Рішення від 23.07.2025 по справі 160/10191/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 рокуСправа №160/10191/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «КІДДІСВІТ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

08.04.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «КІДДІСВІТ» (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (далі - відповідач), у якій просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області №6 від 31.01.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з оскаржуваною постановою. Позивач вказує, що Головним управлінням Держпродспоживслужби Дніпропетровської області у період з 14.01.2025 по 17.01.2025 було проведено позапланову перевірку характеристик продукції, а саме Дитячу іграшку (набір фігурок MOJI POPS s 1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. РMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 року, країна погодження КНР), L 1190364DG, MP02U0101, яка введена в обіг ТОВ «КІДДІСВІТ».

За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 17.01.2025 №0004 та протокол про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 17.01.2025 №000004, у яких зазначено, що ТОВ «КІДДІСВІТ» порушено вимоги пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151.

Відповідно до Протоколу випробувань ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 122.12.2024 не відповідає ДСТУ ЕN71-1:2019 А.33» Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості» - іграшка не супроводжується інструкцією з експлуатації та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами Закону про порядок застосування мов. На підставі висновків, викладених в акті перевірки характеристик продукції від 17.01.2025 №0004 було винесено постанову про накладення штрафу №6 від 31.01.2025 та накладено штраф у розмірі 2500 неоподаткованих мінімум доходів громадян у сумі 42500,00 грн.

Позивачем за власний рахунок було проведено повторне дослідження іграшки (набір фігурок MOJI POPS s 1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. РMP1D612IN00) у Державному підприємстві «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації». Відповідно до Протоколу випробувань №18789 I від 05.03.2025, виданого Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації», встановлено, що представлений зразок продукції відповідає: вимогам ДСТУ EN 71-1:2019 (EN 71-1:2014 + A1:2018, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості»; ДСТУ EN 71-6:2005 «Безпечність іграшок. Частина 6. Графічний попереджувальний символ позначення віку (EN 71-6:1994, IDT)»; вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок. Позивач вважає дії відповідача необґрунтованими, а висновки акту перевірки характеристик продукції від 17.01.2025 №0004 безпідставними, незаконними та такими, що не відповідають фактичним обставинам, що зумовило звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

Ухвалою суду від 11.04.2025 відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Адміністративний позов з додатками та копія ухвали від 11.04.2025 отримані відповідачем в системі «Електронний суд» 08.04.2025 та 11.04.2025 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Відповідно до ч. 7 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд», суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.

Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідачем, на виконання ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КІДДІСВІТ» (код ЄДРПОУ 37274396) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.08.2010.

Основним видом діяльності за КВЕД є 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

В період з 03.12.2024 по 23.12.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби Івано-Франківської області була проведена перевірка магазину «Епіцентр» за адресом: м. Коломия, вулиця Карпатська, буд. 184, про що складено акт перевірки характеристик продукції від 03.12.2024 №043.

Під час проведення планової перевірки характеристик продукції було проведене лабораторне випробування ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 122.12.2024 - Дитячої іграшку (набір фігурок MOJI POPS s 1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. РMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 р, країна погодження КНР), L 1190364DG, на відповідність ДСТУ ЕN71-1:2019 , ДСТУ ЕN 71- 2:2022 , ДСТУ ЕN 71-3:2022.

За результатами проведення дослідження Дитячої іграшку (набір фігурок MOJI POPS s 1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. РMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 р, країна погодження КНР), L 1190364DG має єдину невідповідність - відсутність інструкції з експлуатації та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами Закону про порядок застосування мов.

24.12.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби Івано-Франківської області прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №01-05/324 у вигляді тимчасової заборони надання продукції на ринку. Обмежувальний (корегувальний) захід вжито щодо залишків іграшки в кількості 1 шт. Термін виконання: 24.02.2025.

24.12.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби Івано-Франківської області прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №01-05/325 у вигляді приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами. Термін виконання: 24.02.2025.

В період з 14.01.2025 по 17.01.2025 на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 02.01.2025 №1-ПО, направлення на проведення перевірки від 02.01.2025 №1 фахівцем Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку характеристик продукції.

За наслідками перевірки складено акт від 17.01.2025 №0004.

Під час проведення планової перевірки характеристик продукції в магазині «Епіцентр» у м. Коломия, вул. Карпатська, буд. 184, встановлено реалізацію продукції: набір фігурок MOJ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 року, країна походження: КНР - іграшка не супроводжується інструкцією та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, чим порушено вимоги пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 та відповідно до Протоколу випробувань ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 12.12.2024 не відповідає ДСТУ EN 71-1:2019 А.33 «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості».

