Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 липня 2025 року Справа№200/3861/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у якій просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також на підставі п.п. г, пункту 2, ч.4 ст.26 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу »;
скасувати рішення комісії, ухвалене протоколом від 13.05.2025 №14;
зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також на підставі п.п. г, пункту 2, ч. 4 ст.26 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу ».
В обґрунтування позову зазначено таке.
Позивач двічі звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із клопотанням про надання відстрочки від призову, як особі, яка здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю ІІ групи або за особою, яка за висновком МСЕК або ЛКК закладу охорони здоров?я потребує постійного догляду у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.10.2024 у наданні відстрочки ОСОБА_1 відмовлено, оскільки документи ним подано не особисто.
Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №200/7780/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянув заяву позивача та у задоволенні такої відмовив, оскільки рішенням суду у справі №200/7780/24 у задоволенні позову відмовлено.
Вважаючи рішення відповідача, оформлене протоколом від 13.05.2025 № 14, протиправним, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 13.06.2025 позовну заяву прийняти до розгляду та відкрито провадження у справі № 200/3861/25. Розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвала суду від 13.06.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача 14.06.2025, про що свідчить довідка про доставку судової кореспонденції до електронного кабінету користувача електронного суду.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву відповідачем не надано, що розгляду справи не перешкоджає (ч. 6 ст. 162 КАС України), суд розгляд справи здійснив на підставі наявних у ній матеріалів.
21 липня 2025 року позивач звернувся до суду із клопотанням про прискорення розгляду справи, у зв'язку із неможливістю, до вирішення судом справи, вивезти бабусю з міста Дружківка у більш безпечне місце.
Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Преюдиційно встановлені обставини (рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2025 справа№200/7780/24).
Відповідно до Витягу № 1705880-15072024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформованим 16 липня 2024 року Відділом надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дружківської міської ради, даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку не знайдено в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В матеріалах справи наявна обліково-послужна картка ОСОБА_1 , видана ІНФОРМАЦІЯ_5 01.10.2002 року.
12 жовтня 2024 року ОСОБА_1 на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 надано письмову заяву, в якій останній повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути його заяву та оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560. У заяві позивачем зазначено про відсутність: інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених у пункті 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; інших членів сім'ї першого (першого та другого) ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зазначеної у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До заяви про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 12 жовтня 2024 року позивачем додано: копію паспорта заявника; копію довідки РНОКПП; копію свідоцтва про його народження; копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; копія витягу з реєстру військовозобов'язаних; копія облікової картки; копія паспорту ОСОБА_3 ; копія заяви ОСОБА_3 щодо її утримання позивачем; копія висновку медичного закладу № 441 щодо ОСОБА_3 ; копія довідки УСЗН щодо перебування позивача на обліку та отримання ним компенсації як особою, яка надає соціальні послуги невиліковно хворим.
Вказана заява на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 була направлена засобами поштового зв'язку, що позивачем не спростовано, та отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 16 жовтня 2024 року, про що свідчить штамп ІНФОРМАЦІЯ_6 на самій заяві (Вх. № 21250/08 від 16.10.2024 року).
Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12 жовтня 2024 року та протоколом від 21 жовтня 2024 року № 15 ухвалено рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Повідомлено, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на загальних підставах. Причиною відмови зазначено: «у зв'язку з поданням заяви та документів, що підтверджують право на відстрочку або копій таких документів, засвідчених в установлено порядку, не особисто». Про що на адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_7 було направлено повідомлення від 22 жовтня 2024 року за № 16485.
Вказаним рішенням суду у позові відмовлено, оскільки позивачем хоча й дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, (обраний спосіб їх подання (засобами поштового зв'язку) не суперечить вимогам законодавства), проте позивачем до заяви про надання відстрочки від призову не надано документів на підтвердження того, що ОСОБА_3 , за якою позивач здійснює догляд, є особою з інвалідністю І чи ІІ групи. Крім того, ОСОБА_3 має, принаймні одного члена сім'ї першого ступеня споріднення, а саме сина (батька позивача) - ОСОБА_2 . Доказів неможливості здійснення ОСОБА_2 постійного догляду за своєю матір'ю (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу ОСОБА_2 у постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ) позивачем до заяви не додано.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2025 вказане рішення скасовано, позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом від 21.10.2024 № 15 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (в редакції, чинній на момент подання заяви) та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
До матеріалів у цій справі позивачем подано:
копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ;
копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 (батько), серії НОМЕР_4 ;
нотаріально засвідчену заяву ОСОБА_3 від 24.07.2024 про те, що ОСОБА_1 є єдиним, хто надає їй належне утримання, догляд, матеріальну допомогу та постійно знаходиться поруч. Інших осіб, які б надавали належне утримання, догляд, матеріальну допомогу немає;
висновок № 441, виданий 14.08.2024 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дружківської міської ради, яким ОСОБА_3 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи ;
повідомлення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 19.09.2024 № 5423, яким підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління та отримує компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги невиліковно хворим - ОСОБА_3 ;
заява ОСОБА_1 від 12.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, де вказано про відсутність:
інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених у п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізації»;
інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізації»;
інших членів сім'ї, першого та (першого та другого) ступеня споріднення особи з інвалідністю І або ІІ групи, зазначеної у п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізації».
