Постанова від 24.07.2025 по справі 200/8924/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року справа №200/8924/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Геращенко І.В., Сіваченко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги адвоката Верченко Ольги Олександрівни, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі № 200/8924/24 (суддя в І інстанції Дмитрієв В.С.) за позовом адвоката Верченко Ольги Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

23.12.2024 адвокат Верченко Ольга Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з вимогами: - визнати протиправним та скасувати рішення від 25.09.2024 року № 056650010794 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу роботи, періоди роботи: з 24.02.2004 по 27.10.2005 - 1 рік 8 місяців 4 дні, з 21.11.2005 по 11.01.2006 - 1 місяць 22 дні, з 13.03.2006 по 11.04.2007 - 1 рік 1 місяць, з 16.07.2007 по 15.04.2008 - 9 місяців за Списком робіт затвердженим Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202, з 12.05.2008 по 12.09.2018 - 10 років 4 місяці 1 день, з 20.09.2018 по 28.09.2020 - 2 роки 8 місяців 9 днів, з 05.10.2020 по 30.09.2021 - 11 місяців 26 днів, з 11.10.2021 по 05.03.2022 - 4 місяці 23 дня, з 06.03.2022 по 17.09.2024 - 2 роки 6 місяців 12 днів на провідних посадах передбачених ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 з 06.03.2022 по 17.09.2024 до стажу роботи на провідних професіях із розрахунку 1 день військової служби за три у відповідності до ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має достатній пільговий стаж для призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому подав усі необхідні документи. Проте відповідач відмовив у призначенні пенсії, пославшись на відсутність необхідного пільгового стажу - 25 років. Позивач зазначив про помилковість зарахування відповідачем періоду роботи за професією «гірник очисного забою» до Списку №1, оскільки ця професія є провідною, та зарахування періоду роботи за професією «машиніст підземних установок» до Списку №1, замість робіт за постановою №202. Позивач не погоджується з розрахунком стажу роботи в підземних умовах, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі № 200/8924/24 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.09.2024 року № 056650010794 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.09.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Постановою КМУ від 31.03.1994 N 202 - період роботи з 24.02.2004 по 27.10.2005 (1 рік 08 місяців 04 дні), до пільгового стажу за Списком №1 - період військової служби з 18.04.2007 по 15.04.2008 (11 місяців 29 днів), період роботи з 01.01.2011 по 04.08.2014 (3 роки 07 місяців 04 дні), за провідними професіями - період роботи з 01.08.2022 по 30.06.2024 (1 рік 11 місяців) та до страхового стажу період проходження військової служби з 18.04.2007 по 15.04.2008. У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове про повне задоволення похідних вимог адміністративного позову ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу роботи, періоди роботи: - з 24.02.2004 по 27.10.2005 - 1 рік 8 місяців 4 дні, з 21.11.2005 по 11.01.2006 - 1 місяць 22 дні, з 13.03.2006 по 11.04.2007 - 1 рік 1 місяць, з 16.07.2007 по 15.04.2008 - 9 місяців за Списком робіт затвердженим Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202, - з 12.05.2008 по 12.09.2018 - 10 років 4 місяці 1 день, з 20.09.2018 по 28.09.2020 - 2 роки 8 місяців 9 днів, з 05.10.2020 по 30.09.2021 - 11 місяців 26 днів, з 11.10.2021 по 05.03.2022 - 4 місяці 23 дня, з 06.03.2022 по 17.09.2024 - 2 роки 6 місяців 12 днів на провідних посадах передбачених ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, - з 06.03.2022 по 17.09.2024 до стажу роботи на провідних професіях із розрахунку 1 день військової служби за три у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2024 року.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обґрунтовано позов.

Не погодившись з таким судовим рішенням, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обґрунтовано відзив на позовну заяву.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшов наступного висновку.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією ID-паспорта № НОМЕР_1 та довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно із записами військового квитка НОМЕР_2 , позивач з 06.03.2022 на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_3 № 50 від 06.03.2022 призваний у Збройні сили України за мобілізацією.

Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_4 від 08.06.2023.

17.09.2024 ОСОБА_1 , звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

Заяву позивача, за екстериторіальністю, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №056650010794 від 25.09.2024 відмовлено у призначенні пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону, за відсутності необхідністю пільгового стажу на підземних роботах - 25 років або робота провідних професій - 20 років.

Згідно з вказаним рішенням: вік заявника - 39 років, страховий стаж особи становить 18 років 6 місяців, з урахуванням додаткових років становить - 31 рік 6 місяців. Пільговий стаж становить: роботи підземні за постановою №202 (25) - відсутній; роботи підземні провідні професії (20) - 2 роки 9 місяців; Список №1 - 10 років 7 місяців; військова служба в особливий період - 1 рік 11 місяців.

