Рішення від 23.07.2025 по справі 380/2494/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/2494/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі відповідач), в якій позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 29 серпня 2024 року № 056650010726 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області зарахувати до стажу на підземних роботах період служби в лавах ЗСУ 1 рік 4 місяці З дні;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 22 серпня 2024 року з урахуванням страхового та пільгового стажу та зменшенням пенсійного віку.

Ухвалою від 12.02.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, вважає, що відповідачем при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії протиправно не зараховано до стажу на підземних роботах період служби в рядах ЗСУ з 30.05.2002 по 02.10.2003 - 1 рік 4 місяці 3 дні.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Зазначає, що пільговий стаж позивача становить 21 рік 07 місяців 01 день. Також до пільгового стажу враховано навчання за фахом 18 днів. А також зараховано до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах пеіод служби в рядах ЗСУ з 30.05.2002 по 02.10.2003, що в сукупності становить пільгового стажу 22 роки 11 місяців 24 дні.

Страховий стаж позивача становить 43 роки 11 місяців 23 дні (в т.ч. додаткові роки за список 1-21 рік роботи підземні). Отже, з врахуванням вищенаведеного та згідно наданих документів право на призначення пенсії на пільгових умовах станом на 22.08.2024 у позивача було відсутнє, у зв'язку із недостатнім пільговим стажем.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

22.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 29.08.2024 №056650010726 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

Страховий стаж особи становить 43 роки 11 місяців 24 дні.

Пільговий стаж становить 22 роки 11 місяців 24 дні, з яких:

- роботи підземні професії за пост. №202 (25) - 21 рік 07 місяців 01 день;

- навчання за фахом.

За доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано усі періоди.

Зазначено, що право пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутнє.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах період служби в рядах ЗСУ з 30.05.2002 по 02.10.2003.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У преамбулі Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Згідно із статтею 2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються трудові пенсії: до яких відносяться пенсії за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до статті 7 Закону №1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Як визначено статтею 83 Закону №1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Пунктом 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Як видно зі змісту позовної заяви, позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні пенсії та не зараховано до стажу на підземних роботах період служби в лавах ВСУ 1 рік 4 місяці 3 дні.

Суд встановив, що рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 29.08.2024 №056650010726 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Відповідно до означеного рішення:

Вік заявника 42 роки 4 місяці 01 день.

Страховий стаж особи становить 43 роки 11 місяців 24 дні.

Пільговий стаж становить 22 роки 11 місяців 24 дні, з яких:

- роботи підземні професії за пост. №202 (25) - 21 рік 07 місяців 01 день;

- навчання за фахом - 18 днів.

За доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано усі періоди.

Зазначено, що право пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутнє.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу на підземних роботах період служби в рядах ЗСУ з 30.05.2002 по 02.10.2003.

Однак, як видно з оскаржуваного рішення за доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано усі періоди.

Разом з тим, у матеріалах справи міститься розрахунок стажу ОСОБА_2 , згідно з яким, до пільгового стажу позивача зараховано: Список 1: Роботи підземні, професії за пост. №202 (25) - 21/7/1, навчання за фахом - 0/0/18, військова служба 1/4/3. Всього (рр./мм/дд) 22/11/22.

Отже, як видно з наявних у матеріалах справи доказів, відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача період служби в рядах ЗСУ з 30.05.2002 по 02.10.2003. Відтак, в сукупності пільговий стаж позивача становить 22 роки 11 місяців 24 дні, з яких роботи підземні професії за пост. №202 (25) - 21 рік 07 місяців 01 день, навчання за фахом - 18 днів та військова служба 1 рік 04 місяці 03 дні.

Суд звертає увагу позивача на те, що необхідний пільговий стаж що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначений частиною 3 статті 114 Закону 1058 становить не менше 25 років для працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Оскільки пільговий стаж позивача становить 22 роки 11 місяців 24 дні, у такого відсутнє право на призначення пенсії на пільгових умовах станом на 22.08.2024, у зв'язку із недостатнім пільговим стажем.

З огляду на наведене, суд не вбачає протиправних дій ГУ ПФУ у Львівській області при прийнятті рішення від 29.08.2024 № 056650010726 про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мричко Н.І.