ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
26.05.2025Справа № 910/1574/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Кролевецької міської ради
до Фонду державного майна України
про витребування майна, визнання незаконною та скасування державної реєстрації,
Представники:
від позивача Калина О.В.
від відповідача Матіюк Д.В.
До суду звернулася Кролевецька міська рада до Фонду державного майна України з позовом про:
- витребування у власника майна - держави в особі Фонду державного майна України, на користь Кролевецької територіальної громади в особі Кролевецької міської ради шляхом складання акту приймання-передачі нежитлової будівлі з господарською спорудою по адресі: вул. Грушевського, 20 у м. Кролевець Сумської області;
- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності за державою в особі Фонду державного майна України на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарською спорудою по вул. Грушевського, 20 м. Кролевець Сумської області (рішення про державну реєстрацію індексний номер 70174456 від 13.11.2023, державний реєстратор виконавчого комітету Сумської міської ради Куць С.М.).
Позивач вважає, що оскільки рішенням Господарського суду Сумської області у справі № 920/2578/22 від 01.09.2022 визнано незаконним та скасовано рішення Кролевецької міської ради від 22.02.2011 про передачу нежитлової будівлі з господарською спорудою по адресі: вул. Грушевського, 20 у м. Кролевець Сумської області (далі - спірна будівля) у власність Кролевецької районної організації Комуністичної партії України, скасовано відповідну реєстрацію права власності та припинено право власності на спірну будівлю за Комуністичною партією України, власником спірної будівлі є Кролевецька міська територіальна громада в особі Кролевецької міської ради, а тому державна реєстрація права власності на це майно за Фондом державного майна України є неправомірною, а майно підлягає витребуванню на користь позивача як власника майна.
Суд своєю ухвалою від 11.02.2025 відкрив провадження у справі № 910/1574/25, постановив розглядати справу у порядку загального позовного провадження.
Фонд державного майна України позов відхилив. Відповідач вважає, що право власності на спірну будівлю правомірно було зареєстровано за державою в особі Фронду державного майна України. Обґрунтовуючи правомірність такої реєстрації відповідач посилається на рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/9751/14 від 05.07.2022, яким поряд з забороною діяльності Комуністичної партії України ухвалено передати майно, кошти та інші активи Комуністичної партії України у власність держави, та Порядок переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 № 896, відповідно до якого Фонд державного майна є уповноваженим органом управління таким майном. Передача спірного майна, на думку відповідача, можлива за процедурою, передбаченою Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Територіальна громада міста Кролевець з грудня 2005 року є власником будівлі з господарською спорудою (гаражем) за адресою вул. Радянська, 20 (нова назва вулиці Грушевського) у м. Кролевець. Зокрема, 23.12.2005 Кролевецька міська рада прийняла рішення «Про прийняття у власність територіальної громади м. Кролевець об'єкта безхазяйного нерухомого майна по вул. Радянська, 20», за яким нежитлове приміщення - будівлю з господарською спорудою (гаражем) прийнято у власність територіальної громади та передано на баланс Кролевецької житлово-експлуатаційної контори.
Сама будівля з господарською спорудою за адресою вул. Радянська, 20 у м. Кролевець збудована у 1963 році.
Правовий стан цієї будівлі з господарською спорудою до моменту набуття права власності територіальною громадою міста Кролевець був предметом дослідження та встановлення Господарським судом Сумської області при розгляді справи № 920/258/22, стороною у якій (відповідачем) була Кролевецька міська рада. Зокрема, відповідно до встановлених рішенням суду від 01.09.2022 у цій справі обставинам, спірна будівля до моменту прийняття її у власність територіальною громадою м. Кролевець була безхазяйним майном. 25.09.2003 Кролевецька міська рада прийняла рішення «Про взяття будівлі по вул. Радянська, 20, на зберігання», а 29.11.2005 Кролевецький районний суд (рішення від 29.11.2005 у справі №2-06/05) задовольнив заяву Кролевецької міської ради, визнав безхазяйним та передав у комунальну власність об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення - будівля з господарською спорудою (гаражем) по вул. Радянська, 20 в м. Кролевець.