Імпортером вищевказаного товару є ТОВ «КІДДІСВІТ» (м. Дніпро, вул. Байкальська, буд. 12А). На підставі даних, внесених до Національної інформаційної системи державного ринкового нагляду прийнято рішення про проведення позапланової перевірки ТОВ «КІДДІСВІТ». В порядку п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на адресу підприємства була направлена вимога від 02.01.2025 №5.1/93 про необхідність з'явитися до управління для проведення позапланової перевірки характеристик продукції з 14.01.2025 по 17.01.2025 та надати документи, передбачені п.п. 1-6 ч. 7. ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Під час проведення позапланової перевірки представником суб'єкта господарювання надані документи про походження продукції, декларації про відповідність продукції вимогам технічних регламентів. Враховуючи всі обставини та розгляд документів, ТОВ «КІДДІСВІТ» є особою, що ввела вищевказану продукцію на територію України і несе повну відповідальність за продукцію, що не відповідає встановленим вимогам.

17.01.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області складено протокол №0004 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме за введення в обіг продукції: набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 р., країна походження: КНР - іграшка не супроводжується інструкцією та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, чим порушено вимоги пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 та відповідно до Протоколу випробувань ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 12.12.2024 не відповідає ДСТУ EN 71-1:2019 А.33 «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості».

20.01.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №4 у вигляді приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами. Термін виконання: 28.02.2025.

20.01.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №5 у вигляді тимчасової заборони надання продукції на ринку. Термін виконання: 28.02.2025.

31.01.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за порушення вимоги п.2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» прийнято постанову №6 про накладення штрафу на ТОВ «КІДДІСВІТ» у розмірі 2500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 42500,00 грн.

07.02.2025 ТОВ «КІДДІСВІТ» звернулось до Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зі скаргою про перегляд постанови про накладення штрафу від 31.01.2025 №6.

28.02.2025 ТОВ «КІДДІСВІТ» звернулось до ДП «Дніпростандарт-метрологія» з листом-заявкою щодо визначення показників продукції.

05.03.2025 ДП «Дніпростандартметрологія» затверджено протокол випробувань №18789 І щодо продукції - іграшка набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: лютий 2024 р., в якому вказано, що за перевіреними показниками представлений зразок продукції відповідає вимогам нормативної документації ДСТУ EN 71-1:2019 «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості»; ДСТУ EN 71-6:2025 «Безпечність іграшок. Частина 6. Графічний попереджувальний символ позначення віку ДСТУ EN 71-6:1994, IDT» та вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок.

Не погоджуючись з прийнятою постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів.

У відповідності до п. 4 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, зокрема, проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).

Згідно ст. 22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» заходами ринкового нагляду є:

1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування);

2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:

а) обмеження надання продукції на ринку;

б) заборону надання продукції на ринку;

в) вилучення продукції з обігу;

г) відкликання продукції;

3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;

4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

У випадках, передбачених цим Законом та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», заходи ринкового нагляду вживаються щодо продукції, яка, зокрема, надається на ринку, в тому числі щодо одиниць чи партій введеної в обіг продукції, що зберігаються на складах виробників (імпортерів).

Положеннями ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено порядок проведення перевірок характеристик продукції, зокрема визначено, що під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону. При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції. Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи. Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи. У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб'єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам. Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.

Перевірки характеристик продукції проводяться:

1) у торговельних та складських приміщеннях суб'єктів господарювання;

2) у місцях введення продукції в експлуатацію (якщо відповідність продукції певним встановленим вимогам може бути визначена лише під час введення її в експлуатацію);

3) за місцем проведення ярмарку, виставки, показу або демонстрації продукції в інший спосіб;

4) у місцях зберігання під митним контролем продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції;

5) за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.

Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація:

1) декларація про відповідність;

2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією);

3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом;

4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю;

5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції;

6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори).

Статтею 25 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначені особливості проведення перевірок характеристик продукції у її виробників.

Під час проведення перевірки характеристик продукції у її виробників:

1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:

а) наявність знаку відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знаку відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування;

б) наявність супровідної документації, що має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкції щодо користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо її складення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, а також відповідність такої декларації встановленим вимогам;

г) загальний опис продукції;

2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:

а) обстеження зразків відповідної продукції;

б) у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам:

- перевірка повного складу технічної документації на відповідну продукцію, передбаченого технічним регламентом;

- перевірка документів щодо системи якості чи системи управління якістю, якщо їх надання передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції.

Під час проведення перевірки характеристик продукції на підставах, визначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, здійснюється відбір та експертиза (випробування) зразків продукції.

