Постанова від 24.07.2025 по справі 320/36201/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/36201/25 Суддя (судді) першої інстанції: Лиска І.Г.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Аліменка В.О., Бєлової Л.В.

за участю секретаря Ольшевської Ж.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр досліджень безпілотних систем» на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр досліджень безпілотних систем» до Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», третя особа: Міністерство оборони України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр досліджень безпілотних систем» звернулося з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправними дії ДП МО України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» з невстановлення технічних характеристик та вимог у пунктах 1.8, 1.9, 1.11, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2. відносно «БпАК ударний коптерного типу FРV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення» у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а;

- зобов'язати ДП МО України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» внести зміни у пункти 1.8, 1.9, 1.11, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2 відносно «БпАК ударний коптерного типу FРV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10») з аналоговою денною камерою без модулю донаведення» у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а, шляхом визначення необхідних технічних вимог та характеристик відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі»;

- визнати протиправними дії ДП МО України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» з невстановлення технічних характеристик та вимог у пунктах 1.6, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2. відносно «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення», «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення", у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1 до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а;

- зобов'язати ДП МО України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» внести зміни у пункти 1.6, 3.4, 3.5, 3.6, 3.6.1, 3.6.2 відносно «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», «БпЛА типу ЕРУ (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення», «БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення», БпЛА типу FРV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення», у Лоті №1, Лоті № 2, Лоті № 3, Лоті № 4, Лоті № 5, Лоті № 6, Лоті № 7, Лоті № 8, Лоті № 9, Лоті № 10, Лоті № 11 Додатку 1.1. до тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FРV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), яка оприлюднена за ідентифікатором № UА-2025-07-10-000021-а, шляхом визначення необхідних технічних вимог та характеристик відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є Замовником за процедурою закупівлі за ідентифікатором UА-2025-07-10-000021-а та вважає, що тендерна документація не відповідає вимогам чинного законодавства України. Зазначає, що в тендерній документації відсутня інформація про необхідні технічні характеристики предмета закупівлі. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем встановлено незаконні та дискримінаційні вимоги у Додатку 1.1 до тендерної документації, які порушують права та інтереси позивача.

Відповідач у відзиві на позовну заяви заперечував проти задоволення позову, зазначив, що відсутні порушення приписів чинного законодавства з боку відповідача.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Апелянт зазначає, що вже після винесення оскаржуваного рішення, позивачу стало відомо, що відповідач змінив кінцевий термін на подання учасниками своїх пропозиції з 18.07.2025 на 23.07.2025 до 00:00 годині. Вказує, що суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні неправильно застосував норму матеріального права, а саме абз. 3 п.75 Постанови №1275. Крім того, жодною нормою чинного законодавства не передбачена «конкретизація предмета поставки» після завершення тендерної закупівлі, як і не передбачена можливість віднесення інформації про частотний діапазон чи тип прошивки до службової чи військової інформації, що підтверджується наступним. Також, суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні помилково відніс інформацію про частотний діапазон чи то прошивки до службової або військової, та відповідне право відповідача не оприлюднювати інформацію про технічні показники предмета закупівлі на підставі Додатку 1 до Контракту. Звертає увагу, що Технічна специфікація до предмета закупівлі (Додаток 1.1 до тендерної документації) замість чіткого визначення предмету закупівлі, яке дасть можливість учасникам визначити, як мінімум, вартість кожного лоту, а також можливість виробництва таких БпАК та БпЛА, містить відсилку до документу - замовлення, яке не є додатком до тендерної документації і, теоретично, буде надано переможцю в майбутньому. Враховуючи той факт, що таке замовлення буде містити такі технічні характеристики, як діапазон сигналу керування та відеопередавача, потужність VTX, вимоги до прошивки системи керування, очевидним є той факт, що надання такого замовлення буде мати наслідком зміну істотних умов договору, що є неприпустимим з урахуванням чинного законодавства України та усталеної судової практики. Більше того, у тендерній документації відсутня будь-яка інформація про зміст, форму, терміни надіслання такого замовлення.

