Рішення від 21.07.2025 по справі 200/3403/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2025 року Справа№200/3403/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2025, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту також - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2025, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він неодноразово звертався до відповідача засобами поштового зв'язку із заявою про надання відстрочки, проте відповідач відмовив йому в наданні відстрочки. Позивач вказує, що він є внутрішньо переміщеною особою із зареєстрованим місцем переміщення: АДРЕСА_1 та з 10.06.2024 по теперішній час не міняв своє місце знаходження та місце реєстрації ВПО, а значить не був зобов'язаний змінити військовий облік. Відповідачем було внесено запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку. Водночас, 24.03.2025 о 14.41 годин ІНФОРМАЦІЯ_3 було скасовано зазначену інформацію у зв'язку з відсутністю таких підстав, особа самостійно з'явилася». Проте, в подальшому 24.03.2025 о 16.47 год. відповідачем в друге внесено відомості про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).

Позивач наголошує, що він не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому перший запис, накладений 17.02.2025, був знятий за відсутності таких підстав. На переконання позивача, другий запис про «порушення» з аналогічних підстав, накладений через 2 години після встановлення, що ОСОБА_1 не має порушень, порушує принцип неможливості притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме порушення, передбачений ст. 61 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд:

визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку (неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік за ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»), здійснене 24.03.2025, про яке направлено звернення до Покровського ГУНП Донецької області № Е1751791 та скасувати його;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо порушення ОСОБА_1 військового обліку (неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік за ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»), здійснене 24.03.2025, про яке направлено звернення до Покровського РУП ГУНП Донецької області № Е1751791.

Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначив, що позивач повинен був особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, особиста явка до ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 дала б можливість вивчення оригіналів наданих документів, з метою визначення законних підстав для внесення правильних облікових даних. Станом на 03.06.2025 позивач до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув та зазначенні відомості не надав, тому ОСОБА_1 являється порушником правил військового обліку у зв'язку з ненаданням до ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання). Відповідач наголошує, що у позовній заяві ОСОБА_1 зазначає місце реєстрації, а не фактичне місце перебування. Ці поняття не є тотожними. Крім того, слід зазначити що за адресою місця реєстрації позивач не може фактично проживати, так як на території м. Курахове Донецької області з 2023 року велися активні бойові дії, а на теперішній час місто окуповане Російською Федерацією. На переконання відповідача, позивач не надав інформацію про зміну персональних даних (тобто приховуючи своє фактичне місце проживання), а тому порушив правила військового обліку та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Відомості про порушення військового обліку занесено до “Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до акту обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , який складений службою у справах дітей та сім'ї Вишневої міської ради, підтверджено, що адреса проживання та виховання дітей позивача: АДРЕСА_2 . Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2025, зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/3403/25. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребував у відповідача всі матеріали, що стосувались винесення рішення щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24.03.2025, про порушення військового обліку ОСОБА_1 та направлення звернення до Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області № Е1751791.

18 липня 2025 року суд ухвалою відмовив у задоволенні клопотання відповідача про витребування доказів.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану продовжено та станом на день винесення рішення суду він діє

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Гірницьким РВ у м. Макіївці ГУ ДМС України в Донецькій області 22 січня 2013 року), перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 (військово-обліковий документ, сформований 01.09.2024 в “Резерв+», та є особою, що претендує на надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі ст. 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, відповідно до якої просив оформити йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 29 січня 2010 року, виданого Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, що батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є ОСОБА_1 .

Крім того, судом встановлено на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 20 серпня 2021 року, виданого Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є ОСОБА_1 .

Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі від 06 травня 2025 року по справі № 200/1454/25.

Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 у справі № 237/1239/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про розірвання шлюбу. Розірвано шлюб, укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований 31.07.2007 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, актовий запис № 1213, відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 . Встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 , та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Додатковим рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 у справі № 237/1239/22 доповнено резолютивну частину рішення наступним абзацом: “Відібрати неповнолітню дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_11 ІПН НОМЕР_7 та неповнолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_12 у матері ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_13 ІПН НОМЕР_8 без позбавлення її батьківських прав».

Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023 у справі № 237/1239/22 виправлено допущену описку в додатковому рішенні Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 по справі № 237/1239/22. Викладено другий абзац резолютивної частини додаткового рішення в наступній редакції: “Відібрати неповнолітню дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_11 ІПН НОМЕР_7 , та неповнолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_12 у матері ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_13 ІПН НОМЕР_8 з позбавленням її батьківських прав».

Рішення Мар'їнського районного суду Донецької області у справі № 237/1239/22 набрало законної сили.

Крім того, ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 26 червня 2025 року суд відмовив у відкритті провадження за заявою в.о. міського голови, секретаря ради Медведєвої Лілії яка діє в інтересах Курахівської міської ради Покровського району Донецької області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 у справі № 237/1239/22 та додаткового рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 у справі № 237/1239/22.

ОСОБА_1 неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, відповідно до якої просив оформити йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Станом на час подання цього позову відстрочка від мобілізації позивачу не надана.

