Справа №442/4552/25
Провадження №2-о/442/392/2025
10 липня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючої-судді - Грицай М.М.
секретар судового засідання - Антоненко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дрогобицька міська рада Львівської області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту родинних відносин та перебування фізичної особи на утриманні, яку обґрунтовує наступним.
В обгрунтування заяви зазначає, що його батько ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , захищаючи Батьківщину. Його мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьками загиблого ОСОБА_2 (батька заявника) є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Однак, згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помилково зазначено його по батькові як ОСОБА_7 . Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помилково зазначено її прізвище як ОСОБА_8 . У зв'язку з відмінностями у згаданих документах батьків загиблого ОСОБА_2 та у актовому записі про народження загиблого, заявник не може підтвердити родинні відносини між його загиблим батьком ОСОБА_2 та батьками останнього. Разом з тим, усі інші анкетні дані узгоджуються. Без встановлення факту родинних відносин заявник не може оформити спадщину, а також підтвердити відсутність інших осіб, які можуть претендувати на пільги сім'ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, заявник ОСОБА_1 перебував на утриманні свого батька ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , та одержував від нього допомогу, яка була для нього постійним і основним джерелом засобів до існування. Випискою АТ «Універсалбанк» про рух коштів на картці заявника підтверджується надходження грошових коштів від загиблого батька ОСОБА_2 на загальну суму 94500 грн. Враховуючи вказане, просить встановити факти родинних відносин, а саме, що ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області; ОСОБА_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , є рідною матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, а також факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебував на утриманні свого рідного батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, до дня його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання заявник не з'явився, подав заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи у його відсутності.
У судове засідання проедставник заінтересованої особи не з'явився, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, при винесенні рішення покладаються на думку суду.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані заявником докази, враховуючи заяву представника заінтересованої особи, суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 29.04.2021, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 58 років, місце смерті: м.Борислав Львівської області, актовий запис №286.
Як вбачається з витягу Відділу - ЦНАП Бориславської міської ради про зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб від 12.01.2024 за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , що видане повторно, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 69 років, актовий запис №31.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , що видане повторно, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у віці 58 років, актовий запис №23.
Як вбачається з листа Державного архіву Вінницької області Вінницької обласної військової адміністрації від 24.07.2024 за № 08-1890/7 відповідно до книг актових записів про народження громядян по с.Тютьки Вінницького району Вінницької області за 1942 рік в архіві на зберіганні немає, у зв'язку з чим неможливо надати довідку про народження ОСОБА_6 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.ст. 126, 133, 135 СК України від 16.01.2025 №00048784751 батьками загиблого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Згідно зі свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , одружилися 18.01.1997, актовий запис №15, прізвище дружини після одруження: ОСОБА_11 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 03.09.1998, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 у м. Борислав, актовий запис №315, його батьками є: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_7 (по стройовій частині) від 12.09.2024 за №137 молодшого сержанта ОСОБА_2 , 1971 року народження, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення частини та всіх видів забезпечення із 27 червня 2024 року. Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (захистом Батьківщини).
Відповідно до сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 22.06.2024 за №240, ОСОБА_1 сповіщено про те, що молодший сержант ОСОБА_2 , 1971 року народження, механік-водій 3 механізованого відділення 1 механізованого взводу 2 механізованої роти військової частини НОМЕР_7 , який вважався зниклим безвісти, вірний військовій присязі, загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в результаті ворожого мінометного артилерійського обстрілу, поблизу села Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, при здійсненні заходів і забезпечення оборони України. Згідно сповіщення військової частини НОМЕР_7 від 22.06.2024 №10.
Згідно довідки про причину смерті (до форми №106/о № 81не/65л) від 22.06.2024 причиною смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , стало розтрощення голови, тулубу та кінцівок; вибухова травма. Ушкодження внаслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та осколків. Дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Витягом з протоколу засідання штатної ВЛК № 18 Регіональної ВЛК №2025-0430-1402-4074-7 від 30.04.2025 підтверджується, що травма, яка призвела до смерті та причина смерті ОСОБА_2 , 1971 року народження, пов'язані із захистом Батьківщини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 від 27.06.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 52 років, актовий запис №253.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з реєстру Дрогобицької територіальної громади від 05.06.2025.
