23 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/6461/24
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік;
- стягнути з відповідача на користь позивача 10 465,00 грн на відшкодування матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями та бездіяльністю щодо невиплати позивачу, як учаснику бойових дій грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у меншому розмірі, ніж визначено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд ухвалою від 20.05.2024 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов.
Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позов у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог зазначивши, що позивачем не дотримано порядок звернення за виплатою допомоги до Дня Незалежності. Позивачу необхідно було звернутися до військової частини, в якій він проходить службу, оскільки саме вона повинна здійснити виплату допомоги до Дня Незалежності України, так як відповідні кошти перераховані Пенсійним фондом України на рахунок військової частини.
Суд ухвалою від 07.06.2024 зупинив провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Суд ухвалою від 07.07.2025 провадження у справі поновив.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України та повинен був отримати разову грошову виплату до Дня Незалежності України, передбачену Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», у розмірі визначеному Кабінетом Міністрів України, проте взагалі її не отримав.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 20.02.2024 №1515/303, доданої позивачем до позовної заяви, останній проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 з 24.02.2022 по теперішній час (а.с.14).
Позивач 25.03.2024 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 із проханням надати інформацію про направлення його документів та щодо отримання разової грошової допомоги (а.с.15). Але зазначену заяву було направлено на адресу Головного управління, а не військової частини.
Листом від 19.04.2024 відповідач надав відповідь позивачу про те, Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати разової грошової допомоги до Дня незалежності отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців на небюджетні рахунки військових частин (а.с.12).
Не погоджуючись з такими діями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни та створення належних умов для їх життєзабезпечення є Закон України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону №3551-XII (з урахуванням змін, внесених Законом України від 20.03.2023 №2983-IX) щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Аналогічні положення викладені в частині п'ятій статті 13 Закону №3551-XII відносно осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» (далі - Постанова № 754) затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Порядок).
Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога виплачується до 24.08.2023 в такому розмірі:
1) особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 3100 гривень; II групи - 2900 гривень; III групи - 2700 гривень;
2) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень;
3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, - 3100 гривень;
4) членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге,- 650 гривень;
5) учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 450 гривень.
Як слідує із матеріалів справи, позивач не отримав разову грошову виплату до Дня Незалежності України в розмірі 10 465,00 грн. З цього приводу суд зазначає таке.
Пунктом 1 Порядку встановлено, що цей порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою «Щорічна разова грошова виплата ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» (далі - бюджетні кошти).
Відповідно до п. 7 Порядку бюджетні кошти використовуються Мінсоцполітики в межах відповідних бюджетних призначень, установлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням необхідності виконання взятих на облік в органах Казначейства бюджетних зобов?язань минулих років та в разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.
Кошти на фінансування видатків на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальної допомоги особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у складі бюджетної програми за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною».
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником коштів нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Пунктом 2 Порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Пенсійний фонд України є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, зокрема, за напрямком, визначеним пп.4 п.4 Порядку (здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України відповідно до Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого Постановою №754).
Згідно з пп.4 п.5 Порядку Пенсійному фонду України за напрямом, визначеним пп.4 п. 4 цього Порядку, бюджетні кошти розподіляються в межах бюджетних призначень і спрямовуються на підставі заявки (за формою, визначеною Мінсоцполітики) на фінансування виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої ч.5 ст.12-15, п.1 ч.1 ст.16 Законом №3551 і ч.3 ст.61-64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Пенсійний фонд України формує заявку на фінансування грошової допомоги і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання, та подає її Мінсоцполітики до 10 серпня поточного року.
Кошти для виплати грошової допомоги та оплати послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою, перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ «Ощадбанк».
Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати допомоги: отримувачам грошової допомоги, які отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), - на поточні рахунки організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», або на поточні рахунки отримувачів грошової допомоги в уповноважених банках для виплати разом з пенсією (щомісячним довічним грошовим утриманням) загальною сумою шляхом включення допомоги до відомостей (списків) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання);
отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально - виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), - на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби;
отримувачам грошової допомоги, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, - на небюджетні рахунки установ виконання покарань і слідчих ізоляторів; іншим отримувачам грошової допомоги - за місцем їх проживання на поточні рахунки таких отримувачів в уповноважених банках.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 20.02.2024 №1515/303 позивач проходить військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 з 24.02.2022 по теперішній час (а.с.14). Тобто, позивач є військовослужбовцем і на нього розповсюджуються норми Порядку, якими чітко визначено процедуру виплати грошової допомоги військовослужбовцям.
Розуміючи, що грошову допомогу зобов'язана виплатити військова частина, позивач 25.03.2024 звертається із відповідною заявою до командира Військової частини НОМЕР_1 (а.с.15). Але зазначену заяву направляє на адресу Головного управління, а не військової частини.
Головне управління в свою чергу надало відповідь позивачу про те, Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати разової грошової допомоги до Дня незалежності отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців на небюджетні рахунки військових частин.
З викладеного вище вбачається, що позивачем не дотримано порядок звернення за виплатою допомоги до Дня Незалежності.
Постанова №754 вичерпно врегульовує порядок дій державних органів у процедури виплати грошової допомоги та встановлено чіткі повноваження Головного управління у процедурі виплати грошової допомоги.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем дотримані норми положень Закону №3551-XII та Постанови №754, що стосується порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України.
Щодо розміру такої виплати суд зазначає, що позивач, як учасник бойових дій, відповідно до пункту 3 Порядку має право на грошову допомогу, яка виплачується до 24.08.2023 в розмірі 1000 гривень.
Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2025, ухваленій за результатами розгляду зразкової справи №440/14216/23, який в силу вимог частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню у даній справі.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду, врахувавши усталену практику ЄСПЛ, яка є обов'язковою для застосування національним судом, дійшла висновку, що у зразковій справі №440/14216/23 не встановлено підстав вважати, що дії держави щодо зменшення розміру додаткових гарантії соціального захисту осіб, на яких поширюється дія Закону №3551-XII, призвели до позбавлення таких осіб свого майна в розумінні статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Щодо вимоги позивача стягнути з відповідача на його користь 10 465,00 грн на відшкодування матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями та бездіяльністю щодо невиплати позивачу, як учаснику бойових дій грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік суд зазначає про таке.
Статтею 56 Конституції України визначено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Частиною п'ятою статті 21 КАС України визначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Отже вимоги про відшкодування шкоди можуть розглядатися за правилами адміністративного судочинства, якщо такі вимоги стосуються шкоди, завданої протиправними діями суб'єкта владних повноважень, і заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.12.2018 у справі №210/5258/16-ц (провадження № 14-463цс18) та від 22.08.2018 у справі №766/10783/16-ц (провадження №14-278цс18).
При цьому, як вже було встановлено судом, у діях відповідача відсутні протиправні дії щодо виплати позивачу щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік. Разом з тим в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо підтвердження завданої матеріальної шкоди відповідачем на заявлену ним суму, а саме 10 465,00 грн, що фактично відповідає розміру щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік визначеної попередньою редакцією статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а відтак у задоволенні даної позовної вимоги належить відмовити, як похідної.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення суду складено 23.07.2025.
Суддя Л.О. Житняк