Рішення від 24.07.2025 по справі 910/4614/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.07.2025Справа №910/4614/25

За позовомКиївської міської ради

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг"

простягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 2 715 473,86 грн

Суддя Бойко Р.В.

секретар судового засідання Кучерява О.М.

Представники сторін:

від позивача:Поліщук М.В.

від відповідача:не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У квітні 2025 року Київська міська рада звернулась до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 2 715 473,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог Київська міська рада вказує, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" безпідставно збережено кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,1798 га (кадастровий номер 8000000000:85:132:0002) на вул. Олени Теліги, 61-а у Подільському районі міста Києва за період з 12.03.2020 по 01.12.2021 та земельною ділянкою площею 0,1393 га (кадастровий номер 8000000000:85:132:0072 2) на вул. Олени Теліги, 61-а у Подільському районі міста Києва за період з 12.03.2020 по 01.12.2021, а тому на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України наявні правові підстави для стягнення з відповідача коштів у розмірі 2 715 473,86 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.04.2025 відкрито провадження у справі №910/4614/25; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; визначено сторонам строки на подання заяв по суті спору; призначено у справі підготовче засідання на 13.05.2025.

09.05.2025 через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" надійшов відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вважає їх незаконними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки протягом 2020 та 2021 року ним сумлінно вчинялись всі необхідні дії для належного оформлення права користування земельною ділянкою. Відповідач вважає, що у ТОВ "Ньюпорт Холдінг" без укладених договорів оренди землі, відсутні правові підстави сплачувати орендну плату за земельну ділянку у розмірі, визначеному рішенням Київської міської ради. Разом з тим, ТОВ "Ньюпорт Холдінг" вказує, що подало Дніпровському ДПС у м. Києві податкові декларації з плати за землю за 2020-2021 роки та сплатило за користування земельними ділянками у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рівні мінімальної ставки орендної плати, що відповідає п.п. 288.5.1 Податкового кодексу України. У змісті відзиву викладено клопотання про поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву. В обґрунтування вказаного клопотання відповідач вказував, що причиною пропуску процесуального строку на подання відзиву стала військова агресія Російської Федерації проти України та регулярне, майже щоденне здійснення ракетних, бомбових та шахедних атак на місто Запоріжжя, оскільки в зв'язку з атаками, мають місце постійні та тривалі повітряні тривоги, під час яких ускладнюється як підготовка необхідної інформації так і підготовка документів.

13.05.2025 через систему "Електронний суд" від Київської міської ради надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що при розгляді даної категорії справ не мають жодного значення причини, з яких відповідач не оформив право користування земельною ділянкою, у тому числі якщо це сталося в результаті поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Посилаючись на практику касаційного суду, позивач зазначає, що він має довести лише існування протягом зазначеного в позові періоду земельної ділянки як об'єкта цивільних прав у розумінні та визначенні земельного законодавства, та обґрунтованість розрахунку стягуваної суми (збереженого відповідачем за рахунок позивача майна (коштів). Крім того, позивач стверджує, що особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання наведених норм Податкового кодексу України. Також позивач звертає увагу суду, що до земель з видом цільового призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (роздрібна торгівля пальним в мережах автозаправних станцій, комплексів, їх обслуговування, оптова торгівля пальним), застосовується ставка орендної плати - 12%, в той час як відповідачем сплачувалась ставка 3%.

13.05.2025 Київською міською радою сформовано в системі "Електронний суд" клопотання про долучення до матеріалів справи Додатків №11 до рішень Київської міської ради "Про бюджет міста Києва на 2020 рік" від 12.12.2019 №456/8029 та "Про бюджет міста Києва на 2021 рік" від 24.12.2020 №24/24.

Протокольними ухвалами Господарського суду міста Києва від 13.05.2025 поновлено відповідачу строк на подання відзиву на позов; долучено відзив на позов та відповідь на відзив до матеріалів справи; закрито підготовче провадження у справі №910/4614/25; встановлено порядок дослідження доказів - в порядку їх розміщення в матеріалах справи; призначено розгляд справи №910/4614/25 по суті на 03.06.2025.

