Рішення від 24.07.2025 по справі 200/5160/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року Справа№200/5160/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Українського центру оцінювання якості освіти, Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.07.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 16.06.2025 про недопуск ОСОБА_2 (сертифікат №0076422) до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення апеляційної комісії Українського центру оцінювання якості освіти від 18.06.2025 № 13, яким відмовлено у задоволені апеляційної заяви про допуск до додаткової сесії НМТ 2025 року;

- зобов'язати Український центр оцінювання якості освіти допустити ОСОБА_2 до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 10.06.2025 брав участь у проходженні основної сесії національного мультипредметного тесту. Однак в день складання тесту ОСОБА_2 перебував у незадовільному стані здоров'я, що стало наслідком не складання тесту (не набрання мінімального балу для його проходження). За результатом звернення щодо допуску до додаткової сесії національного мультипредметного тесту, рішенням регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 16.06.2025 було відмовлено у такому допуску, а рішенням апеляційної комісії Українського центру оцінювання якості освіти від 18.06.2025 № 13 відмовлено у задоволені апеляційної заяви про допуск до додаткової сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

Позивач зазначає, що не складання тесту зумовлено раптовим погіршенням здоров'я, форс-мажорними обставинами, емоційним станом, що вплинув на здатність повноцінно пройти тест. Зауважує, що при розгляді заяви на повторне проходження тесту такі обставини не враховані відповідачами при прийнятті спірних рішень.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Відмовлено у залученні до участі у справі третьої особи - Служби освітнього омбудсмена.

21.07.2025 на адресу суду від Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти (далі - відповідач-2) надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-2 просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи відзив відповідач-2 зазначає, що основні засади підготовки та проведення НМТ для оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти визначаються Порядком проведення національного мультипредметного тесту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.12.2023 № 1547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.01.2024 за № 15/41360 (далі - Порядок № 1547).

Відповідно до пункту 8 розділу VII Порядку № 1547 протягом трьох робочих днів з дня проведення основної сесії НМТ, у якій учасник НМТ мав брати участь, подати заяву щодо участі в додаткових сесіях (з урахуванням дня проведення та часу, необхідного на її доставку до регіонального центру) можуть учасники НМТ, які:

1) не з'явилися до ТЕЦ (або з'явилися, але не змогли взяти участі в НМТ) під час основних сесій НМТ через причини, що не залежали від їхніх дій та волі і на які вони не могли вплинути;

2) у день проведення основної сесії НМТ, у якій не змогли взяти участі, брали участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах, турнірах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства молоді та спорту України, тренувальних зборах із підготовки до них, або прямували до/з місць їх (заходів та/або тренувальних зборів) проведення, що підтверджено відповідними документами;

3) брали участь в основній сесії НМТ, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи через одну з таких причин:

- різке погіршення їхнього стану здоров'я;

- виникнення в ТЕЦ обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров'я учасників НМТ;

- дочасне припинення процедури НМТ для певного(их) учасника(ів), або в певній(их) аудиторії(ях), або в ТЕЦ через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи.

Відповідач-2 зазначив, що регламентна комісія при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти діє виключно керуючись нормативними документами, зокрема Порядком № 1547, у якому чітко зазначено, хто має право на участь у додаткові сесії. Особи, які брали участь в основній сесії НМТ і завершили виконання сертифікаційної роботи (у ТЕЦ не зафіксовано факту порушення процедури проведення НМТ, допущеного щодо учасника/учасниці, чи погіршення його/її самопочуття) не належать до категорії осіб, які можуть брати участь у НМТ під час додаткових сесій.

21.07.2025 на адресу суду від Українського центру оцінювання якості освіти (далі - відповідач-1) надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-1 просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обгрунтовуючи відзив відповідач-1 зазначає, шо ОСОБА_2 проходив національний мультипредметний тест 10.06.2025, сертифікат № 0076422, у тимчасовому екзаменаційному центрі «Дніпропетровська гімназія № 140 Дніпропетровської міської ради» у м. Дніпро Дніпропетровської області.

Позивач подав заяву від 12.06.2025, адресовану Українському центру оцінювання якості освіти та Дніпропетровському регіональному центру оцінювання якості освіти, у якій просив допустити його до проходження НМТ під час додаткових сесій.

Рішенням регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 13.06.2025 (протокол № 44) ухвалено відмовити позивачу в допуску до участі в додаткових сесіях, оскільки заявник не належить до категорії осіб, які можуть брати участь у НМТ під час додаткових сесій (п. 8, 11 розділу VII Порядку № 1547).

17.06.2025 до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти надійшла друга заява від позивача, у якій він уже оскаржує рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти про відмову в допуску до участі в додаткових сесіях НМТ.

Рішенням апеляційної комісії від 18.06.2025 (протокол № 13) ухвалено відмовити в задоволенні апеляційної заяви позивача у зв'язку з підтвердженням об'єктивності рішення регламентної комісії про не допуск до участі в НМТ під час додаткових сесій.

Відповідач-1 зазначив, що у документах ТЕЦ «Дніпровська гімназія № 140 Дніпровської міської ради»» (у Карті спостереження, Аудиторному протоколі та Інформаційній відомості чергового медичного працівника) інформації про неможливість завершити позивачем виконання роботи через погіршення стану здоров'я немає. Позивач завершив роботу над НМТ, поставив підписи про завершення першого та другого етапів тестування в Аудиторному протоколі. Позивач не звертався в ТЕЦ зі скаргами на погіршення стану здоров'я та неможливість завершити роботу над тестом.

Також відповідач-1 звертає увагу на те, що довідка КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» від 10.06.2025 з рекомендацією перенесення участі позивача в НМТ 2025 року до закінчення повного обстеження була доведена до відома апеляційної комісії лише на засіданні від 01.07.2025 за участі батька позивача. Також вказана довідка не містить часу її видавання і не дає розуміння, коли стан здоров'я позивача погіршився (до чи після проходження НМТ).

21.07.2025 та 22.07.2025 на адресу суду від позивача надійшли відповіді на відзив, у яких позивач вважає необґрунтованими твердження відповідачів, що викладені у відзивах на позовну заяву.

22.07.2025 та 23.07.2025 на адресу суду від відповідачів надійшли заперечення щодо відповіді на відзив, у яких відповідачі просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

23.07.2025 на адресу суду від позивача надійшли додаткові пояснення щодо заперечень відповідачів, у яких останній просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Суд зазначає, що відповідь на відзив, заперечення та додаткові пояснення не беруться до уваги, оскільки справа розглядається з особливостями передбаченими ст. 263 КАС України, а згідно ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

10.06.2025 ОСОБА_2 звернувся до КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» у зв'язку із погіршенням самопочуття.

Відповідно до консультаційного висновку спеціаліста КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» від 10.06.2025, ОСОБА_2 встановлено діагноз: судинний головний біль не класифікований в інших рубриках та рекомендовано перенести національний мультипредметний тест 2025 року до закінчення повного обстеження.

Не зважаючи на рекомендації лікаря, ОСОБА_2 10.06.2025 проходив національний мультипредметний тест (сертифікат № 0076422), у тимчасовому екзаменаційному центрі «Дніпропетровська гімназія № 140 Дніпропетровської міської ради» у м. Дніпро Дніпропетровської області.

За результатами проходження національного мультипредметного тесту 2025 року, ОСОБА_2 завершити виконання сертифікаційної роботи та набрав з навчального предмета «Українська мова» - 145 балів, з «Математики» - 143 бали, з «Історії України» - 150 балів, з «Англійської мови» - не склав.

12.06.2025 ОСОБА_2 звернувся із заявою до Українського центру оцінювання якості освіти та Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти, у якій просив допустити його до проходження НМТ під час додаткових сесій, у зв'язку із поганим самопочуттям під час проходження національного мультипредметного тесту 2025 року та після його проходження. До вказаної заяви було надано медичні довідки.

