Постанова від 21.07.2025 по справі 203/3760/25

Справа № 203/3760/25

Провадження № 3/204/1781/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Некрасов О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працевлаштованої заступником начальника відділу № 1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, -

за участю: прокурора Красюк І.В., захисника Бондаря І.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14 серпня 2023 року № 379-к ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу № 1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області. Присвоєно Снісар К.Ю. 6 ранг державного службовця категорії «Б».

ОСОБА_1 прийняла Присягу державного службовця 02 січня 2002 року. Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.

Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 4 ст. 52 Закону, приміткою до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 є суб?єктом декларування та суб?єктом правопорушення.

Згідно з примітками до ст.ст. 51-3 та 56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії «Б» відносяться до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до Закону України від 08 липня 2022 року № 2381-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03 серпня 2022 року, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20 вересня 2023 року № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено декларування та подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані у порядку та строки, визначені Законом України «Про запобігання корупції».

Частиною першою статті 65-1 Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Частиною четвертою статті 52 Закону встановлено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб?єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб?єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов?язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Положення частини четвертої цієї статті застосовуються до суб?єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб?єктів декларування, які займають посади, пов?язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 513 цього Закону.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року становить 2 684,00 гривень.

Таким чином, з 01 січня 2023 року суб?єкти декларування зобов?язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна та здійснення видатку на суму, що перевищує 134 200,00 гривень.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 27 жовтня 2023 року набула право власності на квартиру, загальною площею 53,1 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири № 7646 від 27 жовтня 2023 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Іванютіна-Сандомирського Л.О., продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за 1 265 000,00 грн. Право власності ОСОБА_1 на вказану квартиру зареєстроване на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27 жовтня 2023 року.

Таким чином, ОСОБА_1 27 жовтня 2023 року набула у власність майно вартістю 1 265 000,00 гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2023 року.

Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку розповсюджується дія Закону, була зобов?язана до 00 год. 00 хв. 06 листопада 2023 року подати до Реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, шляхом заповнення форми повідомлення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, у період з 27 жовтня 2023 року (день придбання квартири) по 05 листопада 2023 року (останній день подачі повідомлення) ОСОБА_1 не вчиняла дій щодо створення та заповнення повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Крім цього, з 01 січня 2023 року суб'єкти декларування зобов'язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна та здійснення видатку на суму, що перевищує 134200, 00 грн.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 08 листопада 2023 року здійснила продаж квартири, що розташована за адресою АДРЕСА_3 .

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири № 4375 від 08 листопада 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Тетерєвою М.М., продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за 476 000 грн. Речове право (право власності) ОСОБА_1 на вказану квартиру припинено на підставі договору купівлі-продажу № 4375 від 08 листопада 2023 року.

Таким чином, 08 листопада 2023 року договором купівлі-продажу № 4375 припинено право власності ОСОБА_1 на вказану квартиру, шляхом її продажу, за ціною встановленою у договорі - 476 000 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу № 4375 від 08 листопада 2023 року продаж нерухомого майна вчинено за 476 000 грн. за домовленістю сторін, які покупець ( ОСОБА_2 ) сплатив продавцю ( ОСОБА_1 ).

Таким чином, ОСОБА_1 отримала дохід від продажу вказаної квартири у сумі 476 000 гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2023 року.

Отримання ОСОБА_1 зазначеного доходу підтверджується також відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми доходів, нарахованих фізичній особі податковим агентом, та/або суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи за листопад 2023 року (код ознаки доходу «104» - отримання доходів від операцій з продажу об?єктів нерухомого майна).

Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку розповсюджується дія Закону, була зобов?язана до 00 год. 00 хв. 18 листопада 2023 року подати до Реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, шляхом заповнення форми повідомлення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, у період з 08 листопада 2023 року (день отримання доходу) по 17 листопада 2023 року (останній день подачі повідомлення) ОСОБА_1 не вчиняла дій щодо створення та заповнення повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Також, ч. 4 ст. 52 Закону встановлено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов?язаний повідомити про це Національне агентство, Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Положення частини четвертої цієї статті застосовуються до суб?єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб?єктів декларування, які займають посади, пов?язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 513 цього Закону.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року становить 2 684,00 гривень.

Таким чином, з 01 січня 2023 року суб?єкти декларування зобов?язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна та здійснення видатку на суму, що перевищує 134 200,00 гривень.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 15 грудня 2023 року здійснила продаж квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири № 4300 від 15 грудня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Філімочук О.М., продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за 378 000 грн. Речове право (право власності) ОСОБА_1 на вказану квартиру припинено на підставі договору купівлі-продажу № 4300 від 15 грудня 2023 року.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, 15 грудня 2023 року договором купівлі-продажу № 4300 припинено право власності ОСОБА_1 на вказану квартиру, шляхом її продажу, за ціною встановленою у договорі - 378 000 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу № 4300 від 15 грудня 2023 року продаж нерухомого майна вчинено за 378 000 грн. за домовленістю сторін, які покупець ( ОСОБА_3 ) сплатив продавцю ( ОСОБА_1 ).

