшов із дому та не повернувся; за даним фактом слідчим відділом Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області відкрите кримінальне провадження за ч.І ст.115 КК України, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12014140110001080 від 19.05.2014 та розпочато досудове розслідування; відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» відділом кримінальної поліції Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області з метою розшуку ОСОБА_4 заведено оперативно - розшукову справу №1520009 від 28.05.2014 та оголошено зниклого в державний розшук, на даний час заходи з розшуку ОСОБА_4 тривають.
Визнання фізичної особи померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Главою 4 ЦПК України (за аналогією визнання фізичної особи безвісно відсутньою).
Відповідно до ч.1 ст.46ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина можливий день його загибелі.
Оголошення громадянина померлим тягне за собою ті самі наслідки, що і смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.
Судом взято до уваги той факт, що підставою для оголошення особи померлою в судовому порядку є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи, тобто для встановлення юридичного факту, а саме визнання людини померлою, заявникові, рідним, подружжю, дітям необхідно звернутися до суду із відповідною заявою та доданими до неї доказами безрезультатного розшуку особи, відомостей про обставини її останнього відомого місця перебування та зникнення, можливо повідомлення про бойові дії, фізичні втрати за місцем служби або перебування особи.
За результатами розгляду даної заяви суд приймає рішення про визнання особи померлою.
Після оголошення фізичної особи померлою відкривається спадщина (ст.1220 ЦК України), утриманцям призначається пенсія, шлюб припиняється (ст. 104 Сімейного кодексу України), припиняється представництво за довіреністю, яку видала особа, оголошена померлою, та/або представництво за довіреністю, виданою особі, яка оголошена померлою (ст.248 ЦК України).
Судове рішення, яке підтверджує факт смерті відсутньої особи шляхом оголошення її померлою, з моменту набрання законної сили є підставою для припинення правосуб'єктності такої фізичної особи. На підставі рішення суду органом державної реєстрації актів цивільного стану буде видано Свідоцтво про смерть особи.
Одним з обов'язкових реквізитів такого актового запису про смерть, а також свідоцтва про смерть є дата смерті.
Згідно з ч.3 ст.46ЦК України днем смерті відсутньої фізичної особи вважається день набрання законної сили рішенням суду про оголошення її померлою. У випадку оголошення померлою фізичної особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, а також у зв'язку з воєнними діями суд має право визнати днем смерті цієї фізичної особи день її вірогідної смерті. У випадку припущення загибелі особи у зв'язку з воєнними діями, бойовими операціями, дата можливої загибелі буде встановлена та зазначена саме в судовому рішенні.
Після набрання законної сили таке рішення суду про оголошення особи померлою надсилається або надається, крім органу державної реєстрації актів цивільного стану, також нотаріусу за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, відповідному органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Оголошення особи померлою необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України).
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою, визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов'язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з'явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи зазначені норми права, підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Частиною першою статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 1 і 2 ст. 89 ЦПК України).
Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви.
Станом на день розгляду заяви по суті, ОСОБА_4 більше десяти років відсутній в місці постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце його перебування.
Наведені заявником обставини та мета, з якою заявнику необхідно оголосити особу померлою, свідчать про наявність між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою, такого матеріально-правового зв'язку.
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про оголошення особи померлою.
Беручи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутній в місці його постійного проживання, а також відсутні відомості про місце його перебування більше десяти років, будь-яких належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження того, що ОСОБА_4 пропав безвісти за обставин, що загрожували йому смертю або дають підстави припустити його загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом відсутні, відтак суд вважає, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст. ст. 19, 89, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 305-309 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи : Дрогобицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення фізичної особи померлою, задовольнити.
Оголосити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Борислава, Львівської області, який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , померлим.
Датою смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Борислава, Львівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , вважати дату набрання рішенням законної сили.
У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Сторони по справі :
Заявник : ОСОБА_1 , місце реєстрації : АДРЕСА_3 , РНОКПП : НОМЕР_6 .
Заінтересована особа : Дрогобицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса : м.Дрогобич, вул.І.Франка,20, Львівської області, ЄДРПОУ 33317624.
Суддя Гарасимків Л.І.
Присяжні Скірко О.В.
Нелюбін В.А.