29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"24" липня 2025 р. Справа № 924/503/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної військової адміністрації
до Судилківської сільської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства
про скасування державної реєстрації права комунальної власності та зобов'язання повернути на користь держави земельні ділянки лісогосподарського призначення
за участю
прокурора: Кухар С.В,
представників сторін
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
третьої особи: Заремба О.І.- згідно з ордером від 12.06.2025
Ухвала постановляється 24.07.2025, оскільки підготовче засідання 16.06.2025 відкладалось на 30.06.2025, 10.07.2025.
В засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
встановив: керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької обласної військової адміністрації з позовом до Судилківської сільської ради, в якому просить скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі права власності на нерухоме майно право комунальної власності Судилківської сільської ради на земельні ділянки лісогосподарського призначення із кадастровими номерами 6825589000:06:006:0005, 6825589000:06:010:0001, 6825589000:06:002:0001, 6825588500:06:020:0007, 6825589000:06:046:0001, 6825589000:06:036:0001, 6825588500:06:022:0001, 6825588500:06:020:0004, 6825588500:06:016:0001, 6825588500:06:020:0003; зобов'язати Судилківську сільську раду повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації вказані земельні ділянки лісового фонду.
Ухвалою суду від 29.05.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Шепетівське районне спеціалізоване лісокомунальне підприємство, призначено підготовче засідання у справі на 16.06.2025, яке в подальшому було відкладене на 30.06.2025, 10.07.2025, 24.07.2025.
В засіданні 24.07.2025 ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів відповідно до ст. 177 ГПК України.
Прокурор, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що на земельні ділянки із кадастровими номерами 6825589000:06:006:0005, 6825589000:06:010:0001, 6825589000:06:002:0001, 6825588500:06:020:0007, 6825589000:06:046:0001, 6825589000:06:036:0001, 6825588500:06:022:0001, 6825588500:06:020:0004, 6825588500:06:016:0001, 6825588500:06:020:0003 з цільовим призначенням як землі лісогосподарського призначення та які розташовані на території регіонального ландшафтного парку "Мальванка", 02.01.2024 згідно даних Державного реєстровіані речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності Судилківської сільської територіальної громади в особі Судилківської сільської ради на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" №1423-IX.Стверджує, що таке набуття права власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення, які є державною власністю , Судилківською сільською радою здійснено із порушенням ст.ст. 1,5,7,8,17 Лісового кодексу України, ст.ст. 3,12,19,20,55,84,122, п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України. Стверджує, що реєстрація Судилківською сільською радою права комунальної власності на вказані земельні ділянки проведена за відсутності згоди розпорядника зазначеними землями про їх передачу у комунальну власність відповідача, що є прямим порушенням чинного законодавства та встановленого порядку передачі земель із державної власності в комунальну.Також звертає увагу, що спірні земельні ділянки надавались у постійне користування Шепетівському районному спеціалізованому лісокомунальному підприємству на підставі рішення сесії Хмельницької обласної ради №19 від 28.12.2000 "Про припинення права користування та надання земельних ділянок лісового фонду у постійне користування". Однак, право постійного користування не може змінювати право власності на земельні ділянки, власником якої є держава в особі Хмельницької обласної військової адміністрації.
Правовою підставою позовних вимог зазначає положення ст. ст. 13, 14, 19 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 5, 7, 8, 9, 17 Лісового кодексу України, ст. ст. 3, 19, 43, 44, 57, 84, 122, 152, п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України "Про землеустрій".
Позивач - Хмельницька обласна військова адміністрація в поясненнях (від 01.07.2025) повідомила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити. Аналізуючи положення ст.ст.6, 13 Лісового кодексу України, ст.6 Закону України “Про розмежування земель державної та комунальної власності» від 5 лютого 2004 року №1457-IV, розділ ІІ “Прикінцевих та перехідних положень» Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-VI, п.24 Розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України вважає, що спірні земельні ділянки є землями державної власності, оскільки неодноразові розмежування земель державної та комунальної власності відносили земельні ділянки лісогосподарського призначення за межами населених пунктів до державної форми власності. Посилаючись на положення ст.ст. 17, 84,122 Земельного кодексу України, ст. 8 Лісового кодексу України, ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" стверджує, що з огляду на те, що спірні земельні ділянки є землями лісогосподарського призначення, розташованими за межами населеного пункту, а Хмельницька обласна військова адміністрація, є органом, який наділений правом розпоряджатися землями лісогосподарського призначення держаної власності на території Хмельницької області розташованих зокрема і за межами населених пунктів то спірна земельна ділянка законом віднесена до власності держави в особі Хмельницької ОВА. Щодо підстав державної реєстрації права на спірні земельні ділянки за відповідачем, позивач стверджує, що така реєстрація була здійснена з порушенням п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (від 12.06.2025) стверджує, що прокурором не доведено належними та допустимими доказами факт віднесення спірних земельних ділянок до державної власності станом на дату реєстрації на них комунальної власності та порушення інтересів держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації. Посилаючись на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» №2498-VIII від 10 липня 2018 року (набув чинності 01.01.2019) та пунктом 21 розділу Х «Перехідні положення» Земельеного кодексу України та те, що матеріалами справи підтверджується, що у постійне користування комунальному підприємству Шепетівському РСЛП на території Судилківської територіальної громади (Судилківської сільської ради) передано землі лісового фонду і права постійного користування на них Шепетівське РСЛП набуло у зв'язку з припиненням юридичних осіб - попередніх користувачів земельних ділянок лісового фонду, а саме - КСП "Врожай", СС "Перемога", СС "Промінь", КСП "Добробут" та підприємства по відгодівлі ВРХ, стверджує, що ці земельні ділянки колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.
Водночас зауважує, що прокурором до позову не долучено жодних доказів щодо реєстрації права власності держави на спірні земельні ділянки.
Вважає, що земельні ділянки, права на які оспорюються перебуваючи у постійному користуванні Шепетівського РСЛП, яке є комунальним підприємством, з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" стали належати до земель комунальної власності відповідної територіальної громади, згідно пунктів 3, 7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону та з дня набрання чинності вказаним Законом, жодних прав щодо розпорядження розмежованою землею поза межами населеного пункту органам виконавчої влади не належало і для набуття спірними земельними ділянками відповідного статусу прийняття Хмельницькою ОВА (ОДА) жодних окремих рішень не було потрібно. Водночас такого не було потрібно й раніше, відповідно до Закону від 05.02.2004 №1457-IV, оскільки рішення відповідної обласної державної адміністрації було лише підставою для проведення робіт, пов'язаних з розмежуванням земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів і не було юридичною основою факту розмежування земель (статті 10-13 Закону від 05.02.2004 №1457-IV).
Також звертає увагу, що прокурор, пред'явлені позовні вимоги відповідно до ст. 391 ЦК України не відповідають належному та ефективному способу захисту.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Шепетівське районне спеціалізоване лісокомунальне підприємство, в своїх поясненнях щодо позову (від 11.06.2025) стверджує про те, що прокурором не доведено належними та допустимими доказами факт віднесення спірних земельних ділянок до державної власності станом на дату передання її у комунальну власність (державної реєстрації права власності) та порушення інтересів держави в особі Хмельницької ОВА, оскільки, зокрема, станом на момент набрання чинності п. 24 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, яким визначено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, земельні ділянки не перебували у державній власності і були об'єктом комунальної власності. Також звертає увагу, що у зв'язку з перебуванням оспорюваних земельних ділянок у постійному користуванні Шепетівського РСЛП, такі ділянки не можуть передаватись у державну власність відповідно до положень ч. 3 ст. 117 Земельного кодексу України. Водночас зауважує, що спірні земельні ділянки перебувають в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення - РЛП “Мальованка» лише з 17.01.2024, що не є підставою для віднесення їх до об'єктів державної власності згідно з положеннями пп. в п. 24 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України. Окрім того зазначає, що, оскільки спірні земельні ділянки перебували у постійному користуванні Шепетівського РСЛП, яке є комунальним підприємством, то з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" останні, з січня 2013 року автоматично стали належати до земель комунальної власності Судилківської територіальної громади, згідно пунктів 3, 7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Окремо наголошує на тому, що обрання прокурором способу захисту порушеного права щодо зобов'язання повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення є неналежним та неефективним, оскільки обраний спосіб захисту не призведе до відновлення прав держави.
Прокурор у відповіді на відзив на позов (від 16.06.2025) вважає, що твердження, викладені у відзиві щодо правомірності реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку лісогосподарського призначення та обрання неефективного способу захисту є безпідставними та необґрунтованими. Стверджує, що позовну вимогу зобов'язати повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, який можна заявляти упродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця. Прокурор, посилаючись на ст.ст 3, 6, 7, 8 9, 13 Лісового кодексу України (в редакціях до та після 29.03.2026), ст. 8, п. 24 перехідних положень Земельного кодексу України вказує, що на момент реєстрації Судилківською сільською радою прав на земельну ділянку лісогосподарського призначення діяла і продовжує діяти законодавча норма, відповідно до якої землі лісогосподарського призначення були і залишаються у державній власності. Звертає увагу, що спірні земельні ділянки надавались у постійне користування Шепетівському РСЛП, що передбачає лише правомочності щодо володіння та користування ними та не може замінюватись правом власності на земельні ділянки, власником яких є держава. Водночас повідомляє, що в межах даної справи не оспорюється правомірність постійного користування лісокомунальним підприємством спірними земельними ділянками. Окрім того зазначає, що питання приналежності до державної власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення за межами населеного пункту чітко врегульовано нормами ст. 8 Лісового кодексу України, а згідно із статтями 30, 31 даного кодексу та ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" обласні державні адміністрації, зокрема, здійснюють повноваження щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері забезпечення здійснення заходів щодо охорони і захисту лісів, надання у користування земельних ділянок лісогосподарського призначення. Вважає, що з аналізу наведених статей та обґрунтування, викладеного у позовній заяві слідує, що розпорядником оспорюваних земельних ділянок є Хмельницька обласна військова адміністрація, а реєстрація Судилківською сільською радою на них права комунальної власності є незаконною.
У письмових поясненнях (від 19.06.2025) прокурор не погоджується з твердженнями третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Прокурор повторно звертає увагу на тому, що на момент реєстрації Судилківською сільською радою прав на земельну ділянку лісогосподарського призначення діяла і продовжує діяти норма, відповідно до якої землі лісогосподарського призначення були і залишаються у державній власності. Щодо обраного способу захисту порушеного права вважає, що вірним є пред'явлення до суду негаторного позову в порядку, визначеному ст. 152 ЗК України та ст. 391 ЦК України до останнього набувача оспорюваної земельної ділянки з метою усунення перешкод, які ця особа створює державі у користуванні та розпорядженні землями лісового фонду. Також повідомляє, що оспорювані земельні ділянки знаходяться на території РЛП "Мальованка" з 11.05.1999.
Відповідач - Судилківська сільська рада у запереченнях на відповідь на відзив (від 26.06.2025) підтримала позицію, викладену у відзиві на позовну заяву. Додатково повідомляє, що в провадженні Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області знаходиться ряд справ за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Судилківської сільської ради (справи №688/60/22, №688/44/22, №688/65/22), в яких прокурором на підтвердження погодження відповідних органів місцевого самоврядування щодо включення їх територій до складу території РЛП "Мальованка" долучались копії рішень сесії, зокрема, Судилківської сільської ради №1 від 16.10.1998, №6 від 12.12.2001, на підставі яких прокурор у справі №688/60/22 доказує, що Судилківська сільська рада, саме як власник земель надавала згоду на їх включення до складу території регіонального ландшафтного парку "Мальованка".
Прокурор повідомив про намір підтримувати позовні вимоги , з підстав наведених у позові , відповіді на відзив, поясненнях.
Позивач представника в засідання суду не направив, у заяві (від 01.07.2025) просить розгляд справи проводити без участі його представника, зазначивши, що позов підтримує в повному обсязі, просить його задовольнити.
Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору проти позовних вимог заперечив з підстав, наведених у поясненнях.
Клопотань, в тому числі щодо обставин, які потребують дослідження в порядку ст. 182 ГПК України, суду не подано.
З врахуванням наведеного, положень ст. 177 ГПК України, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись ст. ст. 42, 121, 177, 182, 185, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Закрити підготовче провадження у справі №924/503/25.
Призначити справу №924/503/25 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 11:30 год 20.08.2025.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.
Участь учасників справи у судовому засіданні не є обов'язковою.
Ухвала набирає законної сили 24.07.2025 та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 24.07.2025.
Суддя В.В. Виноградова