До вказаної заяви додано: копію паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 та копію РНОКПП; копію паспорта ОСОБА_3 серії НОМЕР_5 та її РНОКПП; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 ; висновок № 441, виданий 14 серпня 2024 року КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дружківської міської ради; повідомлення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 19.09.2024 року № 5423; нотаріально засвідчена заява ОСОБА_3
13 травня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлено повідомлення №09/5035, яким ОСОБА_1 повідомлено, що його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізації» розглянуто та прийнято рішення відмовити у наданні відстрочки, у зв'язку з відмовою суду у задоволенні позову.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX в Україні введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543)
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
14) члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;
7. Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який, зокрема, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення (далі - Порядок № 560 в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пункт 56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Пункт 58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Пункт 58-1 Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Пункт 60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Пункт 61. Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Додатком 5 до Порядку № 560 передбачено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема:
14) члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи: для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
Висновки суду.
Предметом спору у цій справі є встановлення правомірності та обґрунтованості рішення відповідача, оформленого протоколом від 13.05.2025 №14 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову за п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543.
Суд звертає увагу, що спірне рішення відповідача вмотивовано рішенням суду очевидно, що у справі № 200/7780/24.
Водночас рішення суду першої інстанції, яким у позові ОСОБА_1 відмовлено, скасовано судом апеляційної інстанції - постанова від 05.05.2025.
Тобто, законних підстав посилатися на рішення суду першої інстанції у відповідача не було, оскільки таке не набрало законної сили.
Натомість у вказаній постанові Першого апеляційного адміністративного суду зазначено таке.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був надати оцінку наданим позивачем документам та прийняти мотивоване рішення за наслідком розгляду заяви або про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або про відмову в наданні відстрочки.
Індивідуальний акт державного органу - це юридична форма рішення суб'єкта владних повноважень, виданого (прийнятого) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк і цей акт породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Норми Порядку № 560 свідчать, що розгляд заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відноситься до дискреційних повноважень відповідача, оскільки до його компетенції відноситься як розгляд документів, що підтверджують право на відстрочку, так і надання оцінки законності підстав для відстрочки з направленням відповідних запитів до органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку тощо.
Проте, ІНФОРМАЦІЯ_2 , всупереч приписів нормативно правових актів, під час розгляду заяви позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, не надав оцінки наданим позивачем документам в підтвердження права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, що свідчить про протиправність рішення відповідача та не розгляд по суті заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, тому рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.10.2024 № 15 є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на підставі п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"(в редакції, чинній на момент подання заяви), за наслідком розгляду якої прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні.
Наведені висновки суду апеляційної інстанції є актуальними й щодо спірних правовідносин. Фактично відповідачем не розглянуто та не оцінено на предмет достатності та відповідності вимогам законодавства України, подані позивачем документи, а тому оспорюване у цій справі рішення належить скасувати з підстав невмотивованості. Належним способом захисту є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 13.10.2024 з урахуванням висновків суду у частині безпосередньої оцінки, поданих позивачем документів, на предмет наявності підстав для надання позивачу відстрочки відповідно п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 чи відмову у такій.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача, щодо не надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також на підставі п.п. г, пункту 2, ч.4 ст.26 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу», то фактично ІНФОРМАЦІЯ_2 не допущено бездіяльності, оскільки прийнято оспорюване у справі рішення, захист прав у такому випадку здійснюється у спосіб застосований судом вище.
Отже, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Щодо судового збору.
Стаття 139 КАС України.
1. При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Пунктом 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 передбачено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Ураховуючи, що судовий збір стягується за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а ІНФОРМАЦІЯ_2 не є юридичною особою, не має рахунків в органах Казначейства, то сплачений позивачем судовий збір стягується на його користь у повному обсязі (оскільки за суттю позов задоволено) за рахунок ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 13.05.2025 №14.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з урахування висновків суду, викладених у цьому рішення.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 ; АДРЕСА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі - 22.07.2025.
Суддя І.В. Буряк