Право власності на нерухоме майно по вул. Радянській, 20 у м. Кролевець було зареєстровано за Кролевецькою міською радою на підставі свідоцтва про право власності, серія ЯЯЯ 203177 від 31.03.2006, про що свідчить лист комунального підприємства «Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації» № 539 від 25.07.2008. Також факт видачі комунальним підприємством «Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації» 31.03.2006 свідоцтва про право власності на нерухоме майно на ім'я Кролевецької міської ради встановлено рішенням Господарського суду Сумської області у справі № 920/258/22.
22.02.2011 Кролевецькою міською радою прийняте рішення «Про передачу у власність Кролевецькій районній організації Комуністичної партії України будівлі з господарською спорудою по вул. Радянська, 20 в м. Кролевець», яким вирішено передати у власність Кролевецькій районній організації Комуністичної партії України будівлі з господарською спорудою по вул. Радянська, 20 в м. Кролевець, Сумської області.
13.05.2011 право власності Комуністичної партії України та оперативного управління Кролевецької районної організації Комуністичної партії України зареєстровано у Реєстрі права власності на нерухоме майно, реєстраційний номер 14333220.
Правомірність рішення Кролевецької міської ради від 22.02.2011 та набуття Комуністичною партією України права власності на будівлю з реєстраційним номером 14333220 було предметом позову у вказаній вище справі Господарського суду Сумської області. 01 вересня 2022 року Господарський суд Сумської області у справі № 920/258/22 за позовом керівника Конотопської окружної прокуратури до Комуністичної партії України, Кролевецької районної організації Комуністичної партії України та Кролевецької міської ради ухвалив рішення про:
- визнання незаконним та скасування рішення Кролевецької міської ради від 22.02.2011 «Про передачу у власність Кролевецькій районній організації Комуністичної партії України будівлі з господарською спорудою по вул. Радянська (Грушевського), 20 м. Кролевець»;
- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності за Комуністичною партією України на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарською спорудою з реєстраційним номером 14333230, проведену 13.05.2011 КП «Кролевецьке РБТІ» на підставі рішення шостої сесії Кролевецької міської ради від 19.04.2011;
- припинення права власності Комуністичної партії України на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарською спорудою з реєстраційним номером 14333230;
- витребування у власника майна - Комуністичної партії України на користь Кролевецької територіальної громади в особі Кролевецької міської ради шляхом складання акта приймання-передачі нежитлової будівлі з господарською спорудою з реєстраційним номером 14333230, право власності на яке посвідчено свідоцтвом про право власності серії САС №872035 від 12.05.2011.
Рішення набрало законної сили 27.09.2022.
Суд встановив, що Кролевецька міська рада, розглянувши заяву Кролевецької районної організації Комуністичної партії України про передачу їй комунального майна, всупереч вимогам Закону України «Про приватизацію державного майна», без прийняття відповідного рішення про приватизацію та проведення всіх її етапів, укладення договору купівлі-продажу, незаконно прийняла рішення «Про передачу у власність Кролевецькій районній організації Комуністичної партії України будівлі з господарською спорудою по вул. Радянська, 20 м. Кролевець».
В силу частини 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Цивільні правовідносини виникають, змінюються або припиняються лише з настанням певних життєвих обставин (фактів реальної дійсності), що враховуються законодавством - юридичних фактів. Отже, серед фактів реальної дійсності юридичними фактами є лише ті, з якими норми права пов'язують виникнення, зміну або припинення цивільних правовідносин.
Перелік юридичних фактів, що є підставою виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин наведено у ст. 11 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України, відповідно до якої (ч. 5) у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Рішення суду є підставою для виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин тільки в сукупності з іншими юридичним фактами за наявності прямого законодавчого припису (наприклад, оголошення особи померлою, визнання особи недієздатною тощо).
Само ж по собі рішення суду, як акт правосуддя, що постановляється за результатами вирішення спору з метою захисту порушених цивільних прав і інтересів, будучи таким, що впливає на поведінку учасників цивільних відносин, водночас не створює інших цивільних прав чи обов'язків, якщо тільки акти цивільного законодавства не надають такому рішенню суду правовстановлюючого статусу.
За ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правові акти індивідуальної дії, якщо вони суперечать актам цивільного законодавства та порушують цивільні права або інтереси особи. Визнання судом незаконним правового акта, що порушує право власності, є одним із способів захисту права власності (ст. 393 ЦК України).