13.06.2025 регламентною комісією при Дніпропетровському регіональному центр оцінювання якості освіти прийнято протокол № 44, яким відмовлено у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року ОСОБА_2 , оскільки заявник не належить до категорії осіб, які можуть брати участь у НМТ під час додаткових сесій (п. 8, 11 розділу VII Порядку № 1547), а саме у тимчасовому екзаменаційному центрі не зафіксовано факту порушення процедури проведення НМТ чи погіршення його самопочуття.

16.06.2025 ОСОБА_2 звернувся із апеляційною заявою до Українського центру оцінювання якості освіти в якій просив скасувати рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центр оцінювання якості освіти, що оформлене протоколом від 13.06.2025 № 44 про відмову у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

18.06.2025 апеляційною комісією при Українському центрі оцінювання якості освіти прийнято протокол № 13, яким у задоволенні апеляційної заяви ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням регламентною комісією при Дніпропетровському регіональному центр оцінювання якості освіти та рішенням апеляційної комісії Українського центру оцінювання якості освіти про відмову у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Система зовнішнього забезпечення якості загальної середньої освіти та система забезпечення якості в діяльності органів управління та установ, що здійснюють зовнішнє забезпечення якості освіти у сфері загальної середньої освіти, визначаються Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) та Законом України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.2020 № 463-IX (далі - Закон № 463-IX).

Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 463-IX до органів управління та установ, що здійснюють у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими законами України, зовнішнє забезпечення якості освіти у сфері загальної середньої освіти, належать центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти та його територіальні органи, спеціально уповноважені державою установи, що проводять зовнішнє незалежне оцінювання, їх регіональні відділення, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, акредитовані фахові об'єднання, інші акредитовані юридичні особи, що здійснюють незалежне оцінювання якості освіти та освітньої діяльності закладів освіти.

Основні засади підготовки та проведення в 2025 році національного мультипредметного тесту (далі - НМТ) для оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти визначає Порядок проведення національного мультипредметного тесту, затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України 21.12.2023 № 1547 (далі-Порядок № 1547).

Відповідно до п. 2 Розділу 1 Порядку № 1547 НМТ є формою вступного випробування, що проводиться з метою забезпечення права осіб на рівний доступ до фахової передвищої, вищої освіти в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

НМТ проводиться замість зовнішнього незалежного оцінювання, якщо відповідно до законодавства прийом на навчання для здобуття ступенів фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра, бакалавра, а також ступеня магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування здійснюється в особливому порядку в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Згідно п. 1 розділу II Порядку № 1547 до суб'єктів проведення НМТ належать: 1) Міністерство освіти і науки України; 2) Український центр оцінювання якості освіти (далі - Український центр); 3) регіональні центри оцінювання якості освіти (далі - регіональний центр); 4) структурні підрозділи з питань освіти і науки обласних, Київської міської державних, військових адміністрацій (далі - органи управління освітою); 5) заклади фахової передвищої, вищої освіти.

Відповідно до п. 1, 2, 3 розділу III Порядку № 1547 для вирішення питань, що потребують залучення фахівців та експертів, створюються такі колегіальні робочі органи:

1) регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти (далі - регламентні комісії);

2) апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти (далі - апеляційна комісія).

Регламентні комісії створюються не пізніше ніж за тиждень до початку реєстрації осіб для участі в НМТ та діють відповідно до Положення про регламентну комісію при регіональному центрі оцінювання якості освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2014 № 1526, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2015 за № 271/26716, і своїх функцій:

1) ухвалюють рішення: щодо реєстрації/відмови в реєстрації для участі в НМТ; щодо можливості створення в ТЕЦ особливих (спеціальних) умов, що не передбачені пунктом 8 розділу VI цього Порядку; щодо допуску/не допуску учасників НМТ для участі в додаткових сесіях НМТ; за підсумками обробки документів ТЕЦ на основі вивчення фактів, що впливають на об'єктивність результатів НМТ;

2) розглядають апеляційні заяви щодо порушень процедури проведення НМТ в ТЕЦ, що можуть вплинути на об'єктивність результатів НМТ;

3) порушують перед Українським центром клопотання щодо: анулювання результатів НМТ; додаткового вивчення фактів, що впливають на об'єктивність визначення результатів НМТ;

4) розглядають за дорученням керівника регіонального центру інші питання, пов'язані із захистом прав щодо участі в НМТ осіб, які реєструються, або учасників НМТ.

