Рішення від 24.07.2025 по справі 240/21424/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/21424/24

категорія 103000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень і розпорядження, поновлення на посаді та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення тридцять восьмої (позачергової) сесії VIIІ скликання Коростишівської міської ради № 722 від 03.10.2024 «Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету»;

- визнати протиправним та скасувати рішення тридцять восьмої (позачергової) сесії VIIІ скликання Коростишівської міської ради № 719 від 03.10.2024 «Про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради»;

- скасувати розпорядження міського голови Коростишівської міської ради № 258-к від 03.10.2024, яке підписано секретарем міської ради Денисовцем Ю., «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді керуючої справи виконавчого комітету Коростишівської міської ради з 03.10.2024;

- стягнути з Коростишівської міської ради на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з дня звільнення до дня поновлення на роботі.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що розпуск виконавчого комітету є останнім заходом реагування на діяльність органу місцевого самоврядування (в частині самоврядних повноважень) і для того, щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказували на те, що подальше перебування членів виконавчого комітету на службі в органах місцевого самоврядування є неможливим (недоцільним) та таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття. Однак, ні з рішення про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради, ні з рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 , як керуючої справами виконавчого комітету, ні з розпорядження про її звільнення не зрозуміло, якими такими вагомими мотивами та об'єктивними обставинами керувалися депутати Коростишівської міської ради при ухвалені таких рішень та розпоряджень. Також зазначає, що її звільнення з посади відбулося протиправно без урахування всіх фактичних обставин справи та із численними порушеннями чинних норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Стверджує про відсутність підстав для скликання сесії Коростишівської міської ради за ініціативи депутатів, на якій було прийняті спірні рішення. Крім того, вказує, що в порушення норм законодавства про працю, який поширюється і на посадових осіб місцевого самоврядування, її було звільнено у період тимчасової непрацездатності.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).

11.12.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого, просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що скликання сесії є законним, оскільки, депутати Коростишівської міської ради неодноразово вимагали від міського голови скликати сесію. Вказані вимоги, було залишено без відповідного реагування. В подальшому 24.09.2025 постійною комісією з прав людини, законності депутатської етики, регламенту, місцевого самоврядування та запобігання корупції було прийнято рішення про скликання 25.09.2024. За таких умов, скликання сесії було здійснено у відповідності до ч. 9 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні». Посилання позивача на ч. 6 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» є безпідставним та необґрунтованим, оскільки ця норма регулює порядок скликання сесії секретарем міської ради, а не депутатами та не ставить можливість скликання сесії депутатами в залежність від неповажності причин нескликання сесії посадовими особами міської ради. Стосовно звільнення в період непрацездатності, зазначено, що припинення повноважень керуючого справами виконавчого комітету здійснюється з підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», а не з підстав, визначених КЗпП України. Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні» не містить обмежень щодо можливості припинення повноважень керуючого справами виконавчого комітету під час його тимчасової непрацездатності. Звільнення керуючого справами виконавчого комітету у цьому випадку відбулося не з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а в силу норм спеціального законодавства у сфері служби в органах місцевого самоврядування в зв'язку з розпуском виконавчого комітету.

У відповіді на відзив, поданій 20.12.2024, представник позивача зазначає, що 10.09.2024 засідання сесії не відбулося у зв'язку з тим, що міський голова захворів, тому депутати вирішили провести засідання у двотижневий строк, який закінчився 24.09.2024. Однак 23.09.2024 міський голова знову захворів, що унеможливило скликання ним засідання, тобто, причини нескликання сесії є поважними. Не спростовано відповідачем і те, що за таких обставин не настали умови відповідно до ч. 6 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за яких депутати міської ради отримали б повноваження скликати позачергову сесію міської ради. Акцентовано, що відсутність законодавчо визначених підстав для скликання позачергової 38 сесії Коростишівської міської ради 8 скликання, тобто її нелегітимність, призводить до протиправності проведення її пленарних засідань і, як наслідок, наявності підстав для скасування будь-яких рішень, прийнятих на таких пленарних засіданнях, як неправових. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не може бути визнано обґрунтованим, якщо в день звільнення працівнику видано лікарняний листок (довідку в установлених законом випадках) про його тимчасову непрацездатність. Нерозповсюдження такої вимоги на трудові правовідносини між позивачем та відповідачем є порушенням гарантій захисту працівників від незаконного звільнення та ставить їх у нерівні умови порівняно з працівниками інших категорій.

