Постанова від 10.12.2010 по справі 2-а-3556/10

Справа №2-а-3556/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2010 року м. Первомайський

Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання бездіяльності УПФ України в Первомайському районі Харківської області незаконною та про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, в якому просить визнати протиправною відмову УПФ в Первомайському районі Харківської області в перерахунку пенсії і зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 05 жовтня 2010 року із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що він як інвалід ІІ групи, особа, яка постраждала внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена до 1 категорії отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію, передбачені статтями 50 і 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991 року /далі Закон №796-ХІІ/. Однак розміри призначених та виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом. Тому він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на яку отримав відповідь, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. У зв'язку з викладеним позивач просить визнати дії УПФ України в Первомайському районі Харківської області протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог закону починаючи з 25.08.2010 року.

Позивач в судове засідання не з"явився, просив розглянути справу за його відсутності, позов підтримав повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, представник відповідача надав заяву про розгляд справи без його участі, з позовними вимогами не згоден, обґрунтованого заперечення до суду не надав.

Враховуючи що всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то суд відповідно до ст. 122 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, оцінивши ці докази в сукупності, визнає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 с, виданого 19 березня 2003 року (а.с.17) та інвалідом ІІ групи з 05.10.2010 року, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААА № 279745 (а.с.19), і отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інвалід ІІ групи, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, які йому призначено відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991 року.

19 листопада 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахунок розміру пенсії з 05.10.2010 року згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону №796-ХІІ, в чому йому було відмовлено за відсутності правових підстав для нарахування та виплати пенсії в розмірах, вищих, ніж встановлено діючим законодавством (а.с.8, 9-10).

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначаються Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, за змістом абзацу 3 статті 1 якого державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Відповідно до вимог Закону України „Про прожитковий мінімум ?прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум встановлюється для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі №796-ХІІ.

Статтею 49 вищевказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону №796-ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.50 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як вбачається зі статті 53 того ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок пенсії позивачу Управління Пенсійного Фонду у Первомайському районі Харківської області провело виходячи з розміру встановленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів», фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету /далі - Постанова КМУ від 03.01.2002 року № 1/.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України №796-ХІІ, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначений відповідно до ст.54 Закону України № 796-ХІІ, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Стосовно позовних вимог щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з 05.10. 2010 року, суд вважає їх підлягаючими задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до ст. 52 ЗУ „ Про державний бюджет на 2010 рік” встановлено, що у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 825 гривень, з 1 квітня - 839 гривень, з 1 липня - 843 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років: з 1 січня - 755 гривень, з 1 квітня - 767 гривень, з 1 липня - 771 гривні, з 1 жовтня - 787 гривень, з 1 грудня - 799 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 901 гривні, з 1 квітня - 917 гривень, з 1 липня - 921 гривні, з 1 жовтня - 941 гривні, з 1 грудня - 957 гривень;

працездатних осіб: з 1 січня - 869 гривень, з 1 квітня - 884 гривень, з 1 липня - 888 гривень, з 1 жовтня - 907 гривень, з 1 грудня - 922 гривень;

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.

Тобто, при нарахуванні пенсії позивачу з 05.10.2010 року відповідач повинен брати прожитковий мінімум в сумі встановленої відповідно до ст.52 ЗУ „ Про державний бюджет на 2010 рік”, оскільки саме він береться для визначення мінімальної пенсії за віком при нарахуванні та виплаті пенсії по інвалідності та додаткової пенсії згідно Закону №796-ХІІ.

Наявність такого права у позивача гарантується Конституцією України.

З огляду на вищевикладене, дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують законне право позивача на отримання пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю, в належних розмірах.

Крім того, відповідачем, в порушення ч.2 ст.71 КАС України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу пенсії у належному розмірі.

Відповідно до приписів ч.4 ст.45 ЗУ „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до ч. 2. ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 11, 12, 18, 71, ч.4 ст.122, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.8, 19, 22, 75, 92, 152 Конституції України, ст.ст.50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796-ХІІ від 28.02.1991 року, ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-ІУ від 09.07.2003 року, Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік”, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання незаконними дій УПФ України в Первомайському районі Харківської області та про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області по не виконанню приписів ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка призвела до порушення прав на своєчасне нарахування та отримання в належних розмірах пенсії по інвалідності та додаткової пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківської області вчинити дії щодо перерахунку щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 з 05 жовтня 2010 року відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо встановлених розмірів мінімальної пенсії за віком.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ -

ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Леніна,18 м. Первомайський Харківської області ( тел: (805748)3-34-20)

ОСОБА_3

АДРЕСА_1

Харківської області 64102

УПФ України в Первомайському районі

Харківської області Ѕ м-н, буд.19-А

м. Первомайський Харківської області

Первомайський міськрайонний суд Харківської області надсилає копію постанови суду від 21.10.2010 року по адміністративній справі №2-а-857/2010 рік за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання незаконною бездіяльність УПФ України в Первомайському районі Харківської області та про зобов'язання вчинити певні дії, до відома.

Додаток: копія постанови суду від 21.10.2010 року на 1 арк. кожному адресату.

Суддя Первомайського міськрайонного

суду Харківської області А.В.Росоха

Волосянська

3-29-64

ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Леніна,18 м. Первомайський Харківської області ( тел: (805748)3-34-20)

ОСОБА_3

АДРЕСА_1

Харківської області 64102

УПФ України в Первомайському районі

Харківської області Ѕ м-н, буд.19-А

м. Первомайський Харківської області

Первомайський міськрайонний суд Харківської області надсилає копію постанови суду від 21.10.2010 року по адміністративній справі №2-а-857/2010 рік за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання незаконною бездіяльність УПФ України в Первомайському районі Харківської області та про зобов'язання вчинити певні дії, до відома.

Додаток: копія постанови суду від 21.10.2010 року на 1 арк. кожному адресату.

Суддя Первомайського міськрайонного

суду Харківської області А.В.Росоха

Волосянська

3-29-64