23 липня 2025 рокусправа № 380/5314/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (далі - відповідач), в якому просить визнати відмову комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання позивачу відстрочки по мобілізації неправомірною та зобов'язати відповідача надати таку відстрочку.
В обґрунтування позову вказав, що у він звернувся до відповідача з заявою про надання відстрочки від мобілізації. Вказав, що у лютому 2025 року отримав відповідь за № 1159/9/898 з якої дізнався, що йому відмовлено у наданні відстрочки з тих підстав, що здійснювати догляд за матір'ю позивача - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю 1 групи та потребує постійного стороннього догляду може сестра позивача - ОСОБА_3 . Вважає таку відмову протиправною, оскільки мати позивача потребує постійного стороннього догляду, якій я постійно надаю, оскільки проживає разом з нею. Також повідомив, що він одержує компенсаційну виплату як особа , яка здійснює догляд за людиною з інвалідністю 1 групи постійно з 2016 року та за останній період до 31.02.2026 року. Посилання відповідача на те, що постійний сторонній догляд за матір'ю може здійснювати ОСОБА_4 позивач вважає надуманим і таким, що спрямоване на відмову у наданні позивачу відстрочки. Так, вказав, що сестра позивача ОСОБА_4 на даний час після народження дитини перебуває у відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримує допомогу при народженні. Крім того, сестра ОСОБА_4 здійснює догляд та надає допомогу своєму чоловіку ОСОБА_5 , який 07.09.2024 під час бойових дій у складі Збройних Сил України поблизу населеного пункту Серебрянка Донецької області отримав поранення: вибухова травма, вогнепальне сліпе поранення нижніх кінцівок , вогнепальний перелом кісток лівої гомілки. Він потребує постійного лікування та догляду, який надає моя сестра. Також вказав, сестра ОСОБА_4 , хоч і зареєстрована у АДРЕСА_1 , однак фактично у цьому будинку АДРЕСА_2 не проживає багато років, оскільки будинок є аварійний та не придатний до проживання. Фактично сестра позивача проживає разом з чоловіком та малолітнім сином у АДРЕСА_3 без реєстрації. Вважає, що сестра позивача не спроможна та не у стані надавати постійний сторонній догляд матері ОСОБА_6 . Наголосив, що постійний стотонній догляд та допомогу своїй матері ОСОБА_7 постійно, на протязі тривалого часу надає позивач, оскільки разом з нею проживає в одному будинку. Не погоджуючись із відмовою відповідача у наданні відстрочки, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 20.03.2025 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.
Ухвалою від 07.04.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила провадження у справі.
Ухвалою суду від 22.05.2025 замінено відповідача у справі ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) на ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_5 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 47555 від 09.06.2025) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що пунктом 9 частини третьої ХІІ статті 23 Закону № 3543 передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Повідомив, що 19.12.2024 ОСОБА_1 направив до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 560 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до зазначеної норми не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Відповідач повідомив, що відповідно до додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 560: До документів, що підтверджують право на відстрочку військовозобов'язаних зайнятих постійним доглядом за хворою матір'ю, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду, належать: Відповідно до додатку 5 до Порядку № 560 для осіб, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду подаються такі документи: 1. для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ; 2. для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8). Акт додаток 8 підтверджує лише здійснення постійного догляду, але не підтверджує наявність/відсутність інших осіб. Вказав, що відповідно до поданих документів позивачем комісія ІНФОРМАЦІЯ_5 перевірила наявність інших членів сім'ї, які б могли здійснювати догляд, відповідно до єдиного реєстру актів цивільного стану громадян За результатом проведення було виявлено, що в гр. ОСОБА_1 є в наявності невійськовозобов'язана сестра ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 . Стверджує, що серед поданих документів відсутній Акт встановлення факту здійснення догляду. Не підтверджені документально причини неможливості догляду матері дочкою відповідно до визначеного переліку документів щодо даного пункту ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за п. 9 ч. 1 де визначені що тільки наявність інвалідності чи довідки ЛКК в інших не військовозобов'язаних членів сім'ї являються підставою неможливості догляд. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
ОСОБА_1 19.12.2024 направив до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 560 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До заяви про надання відстрочки позивачем додано такі документи, а саме копії: паспорта ОСОБА_1 , військово-облікового документа ОСОБА_1 , витягу реєстрації ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_1 , паспорта мами позивача - ОСОБА_2 , довідки МСЕК на ОСОБА_2 , довідки ЛКК на ОСОБА_2 № 76 від 29.03.2024, пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , довідки про склад сім'ї від 15.08.2023, паспорта сестри ОСОБА_4 , свідоцтва про одруження ОСОБА_4 , свідоцтва про народження сина ОСОБА_4 , свідоцтва про розлучення ОСОБА_2 , акта обстеження матеріально-побутових умов від 15.08.2024, довідки Стрийської райдержадміністрації УСЗН відділу № 1, довідки про обставини травми солдата ОСОБА_9 (чоловіка ОСОБА_4 ) № 11537 від 30.09.2024, довідки про перебування на стаціонарі чоловіка ОСОБА_9 , довідки солдату ОСОБА_9 що він дійсно проходить військову службу, витягу з реєстру ОСОБА_2 , довідки на ОСОБА_1 про те, що він перебуває на обліку як одержувач компенсації по догляду, від 29.04.2024 № 256, витягу з реєстру РАЦС щодо ОСОБА_2 .
