Ухвала від 24.07.2025 по справі 200/3111/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

24 липня 2025 року Справа №200/3111/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі № 200/3111/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

визнати протиправними дії щодо обрахунку з 01.05.2023 його пенсії з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% без додавання до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначеної з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 у справі № 200/1788/23, та у зв'язку із обмеженням загальної суми пенсії максимальним розміром;

зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.05.2023 з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% відповідно до вимог п.1 Постанови № 1381 з додаванням до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначеної з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 у справі № 200/1788/23, без обмеження загальної суми пенсії максимальним розміром.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обрахунку з 01.05.2023 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% без додавання до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначеної у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та у зв'язку з обмеженням загальної суми пенсії максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.05.2023 з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% відповідно до вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з додаванням до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначеної у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження загальної суми пенсії максимальним розміром.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

У справі видано виконавчі листи 06.12.2024.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.05.2024 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2024 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області встановлено новий строк - 30 днів з дня отримання даної ухвали для подання до Донецького окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024, ухваленого в адміністративній справі №200/3111/23.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2024 прийнято звіт про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2024 скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2024; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання копії даної ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 по справі № 200/3111/23; попереджено начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №200/3111/23 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено у повному обсязі; прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3111/23; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду новий звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 у сумі 16042 гривні 44 копійки; попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 в справі №200/3111/23 скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі № 200/3111/23 в частині відмови у задоволені заяви позивача в порядку ст. 378 КАС України, прийнято нову постанову в цій частині. Заяву ОСОБА_1 від 26.12.2024 в частині зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 - задоволено. Змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 у сумі 16042,44 грн. (шістнадцять тисяч сорок дві гривні 44 копійки). В іншій частині ухвалу суду залишено без змін.

27.03.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3111/23, в якому зазначено, що на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 по справі №200/3111/23 повідомляє, що означене рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 27905 гривень 93 копійки (розмір пенсії до перерахунку складав 26569 гривень 06 копійок) з 01.05.2023 без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% з додаванням до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно рішення, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 склала 16042 гривні 44 копійки. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 по справі №200/3111/23, заяву ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання рішення суду задоволено. Замінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 у сумі 16042,44 грн. (шістнадцять тисяч сорок дві гривні 44 копійки).

Зазначено, що судові рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників здійснюються органами Казначейства, а не Пенсійним фондом України та його структурними підрозділами. При цьому, Порядок № 845 визначає подання відповідної заяви про виконання рішення суду до органів Казначейства за стягувачем, а не за боржником.

На підставі наведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області просить застосувати положення статті 242 КАС України та прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 200/3111/23 передано для розгляду судді Загацькій Т.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2025 прийнято до розгляду звіт про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23. Розгляд заяви визначено здійснювати в порядку письмового провадження.

Станом на дату розгляду поданого звіту, пояснень або заперечень з боку позивача щодо затвердження звіту, до суду не надходило.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, суд дійшов наступних висновків.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.

Частинами третьою-четвертою статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Судом встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23, яке набрало законної сили 08.04.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 27905 гривень 93 копійки (розмір пенсії до перерахунку складав 26569 гривень 06 копійок) з 01.05.2023 без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% з додаванням до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно рішення, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 склала 16042 гривні 44 копійки. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Таким чином, судом встановлено, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23 виконане відповідачем в частині зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.05.2023 з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25% відповідно до вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з додаванням до основного розміру пенсії індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначеної у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження загальної суми пенсії максимальним розміром.

Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23 залишається невиконаним в частині здійснення виплати ОСОБА_1 заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 у сумі 16042 гривні 44 копійки.

Водночас, суд зауважує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надавались до суду докази, з яких вбачається, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати відповідної доплати, зумовлено недостатньою кількістю бюджетних асигнувань та можливістю здійснення виплат лише з урахуванням черговості набрання рішень суду.

Приписами ч. 1 ст. 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.

Ч. 3 ст.382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд, окрім накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною 11 ст. 382-3 КАС України, передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Положеннями ч.3 ст. 382-1 КАС України визначено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Системний аналіз ч. 11 ст. 382-3 КАС України дає підстави для висновку, що коли звіт подано з додержанням вимог ч. ч. 2, 3 ст. 382-2 цього Кодексу, надані докази підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які є достатніми та вичерпними, при цьому відповідне судове рішення виконано не у повному обсязі, - зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту, відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23.

Поряд із цим, суд не вбачає підстав для встановлення нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Так, постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 в справі №200/3111/23 скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі № 200/3111/23 в частині відмови у задоволені заяви позивача в порядку ст. 378 КАС України, прийнято нову постанову в цій частині. Заяву ОСОБА_1 від 26.12.2024 в частині зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 - задоволено. Змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №200/3111/23 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 у сумі 16042,44 грн. (шістнадцять тисяч сорок дві гривні 44 копійки). В іншій частині ухвалу суду залишено без змін.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно до ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) (далі Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України Про виконавче провадження.

Згідно п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Водночас, відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Таким чином, подальше виконання рішення суду у справі №420/9481/23 врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.

Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст.ст. 287, 382 КАС України.

З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для подальшого здійснення процедури судового контролю, тому контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23, підлягає припиненню.

Керуючись ст.ст.248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі № 200/3111/23 припинити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В.Загацька