Постанова від 23.07.2025 по справі 213/4849/24

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 213/4849/24

Номер провадження 3/213/76/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 року м. Кривий Ріг

Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №173887, складений 15 листопада 2024 року щодо порушення ОСОБА_1 вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху України.

В судове засідання ОСОБА_1 та його представник повторно не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені своєчасно належним чином.

Від представника ОСОБА_1 - адвоката Буліч Н.В. надійшло письмове клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин справа розглянута суддею на підставі ст.268 КУпАП.

Опис обставин, установлених під час розгляду справи.

14.11.2024 року о 23:44 год. в м. Кривий Ріг, Інгулецький район, пр. Південний, 23, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «DAEWOO NEXIA, днз НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці.

Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі відмовився.

Зафіксовано на БК 475609, 475610; 474344, факт руху - реєстратор XIAOMI.

Матеріали відеозапису долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно національної автоматизованої інформаційної системи ОСОБА_1 отримав посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_3 .

Повторність вчинення адміністративного правопорушення відсутня.

Дослідження матеріалів справи.

Суддею досліджені всі матеріали справи у їх сукупності:

- зазначений адміністративний протокол;

- направлення водія на огляд до КПНД від 14.11.2024, складений о 23:55, в якому зазначені ті виявлені ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , які зазначені в адміністративному протоколі;

- акт огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що у ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, від огляду ОСОБА_1 відмовився;

- рапорт поліцейського;

- доданий до матеріалів справи відеозапис реєстратора XIAOMIз службового автомобіля поліції та нагрудних відео реєстраторів БК - 475609, 475610; 474344.

Нормативні акти, що передбачають відповідальність за дане адміністративне правопорушення та законодавство, яким керувався суддя при прийняття рішення.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Відповідно до пункту 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачена частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до пункту 2 розділу І "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Пункт 3 розділу І зазначеної Інструкції визначає, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно пункту 6 розділу І зазначеної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби).

Згідно пункту 7 розділу І зазначеної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення.

Відповідно до постанови КМУ від 17 грудня 2008 р. N 1103 "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" (із змінами) Кабінет Міністрів України відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення постановив затвердити Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду. Відповідно до даного порядку огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Висновок судді за результатами розгляду справи.

Вивчивши письмові матеріали справи у їх сукупності, дослідивши долучений до матеріалів справи відеозапис з боді-камер працівників поліції та відео реєстратора із службового автомобіля приходжу до висновку, що всі наявні досліджені докази повністю доводять вину ОСОБА_1 у порушенні пункту 2.5 ПДР України та підтверджують вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Так, досліджений відеозапис із службового автомобіля патрульної поліції (див. відео файл з позначкою - «clip-0») повністю і беззаперечно підтверджує факт руху транспортного засобу «DAEWOO NEXIA, днз НОМЕР_2 14.11.2024 о 23 год. 44 хв. у вказаному в адміністративному протоколі місті.

Далі, відеозапис з нагрудного реєстратора поліцейського (БК 474344, 475609, 475610)повністю і беззаперечно підтверджує факт того, що особа водія, яка керувала зазначеним автомобілем є саме гр. ОСОБА_1 , якому було повідомлено про комендантську годину та необхідність у зв'язку з цим встановлення його особи. Далі, під час спілкування з водієм поліцейський виявив у нього ознаки алкогольного сп'яніння, які повідомив водію і заявив вимогу пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера «Драгер» або в медичній установі, на що водій однозначно відмовився, посилаючись на те, що він не рухався, а його ніхто не зупиняв. Також підтверджено, що водію були зачитані його законні права відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.

Таким чином, досліджений відеозапис повністю підтверджує всі обставини викладені в адміністративному протоколі - факт руху транспортного засобу, факт керування ним саме ОСОБА_2 , факт виявлення у нього ознак алкогольного сп'яніння, повідомлення їх ОСОБА_2 разом з вимогою пройти у встановлений законом спосіб огляд на стан сп'яніння на місті та/або в медичній установі, факт відмови ОСОБА_2 від проходження будь якого огляду, факт роз'яснення ОСОБА_2 прав, передбачених законом - ст.. 63 Конституції України та ст.. 268 КУпАП.

Будь-яких порушень вимог чинного законодавства з боку поліцейських не встановлено.

У свою чергу, сукупність всіх вищенаведених встановлених обставин послідовно та у повному обсязі спростовують позицію сторони захисту, яка викладена в письмовому клопотанні про закриття адміністративного провадження.

Щодо рапорту поліцейського в матеріалах справи, на суперечливий зміст якого захисник звертає увагу, слід зазначити, що обставини, які викладені в рапорті поліцейського під час його дослідження були критично оцінені і частково не прийняті до уваги, при цьому зміст даного рапорту жодним чином не скасовує та не спростовує ті фактичні обставини, які викладені в адміністративному протоколі і були підтверджені дослідженими належними доказами. Слід також зазначити, що відео руху транспортного засобу, яке було зафіксовано на відео реєстратор було на його вимогу показано водію (див. файл «clip-6»).

Враховуючи вимоги статті 33 КУпАП встановлено, що ОСОБА_1 (згідно адміністративного протоколу) не повідомив місце роботи, інших відомостей судді не надано.

Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України "Про національну поліцію", ст.ст. 24, 27, 33, 130 ч.3, 249, 251, 252, 266, 279, 280, 283-285 КУпАП, ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Рахунок по сплаті штрафу:

Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл./Дн-ка об.21081300

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155

Банк отримувача - Казначейство України

Код банку отримувача (МФО) - 899998

Рахунок отримувача: UA758999980313020149000004001

Код класифікації доходів бюджету -21081300

Призначення платежу

_____;______________________;21081300

Серія Номер протоколу

(адміністративний штраф (ДАІ) у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху)

Відповідно до ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. в доход держави в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601), за такими реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя В.В. Попов.