Рішення від 24.07.2025 по справі 280/1738/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року Справа № 280/1738/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, РНОКПП 44118663)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 24.06.2024 року № 499711-2409-08279-UA23060070000082704 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання у сумі 38575,53 грн. з орендної плати за земельну ділянку, за податковий період 2024 рік.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що незважаючи на закінчення строку дії Договору та фактичне невикористання з 2017 року земельної ділянки, позивачу безпідставно було нараховано зобов'язання з орендної плати на 2024 рік у сумі 38 575,53 грн. Вказує, що у 2019 році, після закінчення строку дії договору, позивач звертався до Запорізької міської ради з заявою про продовження дії Договору оренди землі, на що 13.06.2029 року отримав відповідь за № 2741 у якій Запорізька міська рада відмовила у продовженні договору. Таким чином, стверджує, що починаючи з 02.12.2019, Договір оренди землі є припиненим. Вважає протиправним податкове повідомлення-рішення від 24.06.2024 про визначення суми податкового зобов'язання у сумі 38 575,53 грн. Просить задовольнити позовні вимоги.

27.03.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№14771), в якому останній зазначає, що відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об'єктів нерухомого майна громадянину ОСОБА_1 згідно договору оренди від 10.06.2009 передано в строкове платне користування земельну ділянку, з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072, загальною площею 0,3671 га, дата державної реєстрації права оренди - 08.08.2024. Вказує, що ГУ ДПС у Запорізькій області сформовано податкове повідомлення - рішення по орендній платі з фізичних осіб, за 2024 рік від 24.06.2024 №499711-2409-0829- UA23060070000082704 на суму 38575,53 грн. Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у Запорізькій області вважає податкове повідомлення-рішення за 2024 рік від 24.06.2024 №499711-2409-0829- UA23060070000082704 на суму 38575,53 грн., винесене з дотриманням вимог статті 58 ПКУ та не суперечить Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 №1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 №658, є таким, що відповідає вимогам діючого законодавства та підлягає сплаті в повному обсязі. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 17.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1738/25. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 09.04.2025 позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 09.04.2025 у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про залишення позовної заяви без розгляду, - відмовлено.

Ухвалою суду від 17.04.2025 поновлено ОСОБА_1 строк звернення із позовною заявою до суду, як такий, що пропущений з поважних причин. Продовжено розгляд справи №280/1738/25 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 22.04.2025 у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі №280/1738/25 Запорізької міської ради, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відмовлено.

Ухвалою суду від 22.04.2025 витребувано у Запорізької міської ради (69105, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок, 206) інформацію.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

10.06.2009 року між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою укладено договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_1 передано у оренду земельну ділянку кадастровий № 2310100000:03:041:0072, загальною площею 0,3671 га., розташовану за адресою АДРЕСА_2 , для розташування напівпідземного гаражу-стоянки з спортивним приміщеннями. Строк договору 10 років. Договір зареєстровано у державному реєстрі земель про що вчинено запис від 02.12.2009 року № 040926102226.

Листом від 13.06.2029 року Запорізька міська рада відмовила у продовженні договору та повідомила ОСОБА_1 , з посиланням на те, що згідно з планом зонування території м. Запоріжжя, затвердженим рішенням ЗМР від 28.02.2018 року № 75, земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4 (зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови) та вид використання земельної ділянки не відповідає чинні містобудівній документації.

24.06.2024 ГУ ДПС у Запорізькій області винесено відносно ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки форми «Ф» № 499711-2409-08279-UA23060070000082704, яким визначено до сплати податкове зобов'язання на суму 38575,53 грн. з орендної плати за земельну ділянку, податковий період 2024 рік.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1-4 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі ЗК України) Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Згідно з статтею 1 Закону України “Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 161-XIV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 ст.14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

За змістом підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди.

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди; (далі у розділі XII - орендна плата) (підпункт14.1.136. пункту14.1ст.14ПК України).

