Ухвала від 03.07.2025 по справі 911/945/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"03" липня 2025 р. м. Київ Справа № 911/945/25

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Батуріної Я.Я. розглянувши у судовому засіданні

заяву Головного управління ДПС у Київській області

про визнання кредиторських вимог у справі

про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Стінг Трейд" (вул. Каштанова, 22, м. Обухів Київської області, 08704; ідентифікаційний код 42360146)

У судовому засіданні беруть участь особи відповідно до протоколу судового засідання від 03.07.2025

УСТАНОВИВ:

1. Ухвалою Господарського суду Київської області (далі - суд) від 10.04.2025, зокрема: відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Стінг Трейд" (далі - ТОВ "Стінг Трейд", боржник); призначено розпорядницею майна арбітражну керуючу Маглиш Ладу Сергіївну (свідоцтво № 2019 від 10.11.2019, далі - розпорядниця майна); призначено попереднє засідання на 29.05.2025 та вирішено інші процесуальні питання у справі.

За результатами попереднього засідання, ухвалою суду від 29.05.2025, зокрема: визначено розмір кредиторських вимог, пред'явлених до боржника, який складається із визнаних ухвалою суду від 10.04.2025 вимог Головного управління ДПС у Київській області (далі - ГУ ДПС у Київській області, кредитор) на загальну суму 5 322 766,79грн.; призначено підсумкове засідання та вирішено інші процесуальні питання по справі.

2. 29.05.2025 через електронний кабінет у підсистемі "Електронний суд" до суду звернулося ГУ ДПС у Київській області із заявою (вх. № 6011) про визнання кредиторських вимог на суму 9809,52грн., з яких 8921,52грн. - основний платіж та 888,00грн. - штрафні санкції. В обґрунтування посилається Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон №2464), Податковий кодексу України (далі - ПК України) та зазначає, що у боржника обліковується податковий борг з податку на прибуток у сумі 378,00грн., з адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 510,00грн. та заборгованість з єдиного соціального внеску у сумі 8 921,52грн.

2.1. Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється КУзПБ, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених КУзПБ.

Ухвалою суду від 04.06.2025 зазначена заява призначена до розгляду в судове засідання на 19.06.2025, в якому, на підставі ст. 216 ГПК України, оголошувалася перерва до 03.07.2025.

У судове засідання боржник та представник ГУ ДПС у Київській області не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце судового засідання інформувався своєчасно та у порядку визначеному ч. 5 ст. 242 ГПК України, що підтверджується поштовим поверненням (ухвала суду від 19.06.2025) з довідкою АТ "Укрпошта" про причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою" та довідкою про доставку електронного листа від 19.06.2025 до електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд". Водночас, явка вказаних учасників справи обов'язковою судом не визнавалася, а тому, ураховуючи положення ст. 42 ГПК України, суд визнав за можливе провести судове засідання без їх участі.

2.2. Водночас на виконання ч. 5 ст. 45 КУзПБ через електронний кабінет у підсистемі "Електронний суд" розпорядниця майна надіслала суду повідомлення (вх. № 8475/25 від 19.06.2025, вх. № 9295 від 02.07.2025) про розгляд заяви ГУ ДПС в Київській області з кредиторськими вимогами, в яких зазначила, що заявлені кредитором вимоги є обґрунтованими та підлягають визнанню у заявленому розмірі.

Письмові пояснення/заперечення щодо заявлених кредиторських вимог від боржника до суду не надходили.

3. Розглянувши заяву ГУ ДПС у Київській області та дослідивши наявні докази суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 КУзПБ, зокрема, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПК України) здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.

Грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

У свою чергу, абз. 3 ч. 6 ст. 45 КУзПБ установлено, що вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

Обов'язок доведення кредиторських вимог одночасно з поданням відповідних документів, що їх підтверджують, покладено саме на кредитора (аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 904/3214/18).

Суд зазначає, що у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов'язання боржника (аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 24.01.2023 у справі №910/15200/21).

При цьому розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство.

Зокрема, ПК України дає визначення грошового зобов'язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов'язання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. п. 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

3.1. Щодо нарахування єдиного соціального внеску.

Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон №2464.

Згідно п. 2 ст. 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці.

При цьому зобов'язання подання відповідної звітності та оплата до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску закріплено в п. 4 ч. 2 ст. 6 Закон №2464.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п. п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. (абз.1 ч. 8 ст. 9 Закону №2464).

