Рішення від 23.07.2025 по справі 904/2636/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2025 Справа № 904/2636/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.

за позовом Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань", м.Суми

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест", м.Дніпро

про стягнення 138 014,00 грн

Представники сторін в судове засідання не викликались

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" (далі-Позивач) 22.05.2025 року через систему "Електронний суд" звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь суми заборгованості у розмірі 125440,00 грн за Договором поставки від 19.01.2023 №23/47, пеню в розмірі 12574,93 грн за неналежне виконання зобов'язань по Договору поставки від 19.01.2023 №23/47 та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем своїх зобов'язань за Договором поставки від 19.01.2023 №23/47.

За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 3028,00 грн, що підтверджується квитанцією №5718 від 21.05.2025 року.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

26.05.2025 ухвалою суд позовну заяву залишив без руху для усунення недоліків.

У зв'язку із усуненням недоліків позовної заяви, 29.05.2025 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

Відповідач заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та без виклику сторін не подав.

Ухвала суду від 26.05.2025 була направлена судом до електронного кабінету Відповідача, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (арк.с. 67), а також була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до яких є вільним, цілодобовим і безкоштовним.

З огляду на наведене, суд вважає, що Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов'язки з повідомлення про розгляд справи.

3. Позиції інших учасників справи

Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

19.01.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" (далі-Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" (далі-Постачальник) укладено Договір поставки №23/47 (далі - Договір).

Відповідно до умов Договору:

1.1. Постачальник приймає на себе зобов'язання передати Покупцю у власність Товари, а Покупець зобов'язується сплатити і прийняти вказаний Товар. Найменування Товару: Бензин А-95 (код УКТЗЕД 2710124512), (ДК 021:2015 09130000-9 «Нафта і дистиляти»), Дизпаливо Еnergу (код УКТЗЕД 2710194300) (ДК 021:2015 09130000-9 «Нафта і дистиляти») Одиниця вимірювання: літр.

1.2. Кількість: згідно накладних на товар.

1.3. Відпуск Товару з АЗС здійснюється за довірчими документами (скретч-картки) на отримання товару відповідно "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами" затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997.

3.1. Ціна 1 літра Товару: згідно накладних на товар.

3.2. Загальна сума Договору: 424 000 грн. 00 коп. (чотириста двадцять чотири тисячі гри. 00 копійок), у тому числі ПДВ.

4.1. Умови оплати: оплата Товару здійснюється Покупцем в національній валюті України в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника в день виписки рахунку-фактури та накладної на Товар. Ціна одного літру товару вказується у рахунку-фактурі та накладної і дійсна протягом дня їх виписки.

5.1. Місце поставки (передачі) товарів:

5.1.1. Передача Покупцю товару за цим Договором здійснюється на АЗС Постачальника шляхом заправки автомобілів Покупця при пред'явленні довіреними особами Покупця скретч-картки.

5.1.2. Скретч-картка є підставою для видачі (заправки) з АЗС вказаного у карті об'єму і марки товару, після чого всі обов'язки сторін по погашених скретч-картках вважаються виконаними, при цьому Постачальник не може передати Покупцю товар іншої марки чи в кількості меншій, ніж зазначено в скретч-картці.

5.2. Умови постачання Товару - самовивезення. Покупець зобов'язується отримати Товар на АЗС .

10.1.Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту підписання Сторонами та його скріплення печатками Сторін (за умови наявності печатки у сторони).

24.01.2023 року Позивач та Відповідач підписали Додаткову угоду №1 до договору №23/47 від 19.01.2023 (арк.с. 26), в якій сторони домовились зменшити загальну суму Договору на 24000,00 грн та викласти п. 3.2. Договору в наступній редакції: Загальна сума Договору: 400 000 грн. 00 коп. (чотириста тисячі гри. 00 копійок).

Тож, на виконання умов договору 20.01.2023 року Позивач перерахував на рахунок Відповідача 400 000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №160 (арк.с. 48).

Відповідач на виконання умов Договору передав Позивачу талони: бензин А-95 (код УКТЗЕД 2710124512) - 4000,00 л та Дизпаливо Еnergу (код УКТЗЕД 2710194300) - 4000,00л. Загалом 8000,00 л, що підтверджується видатковою накладною №0047/0000193 від 20.01.2023 (арк.с. 16).

Проте, як зазначає Позивач у позові, 21.01.2025 згідно скретч-картки номіналом 10 л із АЗС Відповідача за адресою: м.Суми, проспект Свободи, буд. 50 було заправлено автотранспортний засіб Позивача в останнє, що підтверджується фіскальним чеком від 21.01.2025 (зв.арк.с. 55).

У подальшому при зверненні до АЗС Відповідача заправити автотранспортні засоби Позивача було неможливо у зв'язку з відсутністю товару Бензину А-95, про що було складено відповідні акти про відмову працівниками АЗС АВІАС заправляти автотранспортні засоби КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». Про критичну ситуацію щодо відмови у заправці автотранспортних засобів закладу заступником директора з господарської частини Супрун Г.П. було повідомлено письмово директора (копія службової записки від 12.02.2025 з актами про відмову працівниками АЗС АВІАС заправляти автотранспортні засоби КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» від 27.01.2025, 30.01.2025, 12.02.2025 (арк.с. 49-50).

З метою досудового врегулювання спору щодо неможливості заправляти автотранспортні засоби Позивачем було підготовлено лист від 17.02.2025 № 01-17/25/17 «Про передачу товару Бензину А-95» (арк.с. 45), 20.02.2025 зазначений лист було надіслано рекомендованим листом АТ УКПОШТА 4003000126741 (арк.с. 46), згідно смс повідомлення лист вручений 11.03.2025 (арк.с. 15). Відповіді на зазначений лист Позивач не отримав.

