23 липня 2025 рокусправа №380/8374/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БНК УКРАЇНА" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення - рішення,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "БНК УКРАЇНА" (79012, м. Львів, вул. Сахарова, 42, кабінет 407; ЄДРПОУ 36949031) з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3; ЄДРПОУ 44082145) в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.12.2023 р. №2800/Ж10/31-00-04-04-03-25, прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків ;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.12.2023 р. №2802/Ж10/31-00-04-04-03-25, прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків;
- стягнути з Центрального міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «БНК-УКРАЇНА» судові витрати.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-Україна» (код ЄДРПОУ 36949031) щодо порушення правил (термінів) подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств за період І півріччя 2023 року, 3 квартали 2023 року та винесено оскаржені податкові повідомлення-рішення. З початком воєнних дій Товариство зіткнулося з рядом проблем, що суттєво впливали на забезпечення діяльності, а саме: по місцях зберігання нафтопродуктів Товариства було завдано ракетні удари, а зі зберігачами не вдається встановити зв'язок; нафтопродукти, що перебували в дорозі, потрапили в зону тимчасової окупації й після звільнення такої території наявність палива досі не вдалося встановити; переважна кількість працівників виїхала за межі території України, не маючи можливості віддалено працювати, завершити та передати результати своєї роботи, документи. Також з частиною контрагентів досі не вдалося встановити зворотній зв'язок та налагодити обмін документами, немає інформації щодо можливості здійснення ними реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування. Фактично у Товариства немає всієї необхідної облікової інформації та первинних документів, частина працівників, що може працювати, намагається отримати відповідні документи та інформацію, проте через великий обсяг документообігу з обмеженою кількістю працівників це потребує значного періоду часу. Відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України 07.09.2022 р. року Товариством подано заяву до відповідача про неможливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо та повідомлено, що Товариство вживає всіх необхідних заходів щодо відновлення можливості виконання своїх податкових обов'язків відповідно до термінів, передбачених пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. 24 листопада 2022 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 8215, за яким прийнято рішення щодо можливості виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку. Товариством оскаржено вказане рішення до суду. З огляду на це, вважає, що відповідач прийняв оскаржувані податкові повідомлення рішення, передчасно, без врахування того факту, що рішення відповідача про можливість виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку оскаржене в судовому порядку.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що проведено камеральну перевірку позивача щодо порушення правил (термінів) подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства за період I півріччя 2023 року та 3 квартал 2023 року, за результатами якої складено акт перевірки від 22.11.2023 № 2698/Ж5/31-00-04-04 03/36949031, яким встановлено порушення ТОВ «БНК-УКРАЇНА» неподання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за I півріччя 2023 року та 3 квартали 2023 року, визначених пп. 49.18.2, п. 49.18 ст. 49 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПК України). Вважає посилання позивача на рішення від 24 листопада 2022 року є безпідставним, так як станом на день подання позову таке не скасовано. Просить відмовити у задоволенні позову.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою від 18 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 30 квітня 2024 року клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі №380/8374/24 - задоволено. Зупинено провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням суду у справі №380/12461/23.
Ухвалою від 23 липня 2025 року поновлено провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТзОВ «БНК-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 36949031) є юридичною особою, що зареєстрована відповідно до законодавства України. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код КВЕД 46.71).
Відповідачем проведено камеральну перевірку щодо порушення правил (термінів) подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств за період I півріччя 2023 року та 3 квартал 2023 року, за результатами якої складено акт перевірки від 22.11.2023 № 2698/Ж5/31-00-04-04 03/36949031 (далі - акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення ТОВ «БНК-УКРАЇНА» пп. 49.18.2, п. 49.18 ст. 49 розділу II Податкового кодексу України, а саме: неподання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за I півріччя 2023 року та 3 квартали 2023 року.
Відповідачем 29.12.2023 р винесено податкові повідомлення-рішення:
- №2800/Ж10/31-00-04-04-03-25, яким застосовано штрафні санкції з акцизного податку на пальне в розмірі 6120,00 грн.
-№2802/Ж10/31-00-04-04-03-25, яким застосовано штрафні санкції з податку на прибуток підприємств в розмірі 2040,00 грн.
Позивач вважає вищевказані податкові повідомлення-рішення протиправними, так як 30.09.2022 товариством подано заяву до контролюючого органу про неможливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. У вказаній заяві повідомлено, що товариство вживає всіх необхідних заходів щодо відновлення можливості виконання своїх податкових обов'язків відповідно до термінів, передбачених п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
24.11.2022 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП прийняло рішення № 8215 щодо можливості виконання ТзОВ «БНК-УКРАІНА» свого податкового обов'язку.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням від 24.11.2022 № 8215 щодо можливості виконання ТзОВ «БНК-УКРАІНА» свого податкового обов'язку, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Відповідно до рішення про залишення скарги без розгляду від 14.04.2023 № 9267/6/99-00-06-01-02-06 Державна податкова служба України скаргу ТзОВ «БНК-УКРАЇНА» на рішення від 24.11.2022 № 8215 залишила без розгляду.
02.06.2023 позивач подав до суду позов про визнання протиправним та скасування рішення Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 24.11.2022 № 8215 щодо можливості виконання ТзОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку; зобов'язання Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТзОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-УКРАЇНА» задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі № 380/12461/23 - скасовано, прийнято постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «БНК-УКРАЇНА» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання дії та бездіяльності протиправними - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 24.11.2022 № 8215 щодо можливості виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку.
Зобов'язано Центральне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 49.1 ст.49 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені ПК України строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПК України звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК України подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п.49.2 ст.49 ПК України).
Підпунктом 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК України, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п.п. 49.18.6 п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК України, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на прибуток (у тому числі платників частини чистого прибутку (доходу)), для податкової декларації (у тому числі розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до п. п. п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України платниками акцизного податку є особи (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
При цьому, п. 223.2 ст. 223 ПК України визначено, що платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.51, 215.3.52, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податково) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 ПК України.
Згідно з п. п. 49.18.1 п. 49.1 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених ПК України подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до 49.21 ст. 49 ПК України платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 6 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 (далі - Порядок № 408), встановлено, що реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі заява), форма якої затверджується Міністерством фінансів України. Виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється, зокрема в разі, коли відповідна особа подає заяву про анулювання реєстрації у зв'язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим, органом протягом трьох робочих днів після її надходження.
У такому разі датою анулювання реєстрації платника податку є дата виключення його з реєстру платників (п. 12 Порядку № 408). Тобто заява про анулювання реєстрації платника акцизного податку у зв'язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового подається за формою заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729.
Пунктом 120.1 ст. 120 ПК України передбачено, що за неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 ПК України) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК України, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до п.п. 69.1. п.69 під 10 Перехідних Положень ПК України, чинного на час здійснення правовідносин, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Як встановлено судом постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року визнано протиправним та скасовано рішення від 24.11.2022 № 8215 щодо можливості виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку та зобов'язано Центральне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «БНК-УКРАЇНА» свого податкового обов'язку.
Отже, судом встановлено відсутність у позивача можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів та подання звітності.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення не відповідають критеріям, визначеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.12.2023 р. №2800/Ж10/31-00-04-04-03-25 та від 29.12.2023 р. №2802/Ж10/31-00-04-04-03-25, прийняті Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3; ЄДРПОУ 44082145) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БНК УКРАЇНА" (79012, м. Львів, вул. Сахарова, 42, кабінет 407; ЄДРПОУ 36949031) судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяКухар Наталія Андріївна