Від представника відповідача 27.12.2024 надійшло заперечення, у якому він зазначає, що рішення про скликання сесії було прийнято постійною комісією з прав людини, законності депутатської етики, регламенту, місцевого самоврядування та запобігання корупції в порядку ч. 9 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», в якій відсутні посилання на поважність чи неповажність причин, з яких посадові особи органу місцевого самоврядування не скликали сесію в двотижневий строк. Також зазначено, що міський голова протягом тривалого часу не скликав планових сесій Коростишівської міської ради, сесії скликались міським головою в терміновому порядку без дотримання визначеного ч. 10 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 6 ст. 31 Регламенту Коростишівської міської ради VIII скликання десятиденного терміну повідомлення депутатів про скликання сесій. Депутати неодноразово також просили міського голову проводити сесію із завчасним інформуванням депутатів і громаду про проведення сесії. Вимоги депутатів міської ради щодо проведення сесії з завчасним інформуванням громадськості та депутатів про час та місце проведення засідання міським головою ігнорувались. Наголошує, що саме через бездіяльність міського голови, сесії міської ради не проводились понад два роки і тому депутати вимушені були ініціювати скликання сесії для належної роботи Коростишівської міської ради. Стосовно звільнення позивач помилково вважає, що звільнення відбулося за ініціативою роботодавця, оскільки її обрано на посаду керуючої справами виконавчого комітету Коростишівською територіальною громадою і її повноваження були припинені також Коростишівською територіальною громадою через її представницький орган - Коростишівську міську раду в порядку, визначеному Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні». Окрім іншого, зазначає, що у рішенні №719 від 03.10.2024 “Про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради» зазначено про об'єктивну обставину, а саме прийняття виконавчим комітетом протиправних та незаконних рішень, що встановлено судовим рішенням №240/27888/23.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з 02.12.2020 призначена на посаду керуючої справами виконавчого комітету Коростишівської міської ради.

Рішенням Коростишівської міської ради від 03.10.2024 № 719 «Про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради» керуючись п. 3 ч. 1 ст. 26, ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи подання депутатів Коростишівської міської ради VIII скликання про розпуск виконавчого комітету, а також враховуючи постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2024 по справі №240/27888/23, враховуючи висновок спільного засідання постійних депутатських комісій, міська рада вирішила розпустити виконавчий комітет Коростишівської міської ради, утворений рішенням другої позачергової сесії Коростишівської міської ради восьмого скликання від 08.12.2020 № 10 «Про утворення виконавчого комітету Коростишівської міської ради та затвердження його персонального складу» зі змінами.

Рішенням Коростишівської міської ради від 03.10.2024 №722 «Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету» відповідно до статей 25, 26 ,51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у зв'язку з розпуском виконавчого комітету Коростишівської міської ради, формуванням та затвердженням нового складу виконавчого комітету Коростишівської міської ради та враховуючи висновок спільного засідання постійних депутатських комісій, міська рада вирішила достроково припинити повноваження керуючої справами виконавчого комітету Коростишівської міської ради ОСОБА_1 . Уповноважено секретаря Коростишівської міської ради забезпечити здійснення заходів, пов'язаних з припиненням служби та звільненням керуючої справами виконавчого комітету.

Розпорядженням Коростишівської міської ради від 03.10.2024 №258-к “Про звільнення ОСОБА_1 » позивача звільнено з посади керуючої справами виконавчого комітету Коростишівської міської ради, у зв'язку із достроковим припиненням її повноважень за порушення Конституції, законів України, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень.

Не погоджуючись із зазначеним рішеннями та розпорядженням, позивач звернулася до суду із цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 146 Конституції України визначено, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад (частина 4 статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку (стаття 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Частиною першою статті 45 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до частини восьмої статті 45 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Отже, враховуючи вказані норми, насамперед статей 7 та 140 Конституції України основним принципом реалізації конституційного права громадян на самостійне вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і законів України є здійснення територіальною громадою місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Створені відповідно до Конституції України органи місцевого самоврядування зобов'язані, з огляду на вимоги статті 19 Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», діяти у чіткій відповідності із законодавством України, передусім, Конституцією України та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Надаючи оцінку доводам позивача про протиправність оскаржених рішень Коростишівської міської ради суд дійшов таких висновків.

Згідно з частиною першою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, сільським, селищним, міським головою, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина 4 та 5 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до частини 6 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

За змістом частини 7 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Відповідно до частини 9 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Рішенням Коростишівської міської ради від 29.12.2020 №19 “Про затвердження Регламенту Коростишівської міської ради VIII скликання» затверджено регламент Коростишівської міської ради VIII скликання (далі - Регламент).

Відповідно до частин 1-3 статті 31 Регламенту сесії, наступні після першої, скликаються з ініціативи міського голови, відповідно до плану проведення сесій, затвердженого радою, а також за пропозицією більшості членів виконавчого комітету ради або не менш як третини депутатів від загального складу ради, або у порядку реалізації громадою права на місцеву ініціативу. У випадках, передбачених частиною 6 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», сесія може скликатися секретарем ради, а у випадках, передбачених частиною 9 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», - постійною комісією ради.

Судом встановлено, що 14.03.2024 депутати Коростишівської міської ради вимагали від Коростишівського міського голови в двотижневий термін скликати сесію, що підтверджується протоколом засідання депутатів Коростишівської ради VIII скликання від 14.03.2024.

05.04.2024 чотирнадцять депутатів міської ради з метою повторного розгляду рішення, яке було зупинене розпорядженням міського голови від 02.04.2024 №54, пропонували призначити пленарне засідання сесії ради 09.04.2024.

11.04.2024 депутати (14 осіб) звернулися з пропозицією призначити пленарне засідання сесії ради для повторного розгляду питання 15.04.2024, у зв'язку з призначенням міським головою сесії на 12.04.2024 (за день до сесії) та перебування більшості депутатів у визначену дату у відряджені.

19.04.2024 депутати Коростишівської міської ради звернулись з вимогою у розумний строк до визначеної дати скликати сесію, що підтверджується протоколом засідання депутатів Коростишівської ради VIII скликання від 19.04.2024.

Відповідно до протоколу засідання депутатів Коростишівської ради VIII скликання від 19.07.2024 депутати Коростишівської міської ради вимагали від міського голови терміново скликати сесію на вимогу депутатів на одну з дат 22-24.07.2024. З метою забезпечення кворуму депутати рекомендували здійснити видання розпорядження про призначення сесії у найкоротші розумні строки, завчасно інформуючи громаду та депутатів.

04.08.2024 депутати Коростишівської міської ради звернулись до міського голови щодо скликання сесії. З метою забезпечення кворуму депутати рекомендували здійснити видання розпорядження про призначення сесії завчасно інформуючи громаду та депутатів (протокол засідання депутатів Коростишівської ради VIII скликання від 04.08.2024).

Розпорядженням міського голови від 04.09.2024 №165 «Про скликання засідання тридцять восьмої (позачергової) сесії міської ради восьмого скликання» скликано засідання тридцять восьмої (позачергової) міської ради на 10.09.2024 о 10:00.

10.09.2024 відбулось спільне засідання депутатських комісій на якому було затверджено порядок денний згідно з розпорядженням міського голови, включено до порядку денного доповнення та затверджено порядок денний в цілому.

Відповідно до протоколу спільного засідання депутатських комісій від 10.09.2024 № 1, зокрема, було вирішено включити до порядку денного питання про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради, про звільнення з посади керуючої справами виконавчого комітету ОСОБА_1 . Крім того, вирішено проєкти рішень «Про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради восьмого скликання» та «Про звільнення з посади керуючої справами виконавчого комітету ОСОБА_1 » внести на розгляд сесії з рекомендацією до прийняття.

Розпорядженням міського голови від 10.09.2024 № 173 “Про перенесення засідання тридцять восьмої (позачергової) сесії міської ради восьмого скликання» засідання сесії перенесено у зв'язку з початком періоду тимчасової непрацездатності у міського голови Івана Кохана, що підтверджується листком непрацездатності № 13651240-2025496444-1 від 10.09.2024.

10.09.2024 депутати ради вимагали від міського голови скликати сесію на вимогу депутатів Коростишівської ради, що підтверджується протоколом засідання депутатів Коростишівської ради VIII скликання від 10.09.2024.

23.09.2024 депутатами підписано відкрите звернення, яким запропоновано скликати сесію за ініціативи депутатів.

24.09.2024 відбулось засідання постійної комісії з прав людини, законності депутатської етики, регламенту, місцевого самоврядування та запобігання корупції, на якому вирішено скликати 38 позачергову сесію 8 скликання 25.09.2024 (протокол засідання постійної комісії від 24.09.2024 № 1).

Відповідно до ч. 6 ст. 24 Регламенту засідання комісії є правочинним, якщо у ньому бере участь більше половини депутатів від загального складу комісії. Таким чином, оскільки на засіданні були присутні 3 з 4 депутатів, що входять до складу комісії, воно проведене з додержанням кворуму.

Аналіз наведених положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту дає підстави стверджувати, що сесія міської ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради. У разі якщо Коростишівський міський голова або секретар ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині 7 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

При цьому, чинним законодавством не встановлено яка саме сесія повинна бути скликана, - чергова чи позачергова.

Отже, у випадку надходження до міського голови пропозиції від не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради про скликання сесії така сесія повинна бути скликана міським головою, або у випадку його відсутності секретарем ради у двотижневий строк.

Як було встановлено судом, до Коростишівського міського голови неодноразово зверталися депутати Коростишівської міської ради з вимогами про призначення сесії.

Оскільки загальна кількість депутатів Коростишівської міської ради становить 26, то 10 депутатів (мінімальна кількість, яка зверталася з вимогою про скликання сесії) від її складу становлять більше третини складу депутатів ради, тому їх звернення створюють обов'язок міського голови скликати сесію на їх вимогу.

Судом встановлено, що рішення про скликання сесії було прийнято постійною комісією з прав людини, законності депутатської етики, регламенту, місцевого самоврядування та запобігання корупції (протокол засідання постійної комісії від 24.09.2024 № 1) відповідно до частини 9 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Враховуючи зазначене та встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про дотримання вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Коростишівської міської ради при скликанні тридцять восьмої (позачергової) сесії VIIІ скликання Коростишівської міської ради, що свідчить про необґрунтованість доводів позивача в цій частині.

Стосовно відсутності підстав для прийняття рішення про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради, суд, зазначає, наступне.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (частина третя Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частина друга статті 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед територіальними громадами встановлена приписами статті 75 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Так, зазначена стаття передбачає:

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.

2. Територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.

Пунктом 3 частини першої Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад щодо вирішення виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради таких питань, як утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Прийняття рішень щодо розпуску виконавчого комітету у випадках, передбачених Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», належить до виключних повноважень відповідної ради.

Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи виконавчого комітету щодо належного чи неналежного здійснення наданих їм повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів ради, які проголосували за необхідність розпуску виконавчого комітету.

При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як розпуск виконавчого комітету, має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).

Отже спірне рішення відповідача повинно бути перевірене адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття.

Така правова позиція сформована у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі № 360/2169/19.

Водночас, надання міській раді повноважень на дострокове припинення повноважень голови міської ради, а також розпуск та утворення виконавчого комітету не означає, що реалізація цього права нічим не обмежена. Розпуск виконавчого комітету є крайнім заходом реагування на діяльність органу місцевого самоврядування (в частині самоврядних повноважень) та як органу виконавчої влади (в частині делегованих повноважень) і для того, щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказували на те, що подальше перебування членів виконавчого комітету на службі в органах місцевого самоврядування є неможливим (недоцільним) таабо таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття.

Такий висновок у подібних правовідносинах викладений у постанові Верховного Суду від 04.06.2020 у справі № 802/1463/18-а.

За приписами статті 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Суд зауважує, що правова процедура є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.

Верховний Суд у своїй практиці, зокрема, у постанові від 25 липня 2019 року у справі № 826/13000/18, вже звертав увагу, що встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права, є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.

При цьому, відповідно до частини 12 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян (частина 13 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно з частиною 17 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням (частина 3 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до частини 2 статті 68 Регламенту рішення ради приймається на її пленарному засіданні шляхом поіменного голосування депутатів, крім випадків встановлених законодавством щодо таємного голосування.

З протоколу першого пленарного засідання тридцять восьмої (позачергової) сесії Коростишівської міської ради восьмого скликання від 10.09.2024 вбачається, що із загального складу ради (26 депутатів) присутні на сесії 22 депутати, що свідчить про наявність кворуму.

Досліджуючи цей протокол, судом встановлено, що за результатами голосування стосовно розпуску виконавчого комітету Коростишівської міської ради “За» проголосував 21 депутат, “Проти» - 0, “Утримались» - 0, не брали участі у голосуванні - 0,відсутні на засіданні 4. Рішення прийнято.

Таким чином, судом встановлено, що за розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради проголосував 21 депутат, тобто не менш як дві третини голосів, як передбачено Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Суд зазначає, що при прийнятті оскарженого рішення не було допущено процедурних порушень, які б мали вирішальне значення та мають наслідком безумовну необхідність скасування прийнятого рішення.

Водночас, посилання позивача на незрозумілість мотивів та об'єктивних обставин, якими керувалися депутати при ухвалені оспорюваного рішення, суд відхиляє з огляду на те, що вказане є їх переконанням, оскільки, таким чином забезпечується волевиявлення депутатів.

В рішенні №719 від 03.10.2024 “Про розпуск виконавчого комітету Коростишівської міської ради» зазначено про об'єктивну обставину, а саме прийняття виконавчим комітетом протиправних рішень, а саме незаконне надання погодження на розміщення тимчасових павільйонів в центральній частині міста, що встановлено судовими рішенням у справі №240/27888/23.

Мотиви, якими керувалися депутати ради при голосуванні про розпуску виконавчого комітету є їх переконанням, вимога пояснення якого безпідставна, оскільки таким чином забезпечується волевиявлення депутатів.

Щодо визнання протиправним та скасування рішення «Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету», суд, зазначає, наступне.

Посада керуючого справами належить до посад місцевого самоврядування, яка затверджується рішенням ради. Затвердження на цій посаді є результатом волевиявлення депутатів цієї ради, які також можуть достроково припинити повноваження на цій посаді. Довіра є базовим принципом (передумовою) правової природи таких взаємовідносин.

Відповідно до висновку Верховного Суду у праві № 240/44129/21 від 16.05.2023 з урахуванням принципу самостійності кадрової політики в територіальній громаді, відповідна рада має право (повноважна) припинити службу посадової особи в органах місцевого самоврядування в такий же спосіб, яким особу було прийнято на службу в органи місцевого самоврядування, тобто шляхом прийняття відповідного рішення про припинення служби. Зазначене рішення приймається на пленарному засіданні сесії селищної ради.

03.10.2024 рішеннями Коростишівської міської ради було достроково припинено повноваження виконавчого комітету, затверджено персональний склад виконавчого комітету у новому складі. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» до складу виконавчого комітету за посадою входить керуючий справами (секретар) виконавчого комітету. Позивач обіймала виборну посаду, не увійшла до нового складу виконавчого комітету, зокрема, в якості керуючого справами, а тому не могла і продовжувати виконання своїх повноважень на займаній до цього посаді.

Рішення про утворення виконавчого комітету є самостійною подією, яка пов'язана з припиненням повноважень попереднього його складу.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Перебування особи на посаді керуючого справами залежить від перебування її у складі виконавчого комітету міської ради, а тому наслідком розпуску виконавчого комітету та затвердження нового складу є припинення служби у виконавчому комітеті міської ради для такої особи.

За результатами голосування звільнення з посади керуючої справами виконавчого комітету Коростишівської міської ради ОСОБА_1 “За» проголосував 21 депутат, “Проти» - 0, “Утримались» - 0, не брали участі у голосуванні - 0,відсутні на засіданні 4.

Більш ніж половина від загального складу депутатів Коростишівської міської ради висловилися за звільнення позивача з посади керуючого справами виконавчого комітету Коростишівської міської ради ОСОБА_1 ..

З огляду на правовий статус керуючого справами та викладені особливості проходження служби в органах місцевого самоврядування, при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідні ради наділені широкою свободою розсуду.

Процедура звільнення позивача з виборної посади міською радою була дотримана, рішення прийнято на засіданні відкритим голосуванням більшістю депутатів від загального складу ради.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про дотримання при проведенні голосування та визначенні його результатів вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Коростишівської міської ради.

Водночас суд зазначає, що в період з 27.09.2024 до 18.10.2024 ОСОБА_1 перебувала на лікарняному.

