Справа № 569/15091/25
23 липня 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Кучиної Н.Г.,
секретар судового засідання Корпесьо В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, -
До Рівненського міського суду Рівненської області 22 липня 2025 року звернувся ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , із заявою про встановлення факту, в якій просить суд встановити факт смерті його рідного брата - громадянина України, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Журавльовка Іванівського району Луганської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у м. Маріуполь Донецької області.
В обґрунтування вимог зазначає, що він є рідним братом ОСОБА_2 та перебуває на обліку осіб, які перемістилися з тимчасово окупованих територій України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 його рідний брат помер.
Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 , 1958 р.н, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що внесено відповідний запис № 3586 у Міському відділі РАЦС м. Маріуполь.
Ухвалою суду від 23.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.
Від представника заявника - адвоката Фінкевича В.Г. надійшла заява, в якій просить розгляд справи проводити без їх участі, вимоги заяви підтримують у повному обсязі.
Від представника заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справа про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані у справі докази, приходить до висновку, що вимоги заявника підлягають до задоволення, з огляду на таке.
Відповідно до положень ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Заявник ОСОБА_1 є рідним братом померлого ОСОБА_2 , що підтверджується наступними доказами: паспортом громадянина України на ім?я ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , виданим Приморським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 19.07.2000; паспортом громадянина України на ім?я ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , орган, що видав: 5610; довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер м. Маріуполь Донецької області, що стверджується копією лікарського свідоцтва про смерть від 18.06.2025, та долученими фотознімками.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває станом на теперішній час.
Загальновідомим фактом, який не підлягає доведенню, є те, що станом на день розгляду справи, територія Донецької області є частково окупована, зокрема й м. Маріуполь.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1; 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Оскільки, видача лікарської довідки про смерть і реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті у м. Маріуполь, Донецької області неможлива, а смерть ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , що помер у м. Маріуполь, Донецької області, на тимчасово окупованій території України, що відбулась внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.
Вказані обставини позбавляють заявника ОСОБА_1 , можливості звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану, тому єдиною підставою для державної реєстрації смерті в цьому випадку є рішення суду про встановлення факту смерті.
На підставі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з положеннями ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 , заінтересована особа: Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 10, 19, 76, 77, 81, 263 - 265, 268, 273, 315 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті задоволити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у місті Маріуполь, Донецької області.
Відповідно до ст.430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.
Роз'яснити заявнику, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: 33013, м. Рівне, просп. Миру, 14, код ЄДРПОУ 43202330.
Суддя Н.Г. Кучина