Апеляційна комісія створюється не пізніше ніж за тиждень до завершення реєстрації осіб для участі в НМТ та діє відповідно до Положення про апеляційну комісію при Українському центрі оцінювання якості освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2014 № 1526, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2015 за № 272/26717, і відповідно до своїх функцій розглядає:

1) апеляційні заяви щодо оскарження рішень регламентних комісій;

2) клопотання регламентних комісій щодо анулювання результатів НМТ окремих осіб та/або додаткового вивчення фактів, що впливають на об'єктивність визначення результатів НМТ, і ухвалює рішення щодо зарахування/анулювання результатів НМТ;

3) заяви щодо відновлення результатів основної сесії НМТ окремих осіб у разі їх неучасті в додаткових сесіях;

4) за дорученням керівника Українського центру питання, пов'язані з визначенням результатів НМТ та захистом прав учасників НМТ.

Відповідно до п. 1, 2, 3 розділу VII Порядку № 1547 після проведення основних сесій НМТ для певних категорій осіб можуть бути організовані додаткові сесії.

Допуск осіб до участі в додаткових сесіях НМТ здійснюється за рішенням регламентних комісій (крім осіб, зазначених у підпунктах 3, 4 пункту 4 цього розділу, та осіб, які реєструються в додатковий період реєстрації).

Подання заяв та/або відповідних документів для участі в додаткових сесіях НМТ здійснюють:

1) під час основного та додаткового періодів реєстрації особи, зазначені в пунктах 4, 5 цього розділу;

2) у ТЕЦ до виходу з нього учасники НМТ, які подали заяву щодо порушення процедури (у заяві щодо порушення процедури має бути вказано на потребу в проходженні НМТ під час додаткових сесій). Бланк заяви щодо порушення процедури, форма якої визначається регламентом роботи ТЕЦ, надає персонал ТЕЦ на вимогу учасника НМТ;

3) протягом трьох робочих днів з дня проведення основної сесії НМТ (з урахуванням дня проведення) учасники НМТ, зазначені в пункті 8 цього розділу.

Згідно п. 8 розділу VII Порядку № 1547 протягом трьох робочих днів з дня проведення основної сесії НМТ, у якій учасник НМТ мав брати участь, подати заяву щодо участі в додаткових сесіях (з урахуванням дня проведення та часу, необхідного на її доставку до регіонального центру) можуть учасники НМТ, які:

1) не з'явилися до ТЕЦ (або з'явилися, але не змогли взяти участі в НМТ) під час основних сесій НМТ через причини, що не залежали від їхніх дій та волі і на які вони не могли вплинути: хвороба в день проведення НМТ; смерть рідних по крові або по шлюбу, яка сталася до проведення НМТ, але не раніше ніж за сім календарних днів до дня проведення НМТ; інші форс-мажорні обставини, через які особа не змогла взяти участі в основній сесії НМТ;

2) у день проведення основної сесії НМТ, у якій не змогли взяти участі, брали участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах, турнірах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства молоді та спорту України, тренувальних зборах із підготовки до них, або прямували до/з місць їх (заходів та/або тренувальних зборів) проведення, що підтверджено відповідними документами;

3) брали участь в основній сесії НМТ, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи через одну з таких причин: різке погіршення їхнього стану здоров'я; виникнення в ТЕЦ обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров'я учасників НМТ; дочасне припинення процедури НМТ для певного(их) учасника(ів), або в певній(их) аудиторії(ях), або в ТЕЦ через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 10.06.2025 звернувся до КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» у зв'язку із погіршенням самопочуття.

Відповідно до консультаційного висновку від 10.06.2025 лікаря КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» ОСОБА_2 встановлено діагноз: судинний головний біль не класифікований в інших рубриках та рекомендовано перенести національний мультипредметний тест 2025 року до закінчення повного обстеження.