Також зазначено, що за доданими документами до страхового зараховано всі періоди. Пільговий стаж розраховано згідно інформації зазначеної у відомостях по спеціальному стажу Пенсійного фонду України, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форми ОК-5 (до заяви не долучені пільгові довідки).

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

Пунктом 2 Розділу XV “Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Абз. 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до Постанови № 202 та частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» робота за вказані періоди зараховуються до стажу, необхідного для отримання пенсії незалежно від віку.

Відповідно до частини 5 статті 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

За приписами ч.1 ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).

На підставі п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

При цьому, пунктами 20-22 Порядку № 637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Судом встановлено, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем надано трудову книжку за певний період роботи, уточнюючі довідки не надавалися.

Так, згідно із записами копії дубліката трудової книжки серії НОМЕР_5 , ОСОБА_1 працював:

Державне підприємство "Селидіввугілля" ВП ШАХТА "Курахівська"

- 24.02.2004 прийнятий учнем машиніста підземних установок та направлений на дільницю конвеєрного транспорту №1. Направлений на курсове навчання в УКК г. Селидово з 01.03.2004 (наказ 14с/к від 24.02.2004, запис №1);

- 05.04.2004 направлений на дільницю на час проходження виробничої практики учнем машиніста підземних установок с повним робочим днем під землею (наказ № 22 від 05.04.2004, запис №2);

- 27.04.2004 переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею (наказ №28 від 27.04.2004, запис №3);

- 27.10.2005 звільнений за власним бажанням (наказ 148 с/к від 28.10.2005, запис №4).

Професія «машиніст підземних установок» з повним робочим днем під землею відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.

Згідно з розрахунком стажу, період з 24.02.2004 по 27.10.2005 зарахований до пільгового стажу за Списком №1.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994, затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних та відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком корисних копалин та будівництвом шахт і рудників, за умови наявності стажу не менше 25 років, до якого віднесено професію "машиніст підземних установок".

Період роботи з 24.02.2004 по 27.10.2005 (1 рік 08 місяців 04 дні) на посаді "машиніст підземних установок" з повним робочим днем під землею має бути зарахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994.

Інші записи трудова книжка позивача не містить.

Позивачем надано скан-копії трудової книжки, з порталу Пенсійного фонду України, відомості про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб.

Відомості про трудову діяльність позивача з реєстру застрахованих осіб щодо інших періодів роботи, містять наступну інформацію:

Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна №1»

- 21.11.2005 прийнято на роботу (основне місце роботи)

- з 08.12.2005 по 13.12.2005 навчання (посвідчення 16 від 13.12.2005)

- 11.01.2006 звільнено з роботи.

Інформація про професію позивача у період з 21.11.2005 по 11.01.2006 відсутня.

Згідно посвідчення №16 від 13.12.2005 позивач після проходження навчання допускається працювати машиністом підземних установок дільниці №4.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж Позивача у цей період за кодом підстави “ЗП3013А1».

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511: код підстави “ЗПЗ013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Згідно з розрахунком стажу період з 21.11.2005 по 11.01.2006 зарахований до пільгового стажу за Списком №1.

Суд першої інстанції зазначив, що інформація з реєстру застрахованих осіб не містить відомості про професію позивача, трудова книжка та уточнюючі довідки щодо цього періоду позивачем не надані, отже відповідач правомірно зарахував вказаний період за даними по спецстажу, за Списком №1.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для зарахуванням періоду роботи з 21.11.2005 по 11.01.2006 (1 місяць 22 дні) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994.

ВП «Шахта «Південнодонбаська №3» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» - 13.03.2006 прийнято на роботу (основне місце роботи); - 11.04.2007 звільнено з роботи.

Назву професії позивача у зазначений вище період відомості не містять.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж Позивача у цей період за кодом підстави “ЗП3013А1».

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, код підстави “ЗПЗ013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Згідно з розрахунком стажу до спірного рішення, вказаний період зарахований за Списком №1 і тому відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо не зарахування вказаного періоду.

Далі міститься інформація про строкову служба в Збройних силах України з 18.04.2007 по 15.04.2008 (військовий квиток НОМЕР_2 від 16.04.2007).

Записами військового квитка НОМЕР_2 від 16.04.2007 також підтверджується період проходження ОСОБА_1 строкової служби з 18.04.2007 по 15.04.2008.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що станом на момент призову позивач працював у ВП «Шахта «Південнодонбаська №3» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», та період, що передував призову на строкову військову службу зарахований за Списком №1, отже період строкової військової служби підлягає зарахуванню за Списком №1.

Між тим, згідно з розрахунком стажу такий період не зарахований ані до страхового стажу, ані до пільгового і тому наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період військової служби з 18.04.2007 по 15.04.2008 (11 місяців 29 днів).

Суд зазначив , що позивач помилково вважає початок військової служби 16.04.2007, оскільки вказане спростовується записами військового квітка і тому суд вважав, що позивачем допущена технічна помилка у зазначенні періоду військової служби замість «04» місяця, зазначено «07».

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період проходження військової служби з 18.04.2007 по 15.04.2008.

Наступний період роботи:

Державне підприємство "Селидіввугілля" ВП «Шахта "Курахівська" - 12.05.2008 прийнято на роботу (основне місце роботи), - 01.12.2008 підвищення кваліфікації УКК ГП «Селидіввуголь» (свідоцтво 7311 від 20.02.2009), - 20.02.2009 підвищення кваліфікації УКК ГП «Селидіввуголь» (свідоцтво 7311 від 20.02.2009), - 12.09.2018 звільнено з роботи (гірник очисного забою, наказ 220 с/к, 12.09.2018).

В матеріалах справи міститься копія посвідчення №7311 від 20.02.2009 про право на виконання робіт з підвищеною небезпекою за професією «гірничий очисного забою».

Згідно з розрахунком стажу період з 12.05.2008 по 31.12.2010 зарахований за Списком №1, період з 01.01.2011 по 04.08.2014 не зарахований до пільгового стажу, з 05.08.2014 по 12.09.2018 зарахований за Списком №1.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж позивача у цей період за кодом підстави “ЗП3013А1».

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511: код підстави “ЗПЗ013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Оскільки позивачем не надано та матеріали справи не містять уточнену інформації про пільгову роботу позивача у період з 12.05.2008 по 12.09.2018, суд визнав, що відповідачем правомірно ураховано відомості по спецстажу з форми ОК-5 та зараховано за Списком №1 (код підстави “ЗПЗ013А1»).

Судом встановлено, що не весь період роботи позивача зарахований до пільгового стажу і тому наявні підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 01.01.2011 по 04.08.2014 (3 роки 07 місяців 04 дні).

За наявними в матеріалах справи доказами, підстави для зарахування періоду роботи з 12.05.2008 по 12.09.2018 за провідними посадами відсутні, оскільки відсутні відомості про початок роботи за професією «гірничий очисного забою», при цьому факт отримання посвідчення на право виконання робіт з підвищеною небезпекою за професією «гірничий очисного забою» не свідчить про початок виконання таких робіт.

Ураховуючи відсутність трудової книжки позивача з підтверджуючими належним чином оформленими записами, та без надання уточнюючих довідок, зарахування цього періоду за провідними професіями, суд першої інстанції вважав наразі неможливим і тому у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача зарахувати період роботи з 12.05.2008 по 12.09.2018 (10 років 4 місяці 1 день) на провідних посадах передбачених ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовив.

Наступні відомості про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб.

ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» - 20.09.2018 прийнято на роботу за професією гірник очисного забою (наказ №771 к від 19.09.2018); - 28.09.2020 звільнено з роботи, машиніст гірничих виїмкових машин (наказ №690к від 28.09.2020).

Згідно з розрахунку стажу до спірного рішення такий період зарахований до пільгового стажу за провідними професіями і тому суд відмовив у задоволенні позовних вимог в цій частині як безпідставно заявлених.

Суд зазначив, що позивачем неправильно здійснено розрахунок стажу за цей період, оскільки період роботи з 20.09.2018 по 28.09.2020 складає 2 роки 9 днів, а не як визначив позивач - 2 роки 8 місяців 9 днів.

Також Реєстр застрахованих осіб містить відомості про роботу позивача у період з 05.10.2020 по 30.09.2021 у ВП «Шахта «Курахвська» ДП «Селидіввугілля» гірником очисного забою.

Згідно з розрахунком стажу вказаний період зарахований за Списком №1.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж позивача у цей період за кодом підстави “ЗП3013А1».

Як вже зазначалось вище, код підстави “ЗПЗ013А1» свідчить про роботу за Списком № 1.

Оскільки позивачем не надано уточнену інформації про пільгову роботу у період з 05.10.2020 по 30.09.2021, суд вважав, що відповідачем правомірно ураховано відомості по спецстажу з форми ОК-5 та зараховано вказаний період роботи за Списком №1 (код підстави “ЗПЗ013А1») і тому відмовив у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Стосовно періоду роботи з 11.10.2021 по 05.03.2022.

Реєстр застрахованих осіб містить відомості про роботу у ДП «Шахта ім. М.С. Сургая»: 11.10.2021 прийнято на роботу машиністом гірничих виїмкових машин; з 06.03.2022 початок військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з розрахунком стажу, період роботи з 11.10.2021 по 05.03.2022 зарахований за провідними професіями, окрім періоду з 01.01.2022 по 31.01.2022.

При цьому, форма ОК-5 не містить інформації по спецстажу за січень 2022 року та відомості про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків.

Підстави для зарахування періоду роботи з 01.01.2022 по 31.01.2022 відсутні з наведених вище підстав.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання зарахувати період роботи з 11.10.2021 по 31.12.2021 та з 01.02.2022 по 05.03.2022 до пільгового за провідними професіями як заявлених безпідставно (оскільки такі періоди зараховані).

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання зарахувати період з 06.03.2022 по 17.09.2024 на провідних посадах передбачених ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначив, що згідно з розрахунком стажу період з 06.03.2022 по 31.07.2022 зарахований до стажу роботи за провідними професіями, отже в цій частині позовні вимоги, а саме з 06.03.2022 по 31.07.2022, є безпідставними та суд відмовляє у їх задоволенні.

Згідно з розрахунком стажу період з 01.08.2022 по 30.06.2024 зарахований як військова служба в особливий період.

Згідно із записами військового квитка, позивач з 06.03.2022 на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_3 № 50 від 06.03.2022 призваний у Збройні сили України за мобілізацією. Згідно з відомостями форми ОК-5 заробітна плата (грошове забезпечення) та сплата страхових внесків здійснено по травень 2024 року страхувальником ВЧ НОМЕР_6 (код НОМЕР_7 ), відомості по спецстажу містяться по червень 2024 року включно.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Оскільки матеріалами справи підтверджено призов на військову службу в особливий період з посади, що віднесена до провідних професій, період військової служби в особливий період з 01.08.2022 по 30.06.2024 підлягає зарахуванню до пільгового стажу за провідними професіями.

Позовні вимоги щодо зобов'язання зарахувати до пільгового стажу за провідними професіями період з 01.07.2024 по 17.09.2024 задоволенню не підлягає, оскільки такий період наразі не підтверджений.

Суд зазначив, що відповідно до ч. 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форми ОК - 5), яка сформована станом на 17.09.2024 встановлено, що відсутня інформація про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків з червня 2024 року, крім того спеціальний стаж визначений по червень 2024 року включно.

Судом встановлено, що фактично на момент звернення із заявою про призначення пенсії 17.09.2024 у відповідача була відсутня інформація щодо сплати Військовою частиною єдиного соціального внеску за період з 01.05.2024 по 17.09.2024. Крім того, довідка про проходження військової служби станом на дату подання заяви про призначення пенсії позивачем не подавалася.

Відповідно до абз. 2 пункту 4.3 Порядку № 22-1 після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Суд зазначив, що період служби з 01.07.2024 по 17.09.2024 може бути зарахований відповідачем після отримання даних про сплату страхових внесків і тому вимоги позивача в частині зарахування періоду служби з 01.07.2024 по 17.09.2024 є передчасними і позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи на провідних посадах передбачених ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, колегія суддів зазначає наступне.

Роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»» від 20 січня 1992 року № 8 (далі - Роз'яснення № 8) передбачено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, професій, посад і показників, які дають право на пільгове забезпечення, - за 9 місяців.

Суд не має можливості надати оцінку порушеному позивачем вищезазначеному питанню, відмовляючи у призначенні позивачу пенсії відповідачем у рішення не зазначалось Роз'яснення № 8 і не надавався аналіз про можливість або відсутність його застосування і тому вимоги позивача в частині застосування Роз'яснення № 8 є передчасними і позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Верховний Суд у постанові від 09 квітня 2025 року у справі №200/6443/23 зазначив наступне «Крім того, у межах розгляду адміністративної справи 200/1009/24, предметом якої також було питання правомірності застосування роз'яснення № 8 при призначенні пільгової пенсії, Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2024 року встановив, наступне:

У листі від 02 жовтня 2018 року № 19997/0/2-18 адресованому Пенсійному фонду України Міністерство соціальної політики України зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"».

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2018 року № 1209-27, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховують Роз'яснення № 8.

Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2024 року по справі № 200/1009/24 дійшов висновку, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Колегія суддів КАС ВС зауважує, що висновок суду апеляційної інстанції про те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"», так як цей документ за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно-правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер ґрунтується на неправильному розумінні висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а та від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а, оскільки у зазначених постановах Верховний Суд не вказав на неприпустимість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 в цілому, а зазначив, що Роз'яснення № 8 носить рекомендаційний характер.»

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином мотивувальну частину рішення суду першої інстанції в частині вирішення питання щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 слід змінити, враховуючи висновки, які викладені у цій постанові.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 4 ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого суду - зміні в його мотивувальній частині.

Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги адвоката Верченко Ольги Олександрівни, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі № 200/8924/24 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі № 200/89245/24 - змінити в мотивувальній частині, а саме у частині застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992.

У інших частинах рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі № 200/8924/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 24 липня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів А.А. Блохін

І.В. Геращенко

І.В. Сіваченко