Справа №592/11817/25
Провадження №3/592/2572/25
23 липня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Алфьоров А.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу державного нагляду (контролю) у Сумській області Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч. 1 ст. 164 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ПП 016531 від 21.07.2025 р. ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 21.07.2025 р. о 13 год. 07 хв. в м. Суми, вул. Степана Бандери, на автомобілі DACIA Logan, реєстраційний номер НОМЕР_1 , провадив господарську діяльність з перевезень пасажирів без державної реєстрації, як суб'єкт господарювання або без отримання ліцензії на провадження виді діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При цьому слід враховувати, що суть адміністративного правопорушення повинна бути описана таким чином, щоб було зрозуміло, де та за яких обставин воно було вчинене, в яких саме діях або бездіяльності відобразилося. Фактично опис суті правопорушення має відповідати диспозиції правової норми, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення. При її викладенні необхідно відображати склад адміністративного правопорушення: об'єкт, об'єктивну сторону, дані про суб'єкт та суб'єктивну сторону проступку.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 зазначеним вимогам ст. 256 КУпАП не відповідає.
Частина 1 статті 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, при цьому господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями. Згідно ст.42 ГК України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є не тільки факт перевезення пасажирів, а також систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано не зазначено вид ліцензії, який необхідний для зайняття вказаною господарською діяльністю відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що своїми діями ОСОБА_1 порушив Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності», однак не зазначену яку саме норму Закону останнім була порушена (стаття, частина статті, тощо).
Санкція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає, зокрема, конфіскацію грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, проте відомості про вилучення коштів отриманих внаслідок провадження діяльності матеріали справи не містять.
Такі істотні обставини події мають бути зазначені саме в протоколі про адміністративне правопорушення, який в свою чергу має містити всі елементи складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Суд, не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого відповідною особою має доводитися в суді, а також суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, оскільки усунути виявлені недоліки при розгляді справи не можливо, а їх наявність позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, тому справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП підлягає поверненню до Відділу державного нагляду (контролю) у Сумській області Державної служби України з безпеки на транспорті для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , щодо вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 164 КУпАП - повернути до Відділу державного нагляду (контролю) у Сумській області Державної служби України з безпеки на транспорті на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Алфьоров