У разі якщо за результатами перевірок характеристик продукції у її виробників встановлено, що відповідна продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, органи ринкового нагляду:

1) звертаються до призначених органів з оцінки відповідності стосовно розгляду ними питання про встановлення обмежень щодо виданих ними документів про відповідність такої продукції, їх призупинення чи скасування;

2) за наявності матеріалів та інформації, що свідчать про некомпетентність призначених органів з оцінки відповідності та/або акредитованих органів з оцінки відповідності, які видали документи про відповідність такої продукції, звертаються до органу, що призначає органи з оцінки відповідності, щодо проведення в межах моніторингу призначених органів з оцінки відповідності позапланової перевірки відповідного призначеного органу з оцінки відповідності або до національного органу України з акредитації щодо проведення в межах моніторингу акредитованих органів з оцінки відповідності позачергової оцінки відповідного акредитованого органу з оцінки відповідності.

У разі проведення перевірки за місцезнаходженням органу ринкового нагляду документи, зазначені у підпункті "г" пункту 1 та підпункті "б" пункту 2 частини другої цієї статті, надаються виробником протягом десяти робочих днів з дня отримання письмової вимоги органу ринкового нагляду, надісланої рекомендованим листом з повідомленням про вручення, крім випадків необхідності перекладу зазначених документів, які мають бути надані не пізніше тридцяти робочих днів.

Згідно ст. 11 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» продукція, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, а згідно з деякими технічними регламентами - також продукція, що виготовляється та/або вводиться в експлуатацію виробником для використання у власних цілях, повинна відповідати вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об'єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам. Нанесенням знаку відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знаку на будь-який інший, ніж сама продукція, об'єкт згідно з правилами та умовами нанесення зазначеного знаку.

За правилами ст. 30 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності», знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише виробником або його уповноваженим представником. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише на продукцію, для якої його нанесення передбачене конкретними технічними регламентами, та не повинен наноситися на будь-яку іншу продукцію. Виробник шляхом нанесення знаку відповідності технічним регламентам ним самим або його уповноваженим представником вказує на те, що він бере на себе відповідальність за відповідність продукції всім застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знаку відповідності технічним регламентам. Знак відповідності технічним регламентам повинен бути єдиним маркуванням, що засвідчує відповідність продукції застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знаку відповідності технічним регламентам. Нанесення на продукцію інших маркувань, знаків або написів, які можуть вводити в оману третіх осіб щодо значення чи форми знаку відповідності технічним регламентам, забороняється. Будь-яке інше маркування може бути нанесене на продукцію за умови, що це не вплине негативно на видимість, розбірливість та значення знаку відповідності технічним регламентам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 за №151 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок, який встановлює вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України. Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18.06.2009 про безпеку іграшок.

У відповідності до п. 10, 11 Технічного регламенту безпечності іграшок виробники вказують на іграшці своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу, а у разі, коли це не є можливим, - на її пакуванні або в документі, що супроводжує іграшку. В адресі повинне зазначатися одне місце, за яким можна зв'язатися з виробником. Виробники забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.

Згідно п. 19, 20, 27 вказаного Технічного регламенту безпечності іграшок імпортери зазначають своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг), контактну поштову адресу на іграшці, а у разі, коли нанесення відповідної інформації неможливе, - на її пакуванні або в документі, що супроводжує таку іграшку. Імпортери забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності, які виконуються згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. Перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі перевіряють наявність на іграшці знаку відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у пунктах 9, 10 і 19 цього Технічного регламенту.

Відповідно до п. 37, 38, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок виробник повинен наносити чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшку, прикріплений до неї ярлик (етикетку) або пакування та у разі потреби зазначати попередження в інструкціях з експлуатації, які супроводжують іграшку. Маленькі іграшки, які продаються без упаковки, повинні мати відповідні попередження, прикріплені до них. Попередженням повинні передувати слова Увага або Попередження. Попередження, які впливають на рішення щодо придбання іграшки, зокрема ті, що визначають мінімальний та максимальний вік користувачів, та інші попередження, наведені в додатку 5, повинні зазначатися на споживчій упаковці або бути чітко видимі в інший спосіб для споживача перед купівлею, в тому числі у разі, коли купівля здійснюється шляхом електронної торгівлі. Такі попередження та інструкції щодо безпеки повинні бути складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. Іграшки, які надаються на ринку, повинні мати зображення знаку відповідності технічним регламентам. Знак відповідності технічним регламентам наноситься згідно із загальними принципами маркування зазначеним знаком, установленим законом.

