Рішення від 23.07.2025 по справі 200/4212/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 року Справа№200/4212/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

09.06.2025 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 20.03.2025 року № 1428/05-99-24-03/ НОМЕР_1 .

Позов обґрунтовувала тим, що при винесенні оскарженого податкового повідомлення-рішення відповідачем не враховані положення п.п. 89 та 90 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (які стосуються періоду дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, що затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX) щодо податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на дату починаючи з 24.02.2022 року, внаслідок чого неправильно проведено розрахунок граничного терміну реєстрації податкових накладних та штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних, що призвело до накладення штрафних санкцій в більшому розмірі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що діяв правомірно, у відповідності до вимог законодавства, і не порушив права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області; є, зокрема, платником податку на додану вартість з 01.04.2018 року.

У лютому 2025 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку позивача з питань дотримання порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за звітний період 2022 - 2023 роки, за результатами якої складено акт від 03.02.2025 року № 386/05-99-24-03/2601605047.

Актом перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), кожна з яких на суму ПДВ - 16 845,13 грн., обсяг постачання без ПДВ - 84 225,63 грн., а саме:

1) від 10.02.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;

2) від 28.02.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 164;

3) від 30.04.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;

4) від 30.04.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 103;

5) від 30.06.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 52;

6) від 30.06.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 42;

7) від 30.09.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 18.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3;

8) від 30.11.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 18.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 246;

9) від 30.01.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.02.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 192;

10) від 31.03.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;

11) від 31.03.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 133;

12) від 31.05.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53;

13) від 31.05.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.06.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 72;

14) від 31.07.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 21;

15) від 31.12.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 226.

В акті зроблений аналіз п. 201.10 ст. 201, п. 1201.1 ст. 1201, п. 89 та п. 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та зазначено, що визначені п. 89 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких в ЄРПН припадає на період з дня набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023 року) і діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Штрафи у розмірах, встановлених п. 90 підрозд. 2 розд. XX цього Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. XX Кодексу граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН з датою складання, починаючи з 16.01.2023 року.

04.02.2025 року зазначений акт перевірки рекомендованим поштовим відправленням направлений на податкову адресу позивача ( АДРЕСА_1 ; трекінг АТ «Укрпошта» 0601108692050), однак 21.02.2025 року був повернутий адресанту у зв'язку із закінченням терміну зберігання на поштовому відділенні.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.03.2025 року № 1428/05-99-24-03/2601605047, яким згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 та згідно з п. 1201.1 ст. 1201, визначених п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» та згідно з п. 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України до позивача як платника застосовано штраф на загальну суму 58 115,70 грн., яка виходячи з розрахунку до зазначеного податкового повідомлення-рішення (який є додатком до нього) складається з наступного щодо податкових накладних:

1) від 10.02.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 5 053,54 грн.;

2) від 28.02.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 164, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 15 %, сума штрафу - 2 526,77 грн.;

3) від 30.04.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 5 053,54 грн.;

4) від 30.04.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 103, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 15 %, сума штрафу - 2 526,77 грн.;

5) від 30.06.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 52, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 5 053,54 грн.;

6) від 30.06.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 42, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 10 %, сума штрафу - 1 684,51 грн.;

7) від 30.09.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 18.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 10 %, сума штрафу - 1 684,51 грн.;

8) від 30.11.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 18.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 246, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 40 %, сума штрафу - 6 738,05 грн.;

9) від 30.01.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.02.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 192, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 15 %, сума штрафу - 2 526,77 грн.;

10) від 31.03.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 5 053,54 грн.;

11) від 31.03.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 133, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 15 %, сума штрафу - 2 526,77 грн.;

12) від 31.05.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 53; сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 30 %, сума штрафу - 5 053,54 грн.;

13) від 31.05.2023 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.06.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 72, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 15 %, сума штрафу - 2 526,77 грн.;

14) від 31.07.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 05.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 21, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 20 %, сума штрафу - 3 369,03 грн.;

15) від 31.12.2022 року № 1, дата реєстрації у ЄРПН - 29.08.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 226, сума ПДВ - 16 845,13 грн., розмір штрафу - 40 %, сума штрафу - 6 738,05 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення рекомендованим поштовим відправленням направлено на податкову адресу позивача (трекінг АТ «Укрпошта» 0601126492514), однак 09.04.2025 року було повернуто адресанту у зв'язку із закінченням терміну зберігання на поштовому відділенні.

Правом на адміністративне оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення позивач як платник податків не скористався.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з абз. 1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, відповідно до якого реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.

Відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Статтею 2 Податкового кодексу України визначено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

З 24.02.2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

З 27.05.2022 року набрав чинності Закон України від 12.05.2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», яким п. 69.1 підрозд. 10 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено у відповідній редакції (яка в подальшому змінювалася), якою передбачена протягом відповідного періоду можливість звільнення платника податків від відповідальності, що поставлено в залежність від підтвердження (доведення) платником податків у визначеному законодавством порядку (шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року за № 967/38303) можливості чи неможливості виконання податкового обов'язку).

Так, п. 69.1 підрозд. 10 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13.12.2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, то у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 Податкового кодексу України, до цього платника податків не застосовується.

Верховний Суд у постановах від 02.04.2024 року у справі № 520/18349/23, від 16.07.2024 року у справі №440/2936/23 висловив правову позицію, за змістом якої та обставина, що Порядок, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225, набрав чинності лише 06.09.2022 року, у будь-якому випадку не позбавляє платників податків права довести у визначений спосіб факт неможливості своєчасно виконати свій обов'язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.

Під час розгляду даної адміністративної справи наявність факту звернення позивача до податкового органу із заявою про неможливість виконання податкових обов'язків щодо спірного періоду і, відповідно, прийняття цим органом рішення за такою заявою, судом не встановлено.

Оскільки податковим органом рішення про неможливість виконання податкових обов'язків в частині своєчасної реєстрації спірних у цій справі податкових накладних не приймалися, тому позивач вважається такою, що мала можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, і, відповідно, підстави для повного звільнення позивача від відповідальності відсутні.

08.02.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (Закон від 12.01.2023 № 2876-IX), яким до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України внесені зміни, зокрема підрозділ 2 доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:

«"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів"».

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 року № 1-зп/1997 у справі № 03/29-97 зазначив, що ст. 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі № 1-7/99 дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Верховний Суд у постановах від 30.01.2024 року у справі № 280/4484/23, від 06.02.2024 року у справі № 160/10740/23, від 24.09.2024 року у справі № 500/261/24 висловив правову позицію про те, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації. Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не поширюється на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Зазначення в пунктах 89 та 90 підрозд. 2 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України слів: «Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні» - не є та не може розцінюватися як пряма вказівка, що зазначені пункти мають зворотну дію в часі.

Відповідно, поширювати дію пунктів 89, 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій (п.п. 89, 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу) може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до податкових накладних, строк реєстрації яких станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023 року) не закінчився.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 29.05.2025 року у справі №600/5219/23-а.

Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджений актом перевірки та не заперечується позивачем.

Кількість календарних днів затримки реєстрації податкових накладних розрахована у відповідності до вимог законодавства.

Положень, які б звільняли платника податків від застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення законів з питань оподаткування щодо податку на додану вартість в залежності від тих чи інших обставин, законодавство не містить.

Відповідачем правомірно застосовані наведені положення законодавства.

За порушення граничних строків реєстрації податкової податкових накладних/розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних до позивача як платника податку на додану вартість правомірно накладено штраф в порядку та розмірі, що відповідали вимогам законодавства.

Суб'єкт владних повноважень в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.

Посилання позивача на те, що в акті перевірки міститься висновок про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних і відповідальність (штрафні санкції) застосована лише на підставі абз. 1 п. 1201.1 ст. 1201 розд. ІІ Податкового кодексу України, - є неприйнятними, оскільки кваліфікація правопорушення і норми, на підставі яких відповідачем застосовані штрафні санкції, наведені саме в податковому повідомленні-рішенні суб'єкта владних повноважень, і, з урахуванням розрахунку до нього (який є додатком до зазначеного рішення), вони застосовані правильно.

Виходячи з вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати (судовий збір в сумі 968,96 грн.) стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень не підлягають.

Решта судового збору в сумі 242,24 грн. як зайве сплачена за подання даного позову в електронній формі може бути повернута позивачу з бюджету за її заявою (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59; код ЄДРПОУ ВП 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 23 липня 2025 року.

Суддя Т.В. Логойда