Отже, рішення суду про визнання незаконним та скасування акту, який не відповідає закону і порушує права власника, є правозахисним актом, і спрямоване на захист наявного права власності. У зв'язку з цим момент виникнення права не залежить від набрання рішенням законної сили, оскільки підставою для прийняття останнього є наявність до звернення до суду тих матеріально-правових фактів, з якими закон пов'язує виникнення права власності, та правова дефектність (неспроможність) їх припинити незаконним актом.
А тому рішення суду про визнання незаконним та скасування акту, державної реєстрації, що були підставою для виникнення цивільного права, однак в момент їх прийняття та вчинення суперечили закону, є правозахисним актом, який не породжує нових цивільних прав і обов'язків, а відновлює той стан реальної дійсності, що існував до їх ухвалення.
З огляду на це, наслідком ухвалення 01 вересня 2022 року Господарським судом Сумської області у справі № 920/258/22 рішення є захист права власності територіальної громади міста Кролевець на спірну будівлю, власником якої вона є з грудня 2005 року.
Реєстрація права власності на спірне майно з травня 2011 року за Комуністичною партією України не спростовує факту належності цього майна у цей період територіальній громаді міста Кролевець, оскільки сама собою державна реєстрація права власності за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права власності, але створює спростовувану презумпцію права власності такої особи.
05 липня 2022 року Восьмий апеляційний адміністративний суд у справі № 826/9751/14 (П/857/17/22) ухвалив рішення за позовом Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України до Комуністичної партії України, треті особи: Служба безпеки України, Всеукраїнське об'єднання «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка, громадська організація «Воля-Громада-Козацтво», Українська республіканська партія, Борківський Віктор Вікторович за участю Офісу Генерального прокурора про:
- заборону діяльності Комуністичної партії України;
- передачу майна, коштів та інших активів Комуністичної партії України, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.
Порядок переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень затверджено постановою Кабінету Міністрів України 12 серпня 2022 року № 896. Цей Порядок визначає механізм виконання рішення суду про заборону політичної партії в частині переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень.
Відповідно до цього Порядку після набрання законної сили рішенням суду про заборону політичної партії, у резолютивній частині якого зазначено про передачу майна політичної партії у власність держави, Мін'юст вживає заходів до розшуку майна політичної партії та за результатами заходів із розшуку майна політичної партії складає та затверджує перелік майна політичної партії, переданого у власність держави.
07.11.2022 Міністерство юстиції України 07.11.2022 затвердило Перелік майна, коштів та інших активів забороненої судом Комуністичної партії України, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, що передається у власність держави, до якого включено нежитлову будівлю з господарською спорудою, місцезнаходження: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вулиця Радянська, будинок 20, загальна площа 149,3 кв. м.; номер майна в реєстрі прав власності: 14333230; номер запису про право власності: 24945689 (позиція 64).
13 листопада 2023 року державний реєстратор виконавчого комітету Сумської міської ради Куць С.М. провів державну реєстрацію (рішення про державну реєстрацію індексний номер 70174456 від 13.11.2023) права власності на це майно за Фондом державного майна України.
Водночас, як встановлено вище, спірне майно, внаслідок незаконності рішення Кролевецької міської ради від 22.02.2011 «Про передачу у власність Кролевецькій районній організації Комуністичної партії України будівлі з господарською спорудою по вул. Радянська (Грушевського), 20 м. Кролевець», не належало Комуністичній партії України, і його власником з 2005 року по цей час є територіальна громада міста Кролевець. А тому рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі від 05 липня 2022 року № 826/9751/14 (П/857/17/22) щодо передачі майна не поширює свою дію на спірне майно, а включення Міністерством юстиції України спірного майна до Переліку майна, коштів та інших активів забороненої судом Комуністичної партії України, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, що передається у власність держави, є неправомірним. Відповідно ці дії не підлягають кваліфікації як такі, що є правовою підставою для набуття права власності Фондом державного майна України на спірне майно та заволодіння ним.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316 ЦК України).
Здійснення права власності полягає в володінні, користуванні, розпорядженні своїм майном на власний розсуд (ч. 1 ст. 319 ЦК України).
Отже, повнота панування власника над річчю означає можливість здійснення з цією річчю будь-яких дій.