02.06.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" сформовано в системі "Електронний суд" додаткові пояснення у справі, в яких відповідач вказує, що ним у 2020 році за користування спірними земельними ділянками було сплачено 147 446,09 грн, у 2021 - 439 761,47 грн, в той час як позивачем зазначено інші суми, які були сплачені відповідачем протягом 2020 та 2021 року, з чого слідує, що розрахунок позовних вимог є необґрунтованим та безпідставним.

Протокольною ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2025 оголошено перерву у судовому засіданні до 24.06.2025.

20.06.2025 Київською міською радою сформовано в системі "Електронний суд" заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просив суд стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,1798 га (кадастровий номер 8000000000:85:132:0002) та земельною ділянкою площею 0,1393 га (кадастровий номер 8000000000:85:132:0072 2), що складає 2 694 062, 52 грн.

Протокольними ухвалами Господарського суду міста Києва від 24.06.2025 заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку для її подання; докази додані до заяви про зменшення розгляду позовних вимог долучено до матеріалів справи; відкладено судове засідання на 15.07.2025; запропоновано відповідачу надати пояснення щодо розбіжностей у розмірі коштів сплачених ним за користування спірними земельними ділянками, вказаному у додаткових поясненнях та вказаному у заяві про зменшення розміру позовних вимог.

В судове засідання, призначене на 15.07.2025, з'явились представники сторін, надали пояснення по суті спору, за змістом яких представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, а представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

В судовому засіданні 15.07.2025 судом завершено розгляд справи №910/4614/25 по суті, та оголошено про перехід до стадії до стадії ухвалення судового рішення, яке буде проголошено 24.07.2025 о 14:10 год.

На проголошення судового рішення по справі №910/4614/25 з'явилась представник позивача.

У засіданнях здійснювалася фіксація судового процесу технічним засобами у відповідності до статті 222 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з витягу №НВ-8001155392020 від 19.08.2020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072, остання розташована за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Олени Теліги, 61-А, перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради, її площа складає 0,1393 га та станом на 08.07.2020 її нормативна грошова оцінка становила 8 076 704,51 грн. У витягу вказано, що цільовим призначенням земельної ділянки є роздрібна торгівля та комерційні послуги, а видом використання - для експлуатації та обслуговування АЗС.

Водночас згідно з витягу №НВ-8001412672021 від 08.10.2021 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку станом на 28.09.2021 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 становила 6 730 587,09 грн. Тотожна сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 вказана у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Із витягу №НВ-8001155392020 від 19.08.2020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку також вбачається, що у комунальній власності територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002, остання розташована за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Олени Теліги, 61-А, її площа складає 0,1798 га та станом на 16.08.2018 її нормативна грошова оцінка становила 9 441 437,73 грн. У витягу вказано, що цільовим призначенням земельної ділянки є роздрібна торгівля та комерційні послуги, а видом використання - для реконструкції АЗС, будівництва кафе-магазину та автомийки.

Водночас згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 28.09.2021 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 становила 7 867 864,78 грн.

Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №421240211 від 04.04.2025 Товариству з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" з 27.03.2017 належить на праві власності комплекс будівель (літ. А, Б) загальною площею 48,2 кв.м. - будівля АЗС №9, А, що розташована за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Олени Теліги, 61-А.

Тобто вказане нерухоме майно розташоване на земельних ділянках комунальної власності з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072, за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Олени Теліги, 61-А.

Зокрема наявність належного Товариству з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" нерухомого майна на спірних земельних ділянках слугувала підставою для прийняття Київською міською радою рішень від 31.08.2021 №2228/2269 та від 31.08.2021 №2227/2268 про передачу цих земельних в оренду відповідачу (про що вказано у п. 1 цих рішень).

02.12.2021 Київською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" (орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Русанюком З.З. та зареєстрований в реєстрі за №2309, предметом якого є передання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 на 10 років.

Також 02.12.2021 Київською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" (орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Русанюком З.З. та зареєстрований в реєстрі за №2310, предметом якого є передання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 на 10 років.

