22 липня 2025 рокусправа № 380/7872/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці виданої на ім'я ОСОБА_2 № 2/3/1/14837 від 25.11.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 рік;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № 2/3/1/14837 від 25.11.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_2 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №380/6919/24 відповідач виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, в якій основні розміри грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням) розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023.
Проте розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначені у вказаній довідці, відповідачем протиправно зменшені у грошовому виразі, оскільки не були обчислені виходячи з перерахованих (збільшених) розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
Позивач наводить власний розрахунок належних їй сум додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з відсоткових ставок, встановлених нормативними актами, та перерахованих окладів.
Ухвалою суду від 25.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення сторін.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704» скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» її пункт 4 викладено в новій редакції, а саме: «розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Таким чином, на даний час відсутні підстави для перегляду окладів за посадою та військовим званням у зв'язку із підвищенням розмірів прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати та видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р.
Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Крім цього відповідач вказує, що позивачем пропущено встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення відповідачем зазначених у позовній заяві прав позивачу стало відомо після отримання довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана 25 листопада 2024 року. З позовом до суду позивач звернувся 21.04.2025 року, тобто в межах строку, передбаченого ч.2 ст. 122 КАС України.
Відтак, доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону №2262-ХІІ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №380/6919/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 за № 2/3/1/14837 від 25.11.2024.
У зазначеній довідці посадовий оклад та оклад за військовим званням розраховані із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року (2684 грн.).
Водночас, у цій довідці, на думку позивача, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премії зазначені у заниженому грошовому виразі.
Позивач вважає, що ці складові не були належним чином обчислені виходячи з нововизначених (збільшених) розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Вважаючи такі дії відповідача щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії у спірній довідці протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою №704 врегульовано питання грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджено наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Порядок та умови виплати цієї надбавки визначаються керівниками державних органів.
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Порядку №260, розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Аналогічні розміри встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».
Відповідно до пункту 2 розділу XVI Порядку №260, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Суд зазначає, що якщо розмір основних складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням), які є базовими для нарахування багатьох додаткових видів грошового забезпечення та премії, правомірно збільшується (в даному випадку на виконання рішення суду та відповідно до усталеної практики Верховного Суду щодо застосування актуального прожиткового мінімуму), то і похідні від них виплати, розмір яких визначається у відсотках до цих базових величин, також підлягають відповідному перерахунку для відображення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Це випливає з логіки формування грошового забезпечення, де додаткові виплати часто встановлюються як відсоток від основних. Якщо основні складові були визначені неправильно (занижено), то і похідні від них виплати, розраховані на основі таких занижених окладів, також будуть заниженими.
При виготовленні довідки для перерахунку пенсії уповноважений орган повинен відобразити всі складові грошового забезпечення, на які мав право військовослужбовець на відповідну дату, виходячи з правильно обчислених базових показників.
З урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 (постанова від 05.03.2024, залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024), щомісячні виплати, такі як надбавка за особливості проходження служби та премія, мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Це положення стосується визначення відсоткового розміру цих виплат, який потім має бути застосований до належно обчислених базових складових грошового забезпечення. У даному випадку, оскільки посадовий оклад та оклад за військовим званням у спірній довідці вже зазначені з урахуванням актуального прожиткового мінімуму (що не оскаржується), то і додаткові види грошового забезпечення та премія, які розраховуються від цих окладів, мають бути відповідно перераховані у грошовому виразі на підставі встановлених для позивача відсоткових розмірів цих виплат.
Зазначення у довідці фіксованих сум цих надбавок та премії, які не відповідають відсотковому розрахунку від належно обчислених окладів, є неправомірним.
Таким чином, дії відповідача щодо зазначення у довідці за № 2/3/1/14837 від 25.11.2024 занижених у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які не були обчислені виходячи з належно визначених посадових окладів, окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років, є протиправними.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії у спірній довідці у спосіб, що не відповідає їх відсотковому розрахунку від належно обчислених базових окладів.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання оформити нову довідку із зазначенням належних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених від перерахованих окладів, підлягають задоволенню.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № 2/3/1/14837 від 25.11.2024 року, виданій на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік (отримувач пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 ).
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 (отримувач пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )), відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № 2/3/1/14837 від 25.11.2024 року, виданій на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 22.07.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович