Рішення від 24.07.2025 по справі 640/323/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року справа №640/323/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», в якому просить суд стягнути з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», до державного бюджету штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн, згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 50/9-22 від 28 липня 2022р..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про несплату відповідачем адміністративно-господарських санкцій в загальному розмірі 34000 грн, які застосовані до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 50/9-22 від 28 липня 2022р, що були складені на підставі Акту проведення позапланової перевірки за дотриманням суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 25.07.2022 №721/9-22.

02 листопада 2023 року від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/323/23 на виконання Закону України № 2825-IХ від 13 грудня 2022 р. «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

02 листопада 2023 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями дану справу передано на розгляд судді Лиска І.Г.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.

Згідно з частиною 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На підставі доручення Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля від 08.05.2022 №11381/0/1-22, Головним управлінням видано Наказ №684 від 08.07.2022, Направлення №721 від 08.07.2022 з 12.07.2022 по 25.07.2022 про проведення позапланового заходу відносно ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» щодо дотримання вимог законодавства про формування встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме декларування суб'єктами господарювання зміни роздрібних цін на бензин марок А-92, А-95 і дизельне паливо (з проведенням відео фіксації).

Разом з направленням уповноваженим особам під розписку було надано вимогу Головного управління №721/1 від 12.07.2022 для перевірки дотримання законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме декларування суб'єктами господарювання зміни роздрібних цін на бензин марок А-92, А-95 і дизельне паливо від суб?єкта господарювання - ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», щодо надання копій документів та інформації з питань, що виникли під час державного нагляду (контролю).

Відповіді на вимогу Головному управлінню від ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не надало.

В Акті перевірки складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 25.07.2022 №721/9-22, у графі «Опис виявлених порушень вимог законодавства» зазначено:

«Перешкоджання посадовим особам Головного управління Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області у здійсненні заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» на АЗС за адресою вул. Маршала Малиновського 110 Л у місті Дніпрі. Створення перешкод органу державного нагляду (контролю) та його посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю).

Ненадання інформації на вимогу № 721/1 від 12.07.2022, в т.ч. копій звітів, кошторисів, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін.».

На підставі вищезазначеного Акту винесено Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 50/9-22 від 28 липня за порушення ТОВ «Євро Смарт Пауер» вимог п. п. 1, 2, 3, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 року, ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 року, у сумі 34000 грн. Керуючись п.6 ч.1 ст.18, п.3, 4 ч. 1 ст.20, ч.2 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та ч.9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Головним Управлінням було вирішено стягнути з Відповідача в дохід державного бюджету штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 34 000, 00 грн. (тридцять чотири тисячі грн.).

Вказане рішення направлено засобами поштового зв'язку рекомендованою кореспонденцією АТ «УКРПОШТА» рекомендованим повідомленням від 29.07.2022.

На момент звернення Позивачем до суду з даним позовом адміністративно-господарські санкції у розмірі 34 000,00 грн не сплачені, у зв'язку з чим Позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Закон України "Про ціни і ціноутворення" 21 червня 2012 року №5007-VI визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про ціни і ціноутворення" 21 червня 2012 року №5007-VI (надалі-Закон №5007-VI) встановлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Згідно з частиною 2 статті 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 5 квітня 2007 року № 877-V.

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина 1 статті 4 Закону №877-V).

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (надалі - Положення), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Права уповноважених органів встановлені статтею 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", відповідно до якої уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (статті 239 Господарського кодексу України).

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 2 статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами розгляду результатів позапланової перевірки (акт від 25.07.2022 №721/9-22) ГУ Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 28.07.2022 №50/9-22, якими застосовано до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн. на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення".

Суд також зазначає, що відповідно до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Питання правомірності застосування адміністративно-господарських санкцій не може бути предметом доказування у цій справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, яким такі санкції застосовані, не є предметом спору у даній справі.

ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не сплачено штраф в сумі 34000 грн., накладений на відповідача рішенням від 28.07.2022 №50/9-22 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.

Доказів сплати відповідачем штрафу в сумі 34000 грн. до Державного бюджету України до суду не надано.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до Державного бюджету України штрафу у розмірі 34000 грн.

Отже, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Позивачем не було понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат у даній справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 9, 77, 78, 139, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до державного бюджету штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн, згідно рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 50/9-22 від 28 липня 2022р..

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.