Справа№592/4077/25
Провадження №2-а/592/83/25
09 липня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г. ,
за участю секретаря судового засідання: Алфімової І. В. ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 № Х12-12/24-294, видану 03.01.2025 року про притягнення його, ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. за ч. 3 ст.210-1 КУпАП, судові витрати покласти на відповідача.
15.04.2025 року до канцелярії суду від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказав про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 вважає, що постанова про накладення адміністративного стягнення № Х12-12/24-294 від 15.01.2025 року винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , в межах повноважень, відповідно до чинного законодавства, тому підстави для її скасування відсутні. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв'язку з необґрунтованістю та безпідставністю.
До початку судового засідання від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Шкриль Л.Г., надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
В судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило.
Суд, дослідивши та перевіривши письмові матеріали справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 1 ст. 286 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
26 грудня 2024 року стосовно ОСОБА_1 був складений протокол № Х12-24/294 про адміністративне правопорушення, командиром 3 відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 . В протоколі зазначено наступне: «… 26.12.2024 року о 11 год. 15 хв. було встановлено факт, що громадянин порушив положення ч.1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині неявки до ІНФОРМАЦІЯ_1 за викликом по повістці (розпорядженню) для уточнення облікових даних без поважних причин, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП…» (а.с. 41).
03.01.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 був розглянутий протокол про адміністративне правопорушення від 26.12.2024 року та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № Х12-24/294 від 03.01.2025 року за ч. 3 ст. 210-1, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні інкримінованого правопорушення, та накладено штраф у сумі 17000 грн. (а.с.11)
В описовій частині вказаної постанови, на обґрунтування прийнятого рішення серед іншого вказано наступне: «…03.01.2025 о 10 год. 30 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено факт порушення громадянином ОСОБА_1 під час особливого пар і оду під час дії правового режиму воєнного стану законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині неявки до ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці (розпорядженню) звернення в поліцію 08.10.2024 року для уточнення персональних даних, звірки даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проходження військово-лікарської комісії та визначення призначення без поважних причин, визначених Переліком поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного чи резервіста для призову на збори, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 673. Зазначених вище є порушенням абзацу першого частини першої та абзацу другого частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та кваліфікується як вчинення правопорушення передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП…».
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни середіншого зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до ч. 3 ст. 210-3 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у справі №338/855/17, адміністративне провадження № К/9901/18195/18 серед іншого зазначив, що аналіз положень статей КУпАП дозволяє дійти висновку, що зміст постанови у справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтям 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів
За змістом ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, у даному випадку на ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Однак, суду, на підтвердження позиції відповідача, викладеній у відзиві на позов не надано належних та допустимих доказів тих обставин на які він посилається.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В постанові № Х12-24/294 від 03.01.2025 року зазначено, що постанова складена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 26.12.2024 року № X12-12/24-294.
Позивач ОСОБА_1 в позові зазначає, що ані протокол про адміністративне правопорушення від 26.12.2024 року № X12-12/24-294 ані постанову про накладення адміністративного стягнення № Х12-12/24-294, виданої 03.01.2025 року він не отримував.
21 лютого 2025 року ОСОБА_1 дізнався про те, що в нього заблоковані рахунки в банківських установах. В застосунку до смартфона «Дія» ОСОБА_1 отримав постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.02.2025 року про стягнення ІНФОРМАЦІЯ_6 штрафу в розмірі 34000 грн. на підставі постанови № Х12-12/24-294, виданої 03.01.2025 року.
04.03.2025 року адвокатом Овчаренка Михайла Сергійовича, Шкриль Ларисою Григорівною, було направлено адвокатський запит до головного державного виконавця Ковпаківського відділу державної виконавчої служби у місті Суми Бондаренко Вікторії про необхідність отримання постанови про відкриття виконавчого провадження та постанови про накладення адміністративного стягнення № XI2-12/24-294 від 03 січня 2025 року (а.с. 14-15).
05.03.2025 року Ковпаківським відділом державної виконавчої служби у м. Суми було надано відповідь на адвокатський запит, а саме: копію постанови про відкриття ВП №77234983 та копію постанови про накладення адміністративного стягнення № 12-12/24-294, виданої 03.01.2025 року (а.с. 19).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додероісання законності Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в мелсах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскароісення, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 210-1 КпАП України адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Частиною 3 ст. 210-1 КпАП України передбачено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Вказана норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
За змістом ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, Інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміщення законності.
Крім того, відповідно до статті 72 КАС України, доказами в адміністративному Судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Таким чином, враховуючи той факт, що позивач ОСОБА_1 заперечує вчинення ним вказаного правопорушення при зазначених обставинах, а відповідачем не підтверджено належним чином обґрунтованість винесеної постанови, суд приходить до висновку про безпідставність та незаконність дій відповідача щодо винесеної постанови, що є підставою для її скасування.
Судовий збір на підставі ст. 139 КАС України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями5,9,72-77,139,241,242,246,255,271,286 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 № Х12-12/24-294 від 03.01.2025 року про притягнення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 КАС України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Г. Бичков