23 липня 2025 року Справа № 280/3183/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» (69002, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Глісерна, будинок, 5, код ЄДРПОУ 39989559)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, код за ЄДРПОУ 43005393)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12556994/39989559 від 27.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 26.12.2024;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “Інженерна компанія “Термотехнології» (код ЄДРПОУ 39989559) датою її подання на реєстрацію.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що позивачем за наслідками проведення господарської операції за правилами першої події було складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 30 від 26.12.2024 на суму відвантаження 445211,34 грн. Проте, реєстрація податкової накладної № 30 від 26.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки обсяг постачання товару 8537 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різницю обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зазначає, що позивачем було подано контролюючому органу всі документи на підтвердження придбання та наявності у достатній кількості у позивача товару за кодом УКТ ЗЕД 8537 (Блок керування кластером високовольтної батареї) та всі первинні документи на підтвердження поставки товару ТОВ «Онлісолар Дніпро». На підтвердження придбання даного товару за кодом УКТЗЕД 8537 позивачем було надано відповідні пояснення та копії документів по придбанню цього товару у ТОВ «Хеліус». Покликається на те, що незважаючи на подання податковому органу пояснень та необхідних первинних документів, що підтверджують факт здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Онлісолар Дніпро», Комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Запорізькій області було прийнято рішення №12556994/39989559 від 27.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 26.12.2024. Вказує також, що з квитанції від 17.01.2025 №9417590823 про зупинення реєстрації податкової накладної вбачається, що в ній лише процитовано перелік документів відповідно до змісту пункту 5 Порядку №520 та не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для подання позивачем їх податковому органу для прийняття останнім відповідного рішення про реєстрацію податкової накладної № 30 від 26.12.2024. При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого відповідачем 1 зроблено не було. Зазначає, що наданий позивачем на виконання вимог Порядку №520 обсяг документів був достатній для цілей реєстрації податкової накладної, а підстав для відмови в їх реєстрації у контролюючого органу не було. Вважає, що прийняте рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є незаконними та необґрунтованими як нормативно, так і документально, оскільки оскаржуване рішення не відповідає критеріям правової визначеності, вмотивованості, чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, що породжує його неоднозначне трактування та в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідачі позов не визнали, у письмовому відзиві від 13.05.2025 вх. № 23649 посилається на те, що у позовній заяві ТОВ «ІК «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» стверджувалося, що позивачем було подано контролюючому органу всі документи на підтвердження придбання та наявності у достатній кількості у позивача товару за кодом УКТ ЗЕД 8537 та всі первинні документи на підтвердження поставки товару ТОВ «Онлісолар Дніпро». Натомість, на підтвердження правомірності виникнення податкових зобов'язань позивач посилається на такі первинні документи, що не бути отримані Комісією. Зазначає, що предметом доказування при вирішенні питання про скасування рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної, є обставини щодо подання достатніх документів, які в подальшому свідчать про можливість зареєструвати податкову накладну. Звертає увагу суду, що приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 30 від 26.12.2024, керувалася лише тими документами, що надані ТОВ «ІК «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» разом з поясненнями щодо реальності здійснення господарської операції до розрахунку коригування реєстрація якого була зупинена № 11 від 12.02.2025, а саме: договір ТТ-58 від 20 грудня 2024 року; видаткова накладна № 69 вiд 23 грудня 2024 року; податкова накладна №164 від 31.10.2024 ; пояснення. Стверджує, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної. З огляду на викладене, просить відмовити у позові.
У відповіді на відзив вх. № 24488 від 25.04.2025 позивач вказав, що посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення. Зазначає, що ні в повідомленні про подання додаткових пояснень та/або документів, ні у відзиві на позовну заяву не зазначено, чому надані позивачем документи не були взяті до уваги при розгляді питання прийняття Комісією рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації спірних ПН. Вважає, що оскаржуване рішення не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи позивач не надав контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію ПН. Просить задовольнити позовну заяву.
Ухвалою суду від 29.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/3183/25 без виклику сторін.
Ухвалою суду від 21.05.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи №280/3183/25 відмовлено.
Ухвалами суду від 27.06.2025 та від 17.07.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю “ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» та у Головного управління ДПС у Запорізькій області додаткові докази.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» код ЄДРПОУ 39989559, зареєстроване в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.03.2015. Юридична і фактична адреса співпадають Україна, 69002, місто Запоріжжя, вулиця Глісерна, будинок 5. Основний вид діяльності - 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи, додаткові види діяльності: 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
20.12.2024 між ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» (продавець) та ТОВ «Онлісолар Дніпро» (покупець), код ЄДРПОУ 45578500 було укладено Договір купівлі-продажу № ТТ-58, за яким продавець зобов'язується продати, а покупець прийняти та оплатити товар.
Комплектація товару та строки його оплати обговорені в додатку № 1 до договору купівлі-продажу № ТТ-58 від 20.12.2024 (п. 1.2. Договору). Поставка товару покупцю здійснюється продавцем на умовах EXW (франко-склад продавця за адресою: вул. Глісерна, 8, 10 склад, м. Запоріжжя) згідно правил Інкотремс 2000 - тобто самовивіз товару.
На умовах зазначеного договору позивачем було сформовано рахунок на оплату №60 від 26.12.2024 та 26 грудня 2024 року на адресу ТОВ «Онлісолар Дніпро», відповідно до умов Специфікації (додаток № 1 до Договору), за видатковою накладною 77 від 26.12.2024 був відвантажений товар, а саме: Гібридний інвертор SUN-50K-SG01HP3-EU-BM4 Deye WiFi (50 kW, 3 фази, 4 MPPT) в кількості 1шт та Блок керування кластером високовольтної батареї HVB750V 100A-EU Deye в кількості 4 шт на загальну вартість 445211,34 грн. в т.ч. ПДВ 20% 74201,89 грн.
