23 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3189/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Зеленяка Сергія Петровича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) відкрити провадження у справі.
2) за результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню з 01 січня 2025 року при нарахуванні пенсії понижуючих коефіцієнтів до її розміру, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» і Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» позивачу ОСОБА_1 з урахуванням судових рішень у справах №№ 260/7569/23, 260/1545/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 січня 2025 року нарахування і виплату позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» і Постановою Кабінету міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження максимальним розміром з урахуванням рішень Закарпатського окружного адміністративного суду у справах №№ 260/7569/23, 260/1545/24;
- визнати протиправною і незаконною дію Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по невиплаті позивачу з 01 березня 2025 року нарахованої індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 209 від 25 лютого 2025 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) виплачувати, починаючи з 01 березня 2022 року, позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) нараховану індексацію пенсії у розмірі 1 500 грн, передбачену Постановою КМУ № 209 від 25 лютого 2025 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження пенсії максимальним розміром;
3) справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
4) стягнути на користь позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2 422,40 грн..
22 травня 2025 року відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи - Міністерство соціальної політики України. Заявлене клопотання аргументує тим, що реальне виконання винесеного рішення залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506080.
Розглянувши подане відповідачем клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідність залучення до участі у справі третьої особи норми процесуального законодавства пов'язують з тим, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Предметом розгляду даної адміністративної справи є питання протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження розміру пенсії позивача, що виплачується з 01 січня 2025 року. Отже, спірні правовідносини стосуються питання пенсійного забезпечення особи.
Так, відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який, в тому числі, здійснює керівництво та управління солідарною системою, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 71 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду - це план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.
Нормами п. 1 ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом.
З огляду на що суд вважає, правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, стосуються виключно питання виплати пенсії, що є основним обов'язком органу Пенсійного фонду України, та жодним чином не впливають на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.
У зв'язку з вищенаведеним, на думку суду, в даному випадку відсутні підстави для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
З огляду на зазначене у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 166, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України. Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяД.В. Іванчулинець