Відповідачем подано відзиви на апеляційну скаргу в яких зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідачем 10.07.2025 в електронній системі закупівель Prozorro оголошено -проведення відкритих торгів для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: «Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV (разовий)» (11 лотів) (код ДК 021:2015: 34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном) за ідентифікатором UА-2025-07-10-000021-а.

Відповідно до п. 3 Розділу І Тендерної документації до закупівлі закупівля з використанням рамкової угоди здійснюється шляхом проведення відкритих торгів в порядку, визначеному Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для Замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (надалі Постанова № 1178), з урахуванням Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 (надалі Постанова №1275).

Предмет закупівлі поділений на 11 лотів:

1) Лот №1, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10)з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу РРУ (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки космічні та інші літальні апарати з двигуном);

2) Лот №2, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10) з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

3) Лот №3, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10)з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

4) Лот №4, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з . аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою з модулем донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

5) Лот №5, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

6) Лот №6, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

7) Лот №7, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

8) Лот №8, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

9) Лот №9, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

10) Лот №10, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном);

11) Лот №11, БпАК ударний коптерного типу FPV (разовий) (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 10") з аналоговою тепловізійною камерою без модулю донаведення, БпЛА типу FPV (розмір БпЛА не більше 8") з аналоговою денною камерою без модулю донаведення, (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном).

Очікувана вартість предмета закупівлі (за лотами):

- Лот №1 - 202 265 223,14 грн (без ПДВ);

- Лот №2 - 202 265 223,14 грн (без ПДВ);

- Лот №3 - 202 265 223,14 грн (без ПДВ);

- Лот №4 - 202 265 223,14 грн (без ПДВ);

- Лот №5 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №6 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №7 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №8 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №9 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №10 - 177 806 614,74 грн (без ПДВ);

- Лот №11 - 181 975 001,73 грн (без ПДВ).

Загалом: 2 057 875 582,73 грн (без ПДВ).

Відповідно до умов тендерної документації учасники мають право подати свої пропозиції до 18.07.2025. Аукціон по вказаній процедурі закупівлі має відбутись 21.07.2025.

Позивач вважає, що тендерна документація не відповідає вимогам закону, у зв'язку з чим звернувся з даним позов до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що тендерна документація сформульована відповідно до вимог чинного законодавства, з достатнім рівнем технічної деталізації, прийнятним для ринку, і не суперечить вимогам ст. 22, 23 Закону, Постанов Кабінету Міністрів України № 1178 та № 1275, отже відповідач діяв у межах та спосіб, передбачений законом.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього установлені статтею 41 вказаного Закону України «Про публічні закупівлі», згідно з частиною першою якої, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної -пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі (ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).

За правилами ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України «Про оборонні закупівлі», а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.

Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Агенція оборонних закупівель» оголошено кваліфікаційний відбір кандидатів до рамкової угоди за предметом закупівлі: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу Ідентифікатор відбору: UA-F-2025-03-20-000008).

В подальшому ДП «Агенція оборонних закупівель» в межах рамкової угоди оголошено проведення відкритих торгів за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV: UA-2025-07-10-000021-a).

У додатку 11 до Тендерної документації для проведення закупівлі з використанням рамкової угоди за предметом: Безпілотний авіаційний комплекс ударний коптерного типу FPV (разовий) (11 Лотів) (код ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном) присутні необхідні технічні характеристики предмета закупівлі.

Порядок та умови здійснення оборонних закупівель для служб державного замовника встановлено Особливостями здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11 2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275).

Відповідно до Особливостей № 1275 оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану здійснюються як в електронній системі закупівель, так і без застосування видів (процедур) закупівель.

Відповідно до пункту 8 Особливостей № 1275 оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), здійснюються в електронній системі закупівель в один із таких способів:

1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178;

2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» з урахуванням положень Особливостей № 1275;

3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822;

4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до Особливостей № 1275.

Відповідно, оцінка найбільш економічно вигідних пропозицій здійснюється в електронній системі закупівель у встановленому законодавством порядку.

Закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової та спеціальної техніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд здійснюється в порядку, визначеному пунктами 43 - 45 Особливостей № 1275 без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України «Про оборонні закупівлі» та «Про публічні закупівлі». Порядок проведення таких закупівель, зокрема порядок укладення державних контрактів (договорів), визначається державним замовником.

Відповідно до вимог пункту 60 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11 2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275) оголошення про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди повинно містити в тому числі інформацію про назву предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником та найменування товару (послуги, робіт)/конкретпий перелік товарів, робіт та/або послуг, що будуть закуповуватись із застосуванням рамкової угоди, або назва категорії предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником, назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі (за наявності).

Особливості № 1275 передбачають, що у разі коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди державний замовник визначає конкретний перелік товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися з використанням такої рамкової угоди, державний замовник додатково в тендерній документації визначає технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі), та порядок їх підтвердження кандидатом під час подання заявки для участі у кваліфікаційному відборі кандидатів до рамкової угоди, а також проект державного контракту (договору), що буде укладатися з переможцем запиту пропозиції за кваліфікаційним відбором серед кандидатів, включених до рамкової угоди.

Кваліфікаційний відбір до рамкових угод відбувається з урахуванням зазначених в тендерній документації умов технічної специфікації (встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару).

Відповідно до пункту 75 Особливостей № 1275 закупівля з використанням рамкової угоди здійснюється шляхом:

- проведення відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10. 2022 № 1178 (далі - Особливості № 1178);

- або оголошення запиту пропозицій за кваліфікаційним відбором серед кандидатів, включених до рамкової угоди (далі - запит пропозицій), у разі, коли в оголошенні про проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди державний замовник визначає конкретний перелік товарів, робіт чи послуг, що будуть закуповуватися в рамках рамкової угоди.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Предмет оголошеної закупівлі шляхом проведення відкритих торгів через рамкову угоду закупівлі визначено згідно вимог законодавства і є незмінним.

Код ДК - ДК 021:2015:34710000-7: Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном.

Крім того, тендерна документація, затверджена відповідачем відповідно до протокольного рішення № 999/2025 від 10.07.2025, була складена у відповідності до вимог: Закону України «Про публічні закупівлі»; Закону України «Про оборонні закупівлі»; Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022; Постанови КМУ № 1275 від 11.11.2022; Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки № 708 від 15.04.2020.

Зміст Тендерної документації забезпечує належну реалізацію принципів відкритості, конкурентності, пропорційності та недискримінації.

Суд першої інстанції вірно вказав, що твердження позивача про відсутність технічної специфікації є необгрунтованими, оскільки як вбачається з тексту тендерної документації, технічна специфікація з інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі наведена у Додатку 1. Згідно з вимогами законодавства, окремі частини цієї інформації не підлягають оприлюдненню для загального доступу (відповідно до абз. 3 п. 75 Особливостей здійснення оборонних закупівель, затверджених постановою КМУ № 1275).

Усі технічні характеристики були визначені відповідно до специфіки предмета закупівлі та військового призначення FPV-дронів, з урахуванням вимог оборонного замовлення, які містять режим обмеженого доступу.

Як прямо вказано в Додатку 1.1 до тендерної документації, тендерна документація включає детальну технічну специфікацію по кожному з 11 лотів, зокрема: опис найменування кожної комплектації БАК (безпілотного авіаційного комплексу); категорію і тип камери (аналогова, теплова, наявність модуля донаведення); габаритні розміри (розмір коптера в дюймах); належність до типу FPV.

Тобто замовник не лише визначив якісні та кількісні характеристики, але й розділив закупівлю на типологічно самостійні лоти, що є додатковим засобом забезпечення прозорості та технічної однорідності.

Позивач стверджує, що у Додатку 1.1 відсутні характеристики: потужність VTX (відеопередавача); сигнал відеопередавача; тип і прошивка приймача/передавача сигналу (Rx/Tx); частотний діапазон; антени керування; модулі навігації; додаткові комплектації тощо.

Проте, аналіз вказаного Додатку 1.1 до тендерної документації свідчить, що такі показники не є обов'язковими для зазначення на рівні ТД, якщо закупівля передбачає закупівлю типових серійних виробів FPV-класу, у яких вказані характеристики відомі фахівцям, що беруть участь у ринку, а також технічна специфікація сформульована з урахуванням функціональних характеристик, а не модифікацій окремих комплектуючих, що прямо відповідає вимогам ч. 1 ст. 23 Закону - вона має відображати кінцеву здатність- системи виконати призначену задачу, а не параметри кожного компонента.