14.04.2025 Позивач повторно звернувся з листом № 01-17/25/340 «Про передачу товару Бензину А-95 повторно» (арк.с. 27-28), який було надіслано пріоритетним листом з описом вкладення через АТ УКРПОШТА, згідно смс повідомлення лист вручений 30.04.2025 (арк.с. 14). Відповіді на зазначений лист Позивач не отримав. Повторне звернення від 16.05.2025 №01-17/25/442 «Про надання відповіді на листи» було надіслано рекомендованим листом 19.05.2025 через АТ УКРПОШТА станом на день подачі позову про стягнення заборгованості за поставлений товар Позивач не отримав (арк.с.47).

Тож, внаслідок цього у Позивача залишаються оплачені, але не використані Талони на бензин А-95 в кількості 2560л на суму 125 440,00 грн.

Таким чином, заборгованість Відповідача перед Позивачем складає 125 440,00 грн.

У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим Договором (п. 7.1 Договору).

Види порушень та санкції за них, установлені Договором: за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань за цим договором, сторони несуть відповідальність шляхом сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного стороною зобов'язання за кожний день прострочення (п. 7.2 Договору).

Тож за невиконання зобов'язань за договором, Позивач нарахував Відповідачу пеню у розмірі 12574,93 грн за період з 22.01.2025 по 22.05.2025.

Під час розгляду справи Відповідач доказів погашення заборгованості не надав.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Відповідно до ч.1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов'язки.

Матеріалами справи доводиться наявність між Комунальним некомерційним підприємством Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" відносин поставки.

Правовідносини з поставки регулюється статтями 264-271 ГК України.

Так, відповідно до ст.265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частина 1 ст.612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст.663 ЦК України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару (ст. 664 ЦК України).

Частиною 2 статті 693 ЦК України передбачено: якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Отже, Позивач скористався своїм правом на повернення суми попередньої оплати, що передбачено ч. 2 ст. 693 ЦК України.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" не виконало вимоги Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" щодо повернення сплачених коштів за непоставлений Товар.

Згідно з частинами 1 і 7 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов'язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Статтею 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

За положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі, стягнення збитків та застосування штрафних санкцій.

За обставинами позову Позивач нарахував пеню за прострочку поставки пального за період з 22.01.2025 по 22.05.2025.

Проте, суд враховує, що 27.01.2025 Позивачу було відмовлено у видачі пального, про що складені акти про відмову працівниками АЗС АВІАС заправляти автотранспортні засоби КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (зв.арк.с. 49, арк.с. 50), внаслідок чого період нарахування пені судом встановлено з 27.01.2025 по 22.05.2025 на суму 12090,35 грн.

6. Висновкигосподарського суду за результатам вирішення спору

На підставі викладеного суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Позивача та задовольняє позовні вимоги щодо стягнення суми основного боргу у розмірі 125440,00 грн та суми пені пеню у розмірі 12090,35 грн. В решті позовних вимог відмовити.

7. Щодо судового збору

Відповідно до ч. 1, пп. 1, 2 ч.ч. 2, 3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачуються 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру сплачується 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, зокрема, з 1 січня 2024 року складає 3028,00 гривні.

Так, враховуючи позовну вимогу майнового характеру (стягнення 128 014,00), судовий збір повинен був сплачений у розмірі 2422,40 грн (3028,00 х 0,8 = 2422,40 грн).

Як вбачається з платіжної інструкції №5718 від 21.05.2025 Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Отже, Позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом на 605,60 грн.

За таких обставин слід повернути Комунальному некомерційному підприємству Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Крім того, суд звертає увагу, що 07.01.2025 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 "Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів" (далі - Порядок), яким змінений механізм повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону "Про судовий збір".

Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.

Для повернення судового збору платнику необхідно звернутися із заявою до відповідного суду за місцем розгляду справи. Разом із заявою про повернення коштів судового збору з бюджету платником подається до суду оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Тож, відповідно до пункту 5 розділу 1 Порядку заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

За умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.

Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов'язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги. До заяви одночасно подається копія: платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету, судового рішення, засвідчена належним чином (у разі повернення грошового стягнення за адміністративні правопорушення), документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчена належним чином.

Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Форма заяви про повернення судового збору розміщена на вебсайті Судової влади України та доступна за посиланням:

https://court.gov.ua/storage/portal/sud5005/%D0%97%D0%90%D0%AF%D0%92%D0%90.doc

Враховуючи викладене, для здійснення повернення судового збору з Державного бюджету України, заявнику необхідно подати до суду заяву встановленої форми з відповідними реквізитами.

За результатами вирішення спору судові витрати у справі покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог в порядку ст. 49 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Позов Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтекс Інвест" (49600, м.Дніпро, вул.Мандриківська, буд. 47, к.206/2, код ЄДРПОУ 39821153) на користь Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" (40009, м.Суми, вул.Куликівська, буд. 43, код ЄДРПОУ 03083340) суму заборгованості у розмірі 125440,00 грн за Договором поставки від 19.01.2023 №23/47, пеню в розмірі 12090,35 грн за неналежне виконання зобов'язань по Договору поставки від 19.01.2023 №23/47 та судовий збір у розмірі 2413,91 грн.

В решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Повернути Комунальному некомерційному підприємству Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" (40009, м.Суми, вул.Куликівська, буд. 43, код ЄДРПОУ 03083340) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 605,60 грн, який сплачений за платіжною інструкцією №5718 від 21.05.2025, яка наявна в матеріалах справи.

Для фактичного здійснення повернення судового збору з Державного бюджету України Комунальному некомерційному підприємству Сумської обласної ради "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" необхідно подати до суду заяву встановленої форми з відповідними реквізитами.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).

Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 23.07.2025

Суддя Н.Б. Кеся