За правилами першої події позивачем було складено та подано на реєстрацію податкову накладну 30 від 26.12.2024 на суму відвантаження 445 211,34 грн., яку направлено через автоматизовану систему до ДПС України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, надійшла Квитанція, згідно якої, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Зазначено: обсяг постачання товару/послуги 8537, перевищує величинузалишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.5981%, "Рпоточ"=434797.92.
На виконання даних вимог, позивачем подано пояснення щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено. Надано пояснення та копії документів на підтвердження здійснених господарської операції із контрагентом.
17.02.2025 ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» було направлені повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12511760/39989559, в якому платнику податку пропонується додатково надати: письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація (зазначити, до якої інформації): Надати первині документи, які стали підставою, відповідно до ст.187 ПКУ, для виникнення податкового зобов'язання та складання податкової накладної.
Доказів надання ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» документів на повідомлення від 17.02.2025 № 12511760/39989559 ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ “ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» не надано.
Рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області № 12556994/39989559 від 27.02.2025 було відмовлено в реєстрації даної податкової накладної у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Позивачем подано скаргу на вищезазначене рішення, за результатами розгляду якої рішенням відповідача 2 № 12202/39989559/2 від 12.03.2025 скаргу залишено без задоволення з підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання i транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (iнвентаризацiйнi описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (тут - і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246, в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно із пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165, в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пунктів 7, 10 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (пункт 11 Порядку №1165).
Як встановив суд вище підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 30 від 26.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Обсяг постачання товару/послуги 8537 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги на обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлялося: показник "D"=4.5981%, "Рпоточ"=434797.92.
Критеріїв ризиковості здійснення операцій визначено у додатку 3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій визначено, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520, в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520, за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Як вказує позивач та свідчать надані ним копії первинних документів, спірна податкова накладна № 30 від 26.12.2024 складена за наслідками проведення господарської операції відвантаженння товару за Договором купівлі-продажу № ТТ-58 від 20.12.2024 між ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» (продавець) та ТОВ «Онлісолар Дніпро» (покупець) згідно видаткової накладної №77 від 26.12.2024 на суму 445211,34 грн., товар: Гібридний інвертор SUN-50K-SG01HP3-EU-BM4 Deye WiFi (50 kW, 3 фази, 4 MPPT) в кількості 1шт та Блок керування кластером високовольтної батареї HVB750V 100A-EU Deye в кількості 4 шт на загальну вартість 445211,34 грн. в т.ч. ПДВ 20% 74201,89 грн.
В свою чергу, відповідач 1 покликається на те, що після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, позивач надав відповідачу 1 пояснення щодо господарської операції до розрахунку коригування реєстрація якого була зупинена № 11 від 12.02.2025 із додатками в кількості 4 шт., а саме: договір ТТ-58 від 20 грудня 2024 року; видаткова накладна № 69 вiд 23 грудня 2024 року; податкова накладна №164 від 31.10.2024 року. Крім того, у поясненнях від 10.02.2025 товариство також посилалось на видаткову накладну № 69 вiд 23 грудня 2024 року, як на документ, що підтверджує першу подію.
Судом витребувано вказану видаткову накладну у котролюючого органу та встановлено, що господарська операція, за якою вона складена не відповідає тій господарській операції, за якою складено спірну податкову накладну.
Окрім того, 17.02.2025 ТОВ «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» було направлені повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12511760/39989559, в якому платнику податку пропонується додатково надати: письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. Додаткова інформація: Надати первині документи, які стали підставою, відповідно до ст.187 ПКУ, для виникнення податкового зобов'язання та складання податкової накладної.
При цьому, Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» на вказане повідомлення контролоюючого органу додаткових документів не надало. Доказів іншого суду не надано.
Таким чином, наявні матеріали справи не підтверджують надання позивачем контролюючому органу видаткової накладної №77 від 26.12.2024, як первинного документу, що підтверджує першу подію, за якою складено спірну податкову накладну.
При цьому, суд відхиляє доводи позивача про те, що посилання на видаткову накладну № 69 вiд 23 грудня 2024 року у поясненнях є помилковим, оскільки, як вже було зазначено, доказів надання контролюючому органу видаткової накладної №77 від 26.12.2024 під час прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної позивачем не надано.
Слід також звернути увагу на висновок КАС ВС від 24.03.2025 по справі № 140/32696/23, де зазначено наступне: «…з установлених у цій справі судами обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08 березня 2023 року) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо більшості податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Зміст Повідомлень свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Отже, наявні підстави вважати, що розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від ГУ ДПС. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.».
З огляду на таке, суд вважає, що податковий орган, приймаючи оскаржуване рішення виходячи із даних обставин, мав усі законні підстави, оскільки підтверджуючих документів товариством дійсно надано не було до контролюючого органу для підтвердження здійснення операцій між ним та його контрагентом.
На підставі встановлених обставин, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» до податкового органу не було надано усіх необхідних та належних документів, які б дійсно підтверджували факт виконання господарської операції постачання товару між позивачем та його контрагентом, та спростували б сумнів, який виник у податкового органу під час вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні позовних вимог, відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНЖЕНЕРНА КОМПАНІЯ «ТЕРМОТЕХНОЛОГІЇ» (69002, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Глісерна, будинок, 5, код ЄДРПОУ 39989559) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська Площа, 8, код за ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 23.07.2025.
Суддя Л.Я. Максименко