Таким чином, ОСОБА_1 отримала дохід від продажу вказаної квартири у сумі 378 000 гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2023 року.

Отримання ОСОБА_1 зазначеного доходу підтверджується також відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми доходів, нарахованих фізичній особі податковим агентом, та/або суми доходів, отриманих само зайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи за грудень 2023 року (код ознаки доходу «104» - отримання доходів від операцій з продажу об?єктів нерухомого майна ).

Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку розповсюджується дія Закону, була зобов?язана до 00 год. 00 хв. 25 грудня 2023 року подати до Реєстру повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, шляхом заповнення форми повідомлення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції Згідно з відомостями з Реєстру, у період з 15 грудня 2023 року (день отримання доходу) по 24 грудня 2023 року (останній день подачі повідомлення) ОСОБА_1 не вчиняла дій щодо створення та заповнення повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Згідно з відомостями з Реєстру, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, ОСОБА_1 подала 03 січня 2024 року о 15:09 (унікальний ідентифікатор декларації - 16332920-6ec4-424b-afd7-403aa7f23b19).

Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 , дії по заповненню повідомлення про суттєві зміни у майновому стані остання розпочала лише 03 січня 2024 року.

При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами і обмеженнями відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно зі службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 13 лютого 2024 року № 70-05/1403-24, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.

Окрім іншого, листом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 07 травня 2025 року № 7-4-0.14-2317/2-25 надано табелі обліку робочого часу ОСОБА_1 , згідно з якими ОСОБА_1 у визначений Законом термін для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, виходила на роботу, не перебувала на лікарняному, окрім відпустки, яка охоплює 27 жовтня 2023 року (день вчинення правочину).

Таким чином, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

10 липня 2025 року на адресу Чечелівського районного суду міста Дніпра від адвоката Бондара І.А. надійшли пояснення в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відповідно до вказаних пояснень, складаючи протоколи про адміністративні правопорушення відповідальною посадовою особою було визначено, що моментом виявлення правопорушень пов'язаних із корупцією, а також виявлення особи, яка вчинила правопорушення, є дата складання протоколів, а саме 27 травня 2025 року. Однак, збирання доказів здійснювалось уповноваженими особами значно раніше, ніж день складання протоколу про адміністративне правопорушення, а тому брати до уваги дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, як дату виявлення адміністративного правопорушення, не можливо. Крім цього, в щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, поданій 24 березня 2024 року, ОСОБА_1 задекларувала набуту 27 жовтня 2023 року квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_2 , і вказала її вартість на дату набуття права. Крім того, у розділі щорічної декларації за 2023 рік «Доходи, у тому числі подарунки» ОСОБА_1 зазначила про отримання нею доходу від відчудження нерухомого майна, а саме: квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , яка належала їй на праві приватної власності, на суму 476000 грн.; квартири, розташованої за адресою АДРЕСА_4 , яка належала їй на праві приватної власності на суму 378000 грн. Зазначена декларація у період з 30 вересня 2024 року по 21 січня 2025 року пройшла повну перевірку Національного агентства з питань запобігання корупції, відповідно до ст. 51-3 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується довідкою № 53/25 про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 . Так, на виконання запиту Управління проведення повних перевірок Національного агентства з питання запобігання корупції № 41-01/73980-24 від 04 жовтня 2024 року, обґрунтовуючи походження коштів на придбання квартири, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , вартістю 1613467,00 грн. ОСОБА_1 23 жовтня 2024 року надала письмові пояснення (були отримані уповноваженою посадовою особою НАЗК 28 жовтня 2024 року), що вказану квартиру набула у власність в тому числі за рахунок коштів, отриманих від: квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , яка належала їй на праві приватної власності, на суму 476000 грн.; квартири, розташованої за адресою АДРЕСА_4 , яка належала їй на праві приватної власності на суму 378000 грн. Щодо набуття права власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_2 , вартістю 1265000 грн. ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, пояснила, що фактично за домовленістю з ОСОБА_4 , яка є її двоюрідною бабусею, не сплачувала їй жодних коштів за набуття у власність вказаної квартири, на підтвердження чого надала розписку і письмові пояснення ОСОБА_4 . Перелічені аргументи у своїй сукупності, а також факт самостійного інформування ОСОБА_1 . Національного агентства з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані шляхом заповнення 03 січня 2024 року електронної форми встановленого зразка свідчать, що дата виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією не збігається з датою складання протоколу про адміністративне правопорушення та такою датою слід вважати 28 жовтня 2024 року, а саме дату подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані з порушенням встановленого законодавством строку, а й надано копії документів, які давали можливість дійти до висновку про наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Проте, протоколи про адміністративні правопорушення були складені через сім місяців з дати їх виявлення - 27 травня 2025 року. Просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Пояснила, що вона дійсно не вчасно подала вказане повідомлення, однак це було зроблено не навмисно, а у зв'язку із великим навантаженням на роботі та постійними ракетними обстрілами міста. Просила провадження у справі закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні прокурор Красюк І.В. вважала за необхідним визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, оскільки остання допустила порушення вимог щодо подання декларації, поважність причин невчасного подання декларацій суду надано не було, а тому вина останньої в повному обсязі доведена під час розгляду справи.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, клопотання адвоката, позицію прокурора, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суддя приходить до наступних висновків.

Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до Закону України від 08 липня 2022 року № 2381-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03 серпня 2022 року, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20 вересня 2023 року № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено декларування та подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані у порядку та строки, визначені Законом України «Про запобігання корупції».

Частиною першою статті 65-1 Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Частиною четвертою статті 52 Закону встановлено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб?єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб?єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов?язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Положення частини четвертої цієї статті застосовуються до суб?єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб?єктів декларування, які займають посади, пов?язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 513 цього Закону.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року становить 2 684,00 гривень.

Таким чином, з 01 січня 2023 року суб?єкти декларування зобов?язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна та здійснення видатку на суму, що перевищує 134 200,00 гривень.

Незважаючи на не визнання вини ОСОБА_1 її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими доказами: протоколами про адміністративні правопорушення №: 47-01/60/25, 47-01/59/25, 47-01/58/25 від 27 травня 2025 року; довідкою «Про перегляд суб'єкта декларування № 641639», відповідно до якого повідомлення про суттєві зміни були подані ОСОБА_1 03 січня 2024 року о 15 годині 09 хвилин; витягом послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, відповідно до якого зазначена «Дата та час подання» - 03 січня 2024 року о 15:09; копією особової картки ОСОБА_1 ; договором купівлі-продажу квартири від 27 жовтня 2023 року; договором купівлі-продажу квартири від 08 листопада 2023 року; договором купівлі-продажу квартири від 15 грудня 2023 року; службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації ОСОБА_5 .

Крім цього, суддею були досліджені долучені до матеріалів справи наступні докази: лист, направленим на ім'я уповноваженої особи НАЗК - головного спеціаліста першого відділу Управління проведення повних перевірок ОСОБА_6 від 24 жовтня 2024 року; довідка № 53/25 про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 , заступником начальника відділу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 24 січня 2025 року.

Так, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно повідомила Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані: внесення інформації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку із придбанням 27 жовтня 2023 року майна (квартири) на суму 1265000 грн.; отриманням доходу 08 листопада 2023 року (дохід від відчуження нерухомого майна - квартири) на суму 476000 грн.; отриманням доходу 15 грудня 2023 року (дохід від відчуження нерухомого майна - квартири) на суму 378000 грн.

Як вбачається із Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» № 2381-ІХ від 08 липня 2022 року, вказана редакція передбачала, що суб'єкт декларування, який відповідно до частини четвертої статті 52 цього Закону зобов'язаний подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, підстави для подання якого виникли у період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», зобов'язаний подати таке повідомлення протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20 вересня 2023 року установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».

Таким чином, станом на 12 жовтня 2023 року, тобто на день набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20 вересня 2023 року, було відновлено здійснення заходів фінансового контролю, у тому числі подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у тому ж числі і щодо повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Відповідно до ч. 4 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов'язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року становить 2 684,00 гривень.

Таким чином, з 01 січня 2023 року суб?єкти декларування зобов?язані повідомляти Національне агентство про суттєві зміни в майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна та здійснення видатку на суму, що перевищує 134 200,00 гривень.

Як було встановлено із матеріалів справ про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 здійснила наступні правочини: 27 жовтня 2023 року уклала договір купівлі-продажу квартири № 7646 на загальну суму - 1265000,00 грн.; 08 листопада 2023 року уклала договір купівлі-продажу нерухомого майна № 4375 на загальну суму - 476000 грн.; 15 грудня 2023 року уклала договір купівлі-продажу нерухомого майна № 4300 на загальну суму - 378000 грн. Суми здійснених правочинів вчинених ОСОБА_1 значно перевищують встановлену Законом суму у розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2023 року.

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, повинна була подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані строком до: 06 листопада 2023 року, 18 листопада 2023 року та 25 грудня 2023 року.

