23 липня 2025 рокусправа № 380/4243/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради у наданні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , акта встановлення факту здійснення догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлену листом від 22.01.2025 № 260306-9447;
- зобов'язати Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2025 про видачу акта встановлення факту здійснення догляду, з урахуванням правової оцінки суду.
В обґрунтування позову зазначив, що 14.01.2025 позивач звернувся до Залізничного відділу соціального захисту із заявою про складання та видачу акта встановлення факту здійснення догляду. Вказує, що здійснює постійний догляд за братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якому встановлена інвалідність 2 групу інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного із Захистом Батьківщини, а саме через відсутність (ампутацію) правої нижньої кінцівки під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави з військовою агресію Російської Федерації проти України. Однак, листом від 22.01.2025 № 260306-9447 відповідач повідомив, що підстав для складання та видачі комісією акта встановлення факту здійснення догляду немає. Позивач не погоджується з такою відмовою, тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 06.03.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 11.03.2025 відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позову заяву (вх. № 23785 від 20.03.2025) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що згідно з п. 1 Положення про порядок складання та видачі Акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду на території Львівської міської територіальної громади, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 16.07.2024 № 951 це Положення визначає порядок складання та видачі Акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду на території Львівської міської територіальної громади, передбаченого пунктом 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постаново Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. На підставі Положення начальником управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради видано наказ від 19.07.2024 № 1171 «Про утворення комісій із встановлення фактів здійснення особою догляду (постійного догляду)», згідно з яким утворено комісію із встановлення фактів здійснення особою догляд (постійного догляду) при Залізничному відділі соціального захисту. Повідомив, що ОСОБА_1 14.01.2025 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту із заявою щодо складення та видачі Акту встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за братом ОСОБА_2 , особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини. До заяви долучив два витяги з реєстру територіальної громади від 15.01.2025, відповідно до яких ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 27.11.2006, а також ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 18.09.1996. ОСОБА_2 , особа за якою здійснює догляд позивач ОСОБА_1 , має задеклароване/зареєстроване не на території Львівської міської територіальної громади, оскільки село Веселе, Білгород-Дністровського району, Одеської області не входить до складу Львівської міської територіальної громади, а також не є внутрішньо-переміщеною особою. Тому комісією при Залізничному відділі соціального захисту в межах визначених повноважень розглянуто заяву ОСОБА_1 та відмовлено у встановленні факту здійснення особою постійного догляду, складенні та видачі Акту відповідно до п. 25.2. Положення та п. 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Просив у задоволенні позову відмовити.
Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 24099 від 20.03.2025) у якій навів доводи аналогічні тим, які викладені в позовній заяві. Просив позов задовольнити. Крім того просить розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, але з викликом (повідомленням) сторін. Оскільки вказане клопотання представника позивача не відповідає загальним вимогам до форми та змісту будь-якої письмової заяви чи клопотання, встановленим статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, таке судом не розглядається.
Суд дослідив подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 звернувся до Управління адміністрування послуг департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою від 14.01.2025 про видачу акта щодо встановлення факту здійснення особою догляду.
Відповідач листом від 22.01.2025 № 260306-9447 повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно з пунктом 25 підпункту 25.1, підпункту 25.2 Положення № 951 Комісія відмовляє у встановленні факту здійснення особою постійного догляду, складанні та видачі Акта, якщо до Заяви не додані документи, подання яких згідно з вимогами цього Положення є обов'язковими та, якщо адреса зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд, зазначена у Заяві, не належить до території Львівської міської територіальної громади.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі акта встановлення факту здійснення догляду, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 затверджені Правила перетинання державного кордону громадянами України (далі - Правила № 57).
Згідно з абзацу 5 п. 2-1 Правил № 57 у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.
Рішенням виконкому Львівської міської ради від 23.12.2022 № 1285 затверджено Порядок видачі акта встановлення факту здійснення догляду на території Львівської міської територіальної громади (далі - Порядок), який визначає механізм видачі Акта встановлення факту здійснення догляду на території Львівської міської територіальної громади (надалі Акт), передбаченого Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Відповідно до п.п. 2.4. п. 2 Порядку право на видачу акта мають особи, місце проживання/перебування яких задекларовано/зареєстровано на території Львівської міської територіальної громади, зокрема: особи з інвалідністю I чи II групи або особи, які потребують постійного догляду.
Згідно з п. 3 Порядку для отримання акта особи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, подають заяву про здійснення догляду на ім'я начальника відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за місцем задекларованого/зареєстрованого місця проживання/перебування за зразком (додаток 1 до цього Порядку) та пред'являють документ, який посвідчує особу.
Відповідно до п. 5 Порядку до заяви додаються копії таких документів, засвідчені заявником: документів, що посвідчують особу заявника та особу, за якою здійснюється догляд, довідки/електронної довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - заявника, яка містить інформацію про фактичне місце проживання/перебування на території Львівської міської територіальної громади - у разі звернення внутрішньо переміщеної особи, документів, що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність - у разі звернення осіб, зазначених у підпункті 2.1 пункту 2 цього Порядку, документів, що підтверджують інвалідність - у разі звернення осіб, зазначених у підпункті 2.2 пункту 2 цього Порядку, висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу у постійному сторонньому догляді - у разі звернення осіб, зазначених у підпункті 2.3 пункту 2 цього Порядку, у разі звернення осіб, зазначених у підпункті 2.4 пункту 2 цього Порядку, залежно від обставин справи, документів, що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність або потребу у постійному сторонньому догляді (підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я).