Період перебування підтверджується листками непрацездатності:

- з 27.09.2024-01.10.2024, номер лікарняного 13879999-2025918201-1;

- з 01.10.2024-04.10.2024, номер лікарняного 13879999-20259992521-1;

- з 04.10.2024-11.10.2024, номер лікарняного 13879999-2026185759-1;

- з 11.10.2024-16.10.2024, номер лікарняного 13879999-2026248793-1;

- з 16.10.2024-18.10.2024, номер лікарняного 13879999-2026333152-1.

Відповідно до частини третьої статті 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.

Рішенням Конституційного Суду України від 04 вересня 2019 року №6-р(ІІ)/2019 у справі за конституційною скаргою щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 40 КЗпП України визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення частини третьої статті 40 КЗпП України.

Конституційний Суд України зазначив, що положеннями частини третьої статті 40 КЗпП України закріплені гарантії захисту працівника від незаконного звільнення, що є спеціальними вимогами законодавства, які мають бути реалізовані роботодавцем для дотримання трудового законодавства.

Однією з таких гарантій є, зокрема, сформульована у законодавстві заборона роботодавцю звільняти працівника, який працює за трудовим договором і на момент звільнення є тимчасово непрацездатним або перебуває у відпустці. Отже, нерозповсюдження такої вимоги на трудові правовідносини за контрактом є порушенням гарантій захисту працівників від незаконного звільнення та ставить їх у нерівні умови порівняно з працівниками інших категорій.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини третьої статті 40 КЗпП України є такими, що поширюються на усі трудові правовідносини.

Твердження представника відповідача, щодо можливості припинення повноважень керуючого справами виконавчого комітету під час його тимчасової непрацездатності через відсутності в Законі України «Про місцеве самоврядування» прямої заборони та не застосуванню норм КЗпП до позивача є хибним, оскільки нерозповсюдження такої вимоги є порушенням гарантій захисту працівників та обмежує їх права порівняно з працівниками інших категорій.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.01.2013 у справі «Волков проти України», звертаючи увагу на необхідність поновлення особи на посаді як спосіб відновлення порушених прав, зазначив, що рішення суду не може носити декларативний характер, не забезпечуючи у межах національної правової системи захист прав і свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Наслідком звільнення працівника у період його непрацездатності є зміна дати звільнення.

Суд зауважує, що відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Разом із цим, ці положення не нівелюють обов'язку позивача надавати суду належні, достовірні та достатні докази на підтвердження своєї позиції.

Враховуючи встановлені обставини справи та вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення Коростишівської міської ради № 722 від 03.10.2024 “Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету» було прийняте на підставі, в межах наданих раді повноважень і з дотриманням процедури, а тому підстави для визнання протиправним і скасування рішення міської ради про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи по суті.

Слід зауважити, що інші вимоги позовної заяви фактично є похідними від вимог до Коростишівської міської ради про скасування рішення 722 від 03.10.2024 “Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету».

Згідно з пунктом 23 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України похідна позовна вимога - це вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Коростишівської міської ради 722 від 03.10.2024 “Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету» та як наслідок для поновлення її на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Однак, з метою належного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку про необхідність зміни дати з якої слід припинити повноважень керуючої справами виконавчого комітету з 03.10.2024 та вважати датою звільнення з займаної посади перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність.

За приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом було досліджено всі інші аргументи позивача та надані на їх підтвердження докази, але вони є такими, що у своїй сукупності висновків суду не змінюють.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

У зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС України, суд, -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Коростишівської міської ради (вул. Дарбіняна, 11, м. Коростишів, Житомирська район, Житомирський область, 12501, ЄДРПОУ 04053660) про визнання протиправним та скасування рішень і розпорядження, поновлення на посаді та стягнення заробітку за час вимушеного прогулу, задовольнити частково.

Змінити дату припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету ОСОБА_1 вказану у рішенні тридцять восьмої (позачергової) сесії VIIІ скликання Коростишівської міської ради № 722 від 03.10.2024 «Про дострокове припинення повноважень керуючої справами виконавчого комітету» з 03.10.2024 та вважати датою звільнення її з займаної посади перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, а саме 19.10.2024.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 24 липня 2025 р.

24.07.25