Постанова від 24.07.2025 по справі 200/6447/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року справа №200/6447/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Гайдар А.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі № 200/6447/24 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення №054450003043 від 23.07.2024 щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення №054450003043 від 23.07.2024 щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 14.05.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) про призначення пенсії на пільгових умовах. 21.05.2020 року Великоновосілківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року по справі №200/6872/20-а зобов'язано Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 14.05.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні. Після набрання чинності рішення суду від 29.09.2020 року у справі №200/6872/20-а об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області ухвалив нове рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії. Позивач вдруге звернувся до суду із позовом та відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року по справі №200/2466/21-а було зобов'язано Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 14.05.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. Позивач зауважив, що на виконання рішення суду та з врахуванням висновків, йому відповідачем від 05.07.2021 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, але вже з 01.02.2022 року відповідач припинив виплату пенсії, не повідомивши позивача про підстави припинення нарахування та виплати пенсії. Позивач не погодившись із цим рішенням був змушений втретє звернутись до суду із позовом, у якому просив зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату йому пенсії з 01.02.2022. Рішенням суду від 28.11.2022 року у справі №200/4107/22 зазначені позовні вимоги задоволені у повному обсязі, виплата пенсії була поновлена, розмір нарахованої з 14.05.2020 року пенсії становив 12 152,53 грн. (80% від середнього заробітку позивача). Позивач зауважив, що відповідач своїм листом від 11.09.2024 року повідомив його, що у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року по справі №200/2466/21-а відсутні зобов'язання, щодо зарахування позивачу пільгового стажу та виплати пенсії, з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 “Про підвищення престижності шахтарської праці». Тому, з 22 липня 2024 року, рішенням відповідача № 054450003043 від 23 липня 2024 року, розмір пенсії позивача, з дня призначення - 14 травня 2020 року, перераховано та зменшено з 12 152,53 грн. до 7 150,17 грн. Позивач наголосив на тому, що у відповідності до розрахунку стажу його пільговий стаж, як працівника із видобування вугілля за Списком № 1 складає більше 15 років, що дає йому право для перерахунку розміру пенсії у відповідності до приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Враховуючи викладене позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі № 200/6447/24 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправним та як наслідок скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №054450003043 від 23.07.2024 року щодо перерахунку з 22.07.2024 року пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 14.05.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у відповідності до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням раніше вже виплачених сум.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявного в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданим Мар'їнським РВ УМВС України в Донецькій області від 25.10.1999 року, є громадянином України.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ: 13486010, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/6872/20-а від 29.09.2020 року: адміністративний позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1638 від 21.05.2020 року про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язано Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №1638 від 14.05.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2466/21-а від 06.04.2021 року: позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05.01.2021 року № 17 про відмову в призначенні пенсії, прийняте щодо ОСОБА_1 .

Зобов'язано Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.05.2020 року № 1638, зареєстровану 04.01.2021 року під № 17, про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/2466/21-а від 09.06.2021 року було апеляційну скаргу Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі № 200/2466/21-а - повернуто заявникові.

Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2466/21-а від 06.04.2021 року набрало законної сили 09.06.2021 року відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду.

Судом встановлено, що позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2466/21-а від 06.04.2021 року з 14.05.2020 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.

Судом встановлено, відповідно до наявних в матеріалах справи копій: довідки форми РС-право, перерахунку його пенсії складених по позивачу під час призначення пенсії, пенсія йому була призначена на умовах: Закону України №1058-ІV, прикінцеві положення п.2 ч.1; Закону України №1788-ХІІ, ст.14 (Роботи підземні, професії за постановою 202 (25)); пільговий стаж позивача складає: роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 25 років 2 місяці 22 дні; додаткові роки за список №1 - 20.

Як зазначає позивач у своїй позовній заяві: - “Однак, вже з 01.02.2022 року відповідач припинив виплату пенсії позивачу, не повідомивши його про підстави припинення нарахування та виплати пенсії. Оскільки він не отримав пенсію у передбачені законом строки, позивач звернувся до територіального органу пенсійного фонду та 10.02.2022 р. отримав лист відповідача № 2817-674/Д-15/8-0500/22 від 03.02.2022 р., у якому зазначено, що Донецький окружний адміністративний суд у своєму Рішенні від 06 квітня 2021 р. по справі №200/2466/21-а, визнаючи протиправним та скасовуючи рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05.01.2021 року № 17 про відмову в призначенні пенсії, прийняте щодо ОСОБА_1 , не порушував питання зарахування певних періодів роботи до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень.