Виходячи з вагомості права власності поряд з іншими цивільним правами законом встановлена його непорушність (ч. 1 ст. 321 ЦК України). Відповідно до цієї ж норми закону ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч. 2 ст. 321 ЦК України).
Таким чином, позитивний аспект права власності означає можливість реалізації прав на річ (майно) без участі всіх інших осіб, а негативний - усунення всіх інших осіб від речі і захист її від всіх цих осіб.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків передбачених законом.
Одним із способів захисту права власності є витребування майна від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).
Відповідно до статті 388 ЦК України, якщо майно набуто безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.
Враховуючи реєстрацію права власності на майно за Фондом державного майна України, останній є титульним володільцем майна і це володіння пов'язане з припиненням титульного володіння позивача як власника поза його волею.
Володіння майном полягає у юридично закріпленій можливості панувати над річчю, можливість впливати на неї у будь-який момент, здійснювати свою волю.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), витребування майна з володіння можливо шляхом скасування запису про право власності як юридично закріпленої можливості здійснювати панування над річчю.
Як суд зазначив вище, реєстрація права власності на нерухоме майно є лише офіційним визнанням права власності з боку держави. Сама собою державна реєстрація права власності за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права власності, але створює спростовувану презумпцію права власності такої особи.
З огляду на це вимога про витребування спірного майна є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Порядок документального оформлення процедури витребування (шляхом складаня акту приймання-передачі, іншого документу, чи вчинення інших дій) не може бути предметом позову, а тому відсутні правові підстави для його визначення у рішенні суду.
Також підлягає задоволенню вимога про визнання незаконною та скасування державної реєстрації.
Відповідно до ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який набрав чинності з 16.01.2020, відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 ч. 6 ст. 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Питання про те, чи є позовна вимога про скасування державної реєстрації прав на нерухоме майно належним способом захисту порушених прав власника, стала предметом судового розгляду у Верховному Суді у справі № 922/2589/19 від 23.06.2020.
Так, розглядаючи вказану справу за касаційною скаргою Харківської міської ради на постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.01.2020 у справі за позовом Харківської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЯЖОР» про скасування рішення про державну реєстрацію, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п. 39 постанови від 23.06.2020 звернув увагу на те, що належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен забезпечити ефективне використання цієї норми у її практичному застосуванні - гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Також, Верховний суд звернув увагу на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який набрав чинності з 16.01.2020, статтю 26 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», викладено у новій редакції та зміст чинної на даний час зазначеної правової норми переконливо свідчить про те, що, на відміну від частини 2 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у попередній редакції, яка передбачала такі способи судового захисту порушених прав як скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, чинна редакція встановлює такі способи судового захисту порушених прав та інтересів особи:
- судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав;
- судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав;
- судове рішення про скасування державної реєстрації прав.
При цьому з метою ефективного захисту порушених прав, йдеться в п.46 рішення Верховного суду України, законодавець уточнив, що ухвалення зазначених судових рішень обов'язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
За таких обставин суд задовольняє вимогу про визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності за державою в особі Фонду державного майна України на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарською спорудою по вул. Грушевського, 20 м. Кролевець Сумської області (рішення про державну реєстрацію індексний номер 70174456 від 13.11.2023, державний реєстратор виконавчого комітету Сумської міської ради Куць С.М.).
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити позов Кролевецької міської ради до Фонду державного майна України.
Витребувати у Фонду державного майна України (код 00032945) на користь Кролевецької територіальної громади в особі Кролевецької міської ради (код 34135352) нежитлову будівлю з господарською спорудою по адресі: вул. Грушевського, 20 у м. Кролевець Сумської області.
Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію права власності за державою в особі Фонду державного майна України на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарською спорудою по вул. Грушевського, 20 м. Кролевець Сумської області (рішення про державну реєстрацію індексний номер 70174456 від 13.11.2023, державний реєстратор виконавчого комітету Сумської міської ради Куць С.М.).
Стягнути з Фонду державного майна України (вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133, код 00032945) на користь Кролевецької міської ради (площа Миру, 1, м. Кролевець, Конотопський район, Сумська область, 41300, код 34135352) 6056,00 грн судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складений 23.07.2025.
Суддя С.А. Ковтун