Ухвала від 24.07.2025 по справі 240/10320/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/10320/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання про зупинення провадженні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо не здійснення нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 23.09.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, а в період з 01.03.2018 по 02.06.2021, з квітня 2022 по 31.12.2022 рік - із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 та з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 23.09.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, а в період з 01.03.2018 по 31.12.2022 рік - із застосуванням березня 2018 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 та з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 з урахуванням раніше виплачених коштів;

- визнати протиправною бездіяльність Військової частина НОМЕР_1 щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої з 2016 -2022 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2016 - 2022 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016 - 2022 роки з урахуванням суми індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 24.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2020 - 2022 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 - 2022 роки з урахуванням суми індексації залишено без розгляду.

До суду від військової частини НОМЕР_1 надійшла заява, в якій просить зупинити провадження у адміністративній справі №240/10320/25 до набрання законної сили судовим рішенням в іншій адміністративній справі № 240/9538/25.

В обґрунтування заяви вказано, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду №240/9538/25 перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, предметом якої є у т.ч. щодо нарахування та виплати в період з 01.01.2020 року по 02.06.2021 року з 10.04.2022 по 20.05.2023 року (включно) грошового забезпечення, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01.01.2018 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, тобто без врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції чинній з 29.01.2020 року). Таким чином, у разі задоволення позовних вимог Позивача у межах адміністративної справи №240/9538/25 це призведе до юридичних наслідків, які безпосередньо впливають на предмет спору в межах цієї справи, зокрема з точки зору тривалості індексації-різниці, оскільки відповідно до положень абзаців 1, 3 та 4 пункту 5 Порядку №1078 індексація-різниці нараховується до місяця у якому розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Також у разі задоволення позовних вимог Позивача у межах адміністративної справи №240/9538/25 призведе до перерахунку грошового забезпечення Позивача, а отже в розумінні абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 відбудиться подія, яка обумовить приймати індекс споживчих цін за 1 або 100 відсотків у місяці перерахунку.

Розглянувши клопотання представника відповідача суд зазначає наступне.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Частиною 4 вказаної статті визначено, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.

За наслідком системного аналізу вказаних норм суд зазначає, що зупинення провадження з підстав, передбачених цією нормою, допускається лише тоді, коли продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.

Під неможливістю розгляду справи до вирішення іншої справи слід розуміти те, що обставини, які розглядаються у такій іншій справі, не можуть бути встановлені адміністративним судом самостійно через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок непідвідомчості, обмеженості предметом позову, неможливості розгляду тотожної справи, певної черговості розгляду вимог тощо.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.12.2019 у справі № 826/25204/15, яку суд, з огляду на ч.5 ст.242 КАС України, враховує при вирішенні спірних правовідносин.

Так, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року відкрито провадження у справі №240/9538/25 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2020 по 02.06.2021 рік, та з 10.04.2022 по 20.05.2023 належних сум грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України: "Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік" №1928- IX від 02 грудня 2021 року станом на 01.01.2022 та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" №2710-IX від 03 листопада 2022 року станом на 01.01.2023 з урахуванням проведених раніше виплат;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 по 02.06.2021 рік, та з 10.04.2022 по 20.05.2023 належних сум грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України: Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік" №1928- IX від 02 грудня 2021 року станом на 01.01.2022 та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" №2710-IX від 03 листопада 2022 року станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених раніше виплат;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 компенсації за невикористані дні щорічних основної та додаткової відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України: «Про Державний бюджет України на 2021 рік»;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 компенсацію за невикористані дні щорічних основної та додаткової відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України: «Про Державний бюджет України на 2021 рік»;

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у не включенні до складу грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 обчислена грошова компенсація за невикористані дні оплачуваних відпусток, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби, грошова допомога для оздоровлення за 2020, 2021,2022, 2023 роки та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за 2020, 2021,2022, 2023 сум індексацій;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 доплатити ОСОБА_1 суми індексації до грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової допомоги для оздоровлення за 2020,2021,2022,2023 роки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2020, 2021,2022, 2023 роки.

Таким чином, предметом розгляду справи №240/9538/25 є застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який враховувався військовою частиною НОМЕР_1 під час нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення у період з 01.01.2020 по 02.06.2021 рік, та з 10.04.2022 по 20.05.2023.

Предметом розгляду даної справи є нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 23.09.2016 по 31.12.2022. Тобто, зв'язку між справами у вигляді схожості предмета розгляду не існує, оскільки спірні відносини регулюються різними нормативно-правовими актами, виникли з різних підстав, на основі різних актів Уряду. Обставини невиплати позивачу індексації грошового забезпечення можуть бути встановлені судом самостійно, в незалежності від обставин справи №240/9538/25 та її результатів.

Більш того, ствердження заявника-відповідача в поданому клопотанні, які він наводить в якості обґрунтування необхідності зупинити провадження є помилковими.

Так, відповідач зазначає, що здійснення перерахунку грошового забезпечення позивача у разі задоволення його позовних вимог щодо застосованого прожиткового мінімуму для працездатних осіб (справа №240/9538/25) тягне за собою збільшення його грошового забезпечення за період з 01.01.2020 по 02.06.2021 рік, та з 10.04.2022 по 20.05.2023, а тому визначити чітку суму фіксованої індексації грошового забезпечення за період не вбачається можливим, що і створює об'єктивну неможливість розгляду одночасно двох адміністративних позовів позивача.

Суд зазначає, що на визначення суми індексації-різниці відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 не впливає розмір грошового забезпечення військовослужбовця за період з 07.05.2020, враховується лише розмір грошового забезпечення за лютий 2018 року та березень 2018 року, якщо точніше, їх співвідношення. Тобто, результат розгляду справи №240/9538/25, так само як і її виконання, жодним чином не може вплинути на результат розгляду справи №240/10320/25 та навіть на підстави подання позову.

Підсумовуючи, суд приходить до висновку про відсутність будь-яких обґрунтованих підстав в поданому відповідачем клопотанні, для зупинення провадження у справі, а тому у задоволенні такого клопотання слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 236, 256, 295, 291, 297 КАС України, суд -

ухвалив:

У задоволенні заяви представника військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя М.С. Токарева