Позивач неодноразово оскаржував в судовому порядку бездіяльність відповідача в цій частині.

Зокрема, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2024 у справі № 200/6521/24 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 10.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Також рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2025 у справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

Суд зазначає, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 16 лютого 2025 року внесно запис про порушення ОСОБА_1 військового обліку. Водночас, 24.03.2025 о 14.41 годин ІНФОРМАЦІЯ_3 було скасовано зазначену інформацію у зв'язку з відсутністю таких підстав, особа самостійно з'явилася.

Проте, в подальшому 24.03.2025 о 16.47 год. відповідачем в друге внесено відомості про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку у зв'язку з не повідомленням про зміну місця проживання та в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік (ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

На адвокатський запит представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_6 надано відповідь листом від 24.06.2025, відповідно до якої протоколи та постанови не складалися у зв'язку неявкою позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Проте викликався ОСОБА_1 до відповідача на підставі розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 № 15/285 від 31.03.2025.

Вважаючи протиправними розпорядження № 15/285 від 31.03.3035, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року по справі № 200/2380/25 визнано протиправним та скасовано розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 № 15/285 від 31.03.2025.

Суд також зазначає, що відповідно до акту обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 25 березня 2025 року, який складений службою у справах дітей та сім'ї Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, зафіксовано адресу проживання та виховання дітей позивача: АДРЕСА_2 .

Вважаючи протиправним внесення відповідачем відомостей про порушення позивачем військового обліку, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Отже, спірні правовідносини виникли з приводу внесення відомостей про порушення позивачем військового обліку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232 громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до теперішнього часу.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 1 ст. 39 Закону № 2232-XII передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами, в яких повідомляв, що на підставі пункту 4 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ є особою, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Так, згідно з вказаною нормою, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних:

які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;

призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону;

які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;

військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;

які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;

які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;

які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;

які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;

призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу;

жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;

які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;

В свою чергу, частиною 3 зазначеної статті призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 порушив саме приписи ст. 37 Закону № 2232-XII. Проте доказів того, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою за адресою: АДРЕСА_2 до суду не надано. Водночас, в матеріалах справи міститься витяг з порталу “ДІЯ», відповідно до якого місце проживання позивача: АДРЕСА_3 .

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Постанова № 1487).

Так, у вказаній постанові зазначено, що військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.

У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії. Механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлюються Міноборони.

Відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів за декларацією (заявою), поданою в електронній формі з використанням засобів Порталу Дія, не включаються органом реєстрації до повідомлення, передбаченого додатком 18.

До запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд зауважує, що відповідачем не було надано доказів про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб, реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування позивача. Матеріалами справи підтверджено, що позивач зареєстрований саме за адресою: АДРЕСА_3 . Доказів існування інших підтверджуючих документів для зміни адреси відповідачем до суду не надано.

Крім того, позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 , який працює у штатному режимі.

На переконання суду, у позивача був відсутній обов'язок повідомляти відповідача про зміну адреси у випадку відсутності підтверджуючих документів такої зміни.

Посилання відповідача на акт обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 25 березня 2025 року, який складений службою у справах дітей та сім'ї Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, яким зафіксовано адресу проживання та виховання дітей позивача: АДРЕСА_2 , суд не приймає до уваги, адже вказаний акт складено після внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Крім того, рішенням від 12 травня 2025 року по справі № 200/1141/25 встановлено, що 24.05.2024 ОСОБА_1 оновив свої дані у системі Оберіг+, де встановлено, що він є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказане рішення набрало законної сили, а тому обставини не підлягають доказуванню в даній справі (ст. 78 КАС України).

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24.03.2025, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», про яке направлено звернення до Покровського ГУНП Донецької області № Е1751791.

Разом з тим, суд вважає за необхідне відмовити у визнанні протиправним та скасуванні рішення, адже доказів існування такого рішення до суду не надано. З огляду на вказане, суд вважає за необхідне змінити спосіб захисту порушеного права позивача.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24.03.2025, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на в/облік за ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», про яке направлено звернення до Покровського РУП ГУНП Донецької області № Е1751791.

Отже, позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2025, зобов'язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

З матеріалів справи встановлено, що позов подано через систему «Електронний суд». Позивач сплатив судовий збір у розмірі 970, 00 грн.

Таким чином, враховуючи, що позов задоволено частково, судовий збір у розмірі 900, 00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення від 24.03.2025, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24.03.2025, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на в/облік за ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», про яке направлено звернення до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Донецької області № Е1751791.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо порушення ОСОБА_1 військового обліку, здійснене 24.03.2025, а саме неповідомлення про зміну місця проживання в семиденний строк територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо взяття на в/облік за ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», про яке направлено звернення до Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Донецької області № Е1751791.

В решті заявлених вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 900, 00 грн (дев'ятсот гривень ).

Повний текст рішення складено та підписано 21 липня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Голуб