23 липня 2025 рокуСправа № 160/31903/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови донарахувати ОСОБА_1 страховий стаж, набутий після призначення пенсії, відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити донарахування страхового стажу ОСОБА_1 , набутого після призначення пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та здійснити перерахунок пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 26.07.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 26.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, призначену з 26.07.2021 на виконання рішення суду. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 22.09.2023 про перерахунок пенсії як особі, яка продовжила працювати після призначення пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки. Однак відповідач листом від 24.10.2023 відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 08.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у відповідача.
22.01.2024 надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі № 160/6268/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначено позивачу з 26.07.2021 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 як працюючому пенсіонеру. Заяву про призначення пенсії було подано позивачем 26.07.2021, тому для розрахунку розміру пенсії враховано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (за 2018, 2019 та 2020 роки - 9118,81 грн). Підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022, починаючи з 26.07.2021, відсутні. При підвищенні середньої заробітної плати проводиться індексація пенсійних виплат. Страховий стаж позивача, обчислений до 30.06.2021, становив 32 роки 5 місяців 4 дні. Листом від 24.10.2023 за № 52516-41952/Л-01/8-0400/23 позивачу було рекомендовано подати заяву про перерахунок пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID. ОСОБА_1 05.12.2023 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV. Відповідно до протоколу від 07.12.2023 № 45750014202 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та донараховано страховий стаж, який становить 34 роки 08 місяців 04 дні. Розмір пенсії позивача розраховано відповідно до набутого стажу та отриманого заробітку відповідно до норм чинного законодавства.
Разом із відзивом було подано копії матеріалів з пенсійної справи позивача.
Відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену з 26.07.2021.
Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі № 160/6268/23, що набрало законної сили 27.07.2023, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 від 13.01.2023 № 045750014202; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди його трудової діяльності: з 10.07.1985 до 02.07.1986; з 23.07.1986 до 04.07.1987; з 28.07.1987 до 24.06.1989; з 21.05.1990 до 02.06.1997; з 04.06.2003 до 31.10.2003; з 19.11.2008 до 31.01.2011, та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до вимог пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ з 26.07.2021.
Вказане рішення про відмову у призначенні пенсії було прийнято відповідачем за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.07.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 045750014202 від 21.08.2023 на виконання рішення суду призначено позивачу пенсію з 26.07.2021 з урахуванням страхового стажу 32 роки 05 місяців 04 дні, обчисленого до 30.06.2021.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.10.2023 на звернення позивача щодо перерахунку пенсії було повідомлено, що для розрахунку розміру його пенсії враховано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки, що становить 9118,81 грн. Роз'яснено, що для донарахування страхового стажу, набутого після призначення пенсії, необхідно подати заяву про перерахунок пенсії.
05.12.2023 ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.
07.12.2023 відповідачем прийнято рішення № 045750014202 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 у зв'язку зі зміною стажу та заробітку (абз. 1, 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV). Враховано страховий стаж позивача 34 роки 08 місяів 04 дні, обчислений до 30.09.2023 (у тому числі стаж з 01.07.2021 до 30.09.2023).
У розрахунку пенсії позивача зазначено, що пенсію обчислено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки, що становить 9118,81 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що підставою для проведення перерахунку пенсії з 26.07.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки позивач зазначив ту обставину, що після дати призначення пенсії він продовжував працювати та набув 24 місяці страхового стажу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 цей закон визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
У статті 9 Закону № 1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Подібні за змістом положення містяться в Порядку 10-1 проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18.05.2018, відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 13.06.2019 у справі № 265/84/16-а.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за заявою позивача від 05.12.2023 прийнято рішення 07.12.2023 № 045750014202 про проведення перерахунку пенсії відповідно до абзаців 1, 2 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу, набутого після призначення пенсії (з 01.07.2021 до 30.09.2023), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії з 26.07.2021.
Отже, відповідачем не було відмовлено у зарахуванні страхового стажу позивача, набутого після призначення пенсії, відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії позивача з урахуванням донарахованого стажу проведено відповідачем з 01.12.2023.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про відсутність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому здійснено перерахунок такої пенсії, а саме за 2020-2022 роки.
Такий висновок відповідає викладеному у постанові Верховного Суду від 02.04.2024 у справі № 420/19398/23.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням підстав позовних вимог та правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції № 37 від 30.11.2023.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл понесених позивачем судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 23.07.2025.
Суддя В.В. Рянська