Спір у справі виник у зв'язку з твердженнями позивача про наявність правових підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" безпідставно збережених коштів у розмірі 2 715 473,86 грн, які є різницею між сплаченою відповідачем платою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, та 12% від нормативної грошової оцінки зземельних ділянок - платою, яка підлягала сплаті відповідачем у період з 12.03.2020 по 01.12.2021.

Загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 Цивільного кодексу України.

Стаття 1212 Цивільного кодексу України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Загальна умова частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на цій підставі тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).

Об'єктивними умовами виникнення зобов'язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або незбільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб.

Учасники справи визнають, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 користувалось земельними ділянками з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 для реконструкції, обслуговування та експлуатації будівель торгівлі - АЗС, а також будівництва кафе-магазину та автомийки. Користування відповідачем спірними земельними ділянками обумовлене передачею у 2017 році до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" об'єктів нерухомого майна, розташованих на спірних земельних ділянках (будівель АЗС).

Частиною 1 статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 є сформованими з моменту присвоєння їм кадастрових номерів та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема у постановах Верховного Суду від 16.06.2021 у справі №922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі №922/3463/19, а також у постановах від 07.09.2022 у справі №925/1081/20 та від 20.09.2022 у справі № 925/1082/20.

У відповідності з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України також визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За приписами частини 5 статті 120 Земельного кодексу України у разі переходу права оперативного управління, господарського відання на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва державної власності, що розміщений на земельній ділянці державної власності, яка перебуває у постійному користуванні попереднього суб'єкта права оперативного управління, господарського відання на такий об'єкт, право постійного користування земельною ділянкою переходить особі, до якої перейшло право оперативного управління, господарського відання на такий об'єкт, крім випадків, коли на земельній ділянці розміщені інші об'єкти нерухомого майна..

Враховуючи зазначені приписи законодавства, зокрема статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України, право власності на житловий будинок, будівлю, споруду є безумовною підставою для виникнення права користування земельною ділянкою під відповідним нерухомим майном, яке має бути оформлено відповідним чином з урахуванням приписів статті 126 Земельного кодексу України.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 є комунальною власністю та належать територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради.

Нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування у відповідності до положень ст. 79-1 Земельного кодексу України не є підставою для звільнення набувача права власності на будівлю або споруду від обов'язку сплачувати за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований такий об'єкт нерухомості (постанова Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20).

З метою приведення у відповідність правовідносин користування спірними земельними ділянками до вимог законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" ініційовано питання щодо укладення нових договорів оренди.

Як зазначалось, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" з 27.03.2017 є власником комплексу будівель (літ. А, Б) загальною площею 48,2 кв.м. - будівля АЗС №9, А, що розташована на земельних ділянках з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 за адресою: м. Київ, Подільський р-н, вул. Олени Теліги, 61-А.

Проте правовідносини користування спірними земельними ділянками були приведені у відповідність до вимог законодавства лише 02.12.2021 шляхом укладення з позивачем відповідних договорів оренди даних земельних ділянок.

Таким чином, відповідач, набувши у 2017 році у власність нерухоме майно, розташоване на земельних ділянках з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072, у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 право власності або користування на земельні ділянки, на яких воно розташоване не оформило. Отже, відповідач користувався цими земельними ділянками у спірному періоді без належної правової підстави.

За змістом глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України та положень статті 1212 Цивільного кодексу України до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17.

Щодо посилань відповідача на те, що ним було вжито всіх необхідних дій для належного оформлення свого права користування земельними ділянками, то суд звертає увагу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг", що можливе неналежне виконання своїх обов'язків з боку міської ради не є підставою для звільнення товариства від обов'язку сплачувати за користування сформованою земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Проте, враховуючи приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані. В цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою у товариства не може бути визнане як її самовільне використання, однак не надає права на її безоплатне використання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.06.2020 у справі №922/2417/19 та від 10.02.2020 у справі №922/981/18.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав, земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) у якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи пов'язані із безпідставним збереженням майна розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.03.2024 у справі №916/2119/22)

Отже, судом встановлено, що спірні земельні ділянки 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 є сформованими ще у 2012 році, а у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" здійснювало користування спірними земельними ділянками без оформлення договору оренди. Факт користування спірними земельними ділянками у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 визнається відповідачем та підтверджується, зокрема поданням ним декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020-2021 роки.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У частині 1 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України),

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів; орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не є власником або постійним землекористувачем земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 , а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку. При цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (стаття 14.1.72 Податкового кодексу України).

Попри наведене, відповідачем було подано декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2020 рік, згідно якої Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" задекларувало податкове зобов'язання у розмірі 39 973,82 грн з земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 на суму 43 758 980,98 грн, а також податкове зобов'язання у розмірі 107 472,27 грн з земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 на суму 57 980 649,75 грн.

За декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021 рік, з урахуванням уточнюючої декларації Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" задекларувало податкове зобов'язання у розмірі 217 000,77 грн з земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 на суму 43 758 980,98 грн, а також податкове зобов'язання у розмірі 222 760,70 грн з земельного податку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 на суму 57 980 649,75 грн.

Як вбачається із наявних в матеріалах справи доказів, Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" було сплачено наступні кошти:

- згідно платіжного доручення №1065 від 27.08.2020 з призначенням платежу - земельний податок за липень 2020 року кошти у розмірі 6 513,47 грн;

- згідно платіжного доручення №1187 від 16.09.2020 з призначенням платежу - земельний податок за серпень 2020 року кошти у розмірі 20 191,76 грн;

- згідно платіжного доручення №1361 від 28.10.2020 з призначенням платежу - земельний податок за вересень 2020 року кошти у розмірі 20 191,76 грн;

- згідно платіжного доручення №1526 від 27.11.2020 з призначенням платежу - земельний податок за вересень 2020 року кошти у розмірі 20 826,27 грн;

- згідно платіжного доручення №1677 від 22.12.2020 з призначенням платежу - земельний податок за листопад 2020 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №126 від 26.01.2021 з призначенням платежу - земельний податок за грудень 2020 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №274 від 22.02.2021 з призначенням платежу - земельний податок за січень 2021 року кошти у розмірі 39 861,41 грн;

- згідно платіжного доручення №399 від 30.03.2021 з призначенням платежу - земельний податок за лютий 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №556 від 20.04.2021 з призначенням платежу - земельний податок за березень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №726 від 20.05.2021 з призначенням платежу - земельний податок за квітень 2021 року кошти у розмірі 20 125,39 грн;

- згідно платіжного доручення №849 від 23.06.2021 з призначенням платежу - земельний податок за травень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1034 від 22.07.2021 з призначенням платежу - земельний податок за червень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1190 від 19.08.2021 з призначенням платежу - земельний податок за липень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1314 від 29.09.2021 з призначенням платежу - земельний податок за серпень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1473 від 21.10.2021 з призначенням платежу - земельний податок за вересень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1645 від 26.11.2021 з призначенням платежу - земельний податок за жовтень 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №1788 від 20.12.2021 з призначенням платежу - земельний податок за листопад 2021 року кошти у розмірі 39 861,42 грн;

- згідно платіжного доручення №112 від 24.01.2022 з призначенням платежу - земельний податок за грудень 2021 року кошти у розмірі 1 285,86 грн.

Таким чином, відповідачем в якості оплати користування спірними земельними ділянками у спірний період було сплачено кошти в загальному розмірі 567 471,54 грн.

Натомість Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (статті 14.1.125, 14.1.136, 288.5 Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно витягів з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 належить до категорії земель житлової та громадської забудови, цільове призначення - для роздрібної торгівлі та комерційних послуг, вид використання земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування АЗС, а земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 належить до категорії земель житлової та громадської забудови, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, вид використання земельної ділянки - для реконструкції АЗС, будівництва кафе-магазину та автомийки.

У відповідності до рішень Київської міської ради від 12.12.2019 №456/8029 "Про бюджет міста Києва на 2020 рік" та від 24.12.2020 №24/24 "Про бюджет міста Києва на 2021 рік", встановлено, що мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіально громади міста Києва цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (роздрібна торгівля пальним в мережах автозаправних станціях, комплексів, їх обслуговування, оптова торгівля пальним) становить 12% від нормативної грошової оцінки.