Протоколом № 29 засідання комісії по розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу на час мобілізації в особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.12.2024 відмовлено у наданні відстрочки ОСОБА_1 , оскільки пакет документів наданий заявником не відповідає п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вказано, що в особи за якою здійснюється догляд ( ОСОБА_2 ) є невійськовозобов'язані родичі першого ступеня - донька ОСОБА_8 .
Протоколом № 30 засідання комісії по розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу на час мобілізації в особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.12.2024 відмовлено у наданні відстрочки ОСОБА_1 , оскільки пакет документів наданий заявником не відповідає п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вказано, що в особи за якою здійснюється догляд ( ОСОБА_2 ) є невійськовозобов'язані родичі першого ступеня - донька ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6 ..
Позивач вважає відмову комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання позивачу відстрочки по мобілізації протиправною, тому звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, Закон України "Про оборону України", Про Збройні Сили України", «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по день розгляду справи.
Пунктом 8 цього Указу встановлено, місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;
3) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені категорії військовозобов'язаних які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, у редакції до 18.05.2024 року, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно абзацу 11 ч. 1 ст. 23, не підлягали призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.
18.05.2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким, зокрема, були внесені зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року (набрала чинності з 18.05.2024 року) затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Постановою Кабміну від 16.08.2024 року № 930, Порядок № 560 доповнено новим пунктом 58-1 такого змісту:
Військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Згідно з п. 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. Формою, визначеною додатком 4, є саме Повідомлення.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Предметом позову у даній справі є відмова у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують відсутність інших осіб, які за законом мають доглядати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
Як встановлено судом, до заяви про надання відстрочки від 19.12.2024 позивач надав копії таких документів: паспорта ОСОБА_1 , військово-облікового документа ОСОБА_1 , витягу реєстрації ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_1 , паспорта мами позивача - ОСОБА_2 , довідки МСЕК на ОСОБА_2 , довідки ЛКК на ОСОБА_2 № 76 від 29.03.2024, пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , довідки про склад сім'ї від 15.08.2023, паспорта сестри ОСОБА_4 , свідоцтва про одруження ОСОБА_4 , свідоцтва про народження сина ОСОБА_4 , свідоцтва про розлучення ОСОБА_2 , акта обстеження матеріально-побутових умов від 15.08.2024, довідки Стрийської райдержадміністрації УСЗН відділу № 1, довідки про обставини травми солдата ОСОБА_9 (чоловіка ОСОБА_4 ) № 11537 від 30.09.2024, довідки про перебування на стаціонарі чоловіка ОСОБА_9 , довідки солдату ОСОБА_9 що він дійсно проходить військову службу, витягу з реєстру ОСОБА_2 , довідки на ОСОБА_1 про те, що він перебуває на обліку як одержувач компенсації по догляду, від 29.04.2024 № 256, витягу з реєстру РАЦС щодо ОСОБА_2 .
Суд зазначає, що відстрочка на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ надається за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі).
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач здійснює постійний догляд за своєю матір'ю, яка потребує постійного догляду. Разом з тим, окрім позивача ОСОБА_2 має повнолітню, невійськовозобов'язану доньку ОСОБА_10 .
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Згідно зі статтею 47 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» діти зобов'язані піклуватися про батьків похилого віку, подавати їм допомогу і підтримку, в разі необхідності здійснювати догляд за ними.
Відповідно до статті 204 Сімейного кодексу України дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків. Дочка, син звільняються судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків. У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.
З аналізу наведених норм Сімейного кодексу України та Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» донька та син мають рівні обов'язки по догляду за батьками похилого віку, а також у разі їх непрацездатності.
Жодна норма національного законодавства не містить такої підстави для звільнення дітей від обов'язку піклуватися за батьками похилого віку або у разі їх непрацездатності, як здійснення догляду за іншими особами, зокрема за неповнолітніми дітьми.
Варто зауважити, що в силу вимог частини 1 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Тому небажання доньки особи яка потребує догляду, виконати свій обов'язок щодо здійснення догляду за власною матір'ю не може нівелювати його обов'язку, визначеного частиною 1 статті 1 Закону № 2232-XII.
Також суд зазначає, що як приписи п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII так і приписи пункту 58-1 Порядку № 560 містять умову для надання відстрочки від призову на військову службу - відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Вказана умова є імперативною, не містить двозначного трактування, та означає те, що особа, з числа військовозобов'язаних, яка претендує на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII може оформити відстрочку виключно за відсутності інших невійськовозобов'язаних осіб, які зобов'язані утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи. З огляду на те, що за спірних правовідносин такою особою є сестра позивача, суд дійшов висновку, що позивач не може претендувати на оформлення відстрочки на підставі вищевказаного пункту 13 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII.
Крім того, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 902475, яка видана 28.01.2016, ОСОБА_2 встановлено першу «Б» групу інвалідності загального захворювання, тому вона потребує часткового стороннього догляду, а також лікування у невролога.
З огляду на викладене, відмова Комісії у наданні позивачу відстрочки є правомірною, тому позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ураховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
У силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_5 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Суддя Р.П. Качур