Відповідно до довідки Відділу надання адмінстративних послуг Бориславської міської ради Львівської області про смерть №253 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в Книзі реєстрації актів про смерть за 2024 рік зроблений відповідний запис 27.06. за №253, місце смерті: Луганська область, Сєвєродонецький район, сщ. Діброва. Довідка про смерть №253 для отримання допомоги на поховання одержав ОСОБА_1 27.06.2024.
Відповідно до заяви ОСОБА_12 від 05.06.2025, яка є сусідкою ОСОБА_1 , така підтверджує, що останній дійсно проживав празом зі своїм батьком ОСОБА_2 , який загинув у 2024 році до його призову у ЗСУ за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_2 до дня своєї смерті опікувався сином, надавав йому матеріальну допомогу, оплачував комунальні послуги, купував продукти харчування та ліфки, оскільки інших джоходів ОСОБА_1 не отримував. ОСОБА_2 після вступу сина до лав ЗСУ передавав грошові кошти на утримання сину готівкою, а також пересилав їх на його картку. Основним і постійним джерелом засобів до існнування для ОСОБА_1 була допомога з бооку його батька ОСОБА_2 м Вказане також підтверджується заявою ОСОБА_13 та випискою АТ "Універсал Банк" про рух коштів по картці від 06.06.2025
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до ч. 3 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення фактів родинних відносин та перебування заявника на утриманні батька необхідно заявнику для реалізації права на оформлення статусу члена сім'ї загиблого (полеглого) ветерана війни, призначення пільг передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оформлення пільг та виплати соціальних допомог, оформлення спадщини в подальшому, та для підтвердження відсутності інших спадкоємців та осіб, які претендують на зазначені пільги та виплати.
Пунктом 1 частини 1 статті 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 за № 5 судам роз'яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31. 03. 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Отже, з урахуванням наведеного, суд вважає, що надані заявником письмові докази містять у собі фактичні дані, які підтверджують факт родинних відносин між ОСОБА_2 та його батьками: батьком ОСОБА_6 та матір'ю ОСОБА_9 .
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено гарантії та заходи соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України. Статтею 10 зазначеного Закону визначено коло членів сімей загиблих військовослужбовців та інших осіб. Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність цього Закону, особам, зазначеним в абзацах п'ятому - восьмому пункту 1 статті 10 цього Закону, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 740. При цьому до членів сімей загиблих військовослужбовців та інших осіб, зазначених у цій статті, належать утриманці загиблого, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія; батьки та один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні. Таким особам відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Статтею 15 даного Закону передбачено ряд пільг сім'ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Пунктом 2 частини 1, частиною 2 статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні; у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Положеннями пункту 1 постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У пункті 8 вищевказаної Постанови роз'яснено, що судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
У листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що факт перебування фізичної особи на утриманні померлого встановлюється судом, зокрема, для призначення пенсії чи відшкодування шкоди за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю була постійним і основним джерелом засобів до існування, навіть коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо, крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалась систематично, протягом певного періоду часу і, що померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у вигляді грошових переказів, продуктових чи речових посилок тощо. Ні отримання непрацездатною особою пенсії, ні її окреме проживання від спадкодавця не можуть бути перешкодою для визнання факту перебування на утриманні.
Таким чином, для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідити зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року в справі №210/343/19, від 22 травня 2019 року в справі №520/6518/17, від 27 червня 2018 року в справі №210/2422/16-ц, від 13 січня 2021 року в справі №592/17552/18.
Відповідно дост. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що досліджені у судовому засіданні докази вказують на те, що допомога, яка надавалась загиблим батьком заявника за життя, була для заявника постійним і основним засобом для існування, між ними існував тісний родинний та сімейний зв'язок, вони зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_2 , вони мали взаємні права та обов'язки.
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки від його встановлення залежить можливість реалізації ним свого права на соціальний захист як члена сім'ї загиблого ветерана війни у відповідності до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що вимога заявника про встановлення факту перебування його на утриманні загиблого батька, є також обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265, 293, 294, 315 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 задоволити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , є рідною матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебував на утриманні свого рідного батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, до дня його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 21.07.2025.
Суддя М.М. Грицай