22 липня 2025 року
м. Київ
cправа № 910/2857/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Багай Н. О., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Денисюк І. Г.,
за участю представників:
позивача - Сидорчук О. Є.,
відповідача - Шатарська Т. Н.,
третіх осіб - Кулешова Л. В., Подольський А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Токмак"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 31.03.2025 і рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2024 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Токмак"
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго",
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, -Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Приватне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго", Державне підприємство "Гарантований покупець"
про визнання неправомірним корегування та зобов'язання вчинити дії,
Згідно з ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.06.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Токмак" (далі - ТОВ "Грін Енерджі Токмак") на рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2024 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 31.03.2025 у справі № 910/2857/24.
Як свідчать матеріали справи, в якій подано касаційну скаргу, предметом позову у ній є вимоги ТОВ "Грін Енерджі Токмак" до ПрАТ "НЕК "Укренерго" про визнання неправомірним корегування в системі Market Management System (MMS) даних комерційного обліку електричної енергії ТОВ "Грін Енерджі Токмак" за період із 00-00 годин 01.07.2022 по 24:00 15.04.2023, здійсненого ПрАТ "НЕК "Укренерго" з визначенням значення сертифікованих даних комерційного обліку на рівні "0" кВт*год; зобов'язання ПрАТ "НЕК "Укренерго", який виконує функції адміністратора комерційного обліку, відновити в системі управління ринком Market Management System (MMS) сертифіковані дані комерційного обліку по ТОВ "Грін Енерджі Токмак" за період із 00-00 годин 01.07.2022 по 24:00 15.04.2023 в обсязі 52 317 678 кВт*год, як останнього релізу 2 версії, та надати їх до адміністратора розрахунку та Державного підприємства "Гарантований покупець".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч нормам Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Кодексу системи передачі та Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку енергетичної енергії самостійно здійснив корегування в системі Market Management System (MMS) даних комерційного обліку електричної енергії позивача 19.06.2023 до рівня "0" кВт, що були передані постачальниками послуг комерційного обліку до системи за період часу з 01.04.2023 до 15.04.2023.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.07.2024 у позові відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 31.03.2025 змінено мотивувальну частину рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2024 шляхом її викладення в редакції даної постанови. В решті рішення залишено без змін.
Як свідчить зміст касаційної скарги ТОВ "Грін Енерджі Токмак", яке оскаржило до Верховного Суду вказані судові рішення, скаржник на обґрунтування своїх доводів, зокрема, посилається на неврахування судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 12.02.2025 у справі № 910/19641/23; стверджує, що наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування статей 13 та 131 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у правовідносинах, де постачальник електричної енергії (його генеруючі потужності) знаходиться на тимчасово окупованій з 24.02.2022 території та здійснює постачання електричної енергії на підконтрольну Україні територію, а також на відносини, що виникли та існували на тимчасово окупованих після 24.02.2022 територіях України за відсутності окремих рішень органів державної влади, за умови, що місцезнаходження постачальника електричної енергії знаходиться на неокупованій території (м. Київ).
Водночас під час вивчення матеріалів касаційної скарги колегія суддів установила, що згідно з ухвалою Верховного Суду від 13.05.2025 справу № 916/5633/23 передано на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Судова колегія, зокрема, не погодилася з викладеним у постанові від 12.05.2025 у справі № 910/19641/23 (на яку посилався скаржник у справі № 910/2857/24 на обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої у пункті 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України) висновком Верховного Суду про те, що направлені гарантованим покупцем акти коригування фактично є анулюванням вже валідованих і сертифікованих даних, відображених в первинних актах купівлі-продажу, та зазначила, що можливість коригування обсягу фактично проданої та купленої електричної енергії на підставі отриманих оновлених сертифікованих даних комерційного обліку передбачена положеннями Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641, і умовами укладеного сторонами справи договору.
З метою забезпечення правової визначеності та подолання сумнівів щодо тлумачення положень чинного законодавства у контексті спірних правовідносин, колегія суддів вирішила передати справу № 916/5633/23 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрі-Енерджи" на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду задля відступу від викладеного в постанові Верховного Суду від 12.05.2025 у справі № 910/19641/23 висновку щодо застосування частини п'ятої статті 65 Закону України "Про ринок електричної енергії", пункту 10.2 вказаного Порядку № 641, оскільки вважає, що можливість коригування даних комерційного обліку, зокрема, і шляхом визначення даних комерційного обліку на рівні "0", існувала і до прийняття постанови НКРЕКП від 19.04.2024 № 759, яка передбачила це у відповідних випадках.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Враховуючи наведене, а також задля забезпечення сталого розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики, Верховний Суд вважає за необхідне зупинити касаційне провадження у цій справі до розгляду до розгляду Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду справи № 916/5633/23.
Керуючись пунктом 7 частини 1 статті 228, статтями 234, 314 Господарського процесуального кодексу України, Суд
Зупинити касаційне провадження у справі № 910/2857/24 до розгляду Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду справи № 916/5633/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Т. Б. Дроботова
Судді Н. О. Багай
Ю. Я. Чумак