Крім того, деякі з вимог позивача (наприклад, частотний діапазон чи тип прошивки) становлять об'єкт службової або військової інформації, обмеженої в обігу, та надаються вже на стадії конкретизації предмета поставки в межах Договору (див. посилання на додатки до проекту державного контракту, зокрема Специфікацію - Додаток 1 до Контракту).

Технічна специфікація подана належним чином: кожен з 11 лотів має окремий перелік вимог, у тому числі тип дрону (FPV), вид камери (аналогова/теплова, з/без модуля донаведення), габарити (до 10 дюймів), що є ключовими параметрами для формування пропозиції.

Твердження позивача про відсутність характеристик щодо VTX, сигналів відеопередавача, приймачів, частот, антени та прошивки є необґрунтованими, оскільки Закон вимагає зазначення функціональних технічних характеристик (ч. 1 ст. 23), а не параметрів внутрішніх компонентів.

Об'єкт закупівлі - серійний виріб військового призначення, а отже, детальна інформація (включно з протоколами та прошивками) конкретизується на етапі виконання контракту або у складі додатків до державного контракту (що не підлягають публікації); такі характеристики можуть підпадати під режим обмеженого доступу (у т.ч. у зв'язку з воєнним станом).

Таким чином, тендерна документація повного мірою виконала функцію формування вимог до предмета закупівлі, у т.ч. з урахуванням воєнного стану та положень Постанови Кабінету Міністрів України № 1275.

Оскільки тендерна процедура стосується рамкової угоди, а не одноразової закупівлі з широким колом учасників, технічна специфікація, сформована в ТД, є програмно узагальненою, з можливістю уточнення в рамках кваліфікації. Це відповідає: п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону - зазначено типи продукції та опис характеристик; ч.1 ст. 23 Закону - технічна специфікація подана функціонально, а не компонентно; та п. 28 Постанови № 1178 - форма ТД адаптована до особливостей оборонного призначення.

Щодо твердження позивача, що в тендерній документації відсутня інформація про необхідні технічні характеристики предмета закупівлі, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 33 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об'єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.

Таким чином, технічні вимоги, зазначені у Додатку 1 (Технічна специфікація) є достатніми і такими, що не суперечать закону.

Також у пункті 3 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.

В свою чергу, частина четверта статті 5 цього Закону визначає, що Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Суд першої інстанції вірно не взяв до уваги твердження позивача про порушення п. 3 ч. 2 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки технічна специфікація існує та є складовою частиною документації; обсяг технічної інформації сформовано з урахуванням балансу публічності та державної таємниці/службової інформації; надання певних характеристик обмежене в зв'язку з правовим режимом воєнного стану.

Разом із тим, позивачем не надано доказів того, що саме йому було обмежено право подати тендерну пропозицію чи, що наявна дискримінація. Посилання на недосконалість публічної версії специфікації не є підставою для визнання всієї документації протиправною.

Позивач помилково вважає, що неперерахування у відкритому доступі параметрів компонентів дронів є порушенням.

Тендерна документація сформована відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», містить обов'язкові складові, передбачені п. 28 Постанови КМУ № 1178, враховує обмеження щодо публічного розміщення даних, передбачених для оборонних закупівель та забезпечує рівний доступ усіх учасників, які включені до відповідної рамкової угоди.

За таких обставин, заслухавши представників сторін у судовому засіданні та взявши до уваги їх детальні пояснення щодо предмета закупівлі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що тендерна документація сформульована відповідно до вимог чинного законодавства, з достатнім рівнем технічної деталізації, прийнятним для ринку, і не суперечить вимогам ст. 22, 23 Закону, Постанови КМУ № 1178 та № 1275, отже відповідач діяв у межах та спосіб, передбачений законом.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр досліджень безпілотних систем» - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року - без змін

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлено 24.07.2025.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменка

Л.В. Бєлова