Ухвала від 24.07.2025 по справі 620/4393/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/4393/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Кондратенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулось до суду з заявою, в який просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/4393/23 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 невиплачену заборгованість по пенсії у розмірі 59687,04 грн.

Свою заяву мотивує тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 у справі № 620/4393/23 залишається невиконаним відповідачем.

Позивачем було подано заяву, в якій вказав, що підтримує заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Відповідач подав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні заяви, вказав, що по рішенню Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 у справі № 620/4393/23 становить 39332,52 грн, розділити суму боргу на частини відповідно до викладених у рішенні суду зобов'язань неможливо.

В судове засідання учасники справи не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, від представника заявника, позивача та представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, що не перешкоджає судовому розгляду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 з обмеженням її максимального розміру та зменшенням відсоткового значення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Судом 08.08.2023 було видано, зокрема, виконавчі листи № 620/4393/23 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум (а.с 50-51) та про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (зворот а.с 93-а.с. 94).

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції постановою від 28.08.2023 було відкрито виконавче провадження № 72637603 з виконання виконавчого листа про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (зворот а.с. 94).

Так, судом встановлено, що згідно розрахунку на доплату, датованого 07.07.2023, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 у справі № 620/4393/23 доплата за період з 01.12.2019 по 28.02.2023 складає 59687,04 грн (а.с. 96).

Натомість, згідно розрахунку, датованого 05.12.2023, доплата за період з 01.12.2019 по 28.02.2023 складає 39332,52 грн (а.с. 130).

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

В силу частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини третьої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України», пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України», пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України, тощо).

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Аналіз вищевикладеного, дає підстави для висновку, що завданням адміністративного судочинства, є зокрема своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, виконання судового рішення є завершальною стадією судового процесу, в якій остаточно реалізується завдання адміністративного судочинства - ефективний захист та поновлення порушених прав.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області надано суду два різні розрахунки заборгованості на виконання рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2023 у справі № 620/4393/23, датовані 07.07.2023 та 05.12.2023, згідно яких доплата за період з 01.12.2019 по 28.02.2023 складає 59687,04 грн та 39332,52 грн.

При цьому, суду не надано жодних пояснень, що стали підставою проведення перерахунку заборгованості, внаслідок якого було зменшено суму заборгованості.

Також суду не надано детального розрахунку заборгованості за рішенням суду окремо в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, що є предметом примусового виконання саме у виконавчому провадженні № 72637603.

При цьому, судом встановлено, що суми заборгованості, що наведені як східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції, так Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області не виокремлюють розмір заборгованості окремо за кожним виконавчим листом.

Суд зазначає, що в межах розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду, саме заявник повинен навести розрахунок заборгованості за виконавчим листом та довести правильність такого розрахунку, а суд має перевірити його.

Разом з тим, Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції не доведено розмір суми заборгованості у виконавчому провадженні № 72637603, відкритому з виконання виконавчого листа про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум заборгованість.

Враховуючи вищевикладене та наведені вище обставини, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду слід відмовити.

Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24.07.2025.

Суддя Наталія БАРГАМІНА