Відповідно до п. 270.1 ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Підпунктом 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до пункту 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ст. 13 ЗК, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Згідно з пунктами 288.2, 288.3 статті 288 ПК України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Абзацом 1 пункту 287.1 статті 287 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з абзацом другим пункту 287.1 статті 287 ПК України, у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Аналіз зазначених норм законів свідчить, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, який зобов'язаний сплачувати орендну плату за земельну ділянку, що перебуває у його користуванні на підставі договору оренди. Обов'язок сплачувати орендну плату виникає у землекористувача з дня виникнення права користування земельною ділянкою.

З матеріалів справи вбачається, що спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу визначено орендну плату з фізичних осіб за 2024 рік щодо земельної ділянки, з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072, загальною площею 0,3671 га.

При цьому, судом встановлено, що 10.06.2009 року між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою укладено договір оренди землі відповідно до якого ОСОБА_1 передано у оренду земельну ділянку кадастровий № 2310100000:03:041:0072, загальною площею 0,3671 га., розташовану за адресою АДРЕСА_2 , для розташування напівпідземного гаражу-стоянки з спортивним приміщеннями. Строк договору 10 років. Договір зареєстровано у державному реєстрі земель про що вчинено запис від 02.12.2009 року № 040926102226.

У зв'язку із закінченням строку дії вказаного договору, ОСОБА_1 08.05.2019 звертався до Міського голови із заявою про продовження його дії.

За результатами розгляду звернення Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомлено заявнику, зокрема, що згідно з планом зонування території м. Запоріжжя, затвердженим рішенням ЗМР від 28.02.2018 року № 75, земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4 (зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови) та вид використання земельної ділянки не відповідає чинні містобудівній документації.

Тобто, як свідчать вказані обставини, договір оренди між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою продовжено не було.

Крім того, ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно подано заяву від 08.08.2024 про реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072.

Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно від 20 серпня 2024 року № 74662151 відмовлено в проведенні реєстраційних дій та зазначено, що відповідно до відомостей з Державного реєстру прав право іншого речового права - права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072 вже припинено автоматично інформаційною системою на підставі спливу строку дії договору оренди.

Як свідчить витяг з Державного реєстру прав, строк закінчення дії договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072 ОСОБА_1 02.12.2019.

Слід також зазначити, що у лютому 2024 року позивач звернувся до Запорізької міської ради із заявою про припинення права користування земельною ділянкою та складення акту приймання-передачі, однак, відповіді на вказаний лист позивач не отримав. Тобто, позивач вживав заходи для належного оформлення припинення права оренди спірної земельної ділянки, однак Запорізькою міською ради не вчинено відповідних дій.

Водночас, у своєму листі від 10.04.2025 вих. № 2561/01/01-07/3539 адресованому ГУ ДПС у Запорізькій області Запорізька міська рада повідомила, що «Згідно з наявною інформаційною базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072 площею 0,3671 га по АДРЕСА_2 був укладений договір оренди землі ПП ОСОБА_1 від 02.12.2009 № 040926102226 строком на 10 років для розташування напівпідземного гаражу-стоянки зі спортивним приміщенням. Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру ПП ОСОБА_1 зареєстровано припинення речового права на дану земельну ділянку 08.08.2024 за № 74648127. Інші договори оренди землі, укладені між Запорізькою міською радою та суб'єктами господарювання, на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:041:0072 не обліковуються.».

Таким чином, як свідчать надані докази, договір оренди землі між фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою, відповідно до якого ОСОБА_1 передано у оренду земельну ділянку кадастровий № 2310100000:03:041:0072, загальною площею 0,3671 га., розташовану за адресою АДРЕСА_2 припинив свою дію ще у 2019 році. Тож, з 02.12.2019 (за відомостями з Державного реєстру прав), в тому числі і у 2024 році позивач не був орендарем вказаної земельної ділянки. Доказів зворотного суду не надано.

Тому, оскільки підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, контролюючим органом безпідставно нараховано позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за землю за 2024 рік оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

На підставі вищевикладеного, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.06.2024 року № 499711-2409- 08279-UA23060070000082704.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 968,96 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м.Запоріжжя, 69107, РНОКПП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Запорізькій області від 24.06.2024 року № 499711-2409-08279-UA23060070000082704, яким визначено ОСОБА_1 податкове зобов'язання у сумі 38575,53 грн. з орендної плати за земельну ділянку, за податковий період 2024 рік.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.07.2025.

Суддя Л.Я. Максименко