Згідно ч. 7 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі введення в обіг продукції, що не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 та частиною третьою статті 29 цього Закону), - у розмірі від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на суб'єкта господарювання вже накладено штраф, - у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 45 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», виробник, уповноважений представник, імпортер або інша особа, яка відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що: 1) вона не вводила відповідну продукцію в обіг; 2) з урахуванням усіх обставин відповідна продукція після введення її в обіг стала такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, внаслідок дій або бездіяльності інших осіб чи непереборної сили; 3) відповідна продукція становить ризик внаслідок додержання виробником вимог законодавства чи виконання обов'язкових для нього приписів державних органів; 4) у випадку виробника комплектуючого виробу чи складової частини продукції ризик (невідповідність) продукції встановленим вимогам виник (виникла) внаслідок конструкції готової продукції, до якої входить цей виріб чи складова частина, або інструкцій, даних такому виробнику виробником готової продукції. Розповсюджувач продукції не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що: 1) продукція стала такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, внаслідок недодержання іншим розповсюджувачем умов її зберігання, за умови, що інший розповсюджувач такої продукції може бути встановлений; 2) продукція, що поставлена ним, відповідає встановленим вимогам, але незважаючи на це становить ризик.

У відповідності до ч. 12 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», у разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, передбачених пунктами 1 і 6 частини сьомої цієї статті, вживає заходів щодо визначення виробника такої продукції або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, особи, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, а також всіх осіб, яким відповідний суб'єкт господарювання поставив таку продукцію.

Так, на переконання ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області невідповідність продукції - набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 року, країна походження: КНР, полягала у тому, що іграшка не супроводжується інструкцією та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, чим порушено вимоги пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 та відповідно до Протоколу випробувань ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 12.12.2024 не відповідає ДСТУ EN 71-1:2019 А.33 «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості».

ДП «Івано-франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології і сертифікації» складено протокол випробувань №4920 від 23.12.2024, відповідно до якого встановлено, що набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена) не відповідає вимогам ДСТУ EN 71-1:2019 А.33.

Суд звертає увагу, що протоколом випробувань №4920 від 23.12.2024 ДП «Івано-франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології і сертифікації» здійснювались випробування щодо іграшки датою виготовлення - серпень 2022 року, що підтверджується рішеннями про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 24.12.2024 №01-05/324.

Аналогічна продукція з датою виготовлення серпень 2022 року була предметом перевірки за актом від 17.01.2025 №0004.

Суд не приймає як допустимий доказ протокол випробувань №18789 І, затверджений 05.03.2025 ДП «Дніпростандартметрологія», оскільки випробування проводились щодо продукції - іграшка набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: лютий 2024 року.

Отже має місце невідповідність характеристик продукції у даті виготовлення, що свідчить про неможливість протоколу випробувань №18789 І, затвердженого 05.03.2025 ДП «Дніпростандартметрологія», бути доказом відповідності продукції нормам безпечності іграшок.

Також, суд звертає увагу, що позивач не спростовує наявність порушення невідповідність продукції - набір фігурок MOJІ POPS S1 - коробочка пригод (2 фігурки, сцена), арт. PMP1D612IN00, дата виготовлення: серпень 2022 року, країна походження: КНР, у тому, що іграшка не супроводжується інструкцією та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, чим порушено вимоги пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 та відповідно до Протоколу випробувань ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія» №4920 від 12.12.2024 не відповідає ДСТУ EN 71-1:2019 А.33 «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості».

Позивач лише зазначає, що стандартом ДСТУ ЕN71-1:2020 чітко визначено перелік видів іграшок (іграшки, які потребують складання, функціональні іграшки або технічно складні), які мають супроводжуватись інструкціями: 4.15 Іграшки, призначені витримувати масу дитини, 4.15.2 Іграшкові велосипеди.

З цього приводу суд зазначає, що актом перевірки від 17.01.2025 №0004 встановлено порушення пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151, який є чинним та обов'язковим до виконання імпортером продукції, яким в даному випадку є ТОВ «КІДДІСВІТ».

Приписами ст. 1 Закону України «Про безпечність харчової продукції» визначено, що виробник - це імпортер продукції (у разі якщо виготовлювачем продукції є фізична чи юридична особа - нерезидент України, яка не має свого уповноваженого представника в Україні).

Відповідно до п. 11 Технічного регламенту №151 виробники забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.

Згідно з п. 20 Технічного регламенту №151 імпортери забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності, які виконуються згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.

На підставі п. 27 Технічного регламенту №151 перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі перевіряють наявність на іграшці знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у пунктах 9, 10 і 19 цього Технічного регламенту.

Позивачем не спростовано дотримання пп. 11, 20, 27 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 щодо продукції, яка була предметом перевірки за актом перевірки характеристик продукції від 17.01.2005 №0004.

Відтак, прийнята постанова про накладення штрафу Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області №6 від 31.01.2025 є обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, робить висновок, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «КІДДІСВІТ» (вул. Старочумацька, буд. 12А, м. Дніпро, 49051, код ЄДРПОУ 37274396) до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (вул. Філософська, буд. 39А, м. Дніпро, 49006, код ЄДРПОУ 40359593) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський