Справа № 120/3672/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Вільчинський Олександр Ванадійович
Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.
16 липня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Капустинського М.М. Шидловського В.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Матвіюк С.О.,
позивача: ОСОБА_1
представників відповідача: Бойка Р.М.
Шевченка І.А.
Адаліна Р.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання наказів протиправними та зобов'язання вчинити дії,
до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання наказів протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що наказ (по особовому складу) Начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України № 6-РС від 17.01.2024 року, яким було зроблено розпорядження призначити сержанта ОСОБА_1 номера обслуги 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 на посаду командира мінометного взводу мінометної батареї НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_5 окремої бригади територіальної оборони у цій частині, а також наказ № 22 від 22.01.2024 року командира військової частини НОМЕР_1 у частині абз. 1 п. 5, згідно із яким “ 5. Сержанта ОСОБА_1 , номера обслуги 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом (по особовому складу) Начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України № 6-РС від 17 січня 2024 року на посаду командира мінометного взводу мінометної батареї НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_5 окремої бригади, вважати, що справи на посаду здав та вибув до нового місця служби» є такими, що прийняті з порушенням норм законодавства України, а також істотно порушують права позивача.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Представники відповідачів просили відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна не скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 №1 з 24.02.2022 сержант запасу ОСОБА_1 прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою кулеметника, ВОС 101627А, шпк "солдат.
17.01.2024 року наказом Начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України №6-РС від 17.01.2024 року відповідно до пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України військовослужбовця сержанта ОСОБА_1 номера обслуги мінометного взводу мінометної батареї НОМЕР_6 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_7 окремої бригади (далі - в/ч НОМЕР_1 ) звільнено зі займаної посади і призначено на посаду командира міномета мінометного взводу мінометної батареї НОМЕР_4 окремий батальйон територіальної оборони НОМЕР_5 окремої бригади (далі - в/ч НОМЕР_8 ) у порядку просування по службі з штатно посадової категорії (далі - шпк).
22.01.2024 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 №22 сержанта ОСОБА_1 , номера обслуги 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_1 , наказано вважати таким, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби.
23.01.2024 року позивач прибув у розташування в/ч НОМЕР_9 , однак відмовився приймати посаду командира мінометного взводу у зв'язку з відсутністю фахової підготовки.
Не погоджуючись з оскаржуваними наказами, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості вимог позивача, відтак і відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.
Згідно зі статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Положеннями статті 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Положеннями частин 1, 2 статті 17 Закону України “Про оборону України» передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно з законодавством.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з частин 5, 7 статті 6 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади, передбачені штатами воєнного часу, при переведенні Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу підлягають заміщенню резервістами або іншими військовозобов'язаними в порядку, визначеному Генеральним штабом Збройних Сил України, а в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України - в порядку, визначеному їх керівниками.
Порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
З аналізу вищевикладених норм встановлено, що період дії воєнного стану або дії рішення про мобілізацію (крім цільової) є особливим періодом, який передбачає перехід Збройних Сил України та інших військових формувань на штати воєнного стану, які передбачають заміщення воєнних посад.
Водночас, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указами Президента України дія воєнного стану продовжена.
Починаючи з 24.02.2022 та дотепер в Україні триває воєнний стан, період дії якого у розумінні Законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про оборону України" є особливим періодом.
Відповідно до припису Військової частини НОМЕР_1 №170 від 22 січня 2024 року сержанту ОСОБА_1 запропоновано 23 січня 2024 року вибути до НОМЕР_4 Окремого батальйону Територіальної Оборони НОМЕР_5 окремої бригади для продовження служби, строком прибуття визначено 23 січня 2024 року на підставі витягу з наказу Начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України №6-РС від 17 січня 2024 року (а.с.25).
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153, визначаються Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 10 квітня 2009 року №170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за №438/16454 (далі - Інструкція №170 в редакції на час спірних відносин).
Розділом IV Інструкції № 170 регламентовані питання призначення на посади та звільнення з посад.
Відповідно до пункту 4.1 Інструкції №170 в умовах воєнного часу дозволяється здійснювати призначення військовослужбовців на посади і переміщення по службі на підставі Плану переміщення на посади.
