Справа № 457/1136/25
провадження №1-кс/457/311/25
21 липня 2025 року м. Трускавець
Слідча суддя Трускавецького міського суду Львівської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
ОСОБА_3 18 липня 2025 року звернувся до Трускавецького міського суду Львівської області з скаргою на бездіяльність щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Свою скаргу мотивував тим, що 16 липня 2025 року ним було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про вчинення дій, що містять ознаки кримінального правопорушення. Дана заява була здійснена шляхом подання повідомлення за допомогою екстреного номера «102», що підтверджується талоном-повідомленням єдиного обліку № 4878. У поданій ним заяві йдеться про те, що 16 липня 2025 року близько 16 год 40 хв невідома особа чоловічої статі, перебуваючи на площі Незалежності у м. Трускавець, умисно, свідомо та цілеспрямовано у присутності неповнолітніх дітей та сторонніх осіб, сторонніми предметами з метою викрадення дитячої іграшки з ігрового апарата стороннім предметом витягнув з апарата іграшку та в кінцевому результаті викрав її та втік з місця злочину. Внаслідок вчинення кримінального правопорушення йому завдана матеріальна шкода. Вважає, що у діях особи чоловічої статі наявні ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. 296 та ч. 4 ст. 185 КК України. Після цього жодних дій, спрямованих на внесення наданих ним відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового розслідування даним органом досудового слідства не вчинялося. Просить зобов'язати СВ ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області внести відомості до ЄРДР за його зверненням від 16 липня 2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 296 та ч. 4 ст. 185 КК України.
Скаржник в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. 21 липня 2025 року подав до суду заяву, у якій просив залишити його скаргу без розгляду.
Представник ВП №2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області в суд для розгляду скарги не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Відсутність слідчого, прокурора, відповідно до положень ст. 306 КПК України, не є перешкодою для розгляду скарги.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання з допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Вивчивши матеріали скарги, слідча суддя прийшла до наступного висновку.
Главою 26 КПК визначено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч. 1 ст. 303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого КК України. В свою чергу КК України визначає вичерпний перелік суспільно небезпечних діянь, які є кримінальним правопорушенням та характеризує, у чому саме полягає об'єктивна та суб'єктивна його сторона, кваліфікуючі ознаки та інше.
Чинним КПК закріплено спрощену процедуру початку досудового розслідування (без проведення дослідчої перевірки). Так, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (частина 1 статті 214 КПК). Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (частина 2 статті 214 КПК).
Проте така спрощена процедура не означає, що взагалі відсутні критерії для внесення чи невнесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Її спрощеність виражається у тому, що для перевірки наявності зазначених вище критеріїв не потрібно проводити попередню перевірку викладених у заяві відомостей, а необхідно лише перевірити зміст самої заяви.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частина 5 стаття 214 КПК України регламентує які саме відомості мають заноситися у ЄРДР при надходженні заяви про вчинення кримінального правопорушення. До них належать відомості про дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Якщо ж зі змісту повідомлення про кримінальне правопорушення є очевидним, що (1) обставини, викладені в ньому, не свідчать про те, що існує ймовірність вчинення будь-якого кримінального правопорушення і ці обставини для отримання зазначеного вище висновку не потребують перевірки засобами кримінального процесу або (2) в силу його занадто абстрактного характеру неможливо встановити ні попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, ні предмет, межі та напрямок досудового розслідування, яке ініціюється заявником, то такі повідомлення не мають вноситися до ЄРДР.
Крім цього, порядок ведення ЄРДР врегульований, зокрема, Положенням «Про єдиний реєстр досудових розслідувань», згідно пп. 4 п. 2.1 якого, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Положення статті 214 КПК України перебуває у взаємозв'язку з ч.1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку про обов'язок внесення до ЄРДР лише тих відомостей про кримінальне правопорушення, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Разом із цим слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Така правова позиція викладена в Постанові Верховного суду від 30.09.2021 року у справі №556/450/18.
Відтак, такий висновок слугує гарантією кожній особі від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Як вбачається з матеріалів скарги, що 16 липня 2025 року близько 16 год 40 хв невідома особа чоловічої статі, перебуваючи на площі Незалежності у м. Трускавець, умисно, свідомо та цілеспрямовано у присутності неповнолітніх дітей та сторонніх осіб, сторонніми предметами з метою викрадення дитячої іграшки з ігрового апарата стороннім предметом витягнув з апарата іграшку та в кінцевому результаті викрав її та втік з місця злочину.
Згідно з талоном-повідомленням Єдиного обліку № 4878 заяву ОСОБА_3 прийнято та зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України».
Відповідно до довідки від 16 липня 2025 року, складеної заступником начальника поліції - начальника СВ ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 у зв'язку з відсутністю даних, які б указували на наявність кримінального правопорушення та неможливістю у зв'язку з цим внести відповідну інформацію до ЄРДР матеріали за заявою ОСОБА_3 надіслано для розгляду т.в.о. начальника ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області. Відповідно до довідки про вартість майна, складеної оцінювачем ОСОБА_5 , вартість іграшки «Лабубу» становить 700 грн. У ході дослідження обставин, викладених у заяві ОСОБА_3 відібрано пояснення в ОСОБА_3 та складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_6 .
Таким чином, КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень, що містять у собі відомості про склад кримінального правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Якщо у заявах чи повідомленнях таких фактичних даних не зазначено, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Також необхідно зазначити, що кваліфікація злочинів у кримінальному праві це точна кримінально-правова оцінка конкретної небезпечної дії у суспільстві. Вона полягає у встановленій відповідності між ознаками суспільно-небезпечної дії і ознаками, передбаченого в нормах кримінального закону. При проведенні досудового слідства функцію кваліфікації злочину здійснюють уповноважені на це особи: слідчі, прокурори, що находить своє втілення у відповідних процесуальних документах: повідомленні про підозру, обвинувальному акті.
Відповідно до висновку зробленого у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Слідчий суддя вважає, що в поданій заяві про вчинення злочину, скаржником не наведено обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, а тому зміст заяви не відповідає вимогам ч. 5 ст. 214 КПК України.
Посадові особи ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області, отримавши заяву ОСОБА_3 , дотримались вимог чинного законодавства України: зареєстрували заяву, перевірили її та прийняли рішення по скарзі.
Посадові особи ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області дійшли правильного висновку, що відомостей, викладених в заяві ОСОБА_3 , недостатньо для того, щоб розпочати кримінальне переслідування, адже досудове розслідування розпочинається саме на підставі фактів, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, і не може слугувати механізмом для безпідставного переслідування посадових осіб у разі незгоди з їх рішеннями або суб'єктивними припущеннями про їх злочинні дії.
З огляду на вищенаведене слідча суддя приходить до переконання, що заява ОСОБА_3 не є такою, що підлягає внесенню до ЄРДР, так як в поданій заяві не міститься обґрунтованих відомостей на підтвердження обставин скоєння кримінальних правопорушень, окрім того, звернення ОСОБА_3 з заявою про залишення без розгляду його скарги свідчить про відсутність процесуальної заінтересованості у ході розгляду скарги та презюмує відмову від своїх вимог, а тому слідча суддя вважає, що в задоволенні скарги слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 214, 303, 306, 307, 309 КПК України, слідча суддя, -
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовити.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до апеляційного суду Львівської області протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідча суддя ОСОБА_1