Із матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а саме із довідки «Перегляд суб'єкта декларування № 641639» - ОСОБА_1 вбачається, що остання подала повідомлення про суттєві зміни за 2024 рік - 03 січня 2024 року о 15:09 год.; декларацію щорічну за 2023 рік - 24 березня 2024 року о 15:46 год.; виправлену щорічну декларацію за 2023 рік - 05 лютого 2025 року о 17:30 год., тобто з пропуском встановленого Законом 10-ти денного строку.

Суддя не може прийняти, як поважні причини пропуску строку подачі декларації, наведені ОСОБА_1 в судовому засіданні, оскільки зазначені останньою обставини жодним чином не могли перешкоджати ОСОБА_1 виконати покладені на неї Законом обов'язки.

Розглядаючи питання щодо строку із якого необхідно відраховувати строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв'язку із вчиненням нею адміністративного правопорушення, суддя виходить із наступного.

Відповідно до вимог КУпАП одним із завдань провадження у адміністративних справах цієї категорії є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст. ст. 247, 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.

Правила обрахування строків накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, визначені у частині четвертій статті 38 КУпАП: адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбаченихстаттею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З даної норми вбачається, що строк накладення стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, має відраховуватися з дня його виявлення.

Прокурор вважає днем виявлення правопорушення, день складання протоколу, тобто 27 травня 2025 року.

Разом з тим, складання протоколу це остаточний, завершальний етап складання процесуального документу на підставі раніше виявлених фактів щодо встановлених порушень, які підпадають під встановлені заборони встановлені законодавством у сфері боротьби з корупцією.

При цьому слід звернути увагу на те, що діючим законодавством чітко не визначено, який момент слід розуміти під виявленням правопорушення.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Керуючись принципом верховенства права і дотримуючись букви закону, варто, наголосити, що моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією, є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими особами (посадовою особою чи органом державної влади). При цьому, момент складання протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією. (факт виявлення порушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Якщо до уповноваженого органу чи посадової особи надійшло повідомлення про вчинення особою порушення, пов'язаного з корупцією, то моментом виявлення порушення є час надходження цього повідомлення до відповідного уповноваженого органу, а якщо ідентичні повідомлення надійшли до різних органів, чи посадових осіб, уповноважених складати такі протоколи, моментом виявлення вважається перше (за часом отримання) надходження такого повідомлення до уповноваженого (органу чи особи). Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень КУпАП не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно довідки «Перегляд суб'єкта декларування № 641639» ОСОБА_1 , нею було подано до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування повідомлення про суттєві зміни за звітний період - 03 січня 2024 року, у якому останньою було зазначено про укладання відповідних договорів купівлі-продажу житла.

У складених відповідальною посадовою особою протоколах про адміністративне правопорушення № 47-01/58/25, № 47-01/59/25, № 47-01/60/25 датою виявлення інкримінованих правопорушень ОСОБА_1 зазначена дата складання протоколів про адміністративні правопорушення, а саме 27 травня 2025 року.

Однак, суддя не може погодитись із вказаним зважаючи на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1 було подано 03 січня 2024 року.

Крім того, як було встановлено під час судового розгляду, відповідно до довідки № 53/25 про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік від 24 січня 2025 року, 24 січня 2025 року було проведено перевірку щорічної декларації за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 24 березня 2024 року. У вказаній довідці відповідальна особа зазначає, що суб'єктом декларування були надані на адресу управління пояснення та копії документів - 24 жовтня 2024 року у тому числі й документів, що стосувались зазначених вище угод, та на підставі вказаних документів було проведено відповідну перевірку.

Таким чином, фактично не пізніше 24 січня 2025 року відповідальною особою Національного агентства з питань запобігання корупції було виявлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону.

Але після отримання останніх доказів у вказаних справах, відповідальною посадовою особою не було складено протоколи про адміністративні правопорушення протягом більш ніж як два місяці.

Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення у разі його оформлення, складається не пізніше 24-х годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак чого, в порушення ч. 2 ст. 254 КУпАП, зроблено не було.

Також, слід звернути увагу, що протоколи про адміністративне правопорушення надішли на адресу Чечелівського районного суду міста Дніпра 01 липня 2025 року, тобто вже після закінчення строків накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено з дня його виявлення, тобто з часу, коли відповідні уповноважені особи дізнались про факт порушення, а не з часу, коли цей факт був підтверджений зібраними під час перевірки доказами та документами.

З урахуванням зазначеного доводи прокурора про те, що днем виявлення правопорушення є день складання протоколу, тобто 27 травня 2025 року, є безпідставними.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, яка передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.

Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочатим, а розпочате піддягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, ч. 2 ст. 176-2, 280, 283, 284, 294, ч. 1 ст. 303 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, в зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівського районного суду міста Дніпра.

Суддя О.О. Некрасов