Рішення від 23.07.2025 по справі 120/6052/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 липня 2025 р. Справа № 120/6052/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Бороденко Віри Миколаївни до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Бороденко Віри Миколаївни до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо невиконання вимог нормативних актів щодо актуалізації бази даних Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виключення з військового обліку.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачам строк на подання відзиву.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки відповідно до Протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 18 жовтня 2023 року №336 постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.03.2022 відносно позивача скасовано.

Таким чином, правові підстави для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні.

В свою чергу, представник позивача у додаткових поясненнях зазначив, що відповідач не обґрунтував, чому саме результати військово-лікарської комісії щодо ОСОБА_1 були направлені до Центральної військово-лікарської комісії, не уточнив, яких документів бракувало в його справі, які порушення були допущені під час медогляду, хто їх виявив і як це документально підтверджено.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у додаткових поясненнях зазначив, що відповідач не має повноважень вносити зміни до облікових даних у системі АІКС "Оберіг", оскільки це може здійснювати лише той територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов'язаний перебуває на обліку.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За результатами проходження медичного огляду військовозобов'язаного, 24.03.2022 року Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнято постанову у формі довідки №54/2051 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку.

18 жовтня 2023 року Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України прийнято рішення про скасування постанови військо-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 за довідкою військово-лікарської комісії №54/2051 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку.

31.03.2025 року представник позивача звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою у якій просила актуалізувати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо ОСОБА_1 в частині внесення в Реєстр інформації щодо останнього медичного огляду військо-лікарської комісії від 24.03.2022 та виключення з військового обліку за станом здоров'я і переміщення в відповідну картотеку.

Представник позивача у змісті позовної заяви зазначила, що відповіді на вказану заяву від ІНФОРМАЦІЯ_1 їй не надходило.

На переконання представника позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог нормативних актів стосовно актуалізації бази даних Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виключення позивача з військового обліку, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII, єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно із статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно з частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Як уже встановлено судом, за результатами медичного огляду 24.03.2022 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 винесено довідку №54/2051 про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку.

31.03.2025 року представник позивача звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про цей висновок та виключення з обліку за станом здоров'я.

Втім, суд зауважує, що на підставі протоколу Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 18.10.2023 №336 рішення військово-лікарської комісії від 24.03.2022 щодо позивача було скасовано.

Таким чином, на момент звернення представника позивача 31.03.2025 року з вимогою про внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів рішення військово-лікарської комісії від 24.03.2022, яке б підтверджувало непридатність до військової служби та виключення з військового обліку, вже було скасовано, а отже втратило юридичну силу.

Суд зазначає, інформація до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягає внесенню лише за наявності чинних, достовірних та підтверджених документів, що відповідають установленому порядку.

З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні правові підстави для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Крім того, суд враховує, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Натомість, 31.03.2025 року представник позивача звернулась із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 із проханням актуалізувати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про проходження позивачем медичного огляду 24.03.2022 року, виключення з військового обліку та переміщення в відповідну картотеку.

Суд зазначає, що відповідно до частин 8 та 9 статті 5 Закону №?1951-VIII, органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною першою статті 14 вказаного Закону визначено, що до обов'язків органів ведення Реєстру входить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних, зокрема на підставі відомостей, що подаються самими військовозобов'язаними.

Відповідно до абзаців 9, 18 пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:

- оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних;

- забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що повноваження щодо внесення змін та актуалізації відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладені виключно на той районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому особа перебуває на військовому обліку.

Такий висновок ґрунтується на положеннях частин 8 та 9 статті 5, а також частини 1 статті 14 Закону України №?1951-VIII, які передбачають обов'язок районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки забезпечувати його актуалізацію.

Крім того, відповідно до абзаців 9 та 18 пункту 11 Положення?154, саме районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють ведення Реєстру та внесення змін до його бази даних згідно з повноваженнями, визначеними законодавством.

Таким чином, у справі, що розглядається, внесення змін до Реєстру щодо ОСОБА_1 може здійснювати лише ІНФОРМАЦІЯ_2 - як орган ведення Реєстру, в якому позивач перебуває на військовому обліку.

Звернення до іншого територіального центру ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який не є відповідальним органом у цьому випадку, не створює обов'язку для останнього здійснювати відповідні дії щодо актуалізації інформації в Реєстрі.

Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

У відповідності до положень частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 );

Суддя Свентух Віталій Михайлович