Отже, приймаючи до уваги цільове призначення земельних ділянок, при розрахунку розміру орендної плати за землю позивачем правомірно застосовано відсоткову ставку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки.

Положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17, від 21.01.2019 у справі №902/794/17, від 04.02.2019 у справі №922/3409/17, від 12.03.2019 у справі №916/2948/17, від 09.04.2019 у справі №922/652/18, від 21.05.2019 у справі №924/552/18, від 17.03.2020 у справі №922/2413/19, а також у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 у справі №922/1008/15, від 07.12.2016 у справі №922/1009/15, від 12.04.2017 у справах №922/207/15 і № 922/5468/14, у справі № 916/2119/22 від 13.03.2024.

Крім того, Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 05.08.2022 у справі №922/2060/20 дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Тобто відсутність у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 укладених договорів оренди спірних земельних ділянок має фактичним наслідком користування відповідачем такими земельними ділянками без відповідної грошової компенсації. В результаті відбулося збереження (заощадження) відповідачем належних до сплати за таке володіння і користування земельними ділянками коштів, які мали бути відшкодовані.

Правові підстави набуття прав користування земельними ділянками безоплатно відсутні. В свою чергу, відповідач набув у користування майно саме за рахунок територіальної громади міста Києва в особі позивача.

У разі коли особа користувалася земельними ділянками, що належать територіальній громаді міста Києва без достатньої правової підстави, у зв'язку з чим зберегла кошти, вона зобов'язана повернути ці кошти власникові такого майна на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.

Отже, відповідач сплачував у спірний період за користування спірними земельними ділянками 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, в той час як мав сплачувати 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Позивач стверджує, що за період з 12.03.2020 по 01.12.2021 з відповідача підлягає стягненню безпідставно збережених коштів у розмірі різниці між платою, яка підлягала сплаті за користування землею - 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок щорічно, та сплаченими Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" коштів у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок щорічно.

За розрахунками позивача, які за наслідками їх перевірки були визнані судом вірними, здійсненими виходячи із нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок, вказаних у витягах із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" повинне було сплатити за користування у період з 12.03.2020 по 01.12.2021 земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:85:132:0072 плату у розмірі 1 634 000,94 грн, а за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:85:132:0002 - плату у розмірі 1 627 533,12 грн, що разом складає 3 261 534,06 грн.

Таким чином, враховуючи часткову сплату відповідачем за користування спірними земельними ділянками коштів у розмірі 567 471,54 грн, за розрахунками суду Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" було безпідставно збережені кошти у розмірі 2 694 062,52 грн, які підлягали сплаті за користування спірними земельними ділянками у 2020-2021 роках.

Положеннями ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України унормовано, що визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Враховуючи положення норми ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України та безпідставне користуванням відповідачем спірними земельними ділянками, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно зберіг за рахунок територіальної громади міста Києва кошти у розмірі 2 694 062,52 грн, які підлягали сплаті Товариством з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" в якості орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 8000000000:85:132:0002 та 8000000000:85:132:0072 у період з 12.03.2020 по 01.12.2021.

У п. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 (заява №63566/00) "Проніна проти України" зазначено, що п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Інші доводи учасників справи №910/4614/25 судом не досліджуються, так як з огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд дав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

За таких обставин позовні вимоги Київської міської ради підлягають частковому задоволенню, а з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" підлягають стягненню безпідставно збережені кошти у розмірі 2 694 062,52 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 73, 74, 75, 79, 123, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Київської міської ради задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюпорт Холдінг" (69096, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Каховська, буд. 11А; ідентифікаційний код 39715902) на користь Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36; ідентифікаційний код 22883141) безпідставно збережені кошти за користування земельними ділянками комунальної власності у розмірі 2 694 062 (два мільйони шістсот дев'яносто чотири тисячі шістдесят дві) грн 52 коп. та судовий збір у розмірі 32 328 (тридцять дві тисячі триста двадцять вісім) грн 75 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складено 24.07.2025.

Суддя Р.В. Бойко