Справа № 128/2518/25
Іменем України
23 липня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
28.06.2025 о 08:40 год в смт. Березина, Вінницького району, Вінницької області, по вул. Щаслива, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, тремтіння пальців рук, почервоніння очей. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився на місці зупинки, що зафіксовано на нагрудну бодікамеру № 800172.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
До суду для розгляду наданих суду матеріалів ОСОБА_1 та його захисник не з'явилися. Захисник, адвокат Стаднік В.О., подав до суду заяву, згідно якої просив розгляд справи провести без участі ОСОБА_1 та його представника. Крім того, підтримав подане письмове заперечення на протокол в повному обсязі та просив закрити провадження у справі.
Згідно заперечення на протокол, захисник зазначив, що після зупинки транспортного засобу, проведення перевірки військово-облікових даних, перевіривши вміст багажника автомобіля ОСОБА_1 , поліцейський почав запевняти ОСОБА_1 , що останній перебуває в стані алкогольного сп'яніння, що не відповідало дійсності, та запропонував розпочати проходити тест на стан алкогольного сп'яніння та повідомив, що у разі якщо «Drager» щось покаже, то ОСОБА_1 буде відсторонено від керування і далі їм потрібно буде рухатися самотужки без автомобіля. ОСОБА_1 запанікував, так як йому потрібно було рухатися на роботу. Безпідставна зупинка патрульного забрала вже і так багато часу, у наслідок чого ОСОБА_1 мав ризик запізнитися на роботу та бути звільненим. Він відмовився від проходження тесту на стан алкогольного сп'яніння на місці задля економії часу, отримав протокол про вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене ст. 130 КУпАП та розпочав рух у сторону місця роботи. Після цього, ОСОБА_1 погодив своє запізнення із керівництвом та вирішив пройти тест на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я. Прибувши до КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР», ОСОБА_1 у присутності поліцейського пройшов тест на стан сп'яніння. За висновками лабораторного дослідження вказано, що ОСОБА_1 є тверезим. Протокол ОСОБА_1 за здійснення адміністративного правопорушення було складено 28.06.2025 о 09:12 год, а лабораторне дослідження було проведено о 11:00 год, тобто у строк до двох годин. Враховуючи викладене захисник вважає, що дії патрульних не відповідають нормам чинного законодавства, а справа підлягає закриттю.
Вирішуючи справу в межах наданих суду доказів, суд враховує, що відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З диспозиції статті 130 КпАП випливає, що відповідальність за зазначеною нормою настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто зазначеною правовою нормою встановлено альтернативні склади правопорушення: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння, є порушенням вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху та утворює самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І вищевказаної Інструкції).
Оглянувши надані суду матеріали, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення підтверджується письмовими доказами у справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 374901 від 28.06.2025 та його копією; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому вказано виявлені у ОСОБА_1 ознаки сп'яніння та вказано, що огляд не проводився у зв'язку з його відмовою від проходження огляду; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 28.06.2025, в якому вказано виявлені у ОСОБА_1 ознаки сп'яніння та вказано, що огляд не проводився у зв'язку з відмовою; копією посвідчення водія ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 ; довідкою інспектора САП ВВГ ВРУП ГУНП у Вінницькій області лейтенанта поліції Ю. Гаврилюк про те, що ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягувався; відеозаписом обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, на яких зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, повідомлення ОСОБА_1 про виявлені у нього ознаки алкогольного сп'яніння, пропозиція пройти огляд на стан сп'яніння, його відмова від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі, складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та його ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення.
Таким чином, згідно наданих відеозаписів обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 неодноразово пропонувалося пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, було надано достатньо часу для прийняття рішення з приводу проходження огляду, протягом якого він неодноразово відмовлявся від проходження огляду. Після неодноразових роз'яснень наслідків відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейський оформив протокол про адміністративне правопорушення, а саме за відмову від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Суд враховує ту обставину, що транспортний засіб відноситься до джерела підвищеної небезпеки і відповідно потребує надзвичайно відповідального ставлення до обов'язків, пов'язаних з керуванням транспортним засобом, а тому ОСОБА_1 мав усвідомлювати відповідальність за свої дії та розуміти наслідки відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КпАП України, встановлення причин відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння чинним законодавством не передбачено, а так само мотиви відмови від огляду, за відсутності перешкод пройти такий огляд на пропозицію працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, на кваліфікацію дій особи в частині відмови від проходження огляду на стан сп'яніння не впливають. В зв'язку з цим, проходження огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 після складання протоколу щодо нього в порядку самозвернення в КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР» не є належним доказом обставин, що підлягають встановленню в межах даної справи. Так, він не притягується до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом в стані сп'яніння, а тому надана довідка про те, що він був тверезим, не впливає на склад правопорушення, за яке він притягується до адміністративної відповідальності. При цьому, відмова від проходження огляду на стан сп'яніння після зупинки транспортного засобу, повідомлення ознак сп'яніння, пропозиції пройти огляд та роз'яснення наслідків такої відмови, підтверджена наданими суду вищевказаними доказами та така відмова не заперечується самим ОСОБА_1 , згідно наданих письмових заперечень, а мотиви такої відмови не впливають на склад адміністративного правопорушення.
Тому підстав для закриття провадження в справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши матеріали адміністративної справи, суд вважає доведеним, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують його відповідальність, судом також не встановлено.
На підставі вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого правопорушення ОСОБА_1 ,обставини його вчинення, дані про його особу, суд дійшов висновку про необхідність застосування щодо нього адміністративного стягнення у виді накладення штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що встановлено санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 605, 60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 280, 283, 294, ч. 1 ст. 130 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохіддержави судовий збір, що становить 605, 60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя: