3/130/654/2025
130/1704/25
23.07.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Заярний А.М.,
з участю прокурора Макарця Є.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , працюючої медичною сестрою, РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1ст.172-6 КУпАП,
Згідно протоколу ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Жмеринської районної ради Вінницької області, будучи згідно пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, склавши відповідні повноваження 26.03.2023 в порушення вимог абз.1 ч.2 ст. 45 п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 03.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому визнала. Додатково вказала, що раніше до відповідальності не притягалась.
Прокурор просив визнати винною та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 20.09.2023 №3384-ІХ, було внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», зокрема розділ ХІІІ «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 2-7: «Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше».
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши повно та всесторонньо матеріали справи та оцінивши зібрані у справі докази, зокрема, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення № 453 від 10.06.2025; інформації з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 ; копії архівного витягу з протоколу 1 пленарного засідання 1 сесії 8 скликання Жмеринської районної ради від 27.11.2020; рішенні Жмеринської районної ради від 27.11.2020 №001 Про підсумки виборів депутатів Жмеринської районної ради 8 скликання; копії рішення Жмеринської районної ради 15 сесії 8 скликання від 26.05.2023 про дострокове припинення повноважень депутата районної ради ОСОБА_1 ; письмових поясненнях ОСОБА_1 ; рапорті ст. о/у 1 - го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тому повиненнести відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись вимогами ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а тому суддя приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 33, 251, 252, 274, 280, 283, 284 КУпАП, Суд
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разінесплати правопорушникомштрафу увстановлений строк,постанова пронакладення штрафунадсилається дляпримусового виконання,у порядкуякого зправопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові про стягнення штрафу, та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3-х місяців з моменту набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