ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.07.2025Справа № 910/2101/25
За позовом Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс"
до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання протиправною, незаконною, недійсною вимоги № 60-02/323е від 16.01.2025 та її скасування
Суддя О.В. Мандриченко
Секретар судового засідання С.В. Григоренко
Представники:
від позивача: Стафійчук В.В., довіреність № 23/12-4-25/3-2 від 16.01.2025;
від позивача: Олійник Я.А., довіреність № 23/12-4-25/3-1 від 16.01.2025;
від відповідача: Ігнатов Н.О., в порядку само представництва.
Приватне акціонерне товариство "Київспецтранс" (далі також - позивач, ПрАТ "Київспецтранс") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі також - Відділення), в якому просить визнати протиправною, незаконною, недійсною вимогу Відділення № 60-02/323е від 16.01.2025 (далі - Вимога) та скасувати її.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Вимога не містить інформації щодо розгляду Північним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України заяви, наявності у Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України справи, проведенні Північним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України перевірки, як того вимагає п. 1) ч. 1 ст. 3 та п. 5) ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", обумовлена тим, що: "Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, з метою виконання завдань покладених Законом України "Про Антимонопольний комітет України", здійснює державний контроль за дотриманням ... вимог законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг у сфері побутових відходів в межах м. Києва, а строк виконання, встановлений у ній та повідомленні № 60-02/888е від 05.02.2025 є нерозсудливим, необґрунтованим, встановленим без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів ПрАТ "Київспецтранс" і цілями, на досягнення яких спрямована Вимога.
Також позивач вказує, що дослідження на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції за своїм функціональним призначенням та спрямованістю не є дослідженням ринків, а сама Вимога не пов'язана з виконанням Північним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України передбачених законами України повноважень.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.02.2025 вирішено відмовити Приватному акціонерному товариству "Київспецтранс" у відкритті провадження у справі.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 16.04.2025 задоволено апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 26.02.2025 у справі №910/2101/25. Скасовано ухвалу Господарського суду міста Києва від 26.02.2025 у справі №910/2101/25. Матеріали справи №910/2101/25 направлено до Господарського суду міста Києва для продовження розгляду.
28.04.2025 матеріали судової справи № 910/2101/25 надійшли на адресу Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.05.2025 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" залишено без руху, встановлено позивачу строк та спосіб для усунення недоліків позовної заяви.
08.05.2025 до суду від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали від 02.05.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2025 відкрито провадження у справі № 910/2101/25 та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання, розгляд справи призначено на 10.06.2025.
У підготовчому засіданні 22.07.2025 судом розглядалася заява Приватного акціонерного товариства "Київспецтранс" про призначення у справі експертизи, проти задоволення якої заперечував представник відповідача та яку просили задовольнити представники позивача.
Суд вказує, що як роз'яснено у п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" від 23.03.2012 № 4, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Системний аналіз ч. 1 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України та ч.1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України дає підстави дійти висновку, що суд призначає експертизу у випадку коли для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо та якщо жодною стороною не наданий висновок експерта з питань, вирішення яких має значення для справи. При цьому за змістом ч. 2 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, питання про задоволення клопотання про призначення експертизи не залежить від обґрунтованості підстав для проведення експертизи, якщо сторона не обґрунтовує та не доводить обставини, які перешкоджали самостійному наданню висновків експерта.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 25.02.2021 у справі № 910/1668/19.
Дослідивши подане представником позивача клопотання про призначення експертизи у справі суд, ухвалив відмовити у його задоволенні, оскільки представником заявника не обґрунтовано неможливості вирішення спору без призначення у справі експертизи та дійсної необхідності для застосування спеціальних знань. Також суд відзначає, що позивач не був обмежений у праві надати суду висновок експерта на його замовлення відповідно до ч. 3 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України, зокрема враховуючи строк розгляду даної справи з моменту відкриття провадження.
Також у підготовчому засіданні 22.07.2025 судом з'ясовувалась думка сторін, щодо закриття підготовчого провадження та переходу до розгляду справи по суті, які проти вказаного не заперечували.
У відповідності до положень статті 185 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу, в тому числі, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті. Суд з'ясовує думку сторін щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті.
Приймаючи до уваги обставини вирішення у підготовчому засіданні питань, зазначених у частині другій статті 182 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання та оголошення в ньому перерви, заслухавши думку представника відповідача щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
За частиною другою статті 195 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Керуючись статтями 182, 185, 195 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Закрити підготовче провадження та призначити справу № 910/2101/25 до судового розгляду по суті.
2. Призначити судове засіданні до судового розгляду справи № 910/2101/25 по суті на 30.09.25 о 11:40 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 2.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала чинності 22.07.2025 та оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр Мандриченко