Ухвала від 24.07.2025 по справі 466/4696/25

Справа № 466/4696/25

ОКРЕМА УХВАЛА

24 липня 2025 року м. Львів

Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Баєва О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИЛА:

В провадженні Шевченківського районного суду м. Львова перебували на розгляді матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.121 КУпАП.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП та накладено на нього стягнення у виді 5 діб адміністративного арешту.

При розгляді матеріалів було встановлено, що 14.05.2025 працівниками поліції проводилися профілактичні заходи у сфері перевезень «Перевізник - 2025». Під час здійснення таких заходів було зупинено транспортний засіб Богдан А-09202 д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , котрий повторно протягом року керував транспортним засобом, що надає послуги з перевезення, технічний стан якого не відповідав вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, а саме не працює спідометр, не працює передбачений конструкцією транспортного засобу звуковий сигнал, відсутній працездатний вогнегасник.

В судовому засіданні також було допитано працівника поліції ОСОБА_2 , який пояснив, що дійсно 14.05.2025 працівниками поліції проводилися профілактичні заходи у сфері перевезень «Перевізник - 2025» та на кінцевій зупинці було виявлено транспортний засіб Богдан А-09202 д.н.з. НОМЕР_1 , який здійснював висадку пасажирів, з явними ознаками несправності. Відтак, працівниками поліцій було прийнято рішення про перевірку такого транспортного засобу та виявлено наступні недоліки:

- не працює передбачений конструкцією транспортного засобу звуковий сигнал;

- вогнегасник був протермінований;

- у шляховому листі були відсутні відомості щодо перевірки справності спідометра, через несправність такого.

Зокрема, як вбачається з долученого до матеріалів справи відеозапису з нагрудних камер поліцейських, вказані порушення є наявними та не заперечувались самим ОСОБА_1 .

В судовому засіданні було встановлено, що вказаний транспортний засіб належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Міра і К».

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст. 20 вказаного вище Закону, конструкція та технічний стан транспортних засобів, а також їх частини мають відповідати вимогам, порядок визначення яких установлює Кабінет Міністрів України, та забезпечувати:

безпеку людей, які користуються транспортними засобами чи беруть участь у дорожньому русі;

відповідність нормам стосовно викидів забруднювальних речовин, парникових газів, електромагнітних завад, рівню шуму та інших чинників негативного впливу на людину та довкілля;

запобігання пошкодженню транспортними засобами доріг та їх облаштування;

ефективне використання енергетичних ресурсів, частин і експлуатаційних матеріалів;

захист від незаконного використання транспортних засобів та запобігання пошкодженню вантажів;

збереження властивостей безпеки від моменту виготовлення транспортного засобу до його утилізації;

відповідність іншим вимогам законодавства.

Транспортні засоби та частини до них повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і конструкторської документації та мати маркування для їх ідентифікації.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевірку технічного стану транспортних засобів під час обов'язкового технічного контролю транспортних засобів здійснюють суб'єкти господарювання, визначені відповідно до Закону України «Про дорожній рух» в порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України.

У період між обов'язковими технічними контролями відповідність технічного стану транспортних засобів вимогам законодавства забезпечує перевізник.

Перевірка технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками здійснюється в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний забезпечувати контроль технічного та санітарного стану автобусів чи таксі перед початком роботи; забезпечувати водіїв необхідною документацією; утримувати транспортні засоби в належному технічному та санітарному стані, забезпечувати їх своєчасне подання для посадки пасажирів та відправлення.

Отже, як зазначалось раніше водій ОСОБА_1 виїхав на маршрут транспортним засобом у якому не працював звуковий сигнал, був протермінований вогнегасник, а у шляховий лист не було внесено відомості щодо технічного стану спідометра, через несправність такого. Тобто у даному випадку, автомобільний перевізник зобов'язаний був не допустити виходу такого транспортного засобу на рейс, яким здійснюються пасажирські перевезення, оскільки у даному випадку під загрозу ставиться життя людей, які перебувають під час проїзду у такому транспорті. Крім того, у даному випадку весь тягар відповідальності буде нести водій автобуса, а не перевізник, який допустив транспортний засіб, технічний стан якого не відповідає вимогам державних стандартів до здійснення пасажирських перевезень, що у даному випадку на думку суду не є абсолютно справедливим.

Визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками.

Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Департамент міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради.

Ліцензії на перевезення, включаючи міжнародні, видаються Державною службою України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека). Цей орган є єдиним в Україні, відповідальним за видачу та контроль за дотриманням ліцензійних умов у сфері перевезень.

Отже суд в силу своїх повноважень вважає за необхідне звернути увагу та повідомити про викладені в цій ухвалі обставини Департамент міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради та Державну службу України з безпеки на транспорті для вжиття заходів щодо недопущення повторних порушень перевізником ТзОВ «Міра і К» та для належного реагування.

Окрема ухвала може бути постановлена судом до завершення судового розгляду або одночасно із цим. Така ухвала постановляється як за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, так і з ініціативи суду. Окрема ухвала постановляється судом в нарадчій кімнаті і оформляється окремим документом.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.282 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Довести до відома Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради та Державної служби України з безпеки на транспорті про обставини, викладені в цій ухвалі, з метою вжиття заходів щодо недопущення повторних порушень перевізником ТзОВ «Міра і К» та для належного реагування.

Копію окремої ухвали та копію відеозапису, дослідженого в судовому засіданні надіслати Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради та Державній службі України з безпеки на транспорті.

Про розгляд окремої ухвали повідомити Шевченківський районний суд. м. Львова протягом місяця з дня отримання копії даної ухвали та роз'яснити, що залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень Закону, так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду тягне за собою адміністративну відповідальність визначену ст.185-6 КУпАП.

Окрема ухвала по справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення окремої ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду.

Суддя: О. І. Баєва