ОСОБА_1 не погодився із цим Рішенням і в трете звернувся до суду із позовом, у якому просив: визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.02.2022 №10, яким призупинено виплату пенсії з 01.02.2022; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецької області поновити нарахування та виплату йому пенсії з 01.02.2022.».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4107/22 від 28.11.2022 року було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.02.2022 №10, яким призупинено виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022.

В даному рішенні було зазначено: - “На виконання рішення суду від 06.04.2021 по справі № 200/2466/21-а Головним управлінням ПФУ в Донецькій області було призначено з 14.05.2020 позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01.01.2015 року по 04.04.2016 року на відокремленому підрозділі “Шахта Трудівська» державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія» за професією прохідник 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

На запит Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.09.2021 №0500-1804-5/65910 Пенсійний фонд України надав роз'яснення листом від 30.09.2021 за №2800-030102-9/48767, в яких зазначив, що суд у своїх висновках не порушував питання зарахування певних періодів до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень. Так як в результативній частині рішення відсутнє зобов'язання призначити пенсію з урахуванням спірного періоду з 01.01.2015 по 04.04.2016, виплату ОСОБА_1 було призупинено з 01.02.2022 року.

На підставі листа Пенсійного фонду України від 30.09.2021 за №2800-030102-9/48767 Головним управлінням ПФУ в Донецькій області ухвалено розпорядження від 02.02.2022 №10, яким призупинено виплату пенсії з 01.02.2022 до з'ясування.

Листом відповідача від 03.02.2022 повідомлено ОСОБА_1 про припинення нарахування та виплати пенсії. З протоколу про призначення пенсії та витягу РС-право вбачається, що ОСОБА_1 має страховий стаж 46 років 1 місяць 17 днів, з них за списком №1 - 20 років, у тому числі на підземних роботах постанова №202 - 25 років 2 місяці 22 роки.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 вказаного Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Аналогічні положення містяться в ч. 1 ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення».

Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку є зайнятість особи повний робочий день, така зайнятість на підземних і відкритих гірничих роботах, що передбачені відповідним списком, що затверджені Кабінетом Міністрів України, наявність відповідного стажу роботи на цих роботах (пільгового, страхового).

З доданих до матеріалів справи доказів вбачається, що позивачем виконані всі умови щодо набуття пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Отже, відповідачем правомірно призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.».

Відповідно до приписів ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 30.09.2021 року, яким було надано відповідь на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та зазначено наступне: - “Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2021 по справі №200/2466/21-а (далі - судове рішення по справі №200/2466/21-а) зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.05.2020 року №1638, зареєстровану 04.01.2021 року під №17, про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. Водночас, суд у своїх висновках не порушував питання зарахування певних періодів до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень. Крім того, джерелом коштів для фінансування пенсій, призначених відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058, в тому числі на виконання судових рішень, є кошти Пенсійного фонду України. Враховуючи вищезазначене необхідно переглянути виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а зокрема, щодо підстав обчислення пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону №1058 та визначення джерела фінансування суми, нарахованої на виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а».

Позивач звертаючись до суду у своїй позовній заяві зазначив: - “Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року у справі №200/4107/22 зазначені позовні вимоги задоволені у повному обсязі, виплата пенсії була поновлена. Розмір нарахованої з 14 травня 2020 року пенсії становив 12152,53 грн. (80% від середнього заробітку позивача).».

В якості доказів до позовної заяви, позивач додав копію перерахунку пенсії станом на 22.07.2024 року, в якому зазначено рішення №054450003043 від 23.07.2024 про перерахунок пенсії, де зазначено розмір його пенсії станом на 01.03.2024 - 7375,54 грн., розрахований наступним чином - (ст.27) (15155,12 х 0,48667), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 13 років) - 212,94 грн., загальний розмір пенсії - 7588,48 грн.