Не зважаючи на рекомендації лікаря, ОСОБА_2 10.06.2025 проходив національний мультипредметний тест (сертифікат № 0076422), у тимчасовому екзаменаційному центрі «Дніпропетровська гімназія № 140 Дніпропетровської міської ради» у м. Дніпро Дніпропетровської області.

За результатами проходження національного мультипредметного тесту 2025 року, ОСОБА_2 завершити виконання сертифікаційної роботи та набрав з навчального предмета «Українська мова» - 145 балів, з «Математики» - 143 бали, з «Історії України» - 150 балів, з «Англійської мови» - не склав.

12.06.2025 ОСОБА_2 звернувся із заявою до Українського центру оцінювання якості освіти та Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти, у якій просив допустити його до проходження НМТ під час додаткових сесій, у зв'язку із поганим самопочуттям під час проходження національного мультипредметного тесту 2025 року та після його проходження. До вказаної заяви було надано медичні довідки.

13.06.2025 регламентною комісією при Дніпропетровському регіональному центр оцінювання якості освіти прийнято протокол № 44, яким відмовлено у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року ОСОБА_2 , оскільки заявник не належить до категорії осіб, які можуть брати участь у НМТ під час додаткових сесій (п. 8, 11 розділу VII Порядку № 1547), а саме у тимчасовому екзаменаційному центрі не зафіксовано факту порушення процедури проведення НМТ чи погіршення його самопочуття.

16.06.2025 ОСОБА_2 звернувся із апеляційною заявою до Українського центру оцінювання якості освіти в якій просив скасувати рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центр оцінювання якості освіти, що оформлене протоколом від 13.06.2025 № 44 про відмову у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

18.06.2025 апеляційною комісією при Українському центрі оцінювання якості освіти прийнято протокол № 13, яким у задоволенні апеляційної заяви ОСОБА_2 відмовлено.

Суд зазначає, що позивач звертаючись із заявою від 12.06.2025, в якій просив надати йому можливість пройти НМТ під час додаткової сесії, вказав обставини, якими обґрунтовує свою заяву. Так, позивач зазначив, що під час проходження НМТ та після проходження його самопочуття погіршилось, у зв'язку з чим він не зміг повноцінно та якісно виконати завдання НМТ. На підтвердження вказаних обставин, до заяви було подано медичні довідки.

Посилання відповідачів на те, що позивачем завершено виконання сертифікаційної роботи під час основної сесії, то суд зазначає, що формальне завершення тесту не може слугувати єдиним критерієм для відмови у допуску до додаткової сесії, оскільки вважливо враховувати не лише факт проходження тестування, а й якість умов в яких воно складалося.

На переконання суду, обставини, що склалися під час проходження НМТ, а саме раптове погіршення стану здоров'я, що підтверджується консультаційним висновком спеціаліста КЗ «Дніпровська міська дитяча клінічна лікарня № 5» від 10.06.2025 та від 12.06.2025, об'єктивно вплинули на реалізацію позивачем права на доступ до освіти.

Відтак, враховуючи специфіку НМТ як єдиного інструменту допуску до вищої освіти та обмеженість часу для участі в додатковій сесії, суд вважає, що відмова в допуску до повторного складання тесту є надмірно формалістичною та такою, що не відповідає принципам пропорційності та розумності.

Враховуючи наведене суд вважає, що відповідачами не враховано об'єктивно та всебічно усі обставини, не надано правильної оцінки доданим до позивачем документам, а також не враховано його вік та стан здоров'я.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до статті 53 Конституції України кожному гарантується право на освіту.

В той же час, суд зазначає, що забезпечення доступу до вищої освіти передбачає не лише формальне проведення вступних іспитів, а й створення справедливих умов для їх проходження, з урахуванням об'єктивних обставин, що можуть перешкодити участі особи в основній сесії.

Разом з тим, на переконання суду, відмова позивачу у допуску до участі у додатковій сесії НМТ є непропорційним обмеженням, оскільки не враховує особливі обставини, що мали місце під час проведення основної сесії та фактично унеможливили реалізацію позивачем права на вступ до вищого навчального закладу.

Водночас, суд при прийнятті рішення враховує, що позивач є неповнолітнім та одразу після проходження основної сесії НМТ звернувся до медичного закладу, у зв'язку з погіршенням стану здоров'я та того ж дня звернувся із заявою про допуск його до додаткової сесії НМТ.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 13.06.2025, що оформлене протоколом № 44 про відмову у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року ОСОБА_2 та рішення апеляційної комісії Українського центру оцінювання якості освіти від 18.06.2025, що оформлене протоколом № 13 про відмову у задоволені апеляційної заяви ОСОБА_2 про допуск до додаткової сесії НМТ 2025 року, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відтак, наявні підстави для зобов'язання Український центр оцінювання якості освіти допустити ОСОБА_2 до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

Частиною 1 ст. 3 Конвенції "Про права дитини" від 20.11.1989 визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

За змістом статті 6 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод" від 04.11.1950 кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку, незалежним і безстороннім судом, який вирішить спір.

Право на справедливий суд включає в себе також забезпечення можливості виконати рішення суду, а саме Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання рішення суду позбавляє будь-якого сенсу положення пункту першого статті 6 Конвенції ("Сокур проти України"; "Півень проти України"; "Жовнер проти України").

Національним законодавством, а саме статтею 371 КАС України, визначено перелік рішень, які виконуються негайно. Разом з тим, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує чи є підстави допустити негайне виконання рішення. Тобто, законодавець визначає право суду встановити підстави для негайного виконання, а не визначити чи дане рішення відноситься до тих, що виконуються негайно.

Відповідно до Календарного плану організації та проведення у 2025 році національного мультипредметного тесту (НМТ), затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 30.12.2024 № 1806 додаткові сесії відбудуться в період з 14 до 25 липня 2025 року.

З огляду на строки проведення додаткових сесій та з метою забезпечення ефективної реалізації права позивача на освіту, гарантованого статтею 53 Конституції України, суд вважає допустити рішення до негайного виконання.

На переконання суду, зволікання з виконанням рішення призведе до унеможливлення реалізації позивачем свого конституційного права, що матиме незворотні наслідки у вигляді втрати можливості вступу до закладу вищої освіти у поточному році.

З огляду на вищенаведене, суд вважає за необхідне допустити рішення до негайного виконання.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а тому заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.

Щодо сплаченого судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України " Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI), судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Водночас, відповідно до п. 12 ч. 2 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір не справляється за подання, зокрема заяви, апеляційної та касаційної скарг про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Оскільки, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про захист прав свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , то у позивача відсутній обов'язок щодо сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.04.2022 у справі № 120/1647/20-а, від 18.05.2022 у справі № 120/6155/20-а

Відтак, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 1211,20 грн. вважається помилково сплаченою, а її повернення здійснюється відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, а не в порядку розподілу судових витрат.

У такому випадку помилково сплачений судовий збір може бути повернутий з державного бюджету за клопотанням позивача.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Українського центру оцінювання якості освіти (04053, м. Київ, вул. Володимира Винниченка, 5, код ЄДРПОУ 34187201), Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти (49083, м. Дніпро, вул. Новоселівська, 27, код ЄДРПОУ 34512809) про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення регламентної комісії при Дніпропетровському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 13.06.2025, що оформлене протоколом № 44 про відмову ОСОБА_2 у допуску до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення апеляційної комісії Українського центру оцінювання якості освіти від 18.06.2025, що оформлене протоколом № 13 про відмову у задоволені апеляційної заяви ОСОБА_2 про допуск до додаткової сесії НМТ 2025 року.

Зобов'язати Український центр оцінювання якості освіти допустити ОСОБА_2 до участі в додатковій сесії національного мультипредметного тесту 2025 року.

Рішення допустити до негайного виконання.

Повний текст рішення складено та підписано 24 липня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош