Справа № 717/1905/25
Номер провадження 3/717/1039/25
23 липня 2025 року селище Кельменці
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Кудиба З. І., розглянула справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працює,
11 липня 2025 року о 07 годині 30 хвилин у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Росошани», що знаходиться на території Дністровського ОТГ, Дністровського району Чернівецької області, громадянка України ОСОБА_1 здійснила спробу незаконного перетину державного кордону з України до Республіки Молдова без документів, які надають право на перетин Державного кордону України.
Зокрема, на паспортному контролі вона пред'явила паспорт громадянки Ізраїлю № НОМЕР_1 на ім'я EPELFELD- ОСОБА_2 , виданий 16.07.2023 року. Виходячи з аналізу та оцінки ризиків № 3_2010_02 ПД «Використання громадянами України закордонних паспортів інших країн для перетинання Державного кордону» у прикордонного наряду виникли сумніви щодо громадянства. Під час перевірки п/н «СПНППр» за допомогою наявних баз ДПСУ було встановлено, що ця особа є громадином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила вимоги п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених ПКМУ №57 від 27 січня 1995 року (в редакції ПКМУ № 724 від 25 серпня 2010 року), а також ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України».
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, проте у матеріалах справи міститься її заява, в якій вона просить розглянути справу за її відсутності та визнає вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про державний кордон України», пропуск осіб через державний кордон України здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами, на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», документами, які надають право громадянину України на перетин державного кордону, є:
1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
2) дипломатичний паспорт;
3) службовий паспорт;
4) посвідчення особи моряка;
5) посвідчення члена екіпажу;
6) посвідчення особи на повернення в Україну (дає право лише на в'їзд в Україну).
Аналогічні норми передбачені у постанові Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року «Про порядок перетину Державного кордону України громадянами України».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про громадянство України», в Україні діє принцип єдиного громадянства, згідно з яким особа, яка набула громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України.
Отже, ОСОБА_1 , будучи громадянкою України, при перетині державного кордону зобов'язана була надати документ, визначений ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», який відповідно дає право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну.
При спробі перетину кордону ОСОБА_1 не пред'явила відповідний документ, який надає право на перетин Державного кордону України, громадянам України. При цьому вона при в'їзді в Україну в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Росошани», надала паспорт на ім'я громадянки ОСОБА_3 , який в даному випадку, їй як громадянці України не дає право на перетин Державного кордону України.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, полягає у перетинанні або спробі перетинання Державного кордону України будь-яким способом, поза пунктами пропуску через Державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України, без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, а суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 , будучи громадянкою України, намагалася перетнути державний кордон без документів, які надають право на перетин кордону громадянами України, які передбачені ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України».
Таким чином, у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, оскільки, в судовому засіданні достовірно встановлено, що вона здійснила спробу перетину Державного кордону України, без відповідних документів.
При вирішенні питання щодо необхідності накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , враховуючи характер і конкретні обставини вчиненого правопорушення, яке не призвело до настання будь-яких наслідків, враховуючи відсутність обтяжуючих обставин, суд дійшов висновку, що вчинене адміністративне правопорушення, хоча формально і містить ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, однак у зв'язку зі своєю малозначністю не містить великої суспільної небезпеки на час його вчинення, у зв'язку із чим суддя вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 на підставі ст. 22 КУпАП від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Згідно зі ст. 22 КУпАП, при малозначності адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитися усним зауваженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Керуючись ст. 22, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП закрити у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитися усним зауваженням.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Кельменецький районний суд Чернівецької області.