Також позивачем було надано в якості доказів копію відповіді відповідача від 11.09.2024 року наступного змісту: - “Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що рішення Донецького окружною адміністративного суду від 06.04.2021 по справі №200/2466/21-а (далі - рішення суду), яке набрало законної сили 09.06.2021 за Вашим позовом було виконано 29.06.2021 в межах покладених судом зобов'язань, а саме повторно розглянуто заяву від 14.05.2020 №1638 та з 14.05.2020 призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні. Розмір пенсії з 14.05.2020 обчислено в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної згідно з статтею 40 Закону №1058 та становить 12152.53 грн. З урахуванням листа Пенсійного фонду України від 30.09.2021 №2800-030102-9/48767 про необхідність переглянути виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а, зокрема, щодо підстав обчислення пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону №1058 та визначення джерела фінансування суми, нарахованої на виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а, на виконання службової записки від 09.07.2024 №12399/05-16 переглянуто виконання рішення суду та розмір пенсії обчислено відповідно до вимог чинного законодавства. Оскільки суд у своїх висновках не порушував питання зарахування певних періодів до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень 22.07.2024 Вашу пенсійну справу приведено до відповідності, розмір пенсії з 14.05.2020 склав 7150.17 грн.».

Позивач не погоджуючись з даною відповіддю відповідача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 054450003043 від 23 липня 2024 року щодо перерахунку з 22 липня 2024 року пенсії ОСОБА_1 та як похідна вимога зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 14.05.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у відповідності до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що в даному випадку, спірним питанням є скасування відповідачем розміру обчисленої пенсії позивача розрахованого відповідно до приписів ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.28 Закону України №1058-ІV та раніше вже встановленого після первинного призначення йому пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - “ 43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України “Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

44. Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.».

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що оскільки позивачу первинно було призначено пенсію на підставі рішення суду з дати його звернення з 14.05.2020 року та в даному випадку мало місце не перерахунок пенсії, а первинне призначення пенсії з подальшим її обрахунком.

В даному випадку, відповідачем при обрахунку пенсії позивача її було обчислено в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної згідно зі ст.40 Закону №1058, яка становила - 12 152,53 грн., про що зазначає та не заперечує сам відповідач у своєму листі від 11.09.2024 року.

Тобто за своєю суттю, відповідач, призначаючи позивачу пенсію на пільгових умовах на виконання рішень суду, встановив, що позивач відноситься до осіб на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівників, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та обрахував розмір його пенсії з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та ст.8 Закону України №345-VI.

В подальшому, відповідач отримавши листа від Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 30.09.2021 року, переглянув розмір пенсії позивача, яку обчислив вже без врахування положень абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV, результатом чого розмір пенсії позивача з 14.05.2020 року становив - 7 150,17 грн.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії позивача, вищенаведене зменшення розміру пенсії відбулося внаслідок прийнятого відповідачем рішення №054450003043 від 23.07.2024 року.

Вищенаведене не заперечується відповідачем, оскільки у своїй відповіді від 11.09.2024 він зазначає: - “Розмір пенсії з 14.05.2020 обчислено в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної згідно з статтею 40 Закону №1058 та становить 12152.53 грн. З урахуванням листа Пенсійного фонду України від 30.09.2021 №2800-030102-9/48767 про необхідність переглянути виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а, зокрема, щодо підстав обчислення пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону №1058 та визначення джерела фінансування суми, нарахованої на виконання судового рішення по справі №200/2466/21-а, на виконання службової записки від 09.07.2024 №12399/05-16 переглянуто виконання рішення суду та розмір пенсії обчислено відповідно до вимог чинного законодавства. Оскільки суд у своїх висновках не порушував питання зарахування певних періодів до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень 22.07.2024 Вашу пенсійну справу приведено до відповідності, розмір пенсії з 14.05.2020 склав 7150.17 грн.».

Відповідачем зазначено: - “При виконанні судового рішення пенсію Позивача обчислено в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної згідно зі статтею 40 Закону № 1058, а саме: 12 152,53 грн.

Водночас, суд у своїх висновках не порушував питання зарахування певних періодів до стажу роботи, що дають право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058 чи щодо обчислення пенсії з урахуванням цих положень.

На виконання листа Пенсійного фонду України № 2800-030102-9/48767 від 30.09.2021 переглянуто правильність виконання рішення суду по справі № 200/2466/21-а, зокрема, наявність підстав для обчислення пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058.

Оскільки зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії Позивача з урахуванням положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058 в рішенні суду по справі №200/2466/21-а, відсутні, 22.07.2024 пенсійну справу Позивача приведено у відповідність шляхом коригування розміру призначеної пенсії, який з 14.05.2020 склав 7 150,17 грн.

З аналізу норм Закону № 345 та Закону № 1058 вбачається, що для нарахування пенсії на пільгових умовах у розмірі, встановленому абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058, статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідно дотримання таких умов: 1) робота за професією, яка пов'язана з видобутком вугілля, залізної руди, руд кольорових і рідкісних металів, марганцевих, уранових, магнієвих (солі калієво- магнієві та солі магнієві) та озокеритних руд, робота на шахтобудівних підприємствах та в державних воєнізованих аварійно-рятувальних службах (формуваннях) у вугільній промисловості; 2) належність професії до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці; 3) стаж на підземних роботах повний робочий день не менше 15 років.

З огляду на вищевикладені обставини, з метою перерахунку призначеної пенсії на підставі положень статті 8 Закону № 345 Позивачу необхідно подати заяву про перерахунок пенсії.».

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що відповідач не заперечує про наявність відповідного пільгового стажу за Списком №1 не менше, як 15 років у позивача, що надає йому в свою чергу право на обрахунок та обчислення розміру його пенсії при призначенні з урахуванням абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та приписів ст.8 Закону України “Про престижність шахтарської праці».

В той же час, як встановлено було судом, підставою зменшення та не врахування даних приписів у відповідача слугувало лише те, що зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058 в рішенні суду по справі №200/2466/21-а не було та позивач начебто додатково повинен був звернутися із відповідною заявою.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Донецьким окружним адміністративним судом по справі №200/2466/21-а від 06.04.2021 року відповідача також не було зобов'язано призначити позивачу пенсію, а лише зобов'язано Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.05.2020 року № 1638, зареєстровану 04.01.2021 року під № 17, про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В свою чергу, відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Таким чином, посилання відповідача на виконання рішення суду в повному обсязі та на відсутність інших зобов'язань щодо виконання рішення суду є безпідставними, оскільки при призначенні пенсії пенсійний орган зобов'язаний самостійно визначати право позивача на призначення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного законодавства України чинного на час призначення позивачу пенсії та відповідно до висновків викладених у вищеперелічених постановах Верховного Суду, суд дійшов до висновку, що необхідною умовою для обрахунку розміру пенсії позивача відповідно до приписів ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» є належність позивача до працівників, зазначених у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день та виплата такої пенсії відповідно до даної статті передбачає та встановлює лише сам факт відношення до Списку №1.

Судом встановлено, що також підтверджується наданою позивачем копією перерахунку його пенсії від 22.07.2024 року, що позивачу пенсія призначена відповідно до Закону України №1058-ІV, прикінцеві положення п.2 ч.1; Закону України №1788 ст.14 (роботи підземні, професії за постановою 202 (25).

Пункт 2 частини 1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

В свою чергу приписами статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Також, з вищезазначеної копії перерахунку від 22.07.2024 року, судом встановлено, що в графі “додаткові роки за список №1» - 20 років; в тому числі роботи підземні, професії за постановою Кабінету Міністрів України №202 - 25 років 2 місяці 22 дні.

Відповідно до приписів ч. І постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1992 року “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років», підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Приписами статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають зокрема вугілля, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

На переконання суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області безпідставно та протиправно своїм рішенням №054450003043 від 23.07.2024 року, при раніше вже встановленому розрахунку розміру пенсії позивача з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст.28 Закону України №1058-ІV та положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі - 12 152,53 грн. зменшило розмір його пенсії до 7 150,17 грн. без врахування вищенаведених положень.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно із ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.

Засіб правового захисту, що передбачений зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Суд зауважує, що ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Отже ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі “Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі вищевикладеного, для відновлення порушеного права суд першої інстанції дійшов висновку про необхідне визнати протиправним та як наслідок скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №054450003043 від 23.07.2024 року щодо перерахунку з 22.07.2024 року пенсії позивача та як похідна вимога зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 14.05.2020 року перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням раніше вже виплачених сум.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі № 200/6447/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі № 200/6447/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 24 липня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко