Рішення від 24.07.2025 по справі 240/9574/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/9574/25

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо розгляду заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 27.03.2025 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що, на думку позивача, він має право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки проживав у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 3-х років та має понад 35 років трудового стажу. В подальшому, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. Проте, відповіді на таке звернення не отримав та, відповідно, пенсію не було призначено, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.

30.04.2025 через систему "Електронний суд" представником Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначено, що позивачем заява визначеного зразка від 14.03.2025 про перерахунок пенсії, з усіма долученими документами, не надавалася, офіційної відмови позивач не отримував від управління, а отримав роз'яснення.

Ухвалою суду від 23.06.2025 продовжено строк розгляду справи, застосовуючи ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області докази отримання/неотримання заяви позивача від 14.03.2025, журнал вхідної кореспонденції за 17.03.2025 та/або надати пояснення щодо витребуваних документів.

27.06.2025 через систему "Електронний суд" представником відповідача, на виконання ухвали суду від 23.06.2025, зазначено, що заява позивача датована 14.03.2025 була зареєстрована 19.03.2025 за №15233/Б0600-25 та розглянута у строки визначені Законом України "Про звернення громадян". Також зазначено, що відповідь від 16.04.2025 за №18637-15233/Б-8-0600/25 була надіслана заявнику на поштову адресу зазначено у зверненні листом простої кореспонденції 17.04.2025.

Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) 29.01.2025 засобами поштового зв'язку звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про призначення пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

До заяви позивачем додано наступні додатки: копія паспорта та ідентифікаційний номер заявника, копія довідки про реєстрацію місця проживання особи; копія довідки №6/08-10 від 08.01.2025; копія трудової книжки НОМЕР_1 .

Листом від 06.03.2025 за №13085-9196/Б-02/8-0600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області роз'яснило позивачу те, що заява про призначення (перерахунок) пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал (у відповідному розділі «заява на перерахунок пенсії') або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг 3 використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1. Оскільки, заява позивача подана у формі звернення та не відповідає Додатку 1 Порядку, тому розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

В подальшому, 14.03.2025 позивач повторно засобами поштового зв'язку звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про призначення пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, як зауважує позивач, відповіді на таке звернення не отримав та, відповідно, пенсію не було призначено, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (частина перша статті 9 Закону №1058-IV).

Як визначено частиною першою статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Згідно з частиною 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Пунктом 5 частини 2 статті 55 Закону №796-ХІІ передбачено, зокрема, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Частиною третьою статті 55 Закону № 796-XII прямо передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Системний аналіз зазначених правових норм вказує на те, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться, у разі вибору цих осіб, згідно з нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом № 796-XII.

В ході розгляду даної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) 29.01.2025 засобами поштового зв'язку звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про призначення пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

До заяви позивачем додано наступні додатки: копія паспорта та ідентифікаційний номер заявника, копія довідки про реєстрацію місця проживання особи; копія довідки №6/08-10 від 08.01.2025; копія трудової книжки НОМЕР_1 .

Листом від 06.03.2025 за №13085-9196/Б-02/8-0600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області роз'яснило позивачу те, що заява про призначення (перерахунок) пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал (у відповідному розділі "заява на перерахунок пенсії') або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг 3 використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1. Оскільки, заява позивача подана у формі звернення та не відповідає Додатку 1 Порядку, тому розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

В подальшому, 14.03.2025 позивач повторно засобами поштового зв'язку звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про призначення пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 16.04.2025 за №18637-15233/Б-02/8-0600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області роз'яснило позивачу те, що заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року N? 13-1. У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення пенсії та документи, необхідні для призначення пенсії, особами, які у зв'язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця, можуть надсилатись поштою. Особи, які тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною радою України державою-агресором) надсилають, зокрема документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою. Копії документів мають бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально. Враховуючи вищезазначене, заяву позивач, надіслану на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Для розгляду питання призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796, позивач не позбавлений права звернутися особисто до відділу обслуговування громадян (сервісного центру), через електронні послуги Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу.

Відповідь від 16.04.2025 за №18637-15233/Б-8-0600/25 була надіслана заявнику на поштову адресу зазначено у зверненні листом простої кореспонденції 17.04.2025.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відносно позивача у спірних правовідносинах було дотримано вищевказаних вимог законодавства щодо процедури розгляду заяви про призначення пенсії, а тому, як наслідок, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо розгляду заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Варто зауважити, що пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок), передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1.

Пунктом 2.23 Порядку встановлено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

До заяви про призначення (поновлення) пенсії особи, які тимчасово проживають за кордоном, додають копії документів, в тому числі документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.

Аналізуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що заяву про призначення пенсії можна подати особою особисто або в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням електронного підпису.

В свою чергу, в порушення зазначених вимог ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надіслано засобами поштового зв'язку.

Окрім того, пп.2 п.23 Порядку передбачено, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Однак, відповідно до доданої до матеріалів справи копії заяви щодо призначення пенсії, позивач до управління надіслав всі документи в копіях засобами поштового зв'язку.

При цьому, листом від 16.04.2025 за №18637-15233/Б-02/8-0600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області роз'яснило позивачу, що для розгляду питання про призначення виплати пенсії він може звернутися особисто до відділу обслуговування громадян (сервісного центру), через електронні послуги Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу.

Варто зазначити, що пп.4 п.1.1 Порядку передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

В свою чергу, позивачем як до заяви про призначення пенсії так і до позовної заяви не надано жодних доказів на підтвердження того, що він віднесений до категорії осіб, які у зв'язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), що виключає застосування пп.4 п.1.1 Порядку.

Суд наголошує, що позивач не позбавлений права особисто звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії у паперовій формі із додатками з врахуванням того, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах або в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія із сканованими копіями оригіналів документів із накладенням електронного підпису заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Підсумовуючи вищевикладене, позивачем порушено процедуру звернення щодо поновлення виплати пенсії, а тому, дії відповідача щодо відмови у поновленні виплати пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є законними, а тому, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Зважаючи на відмову у задоволенні адміністративного позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова

24 липня 2025 р.

24.07.25