Ухвала від 24.07.2025 по справі 280/1870/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ

24 липня 2025 рокуСправа № 280/1870/24 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Максименко Л.Я., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012),

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №280/1870/24 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.

Рішення набрало законної сили та позивачу видано виконавчі документи.

14.07.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява вх. № 35277 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій вона просить встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати звіт про виконання судового рішення у справі №280/1870/24 від 13.05.2024, встановити відповідний строк для цього; постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №280/1870/24 від 13.05.2024 та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику).

Враховуючи те, що положення ст. 382 КАС України не передбачають обов'язку призначення судового засідання для розгляду заяви про встановлення судового контролю, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

За правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Наведена норма кореспондується із положеннями статті 370 КАС України, згідно якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Також, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтями 382, 382-1 КАС України.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року по справі № 280/5077/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення, згідно із частиною 3 статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 12,5% обчисленого з розміру пенсії, відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи перерахунки згідно статті 42 цього Закону, з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому, як вважає позивач, рішення Запорізького окружного адміністративним суду у справі 280/1870/24 від 13.05.2024 не виконане. Зокрема вказує, що станом на 01.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області продовжує вчиняти дії, визнані судом протиправними - підвищення згідно ч.3 ст.29 замість розрахунку 12,5% виплачується в «твердому розмірі» 754,63грн. замість належних 1207,63 грн., а загальний розмір пенсії виплачується в сумі 10589,92грн. замість належних 11042,92грн., щомісяця недоплата пенсії складає 11042,92-10589,92= 453грн..

При цьому, докази, з яких би вбачалось виконання рішення суду згідно його резолютивної частини на даний час у суду відсутні.

З огляду на викладене, суд вбачає підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №280/1870/24 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/1870/24.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 248, 256, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №280/1870/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі № 280/1870/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.

Суддя Л.Я. Максименко