Зокрема, згідно з п. 4.3 розділу IV Інструкції № 170, для організації управління службовою кар'єрою військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, службами персоналу розробляються алгоритми управління кар'єрою, з урахуванням військових звань та строків вислуги у військових званнях, типових посад та строків перебування на них, результатів атестування, навчання в системі підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації на весь період проходження військової служби за військово-обліковими спеціальностями для осіб офіцерського складу та за профілями службової діяльності для осіб рядового, сержантського (старшинського) складу відповідно до типових алгоритмів управління кар'єрою і паспортів військових посад.
Згідно з п. 4.4 розділу IV Інструкції № 170 за результатами щорічного оцінювання до 25 грудня в службах персоналу і штабах військових частин формуються:
проєкт Резерву для просування по службі на посади номенклатури посад командира військової частини;
проєкт Плану переміщення на посади, які належать до номенклатури посад командира військової частини;
Список військовослужбовців до переміщення по службі вищої посадової особи за номенклатурою посад (далі - Список військовослужбовців до переміщення), який складається за зразком Плану переміщення на посади та надсилається до служб персоналу вищого органу військового управління за підпорядкованістю;
Список кандидатів для просування по службі на посади офіцерського складу, який складається за формою Резерву для просування по службі та надсилається до служб персоналу посадових осіб, визначених у пункті 4.6 цієї Інструкції.
Список військовослужбовців до переміщення та Список кандидатів для просування по службі складаються з урахуванням індивідуальних планів управління кар'єрою кожного військовослужбовця.
Список військовослужбовців до переміщення та Список кандидатів для просування по службі підписує командир військової частини. Проєкт Плану переміщення на посади уточнюється після надходження витягу з Плану переміщення на посади, що належать до номенклатури посад вищого безпосереднього командира (начальника). Після уточнення проєкт Плану переміщення на посади затверджує командир військової частини.
Підставами для видання наказів по особовому складу про призначення і переміщення військовослужбовців є:
на вищі посади - витяг із Резерву для просування по службі та (або) витяг із рішення колегіального органу, визначеного пунктом 4.1. цієї Інструкції, а в разі здійснення незапланованого переміщення - подання;
на рівнозначні посади - витяг із Плану переміщення на посади або у разі здійснення не запланованого переміщення - подання;
на нижчі посади - витяг із Плану переміщення на посади або в разі здійснення позапланового переміщення - подання ;
при зарахуванні на навчання до військового навчального закладу, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання - рішення приймальної комісії та комісії з розподілу і призначення випускників відповідно;
у зв'язку із закінченням строку перебування на посаді - витяг із Плану переміщення на посади;
в умовах особливого періоду - документи, визначені пунктом 1.5 розділу І цієї Інструкції.
Подання підписується командиром військової частини й надсилається до служб персоналу вищого органу військового управління за підпорядкованістю.
Крім вказаних документів, залежно від підстав призначення і переміщення, для видання наказів по особовому складу подаються документи, визначені у додатку 20.
Згідно з пунктом 4.13 розділу IV Інструкції № 170, в особливий період до введення воєнного стану просування по службі військовослужбовців здійснюється за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби без дотримання вимог пункту 87 Положення. З введенням воєнного стану призначення військовослужбовців на вищі посади здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 Положення. В особливий період, для доукомплектування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту військовослужбовці за набутим досвідом служби можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю без проведення відповідної підготовки (перепідготовки). Такі військовослужбовці після їх призначення на посаду підлягають направленню на підготовку (перепідготовку) за новою спеціальністю у встановленому порядку.
Згідно з пунктом 4.26 розділу IV Інструкції № 170, громадяни України, прийняті або призвані на військову службу, які мають освіту або підготовку, споріднену з ВОС, підготовка за якою у Збройних Силах України не проводиться, призначаються на посади рядового, сержантського і старшинського складу після проходження базової загальновійськової підготовки.
На посади сержантського і старшинського складу можуть призначатися військовослужбовці військової служби за контрактом без проходження багаторівневої підготовки в навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) за посадами медичної, ветеринарної і фінансової служб, фізичної підготовки і спорту, музичного мистецтва та залізничного транспорту (за наявності освіти, спорідненої з ВОС).
У разі оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану на посади сержантського і старшинського складу призначаються за основною або спорідненою спеціальністю особи рядового, сержантського і старшинського складу з урахуванням особливостей, визначених розділом VI цієї Інструкції.
Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення № 1153/2008), яким визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та врегулювання питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі.
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно з абз. 1 та 2 пункту 12 Положення № 1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Згідно з пп. 1 пункту 81 Положення №1153/2008 призначення на посади здійснюється: військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.
П. 82. Положення №1153/2008 передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
1) на вищі посади - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);
для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
за сімейними обставинами - на особисте прохання;
з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах;
у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій;
у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв'язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;
3) на нижчі посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання;
у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад;
за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад;
4) у зв'язку із зарахуванням на навчання до вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти із звільненням з посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання;
5) у зв'язку із закінченням строку перебування на посаді;
6) у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану;
7) у зв'язку зі звільненням осіб сержантського і старшинського складу, які займали посади офіцерського складу;
8) у зв'язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - на особисте прохання за рішенням посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Міністерством оборони України;
9) у разі запровадження нового військового звання.
Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад (тарифний розряд).
Призначення військовослужбовців на інші посади також здійснюється у випадках, передбачених пунктами 102 і 104 цього Положення.
Відповідно до п. 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка). Для доукомплектування Збройних Сил України в умовах особливого періоду військовослужбовці можуть призначатися на посади, передбачені штатами воєнного часу, за новою спеціальністю з урахуванням набутого досвіду.
Згідно пункту 85 Положення №1153/2008 просування по службі військовослужбовців здійснюється за рейтинговим принципом та за умови перебування військовослужбовців у резерві або на конкурсній основі на посади науково-педагогічних (наукових) працівників.
Порядок формування та використання резерву, а також порядок призначення осіб офіцерського складу на посади науково-педагогічних (наукових) працівників визначаються Міністерством оборони України.
У той же час, абзацом 2 пункту 257 Положення №1153/2008 передбачено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Пунктом 112 цього Положення передбачено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
Відповідно до абзацу 1 пункту 117 Положення № 1153/2008 призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних командирів (начальників), проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади, за винятком випадків, передбачених підпунктами 12 - 16 пункту 116 цього Положення.
Пп.7 п.252 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які переміщуються на інші посади за штатами воєнного часу, а також військовозобов'язані, приписані на посади до військових частин, та резервісти, призначені на посади до військових частин, після призову приступають до виконання обов'язків за цими посадами з моменту їх призначення наказами по стройовій частині відповідно до мобілізаційного призначення.
Зважаючи на те, що оскаржуваний наказ №22 від 22 січня 2024 року року видано в період воєнного стану в Україні, що у розумінні Законів України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та “Про оборону України» є особливим періодом, застосуванню у даному випадку підлягає, крім іншого, Розділ XIV Положення №1153, яким визначено особливості проходження військової служби, служби в резерві та виконання військового обов'язку в запасі в особливий період.
Так, відповідно до пункту 251 розділу XIV Положення №1153 в особливий період військовослужбовці проходять військову службу, резервісти призиваються на військову службу, а військовозобов'язані виконують військовий обов'язок у запасі в порядку, передбаченому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок проходження військової служби в особливий період.
Пп.7 п.252 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які переміщуються на інші посади за штатами воєнного часу, а також військовозобов'язані, приписані на посади до військових частин, та резервісти, призначені на посади до військових частин, після призову приступають до виконання обов'язків за цими посадами з моменту їх призначення наказами по стройовій частині відповідно до мобілізаційного призначення.
Пункт 254 розділу XIV Положення №1153 визначає, що доукомплектування особовим складом Збройних Сил України в особливий період здійснюється за рахунок призову військовозобов'язаних, громадян призовного віку чоловічої статі та резервістів, а також прийому громадян на військову службу за контрактом.
Відповідно до абзацу 2 пункту 256 розділу XIV Положення №1153 залежно від правового режиму, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, призначення військовослужбовців на посади та переміщення по службі проводяться наказами по особовому складу посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади у мирний або у воєнний час згідно з номенклатурою посад.
Відповідно до абзацу 2 пункту 257 розділу XIV Положення №1153 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Предметом спору у даній справі є правомірність наказу Начальника Регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони ЗСУ №6-ЗС від 17.01.2024 року у частині призначення сержанта ОСОБА_1 , номера обслуги 2 мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_1 на посаду командира мінометного взводу мінометної батареї НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_5 окремої бригади територіальної оборони.
Згідно з матеріалами справи, відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 року №1 сержанта запасу ОСОБА_1 кулеметника, ВОС 101627А, шпк "солдат" вважати, що з 24 лютого 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою на підставі Указу Президента україни "Про введення воєнного стану" від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с.23).
Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 12.12.2023 року сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду номера обслуги 2 мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_1 , в подальшому з цієї посади Сержанта ОСОБА_1 в порядку просування по службі призначено командиром міномета мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_9 Військової частини НОМЕР_10 , ВОС-143178А (а.с.106), що не порушує порядок переміщення по службі відповідно до Відомості допустимої заміни рядового, сержантського і старшинського складу за військово-обліковими спеціальностями та посадами, визначеними штатами затверджену Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 07 липня 2020 року №83.
Дослідивши матеріали справи, зокрема Відомість допустимої заміни рядового, сержантського і старшинського складу за військово-обліковими спеціальностями та посадами, визначеними штатами затверджену Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 07 липня 2020 року №83, колегія суддів встановила, що призначенню на посаду командира міномета підлягають номера обслуги, які проходили військову службу в обслузі гармат, мінометів, командири і навідники танків (а.с.111), що підтверджує дотримання порядку просування по службі при призначенні ОСОБА_1 на посаду командира міномета мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_9 Військової частини НОМЕР_10 , ВОС-143178А
Відповідно до витягу з наказу Командира Військової частини НОМЕР_3 від 17 січня 2024 року призначення Сержанта ОСОБА_1 на вищу посаду у порядку просування по службі з шпк «солдат» на шпк «молодший сержант».
Як зазначено у відзиві на апеляційну скаргу, поданому Військовою частиною НОМЕР_2 (а.с.224), та підтверджується матеріалами справи, оскаржений наказ прийнятий відповідно до плану переміщення командира військової частини НОМЕР_2 від 17.01.2024 №1579/7/428, згідно з яким сержант ОСОБА_1 призначався на вищу посаду у порядку просування по службі (а.с.105).
П. 82. Положення №1153/2008 передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється на вищі псади - у порядку просування по службі.
Під час розгляду справи колегія суддів встановила, що спірний наказ №6-РС від 07.01.2024 прийнятий відповідно до пункту 82 та 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.
Оцінюючи доводи апелянта, що при призначенні на посаду командира міномета мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_9 Військової частини НОМЕР_10 , ВОС-143178А відповідачем не було враховано відсутність згоди на таке переміщення, колегія суддів зазначає, що чинне правове регулювання спірних правовідносинне передбачає передумовою згоду військовослужбовця на переміщення в порядку просування по службі в умовах воєнного стану, протилежного суду апелянт не довів.
Оцінюючи доводи позивача про те, що при переміщенні позивача не було враховано абз.2 п.110 Положення №1153, згідно з яким переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу допускається за наявності обгрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, колегія суддів зазначає, що абзацом другим пункту 257 Положення передбачено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не мав відповідного досвіду і підготовки, для призначення на посаду командиром міномета мінометного взводу мінометної батареї Військової частини НОМЕР_9 Військової частини НОМЕР_10 , ВОС-143178А, апеляційний суд не погоджується з такими доводами, викладеними в апеляційній скарзі, зазначеє, що абз.3 п.102 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посади сержантського і старшинського складу призначаються військовослужбовці, які отримали підготовку відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах.
Особи рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), які мають бойовий досвід та не отримали підготовки відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах, з урахуванням потреби доукомплектування Збройних Сил України в період дії воєнного стану можуть призначатися на посади сержантського і старшинського складу, за якими штатами воєнного часу передбачено військове звання до старшого сержанта (головного старшини) включно, з одночасним присвоєнням первинного військового звання сержантського і старшинського складу та з подальшим направленням на навчання у строки, що визначаються Міністерством оборони України.
З урахуванням зазначеного колегія суддів зазначає, що проходження підготовки не є передумовою видання наказу про призначення на посаду в порядку просування по службі.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що такі були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка. Доводами апеляційної скарги не спростовуються висновки, викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.
Враховуючи, що судом апеляційної інстанції не встановлено неправомірності прийняття оскаржуваного наказу, колеггія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року - без змін.
Постанова складена в повному обсязі 23 липня 2025 року.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Капустинський М.М. Шидловський В.Б.