Згідно з п. п. 6, 7 вказаного Порядку заява розглядається відповідним відділом соціального захисту протягом п'яти робочих днів з дня її отримання. Перебіг п'яти робочих днів розпочинається з дня, який настає за днем отримання такої заяви.
Відповідно до п. 8 Порядку з метою складання актів згідно з наказом начальника управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради утворюються Комісії у складі уповноважених працівників відділів соціального захисту, районних адміністрацій Львівської міської ради, Львівського міського центру соціальних служб, уповноважених осіб співвласників багатоквартирного будинку, управителів багатоквартирного будинку/об'єднань співвласників багатоквартирного будинку за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання/перебування заявника/особи, за якою здійснюється догляд, працівників медичних установ (надалі - Комісії).
Згідно з п. 9 Порядку завданнями Комісій є: розгляд Заяв про здійснення догляду; встановлення факту здійснення догляду і складання відповідного Акта у випадках, передбачених пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Відповідно до п. 10 Порядку, Комісії: проводять перевірку наведених у заяві відомостей з відвідуванням місця проживання особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд, з метою встановлення факту здійснення догляду; під час відвідування місця проживання особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд, перевіряють наявність у них оригіналів документів, копії яких долучено до заяви відповідно до пункту 5 цього Порядку; у разі відсутності оригіналів документів проводять відповідну перевірку через подання запитів до установ та організацій, які видали такі документи; під час відвідування місця проживання особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд, проводять опитування осіб, які можуть підтвердити факт здійснення догляду; за результатами складають акт згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Згідно з п. 11 Порядку комісії відмовляють у видачі акта у разі: звернення осіб, зазначених у підпункті 2.1 пункту 2 цього Порядку, за наявності документів, що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка) або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд; звернення осіб, зазначених у підпункті 2.2 пункту 2 цього Порядку, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд; звернення осіб, зазначених у підпункті 2.3 пункту 2 цього Порядку, які є одним із членів сім'ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, які підтверджують родинні зв'язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу у постійному сторонньому догляді або за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд; подання недостовірної інформації заявником; непідтвердження видачі документів, копії яких долучено до заяви відповідно до пункту 5 цього Порядку, за результатами здійснення відповідної перевірки.
Відповідно до п. 13 Порядку акт складається не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів (окрім випадку, визначеного у підпункті 10.1.1 пункту 10 цього Порядку) після надходження Заяви та надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.
Згідно з п. 14 Порядку акт складається у двох примірниках, засвідчується підписами членів Комісії, особою, яка потребує догляду, та особою, яка здійснює/не здійснює догляд, та скріплюється печаткою відділу соціального захисту.
Відповідно до п. 16 Порядку у разі, якщо Комісією прийнято рішення про відмову у видачі Акта, відповідний відділ соціального захисту письмово повідомляє заявника про прийняте рішення не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після отримання інформації, яка стала підставою для відмови у видачі Акта.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до Управління адміністрування послуг департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою від 14.01.2025 про видачу акта щодо встановлення факту здійснення особою догляду за братом ОСОБА_2 , інвалідом 2 групи, з яким фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач листом від 22.01.2025 № 260306-9447 повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно з пунктом 25 підпункту 25.1, підпункту 25.2 Положення № 951 Комісія відмовляє у встановленні факту здійснення особою постійного догляду, складанні та видачі Акта, якщо до Заяви не додані документи, подання яких згідно з вимогами цього Положення є обов'язковими та, якщо адреса зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд, зазначена у Заяві, не належить до території Львівської міської територіальної громади.
Суд зазначає, що місце реєстрації не обов'язково може збігатися із місцем проживання (перебування).
Водночас, суд звертає увагу, що згідно з п. 10 Порядку Комісії, зокрема проводять перевірку наведених у заяві відомостей з відвідуванням місця проживання особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд, з метою встановлення факту здійснення догляду; за результатами складають Акт згідно з додатком 2 до цього Порядку.
При цьому, доказів проведення перевірки відвідування місця проживання особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд, та складення акта відповідно до п. 10 Порядку відповідач не надав.
Отже, вказаним підтверджується неналежне виконання Комісією завдань та повноважень, визначених п. п. 9, 10 Порядку.
Також суд зазначає, що у п. 11 Порядку відсутня така підстава для відмови у видачі акта встановлення факту здійснення догляду, як місце проживання/перебування заявника на території Львівської міської територіальної громади не зареєстровано.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку визнати протиправною відмову відповідача у наданні ОСОБА_1 акта встановлення факту здійснення догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлену листом від 22.01.2025 № 260306-9447 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.01.2025 про видачу акта встановлення факту здійснення догляду, з урахуванням правової оцінки суду.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, доказів понесення інших судових витрат, останнім не надано, то такі в силу приписів ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради у наданні ОСОБА_1 акта встановлення факту здійснення догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлену листом від 22.01.2025 № 260306-9447.
3. Зобов'язати Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.01.2025 про видачу акта встановлення факту здійснення догляду, з урахуванням правової оцінки суду.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики (79022 м. Львів вул. Виговського 34; код ЄДРПОУ 26094903).
Суддя Р.П. Качур