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 25 Закону №2464 рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

При цьому п. 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 установлено, між іншого, що:

вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІКС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

у разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв'язку з відсутністю його за місцезнаходженням (місцем проживання) (відсутністю службових (посадових) осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою платника єдиного внеску або службових (посадових) осіб платника прийняти вимогу, поверненням поштового відправлення у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

На виконання зазначених приписів ГУ ДПС у Київській області направило на податкову адресу ТОВ "Стінг Трейд" вимогу від 20.02.2024 № Ю-3990-1036 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 8921,52грн, що нарахована на підставі даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України, відповідно до яких у боржника виникло зобов'язання зі сплатити єдиного внеску в сумі 3861,52грн. (нарахований 22.04.2019 платником самостійно) та в сумі 5060,00грн. (нарахований 17.05.2019 платником самостійно). Зазначену вимогу повернуто засобами поштового зв'язку із довідкою про причини повернення досилання "неправильно зазначена (відсутня) адреса", датованою 22.02.2024. Ураховуючи зазначене, вказана вимога вважається врученою боржнику 22.02.2024.

У подальшому ГУ ДПС у Київській області звернулося до Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2024 №5/10-36-13-03 та державним виконавцем, згідно постанови від 25.04.2024, відкрито виконавче провадження № 74859520 зі стягнення заборгованості зі сплати 8921,52грн. єдиного внеску на підставі означеної вимоги ГУ ДПС у Київській області про сплату боргу (недоїмки) від 20.02.2024 № Ю-3990-1036.

Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону №2464 у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Водночас, будь-яких доказів оскарження зазначеної вимоги ГУ ДПС у Київській області учасниками справи суду надано не було. Також такі відомості відсутні у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Ураховуючи зазначене, відсутність доказів повного чи часткового погашення зазначеного боргу, суд приходить до висновку про наявність у ТОВ "Стінг Трейд" зобов'язання із сплати недоїмки з єдиного внеску в сумі 8 921,52грн.

3.2. Щодо нарахування штрафних санкцій та пені.

За змістом п. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення рішення (п. 113.7 ст. 113 ПК України (п.116.1 ст.116 ПК України, у редакції на час виявлення порушення).

Як встановлено судом та не спростовано іншими учасниками справи, посадовими особами контролюючого органу проведено перевірки діяльності ТОВ "Стінг Трейд", за результатами чого складені/виставлені:

акт від 09.10.2019 № 70/26-15-05-02-01-14/42360146, яким установлено, зокрема, порушення п. 44.6 ст. 44 та п. 85.2 ст. 85 ПК України (ненадання первинних документів, які підтверджують здійснення фінансово-господарських операцій за півріччя 2019 року), а також податкове повідомлення-рішення від 11.11.2019 №00002850502 згідно з яким, за вказане в акті порушення, на підставі п. 121.1 ст. 121 ПК України нараховано 510,00грн. штрафних санкцій;

акт від 13.02.2020 № 320/10-36-55-04/42360146 яким установлено порушення терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного в п. 57.1 ст. 57 ПК України, а також податкове повідомлення-рішення від 11.03.2020 №0015905504 згідно з яким, за вказане в акті порушення, на підставі п. 126.1 ст. 126 ПК України нараховано 378,00грн. штрафних санкцій.

Відповідно до п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Доказів оскарження вказаних вище рішень учасниками справи суду надано не було. Також такі відомості відсутні у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Ураховуючи зазначене, відсутність доказів повного чи часткового погашення зазначеного боргу, суд приходить до висновку про наявність у ТОВ "Стінг Трейд" зобов'язання із сплати штрафних санкцій у загальному розмірі 888,00грн.

4. Відповідно до ч. 4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої КУзПБ.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Підсумовуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 45-46, КУзПБ, ст.ст.12, 234-235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління ДПС у Київській області про грошові вимоги до боржника від 29.05.2025 (вх. № 6011) - задовольнити.

2. Визнати вимоги (з правом дорадчого голосу) Головного управління ДПС у Київській (ідентифікаційний код 44096797) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стінг Трейд" у загальному розмірі 14 654,32грн., з яких: 4844,80грн. - судовий збір, 8921,52грн. - основний платіж, 888,00грн. - штрафні санкції.

Відповідно до ч. 6 ст. 45 КУзПБ ухвала набрала законної сили 03.07.2025 та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північного апеляційного господарського суду у порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Суддя О.С. Янюк

Ухвалу підписано 23.07.2025.